Φερ' το στα μέτρα σου...

Τώρα με μπέρδεψες. Τι θα πει όπου έδειχνε μετά την επώμιση; Σημαδεύουμε εκεί που θέλουμε να ρίξουμε. Κοιτάμε τον στόχο-κέντρο και όταν δούμε με την περιφερειακή μας όραση, η ρίγα-ακίδα να "ακουμπάει" το στόχο, πατάμε. Το ίδιο θα ξανακάνεις, απλά αν θες δοκίμασε αυτό που σου λέω. Άλλαξε απλώς σε δύο τουφεκιές την στάση του σώματος σου και πες μας το αποτέλεσμα. Γύρνα λίγο δεξιά σε σχέση με το χαρτί, για να σου δώσω να καταλάβεις, αν επωμίζεις δεξιά, η μύτη του αριστερού σου ποδιού να σχηματίζει περίπου 30° έως 45° γωνία με την ευθεία του χαρτιού και η μύτη του δεξιού σου ποδιού να είναι περίπου 80° έως 90° με την ευθεία του χαρτιού.

Διορθώστε με αν είναι λάθος να συμπληρώσω τον Γιώργο ότι η επώμιση να γίνει λίγο "επιθετική" δηλαδή μια μικρή κλίση προς τα εμπρός. Και να είσαι χαλαρός και όχι σφιγμένος.
 
Εστίαζα στο κέντρο του χαρτιού με τα δυο ματια.Επώμιζα και μόλις το κοντάκι ακουμπούσε στο ώμο και στο ζυγωματικό πατούσα.
Ξαναλέω, σημαδεύουμε διόφθαλμα. Κάνε όμως αυτό που έκανες και σήμερα, δεν νομίζω ότι έγκειται εκεί το όποιο πρόβλημα. Αν έχεις την δυνατότητα, σε κάθε τουφεκιά άλλαζε χαρτί, μην ρίχνεις στο ίδιο.
Διορθώστε με αν είναι λάθος να συμπληρώσω τον Γιώργο ότι η επώμιση να γίνει λίγο "επιθετική" δηλαδή μια μικρή κλίση προς τα εμπρός. Και να είσαι χαλαρός και όχι σφιγμένος.
Στην περίπτωση του φίλου, δεν χρειάζεται Χρήστο. Αυτό θα χρειαζόταν αν ψηλοτουφέκαγε. Τέτοια βέβαια τρικ δεν τα συνιστώ, όπως τουφεκάς κάθε μέρα έτσι θα τουφεκάς και στις δοκιμές.
Βέβαια στην μια φώτο δείχνει να του έχει φύγει ψηλά η τουφεκιά αλλά εγώ παίρνω σαν σημείο αναφοράς την πρώτη φώτο. Αν διαπιστώσεις ότι το όπλο ψηλοτουφεκάει και μπορείς να το διορθώσεις-κατεβάσεις με μια πιο "επιθετική" επώμιση, έχει καλώς.
 
Εκανα το τεστ ξανά σήμερα. Υποψιάζομαι ότι μου έφευγαν αριστερά λόγω νευρικής επώμισης.
Στην πρώτη βολή σήμερα με 9.5 σκάγια εφυγε αριστερά. Η δευτερη με πιο προσεγμενη επώμιση πήγε ακριβώς κέντρο(φαίνεται και το σημάδι του συγκεντρωτηρα στο κεντρο).(Οταν λεω προσεγμένη, Εστίαζα διόφθαλμα στο κέντρο του χαρτιού, επώμισα και έφερα τη ρηγα-σκοπευτρο να ακουμπήσει την μουτζόυρα στο κέντρο , τότε πάτησα. Η τρίτη μου έφυγε λιγο χαμηλα.
skaUhOS.jpg

DI4ssrU.jpg

Αυτο που θελω να σημειώσω είναι οτι ενω εστιάζω στο κέντρο όταν επωμίζω το όπλο δειχνει λίγο αριστερά.ισως να είναι και απο το χέρι μου όταν επχμίζω με ενταση.
 
Το τεστ τσόρτσιλ κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο εύκολο να εκτελεστεί όσο ακούγεται γιατί εκείνη την ώρα πολύ πιθανό η επώμισή μας να μη βγει και τόσο αυθόρμητα. Αφού έβαλες την ακίδα της κάνης στο μαύρο σημάδι του χαρτονιού και τράβηξες, υποθέτω ότι το τεστ είναι άκυρο. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να επωμίσω λίγο επιθετικά και εκτός κέντρου και να κατευθυνθώ επωμισμένος σε αυτό. Δηλαδή επώμισε κανονικά αλλά λίγο πιο χαμηλά από το κέντρο που έχεις στο χαρτόνι σου. Ανεβαίνοντας, μόλις δεις την εικόνα που θέλεις από το στόχο (ποτέ δεν κοιτάς την κάνη) σταματάς και πατάς τη σκανδάλη.
 
Τασο κάπως ετσι έγινε.Επωμίζω,βλέπω με την περιφεριακή όραση ότι είμαι λίγο αριστερά,κινώ το όπλο λίγο δεξιά και μόλις ακουμπησε τον μάυρο κύκλο έριξα.Ολη την ώρα η εστιαση ηταν στον μαυρο κύκλο.Η εικόνα του όπλου(ρηγα και στοχαστρο ) ήταν ΄φλου΄.
 
