Φερ' το στα μέτρα σου...

Έλα ρε Τάσο, τώρα κατάλαβα ποιος είσαι :). Πάει καιρός που είχαμε μιλήσει, δεν θυμάμαι όμως που μένεις. Αν μένεις Αθήνα κάνε μια επίσκεψη να σε δει ο Ψυλάκης, θα σε βοηθήσει πολύ. Όταν λες έκανες κοντάκι Μοντε Καρλο, εννοείς ότι έφτιαξες κοντάκι από την αρχή; Σε προηγούμενο μνμ σου λες ότι ανεβοκατεβάζεις το χτένι. Έχεις ρυθμιζόμενο κοντάκι;
 
Γεια σας παίδες,
¨Οπως είχα αναφέρει και παλαιότερα, είχε πρόβλημα λακτίσματος στο ζυγωματικό με το δίκαννο μου. Αρχικά είχα αλλάξει το πίτσ και είχα δει διαφορά. Επειτα τα χτυπήματα επανείλθαν.Εβαλα ένα φιλαράκι να με τραβήξει βίντεο καθώς έκανα το τσερτσιλ τεστ και βλεποντας το, παρατήρησα ότι σε κάθε επώμιση σχεδόν, έσκυβα προς το κοντάκι. Κατάλαβα ότι φταίει το μήκος του ( ηταν κοντό).Πήρα φλάτζες προέκτασης των 6 χιλ. και έβαλα 2. Πλεον το μηκος ειναι στα 37.5 εκατοστά. Ειδα τεραστια διαφορά. Πλέον δεν νιωθω κλώτσημα και βάζω το ζυγωματικό να κουμπώσει εκεί που πρέπει(οχι με μεγαλη πιεση).
Οι φλάτζες κόστισαν περίπου 4 ευρω η μία.Υπάρχουν διάφορα πάχη για όποιον θελει.(4 και 6mm).

Συμβουλή
: Καντε το τσερτσιλ τεστ και βάλτε κάποιον να σας τραβηξει βίντεο.Θα δείτε τα λάθη σας και θα τα βελτιωσετε.Αυτό εφόσον δεν έχετε κάποιον ειδικό να σας συμβουλέψει απο κοντά.
Και μια ερώτηση.Το καλοκαίρι που δεν φοράω τόσα ρούχα, μήπως θα πρέπει να προσθέτω ακόμη μια φλατζα 4 χιλ. η θα το παρακάνω?
Σημειωση. Οατν επωμίζω η αποσταση μύτη-αντίχειρα ειναι στα 5.5 εκατοστά.

Πλέον κοπήκαν οι σφαλιάρες και απολαμβάνω το όπλο μου σε κάθε βολή.
 
Γεια σας παίδες,
¨Οπως είχα αναφέρει και παλαιότερα, είχε πρόβλημα λακτίσματος στο ζυγωματικό με το δίκαννο μου. Αρχικά είχα αλλάξει το πίτσ και είχα δει διαφορά. Επειτα τα χτυπήματα επανείλθαν.Εβαλα ένα φιλαράκι να με τραβήξει βίντεο καθώς έκανα το τσερτσιλ τεστ και βλεποντας το, παρατήρησα ότι σε κάθε επώμιση σχεδόν, έσκυβα προς το κοντάκι. Κατάλαβα ότι φταίει το μήκος του ( ηταν κοντό).Πήρα φλάτζες προέκτασης των 6 χιλ. και έβαλα 2. Πλεον το μηκος ειναι στα 37.5 εκατοστά. Ειδα τεραστια διαφορά. Πλέον δεν νιωθω κλώτσημα και βάζω το ζυγωματικό να κουμπώσει εκεί που πρέπει(οχι με μεγαλη πιεση).
Οι φλάτζες κόστισαν περίπου 4 ευρω η μία.Υπάρχουν διάφορα πάχη για όποιον θελει.(4 και 6mm).

