Φερ' το στα μέτρα σου...

ολα τα ''λεφτα'' ειναι το σωστο κοντακι(οσο ειναι δυνατον) στα μετρα του σωματοτυπου του καθε κυνηγου...
Εδω και 5 χρονια (οπως εχω ξαναγραψει) ειχα ενα πλαγιοκαννο browning που κλωτσουσε σαν 'μουλαρι' και το 'παρατησα' στο ερμαριο, και φετος που το εκανα κοντακι(οσο το δυνατον) στα μετρα μου, το οπλο κλωτσαει φυσιολογικα, και το χαιρομαι στο κυνηγι.well done..my man.
 
Καλησπέρα στην καλή παρέα,ΒΟΗΘΕΙΑ εχει ένας φίλος μια Fabarm 368 (όπως την δικιά μου)το όπλο αυτή τη στιγμή δεν έχει φλάντζα κλήσης κοντακίου,έχει δυο φλάντζες σε ένα σακουλάκι,η μια γράφει +5 και η άλλη -5 είναι μόνο για πάνω κάτω,αυτός θέλει το κοντάκι λίγο δεξιά ,δεν μπορούμε να βρούμε φλάντζες μόνο δεξιά,αριστερά και να μην επιρεαζεται το πάνω κάτω.Τι κάνουμε;ευχαριστώ
 
ρωτάω τα παιδιά του φόρουμ γιατί κατά καιρούς διαβάζω και ακούω για αλλαγές πιτς με σκοπό την αλλαγή του ύψους της τουφεκιάς.
Το έχεις διαβάσει αυτό κατά καιρούς γιατί είναι η πιο εύκολη επέμβαση που μπορεί να κάνει κάποιος με την χρήση μίας ή δύο ροδελών. Υπάρχει αλλαγή στο ύψος της τουφεκιάς αλλά μικρό.
 
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται;:::: Βρήκα μια φλάντζα, την γιαλοχαρτισα από δεξιά μερια (με πολύ μαστοριά)για cast off του κοντακίου,όπως είχα πει το όπλο τραβούσε αριστερά,ήρθε λοιπών σε σημείο πού το έβλεπες και έλεγες ότι θα τραβούσε ΠΟΛΥ δεξιά,η κλήση του κοντακίου ήταν τεράστια,παρόλα αυτά το όπλο ερχόταν κανονικά στο μάτι.Ε λοιπών παίζει ακριβώς στο ίδιο σημείο που έπαιζε και πρην,ΑΡΙΣΤΕΡΑ τι γίνεται;;;;;;;;;
 
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται;:::: Βρήκα μια φλάντζα, την γιαλοχαρτισα από δεξιά μερια (με πολύ μαστοριά)για cast off του κοντακίου,όπως είχα πει το όπλο τραβούσε αριστερά,ήρθε λοιπών σε σημείο πού το έβλεπες και έλεγες ότι θα τραβούσε ΠΟΛΥ δεξιά,η κλήση του κοντακίου ήταν τεράστια,παρόλα αυτά το όπλο ερχόταν κανονικά στο μάτι.Ε λοιπών παίζει ακριβώς στο ίδιο σημείο που έπαιζε και πρην,ΑΡΙΣΤΕΡΑ τι γίνεται;;;;;;;;;

Την φλάντζα την γυαλοχάρτισες αλλά βοήθησες την βίδα να έχει την αντίστοιχη πορεία μέσα στο κοντάκι με την άλλη μεταλλική φλάντζα; Πιστεύω πως πρέπει να δημιουργηθεί (αν δεν υπάρχει) και η ανάλογη τρύπα και στην άλλη (μεταλλική) φλάντζα ώστε να πάρει το κοντάκι τη νέα θέση που του δίνει η πλαστική φλάντζα...
 
Βέβαια πώς είδα ότι πάει αριστερά η τουφέκια,όχι μία πέντε έριξα...
Εννοώ να σημαδέψεις το στόχο προσεκτικά και να ρίξεις. Όχι να ρίξεις αυθόρμητη βολή. Αν όπως λες έχεις σημαδέψει το στόχο και το όπλο ρίχνει αριστερά, μπορεί και η κάνη να έχει θεματάκι. Μπορεί να ισχύει και αυτό που γράφει ο Chris πιο πάνω.
 
Την φλάντζα την γυαλοχάρτισες αλλά βοήθησες την βίδα να έχει την αντίστοιχη πορεία μέσα στο κοντάκι με την άλλη μεταλλική φλάντζα; Πιστεύω πως πρέπει να δημιουργηθεί (αν δεν υπάρχει) και η ανάλογη τρύπα και στην άλλη (μεταλλική) φλάντζα ώστε να πάρει το κοντάκι τη νέα θέση που του δίνει η πλαστική φλάντζα...
Το συγκεκριμένο όπλο δεν έχει μεταλλική φλάντζα όπως berretta και benelli γιατί έχει το ελατήριο επαναταξης γύρο από την αποθήκη,έχει μόνο πλαστική...εξάλλου είχε πατήσει ομοιόμορφα το κοντάκι πάνω στον κορμό.
 
Last edited by a moderator:
Και
Εννοώ να σημαδέψεις το στόχο προσεκτικά και να ρίξεις. Όχι να ρίξεις αυθόρμητη βολή. Αν όπως λες έχεις σημαδέψει το στόχο και το όπλο ρίχνει αριστερά, μπορεί και η κάνη να έχει θεματάκι. Μπορεί να ισχύει και αυτό που γράφει ο Chris πιο πάνω.
και σημάδεψα και αυθόρμητα έριξα και τσοκ άλλαξα ακριβώς το ίδιο κάνει...
 
Δηλαδή πάει ακριβώς εκεί που πήγαινε και πριν η τουφεκιά; Δεν άλλαξε καθόλου;
 
Back
Top