Φερ' το στα μέτρα σου...

Tασο, θες οσο το το δυνατον πιο σφιχτη τουφεκια. Για να δεις που θα παει η τρυπα της κατανομης, σε σχεση με το κεντρο που σημαδεψες
 
Το τέστ στα 15 μέτρα στη δική μου περίπτωση δεν δούλεψε, δεν ξέρω γιατί. Και μάλιστα σε 2 τουφέκια με το ίδιο αποτέλεσμα. Ρίχνω στον πίνακα και είμαι κέντρο και ελάχιστα πάνω ενώ στο κυνήγι είμαι συνεχώς πάνω από τα πουλιά, βγαίνω πάντα από πάνω τους. Κατεβάζω το χτένι και είμαι λίγο χαμηλά στον πίνακα, ωστόσο στο κυνήγι έρχεται καλά. Καμιά ιδέα στο τί μπορεί να συμβαίνει;
 
Το τέστ στα 15 μέτρα στη δική μου περίπτωση δεν δούλεψε, δεν ξέρω γιατί. Και μάλιστα σε 2 τουφέκια με το ίδιο αποτέλεσμα. Ρίχνω στον πίνακα και είμαι κέντρο και ελάχιστα πάνω ενώ στο κυνήγι είμαι συνεχώς πάνω από τα πουλιά, βγαίνω πάντα από πάνω τους. Κατεβάζω το χτένι και είμαι λίγο χαμηλά στον πίνακα, ωστόσο στο κυνήγι έρχεται καλά. Καμιά ιδέα στο τί μπορεί να συμβαίνει;
Ναι πω η διαφορά κινητού και ακινήτου στόχου?
 
Όποτε αν κάποιος εχει όπλο με ανοιχτά τσοκ το τεστ αυτό βγενει άκυρο..?.xm.
Απλά με πιο ανοιχτό τσοκ πρέπει να δεις που είναι το κέντρο της τουφεκιάς σου πάνω στο χαρτί, με το φουλ δεν χρειάζεταιι. Στα 15 μέτρα βασικά και με κύλινδρο να ρίξεις το κέντρο της βολής φαίνεται εύκολα.
 
Ναι πω η διαφορά κινητού και ακινήτου στόχου?
Κωνσταντίνε δεν ξέρω τί να πω, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν σηκώσω λίγο το χτένι, το μάτι που δεν πάει παράλληλα με τη ρίγα αλλά κάνει λίγο ψαλίδι, ρίχνω στο στόχο και όλα ΟΚ, ρίχνω σε θήραμα και βγαίνω ψηλά. Αν κατεβάσω λίγο το χτένι βλέπω μόνο στόχαστρο, ψιλοκρύβομαι δηλαδή, αλλά σε θήραμα πάει καλά, εκτός από εισερχόμενα πουλιά που όπως και να ρίξω δεν μπορώ να τα πάρω. Θα ήθελα να βλέπω όπως και να επωμίσω ελάχιστη ρίγα στο τελείωμα, αλλά δεν μπορώ να τα καταφέρω με καμία κυβέρνηση!
 
Last edited:
Γιώργο αν κάποιος εχει ένα όπλο με σταθερά τσοκαρισματα πχ 4-3 η 4-2
Η διαδικασία που ακολουθεί είναι η ίδια δλδ ρίχνει με το πιο κλειστό τσοκ στα ίδια πάλι μέτρα?
Γενικά όπως σου είπε και ο Βίκτωρας θέλουμε όσο πιο σφικτή τουφεκίά γίνεται. Δεν χρειάζονται ακρίβεια τόσο στα μέτρα όσο και στο τσοκ γιατί δεν μιλαμε ακριβώς για το test Churchill αλλά για να πάρουμε μια ιδέα που πάει η τουφεκιά μας.
 
Ρίχνω στον πίνακα και είμαι κέντρο και ελάχιστα πάνω
Συμβαίνει συχνά και μου έχει τύχει και μένα. Προφανώς στον πίνακα όσο αυθόρμητα θέλουμε να λέμε ότι ρίχνουμε, πάντα το υποσυνείδητο θα κάνει την "ζημιά" ... ;) Αν ειδικά έχεις μάθει να 'σκεπάζεις" το θήραμα όπως εγώ, τότε αναπόφευκτα βγαίνεις από πάνω.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω και αντιλαμβανόμενος την σημασία που έχει το κοντάκι να είναι στα μέτρα μας,πώς ρίχνω το ίδιο καλά και με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας και με τα τέσσερα όπλα που έχω.Που το κάθε ένα έχει διαφορετικό κοντάκι από το άλλο και που δεν τα έχω πειράξει καθόλου....xm.
 