Συμβουλή
: Καντε το τσερτσιλ τεστ και βάλτε κάποιον να σας τραβηξει βίντεο.Θα δείτε τα λάθη σας και θα τα βελτιωσετε.Αυτό εφόσον δεν έχετε κάποιον ειδικό να σας συμβουλέψει απο κοντά.
Και μια ερώτηση.Το καλοκαίρι που δεν φοράω τόσα ρούχα, μήπως θα πρέπει να προσθέτω ακόμη μια φλατζα 4 χιλ. η θα το παρακάνω?
Σημειωση. Οατν επωμίζω η αποσταση μύτη-αντίχειρα ειναι στα 5.5 εκατοστά.

Πλέον κοπήκαν οι σφαλιάρες και απολαμβάνω το όπλο μου σε κάθε βολή.
Εκανες αυτο που επρεπε.Ισως δεν χρειαστεις αλλο προσθετο ,αστο και θα δεις.
 
Λεω να το κάνω αύριο γιατί ολο και ξεχνάω να πάρω τραπεζομάντηλα μαζί μου. Πιστεύω πως δε θα μου φευγουν αριστερα οι βολές καθώς ακουμπάω καλά στο κοντάκι . Πρίν ''φυλαγόμουν'' απο την επερχόμενη σφαλιαρα. (Ριχνω στο περηπατητό τα 28αρια με σκάγια 'δροσιά'' και εάν δεν έκαναν θορυβο δεν θα καταλάβαινα ότι ρίχνω.Πλέον είναι πιο έντονος ο ήχος παρά το λακτισμα.banana. ΧΑΧΑΧΑ!!)
 
Για να δούμε όμως και που πάει η τουφεκιά γιατί στην ακριβώς ίδια περίπτωση με την δικιά σου, το μάκρυμα έγινε αιτία να "κατέβει" πολύ το όπλο και να χάνω την ρίγα και το στόχαστρο τελείως.
 
Για να δούμε όμως και που πάει η τουφεκιά γιατί στην ακριβώς ίδια περίπτωση με την δικιά σου, το μάκρυμα έγινε αιτία να "κατέβει" πολύ το όπλο και να χάνω την ρίγα και το στόχαστρο τελείως.
Με 8 χιλ πιο πίσω το κεφάλι στο κοντακι, αποκλείεται να έχει τόσο δραστικες αλλαγές στο ύψος του ματιού.
 
Ωραιος, τωρα απομενει να ξανακανεις αλλη μια φορα το τσετ για αν δεις που ακριβως ριχνεις κ αν μεταβληθηκε με τις αλλαγες που εκανες,..
Συμφωνω κ εγω οτι ειναι πολυ σημαντικο να σε βλεπει καποιος την ωρα που ριχνει κ μαλιστα αν σε τραβηξει κ φωτογραφια ειναι ακομα καλυτερο... Το ιδιο εκανα σε ενα φιλο που "επεμενε" οτι δεν ειχε θεμα με το κοντακι, η καλυτερα που καποτε θεωρουσε οτι δεν ειναι κ τοσο σημαντικα τα μετρα, κ οταν τον εβγαλα φωτο με τη στιγμη του πυροβολισμου ειδε το οπλο να ανεβαινει και ζυγωματικο κ ματια να φευγουν τραγικα εκτος της σκοπευτικης ευθειας του οπλου...
 
Με 8 χιλ πιο πίσω το κεφάλι στο κοντακι, αποκλείεται να έχει τόσο δραστικες αλλαγές στο ύψος του ματιού.
Σωστά, εγώ το είχα μακρύνει 3 πόντους περίπου και είχα δώσει και πιτς προς τα κάτω, οπότε έχασα την μπάλα. Στο σκοπευτήριο που δεν χρειάζεται να κουμπώσω καλά το μάγουλο (ίσα-ίσα το ακουμπάω στο κοντάκι) έχω μεγάλα ποσοστά επιτυχίας, στο κυνήγι όμως αυτό δεν γίνεται με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο για κυνήγι. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν το έχω βγάλει καθόλου. Πρέπει να το πάω μια βόλτα από τον Γιώργο να του κόψουμε την κλίση αφού δόθηκε μαζί με το ξύλινο πέλμα που του εφάρμοσα.
 
  • Like
Reactions: jnp
μαζί με το ξύλινο πέλμα που του εφάρμοσα.
Άσχετο με το θέμα .. αλλα μιας που το ανέφερες AltairLusso δεν είδαμε ποτέ σε φωτό το ξύλινο πέλμα που έφτιαξες .. τουλάχιστον για μένα έχει ενδιαφέρων αν δεν σου κάνει κόπο δείξε κάτι & φυσικά συμπληρωματικά τις εντυπώσεις σου.:)
 
Χρήστο, γράψε λάθος. Εκ παραδρομής γράφτηκε και δεν αποτελεί ξύλινο πέλμα. Προσθήκη ξύλινη κανονικά έπρεπε να γράψω αλλά έγραψα πέλμα. Το πέλμα που του είχα βάλει ήταν κανονικό αλλά επειδή το μάκρυνα πολύ, δεν είχα σκεφτεί ότι το όπλο θα κατέβαινε αισθητά, οπότε η κλίση στον ξύλινο αποστάτη ήταν περιττή.

"http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Το-Ξύλο-βγήκε-από-τον-παράδεισο.267/"
 
Στο σκοπευτήριο που δεν χρειάζεται να κουμπώσω καλά το μάγουλο (ίσα-ίσα το ακουμπάω στο κοντάκι) έχω μεγάλα ποσοστά επιτυχίας, στο κυνήγι όμως αυτό δεν γίνεται με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο για κυνήγι.

Γιωργο αυτο γιατι συμβενει?Αφού και το πουλι πετάει και ο δίσκος..
Εννοείς σε καρτερατες τουφεκιες δεν εχεις επιτυχία?
Γιατι πχ σε ενα περπατητο τσιχλας ας πούμε η περισσότεροι δεν κουμπωνουμε καλά πολλές παρόλα αυτά το πουλι πεφτει..
Κάτι που έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν οτι βλεπωντας ενα DVD με περπατητο τσιχλας ο κυνηγος(Ανδρέας Καραγιάννης) κάποιες φορες έφερνε το κοντακι κοντά στο ζυγωματικό αλλα δεν ακουμπουσε(!!) σε μια τέτοια περίπτωση η τουφεκιά θα έφευγε εντελώς..όμως γινόταν το αντίθετο.
 
Τάσο αναφερόμουν καθαρά και μόνο στο συγκεκριμένο όπλο. Όταν έκανα τις μετατροπές, μάκρεμα, pitch, πήγα κατευθείαν με μεγάλη λαχτάρα στο σκοπευτήριο. Το αποτέλεσμα καλύτερο και από τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις, σχεδόν άριστο, με ελάχιστους χαμένους δίσκους, επιτυχημένους ντουμπλέδες, μειωμένη ανάκρουση πάνω από 60% σε σχέση με πριν, καθόλου αναπήδηση στομίου κτλ. Μάλιστα θυμάμαι το σχόλιο κάποιων που πλησίαζαν για να παίξουν, "βρε για κοίτα το πλάγιο τι κάνει" :). Όπως ήταν λογικό ενθουσιάστηκα και δεν περίμενα την ώρα να το δω και στο κυνήγι. Το πήρα μια μέρα με ένα ελαφρύ μπασιματάκι τσίχλας αλλά το αποτέλεσμα αποκαρδιωτικό.