Θα βάλω δύο απαντήσεις του Κυπριδημου που έχουν σχέση με τα μέτρα του κοντακιου.
Η πρώτη είναι το πως γίνεται το τεστ Τσωρτσιλ και τι σημαίνουν τα αποτελέσματα του.

subefotos
Το δεύτερο μιλάει για το μήκος κοντακιου και το πίτς.

subir gif
 
Last edited:
. Ρίχνω στον πίνακα και είμαι κέντρο και ελάχιστα πάνω ενώ στο κυνήγι είμαι συνεχώς πάνω από τα πουλιά, βγαίνω πάντα από πάνω τους.
Πιστεύω ότι στο κυνήγι δεν ακουμπάς το μάγουλο στο κοντακι και γιαυτό ψηλοντουφεκας.
Μάλλον σηκώνεις το κεφάλι για να δεις το θηραμα καλύτερα.
Είναι το ένα συνηθισμένο λάθος μας που οδηγεί σε αστοχια και το δεύτερο είναι όταν σταματαμε την κίνηση του οπλου την στιγμή που πατάμε την σκανδάλη και η τουφεκιά μένει πίσω.
 
Γιώργο αν κάποιος εχει ένα όπλο με σταθερά τσοκαρισματα πχ 4-3 η 4-2
Η διαδικασία που ακολουθεί είναι η ίδια δλδ ρίχνει με το πιο κλειστό τσοκ στα ίδια πάλι μέτρα?
Πιστεύω ότι πρέπει να το κάνεις και με τις δυο καννες γιατί ίσως δούμε μεταξύ των άλλων ότι δεν ρίχνουν στο ίδιο σημείο που σημαίνει κακή ρύθμιση των καννων και άρα ασταθη αποτελέσματα.
 
Πιστεύω ότι στο κυνήγι δεν ακουμπάς το μάγουλο στο κοντακι και γιαυτό ψηλοντουφεκας.
Μάλλον σηκώνεις το κεφάλι για να δεις το θηραμα καλύτερα.
Είναι το ένα συνηθισμένο λάθος μας που οδηγεί σε αστοχια και το δεύτερο είναι όταν σταματαμε την κίνηση του οπλου την στιγμή που πατάμε την σκανδάλη και η τουφεκιά μένει πίσω.
Γιάννη δεν είναι οτι σηκώνω το κεφάλι για να δω, είναι ότι για να κουμπώσει καλά το μάγουλο και να είμαι παράλληλος με τη ρίγα πρέπει να κατεβάσω αρκετά το κεφάλι ή να έχω πιο επιθετική στάση όταν επωμίζω (ή υποθέτω να βάζω το κοντάκι πιο ψηλά στον ώμο; ). Τα παραπάνω δεν μου βγαίνουν σαν κινήσεις στο κυνήγι με αποτέλεσμα η κάνη να "δείχνει" διαγώνια πάνω σε σχέση με το που κοιτάζω. Μπορεί να λέω αρλούμπες αλλά αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει.
 
Γιάννη δεν είναι οτι σηκώνω το κεφάλι για να δω, είναι ότι για να κουμπώσει καλά το μάγουλο και να είμαι παράλληλος με τη ρίγα πρέπει να κατεβάσω αρκετά το κεφάλι ή να έχω πιο επιθετική στάση όταν επωμίζω (ή υποθέτω να βάζω το κοντάκι πιο ψηλά στον ώμο; ). Τα παραπάνω δεν μου βγαίνουν σαν κινήσεις στο κυνήγι με αποτέλεσμα η κάνη να "δείχνει" διαγώνια πάνω σε σχέση με το που κοιτάζω. Μπορεί να λέω αρλούμπες αλλά αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει.

είναι καθαρά οτι ψηλοτουφεκάς γιατί το κοντάκι σου δεν έχει την σωστή κλίση . πρέπει να βρεις φλάντζες αλλαγής κλήσης για το όπλο σου και να δοκιμάσεις . όταν επομήζεις δέν πρέπει να σκύβεις τόσο πολύ το κεφάλι όπως λες πράμα που σημαίνει οτι το κοντάκι δεν είναι στα μέτρα σου... αλλά πρέπει να πλαγιάζεις απαλά το κεφάλι σου πάνω στο κοντάκι με φυσική αίσθηση χωρίς ζόρι. άμα επομήζεις και σε χαλαρό ακουμπημα το κεφάλι σου πάνω στο κοντάκι βλέπεις όλη την ριγα από αρχή μέχρι τέρμα φτεέι η κλίση του κοντακίου σου πάλι . δεν λες αρλούμπες απλά θές φλάτζες φίλε μου
 
....για να κουμπώσει καλά το μάγουλο και να είμαι παράλληλος με τη ρίγα πρέπει να κατεβάσω αρκετά το κεφάλι ή να έχω πιο επιθετική στάση όταν επωμίζω (ή υποθέτω να βάζω το κοντάκι πιο ψηλά στον ώμο;). Τα παραπάνω δεν μου βγαίνουν σαν κινήσεις στο κυνήγι με αποτέλεσμα η κάνη να "δείχνει" διαγώνια πάνω σε σχέση με το που κοιτάζω. Μπορεί να λέω αρλούμπες αλλά αυτή την εικόνα έχω σχηματίσει.