Άρχισα λοιπόν να ψάχνομαι. Γρήγορα και μετά από μια νέα επίσκεψη στο σκοπευτήριο, κατάλαβα ότι η επιτυχία στους δίσκους του sporting οφειλόταν στην μεγάλη συγκέντρωση στο δίσκο που δεν τον άφηνα από τα μάτια μου αλλά ταυτόγχρονα κατάλαβα πως δεν κούμπωνα όπως θα έπρεπε στο κοντάκι. Ίσα-ίσα που το ένοιωθα να ακουμπάει το μάγουλο στο ξύλο και πάταγα την σκανδάλη. Αυτή η απόσταση από το ίσα-ίσα να ακουμπάει το μάγουλο, μέχρι το πιεστικό κούμπωμα του ζυγωματικού, δημιουργούσε μια χαοτική διαφορά στο που πήγαινε η τουφεκιά.

Το γιατί δεν μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο και στο κυνήγι, μην με ρωτάς, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ίσως οι προκαθορισμένες πορείες των δίσκων να βοηθούσε σε κάτι τέτοιο, ίσως πάλι να πάταγα την σκανδάλη όταν το υποσυνείδητο έφερνε την εικόνα που είχε συνηθίσει, με το απαιτούμενο ποσοστό ρίγας και σκοπεύτρου να συμμετέχουν στην περιφερειακή όραση, πριν αυτή η εικόνα αρχίσει να χάνεται πίσω από την πεταλούδα όσο το κούμπωμα γινόταν σωστότερο.

Τώρα που τα φέρνω στο μυαλό μου καλύτερα, θυμάμαι ότι το πρόβλημα το κατάλαβα όταν προσπάθησα να παίξω μια πούλα skeet. Εκεί το κούμπωμα γινόταν όπως θα έπρεπε και συνειδητοποίησα ότι έβλεπα την πεταλούδα του όπλου :).
 
κάποιες φορες έφερνε το κοντακι κοντά στο ζυγωματικό αλλα δεν ακουμπουσε(!!) σε μια τέτοια περίπτωση η τουφεκιά θα έφευγε εντελώς..όμως γινόταν το αντίθετο.
Αυτό συμβαίνει καμιά φορά στο περπατητό και όντως τα πουλιά πέφτουν. Στην μπιχτή δεν χρειάζεται πολλές φορές τίποτα παραπάνω από το να στρέψουμε απλά το στόμιο προς το θήραμα. Αν συμπεριλάβεις και παράγοντες όπως φυσίγγια διασποράς, ψιλά σκάγια, ανοιχτά τσοκ... τότε δεν είναι δύσκολο να συμβεί.
 
2 βολες με την πανω καννη με φουλ. Πηγαινουν αριστερα. Υποψιάζομαι πως γίνεται καθως το αριστερο χερι πηγαινει μπροστα στην παπια με νευρικότητα.Οταν επωμίζω βλεπω ακριβως κεντρο(σκοπευτρο στη μεση της ρηγας) Δεν πιστευω το cast να ειναι λαθος.
U1nIeLB.jpg


Αλες 2 βολες με 4αρια η πρωτη εφυγε αριστερα με φουλ τσοκ και η δευτερη με ντεμι πηγε κεντρο.
Λετε να υπαρχει αποκλιση της πανω καννης? Προσωπικα δεν το πιστευω γιατι εχουν σφραγιδες για την συγκλιση τους.Εκτος α μια φορα που μ επεσε το οπλο απο τον ώμο και χτυπησε στραβωσε. Ακραιο μου φαινεται.
oXK5FPM.jpg
 
2 βολες με την πανω καννη με φουλ. Πηγαινουν αριστερα. Υποψιάζομαι πως γίνεται καθως το αριστερο χερι πηγαινει μπροστα στην παπια με νευρικότητα.Οταν επωμίζω βλεπω ακριβως κεντρο(σκοπευτρο στη μεση της ρηγας) Δεν πιστευω το cast να ειναι λαθος.
U1nIeLB.jpg


Αλες 2 βολες με 4αρια η πρωτη εφυγε αριστερα με φουλ τσοκ και η δευτερη με ντεμι πηγε κεντρο.
Λετε να υπαρχει αποκλιση της πανω καννης? Προσωπικα δεν το πιστευω γιατι εχουν σφραγιδες για την συγκλιση τους.Εκτος α μια φορα που μ επεσε το οπλο απο τον ώμο και χτυπησε στραβωσε. Ακραιο μου φαινεται.
oXK5FPM.jpg
Σε τι απόσταση είναι οι τουφεκιες;
Στη δεύτερη φωτο δεν βλέπω καμμια ντουφεκια στο κεντρο. Μια πάνω και μια κάτω αριστερά βλέπω.
 