Δεν λες καθόλου αρλούμπες, κλασική περίπτωση λάθους pitch. To καλύτερο θα ήταν ένα κοντάκι φτιαγμένο στα μέτρα σου, ίσως και με μια ιδέα monte carlo, ώστε να κατέβει το πέλμα πιο χαμηλά και να μην "κλωτσάει" πάνω από τον ώμο. Λέω όμως μια ιδέα γιατί το monte carlo, το κάνει κάπως απόλυτο το όπλο και δεν βολεύει πολύ για κυνηγητική χρήση. Κάνε αυτό που θα προτείνω και πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση. ;)

Πάρε ροδέλες και βάλε από την πάνω μεριά του πέλματος, στην αρχή βάλε μία, μετά δύο και αν χρειαστεί βάλε και τρίτη. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά, το όπλο "κατέβηκε" πολύ και το είχα έτσι για αρκετό καιρό σε κυνήγι και σκοπευτήριο, πριν φτιάξω κοντάκι.





 
Όταν το όπλο το φέρεις με τις ροδέλες εκεί που θες και δεν βγαίνεις από πάνω, θα το πας σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και θα του ζητήσεις να σου μεταφέρει αυτήν ακριβώς την κλίση, στο πέλμα με την βοήθεια ενός αποστάτη.
 
Δεν λες καθόλου αρλούμπες, κλασική περίπτωση λάθους pitch. To καλύτερο θα ήταν ένα κοντάκι φτιαγμένο στα μέτρα σου, ίσως και με μια ιδέα monte carlo, ώστε να κατέβει το πέλμα πιο χαμηλά και να μην "κλωτσάει" πάνω από τον ώμο. Λέω όμως μια ιδέα γιατί το monte carlo, το κάνει κάπως απόλυτο το όπλο και δεν βολεύει πολύ για κυνηγητική χρήση. Κάνε αυτό που θα προτείνω και πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση. ;)

Πάρε ροδέλες και βάλε από την πάνω μεριά του πέλματος, στην αρχή βάλε μία, μετά δύο και αν χρειαστεί βάλε και τρίτη. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά, το όπλο "κατέβηκε" πολύ και το είχα έτσι για αρκετό καιρό σε κυνήγι και σκοπευτήριο, πριν φτιάξω κοντάκι.





Μια παρόμοια τροποποίηση, αλλά με φέτα ξύλου καρυδιάς, έκανα και γω στο πλαγιοκαννό μου.
άφησα πάχος 3 χιλ. στο πάνω μέρος της φέτας και 1 χιλ. στο κάτω και έτσι το κατέβασα 2 χιλ.
μπορώ να πώ ότι είδα μεγάλη διαφορά τόσο στη ντουφεκιά που πλέον σαφώς δεν ψιλοντουφεκάει όπως πριν αλλά και στο ''κλώτσημα'' που πλέον είναι πιο ευθεία προς τα πίσω και με λιγότερο σήκωμα των καννών.
Βέβαια είναι λίγο μπακαλίστικη η μετατροπή που του έκανα και έχω σκοπό με το κλείσιμο της σεζόν να πάω σε κάποιον κάλο κοντακά και να του κάνω ένα καινούριο ξύλινο πέλμα, αλλά και να δει και τα λοιπά μέτρα...
0366.jpg
 
Όταν το όπλο το φέρεις με τις ροδέλες εκεί που θες και δεν βγαίνεις από πάνω, θα το πας σε κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και θα του ζητήσεις να σου μεταφέρει αυτήν ακριβώς την κλίση, στο πέλμα με την βοήθεια ενός αποστάτη.
Αυτό είναι το απλούστερο που μπορείς να δοκιμάσεις και ίσως σου δώσει την φτηνότερη λύση.
Το παρακάτω τουφέκι έριχνε σαν τραποντουφεκο 70/30%, βάζοντας του την ειδική πλαστική σφήνα έγινε κέντροτουφεκάω 50/50% όπως το θέλω. Ετσι γλυτωσα το κόψιμο του κοντακιου ή την κατασκευή νέου.

subir fotos gratis
 
Last edited:
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι το pitch έχει ήδη αυξηθεί με τρόχισμα και φάγωμα 2 mm και δεν είδα κάποια ιδιαίτερη βελτίωση έχοντας πάνω την 50άρα φλάντζα. Και πάλι πρέπει να βάλω την 55αρα που με κρύβει κάπως για να κάνω δουλειά στο κυνήγι.
Γιώργο είχα πάει σε γνωστό δάσκαλο σκοποβολής όταν είχα απηυδήσει με το θέμα μέτρα κοντακιού πριν αρκετό καιρό και μου είχε πει ότι απαραίτητα χρειάζομαι μοντε κάρλο λόγω ζυγωματικού. Έκανα το κοντάκι μοντε κάρλο και πήγα σκοπευτήριο. Από 12-15 δισκάκια που έσπαγα έπιασα τα 18-20 συστηματικά. Το παίρνω και ανεβαίνω μόνος μου στο Δέλτα στον δικό σου (Σάκης) με μεγάλες προσδοκίες και τελικά δεν μπορούσα να χτυπήσω ούτε καθιστή πάπια, έφυγα νύχτα και τρέχοντας από κει μέσα. Άντε βγάλε νόημα
 
Back
Top