Last edited:
Υποψιάζομαι πως γίνεται καθως το αριστερο χερι πηγαινει μπροστα στην παπια με νευρικότητα.Οταν επωμίζω βλεπω ακριβως κεντρο(σκοπευτρο στη μεση της ρηγας) Δεν πιστευω το cast να ειναι λαθος.
Νομίζεις ότι όσοι βασανιστήκαμε για να φέρουμε ένα όπλο στα μέτρα μας και ήμασταν από τον κοντακά στο σκοπευτήριο και πάλι στον κοντακά και πάλι στο σκοπευτήριο κτλ κτλ βλέπαμε με το μάτι την απόκλιση που είχαμε από το κέντρο; Όχι βέβαια, νομίζαμε πως ήμασταν κατάκεντρο. Γιατί δεν νομίζεις το cast να είναι λάθος; Το έχεις πειράξει από την εργοστασιακή του κατασκευή;
Δεν πιστεύουν στις δοκιμές των μέτρων όσοι δεν τις κάνουν, όχι να μην πιστεύουν και αυτοί που τις κάνουν και βλέπουν λάθος αποτέλεσμα.
Υπάρχει ωστόσο μια περίπτωση να πρόκειται σε λάθος επώμιση. Κάνε πάλι την δοκιμή αλλά άλλαξε την στάση του σώματος σου. Μην έχεις τον πίνακα (χαρτί) κατά μέτωπο μπροστά σου αλλά γύρνα τον κορμό σου 45° δεξιά, σε σχέση με τον άξονα του πίνακα προς εσένα. Αργή επώμιση, όχι νευρική και πάτημα όταν είσαι πάνω.
 
Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Ειναι περίεργο πόσο ενδιαφερον μπορεις να εισπράξεις απο ανθρωπους που δε σε ξερουν, αλλα ουτε και εσυ αυτους.

Η αποσταση ηταν 15 μεγαλα βηματα. Lusso εχεις δικιο.Ο πινακας δείχνει την αληθεια. Θα ξαναδοκιμασω αυριο.
Επειδη μπερδευτηκα λιγο, μεχρι τωρα εστίαζα τα ματια στο κέντρο του χαρτιου και όταν επώμιζα πατούσα. Δεν εκανα κάποια μικρη προσπάθεια να φερω το όπλο στο κεντρο.
Οπου έδειχνε μετα την επώμιση εκει πατουσα. Εκανα κατι λάθος?
 
Οπου έδειχνε μετα την επώμιση εκει πατουσα. Εκανα κατι λάθος?
Τώρα με μπέρδεψες. Τι θα πει όπου έδειχνε μετά την επώμιση; Σημαδεύουμε εκεί που θέλουμε να ρίξουμε. Κοιτάμε τον στόχο-κέντρο και όταν δούμε με την περιφερειακή μας όραση, η ρίγα-ακίδα να "ακουμπάει" το στόχο, πατάμε. Το ίδιο θα ξανακάνεις, απλά αν θες δοκίμασε αυτό που σου λέω. Άλλαξε απλώς σε δύο τουφεκιές την στάση του σώματος σου και πες μας το αποτέλεσμα. Γύρνα λίγο δεξιά σε σχέση με το χαρτί, για να σου δώσω να καταλάβεις, αν επωμίζεις δεξιά, η μύτη του αριστερού σου ποδιού να σχηματίζει περίπου 30° έως 45° γωνία με την ευθεία του χαρτιού και η μύτη του δεξιού σου ποδιού να είναι περίπου 80° έως 90° με την ευθεία του χαρτιού.
 
Back
Top