Σε χάνω λίγο στον τρόπο που περιγράφεις ότι έκανες το τεστ. Στη θέση σου θα δοκίμαζα με 5 ξεχωριστά χαρτόνια με έντονο κέντρο ώστε να κολλάει το μάτι και το κέντρο στο ύψος του ματιού όταν τοποθετείς τα χαρτόνια. Επωμίζεις κανονικά λίγο πιο κάτω από το στόχο, πες 40 - 50 εκατοστά, ανεβαίνεις μαλακά προς το κέντρο και όταν δεις αυτό που θέλεις σταματάς την κίνησή σου και πατάς. Αν στις μισές σου βολές βγαίνεις λίγο αριστερά, μπορείς από μόνος σου να διορθώσεις π.χ. με φλάντζα για περισσότερο καστ οφ ή με ένα λεπτό κομματάκι χαρτί να κάνεις νέες δοκιμές και να δεις αν διορθώνεσαι.
 
Εκανα το τεστ ξανά σήμερα. Υποψιάζομαι ότι μου έφευγαν αριστερά λόγω νευρικής επώμισης.
Στην πρώτη βολή σήμερα με 9.5 σκάγια εφυγε αριστερά. Η δευτερη με πιο προσεγμενη επώμιση πήγε ακριβώς κέντρο(φαίνεται και το σημάδι του συγκεντρωτηρα στο κεντρο).(Οταν λεω προσεγμένη, Εστίαζα διόφθαλμα στο κέντρο του χαρτιού, επώμισα και έφερα τη ρηγα-σκοπευτρο να ακουμπήσει την μουτζόυρα στο κέντρο , τότε πάτησα. Η τρίτη μου έφυγε λιγο χαμηλα.
skaUhOS.jpg

DI4ssrU.jpg

Αυτο που θελω να σημειώσω είναι οτι ενω εστιάζω στο κέντρο όταν επωμίζω το όπλο δειχνει λίγο αριστερά.ισως να είναι και απο το χέρι μου όταν επχμίζω με ενταση.
Αυτα που κανεις δεν ειναι το τεστ τσωρτσιλ.
Πηγαινε παρα πισω και βρες τα αρθρα που εχω βαλει σχετικα με το τεστ.
 
Βρε φίλε Κάστορα, αυτό το τεστ Τσωρτσιλ γιατί το μπλέκεις στις δοκιμές σου; Έχεις σκοπό δηλαδή σύμφωνα με τα αποτελέσματα του τεστ να πας σε κάποιον κοντακά και να του πεις θέλω π.χ. 3 χιλιοστά δεξιά και 2 χιλιοστά κάτω? Αφού δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, άστο να πάει στην ευχή το τεστ Τσώρτσιλ... :)

Άλλαξες κάτι στην στάση του σώματος σου όταν έριξες τις σημερινές τουφεκιές ή τσάμπα καίει η λάμπα; .sarcastic.
 
Εριξα όπως μου ειπες χθες.Ημουν λίγο γυρισμένος ως προς τον αξονα του πίνακα. Σε περίπτωση που οντως πηγαίνουν αριστερά λόγω μέτρων και οχι λογω κακκης επώμισης, σκοπευω να τριψω 3 χιλιοστα την αριστερη πλευρα απο το κοντάκι ώστε να πάει το μάτι πιο δεξια και να διορθωθεί το πρόβλημα.(αυτο τρουλάχιστον μου προτεινε ο κυπριδημος).
 
σκοπευω να τριψω 3 χιλιοστα την αριστερη πλευρα απο το κοντάκι
Αυτό με τι τρόπο θα το κάνεις; .fff. Με τι εργαλεία; Κατέχεις από τέτοιες δουλειές; Πως θα μετρήσεις τα 3 χιλιοστά σε όλη την επιφάνεια του κοντακιού ώστε να μην σου γίνει ruffles το κοντάκι; .xm.
Άστο όπως είναι και προσπάθησε να βελτιώσεις την επώμιση σου. Οι τουφεκιές σου βελτιώθηκαν αισθητά. Κάτι μου λέει ότι επωμίζεις δεξιότερα της κλείδας, προσπάθησε όσο μπορείς να φέρνεις το κοντάκι μέσα στον ώμο και κάτω από το μάγουλο. Αν ποτέ έρθεις Αθήνα, το πας σε κάποιον που κατέχει να σε δει.
 
Με μετρημα με παχύμετρο κατα μήκος της ράχης αλλα και απο κάτω , και γυαλοχαρταρισμα.Δοκιμές πάλι και ετσι ειχα σκοπο να προχωρήσω.
Θα το αφήσω όμως αφου λες οτι ενδεχεται να μην επωμίζω σωστα.
Δυστηχως στο σκοπευτηριο που εχουμε εδω και ανοίγει καλοκαιρι δεν υπάρχει και πολυ προθυμεία για βοηθεια απο κάποιον. Για αυτο σας πηρα μονότερμα με τα μηνύματά μου.Αν σου μπούν αμφιβολίες για το όπλο σου, δεν ειναι και οτι καλύτερο.
 
Μια χαρά είναι το όπλο, οι τουφεκιές σου σήμερα είναι κέντρο , να κουμπώνεις προς τα μέσα, μην επωμίζεις εκτός από την βιασύνη σου. Εσύ το κρατάς το όπλο, δεν χρειάζονται νευρικές κινήσεις, μάθε να επωμίζεις "αργά", όχι νευρικά ;)
Ότι μπορεί να θες λίγο cast off είναι πολύ πιθανό αλλά αυτό με το γυαλόχαρτο και μόνος σου, πολύ το φοβάμαι ότι μετά θα ψάχνεις για κοντάκι.
 
Καλησπέρα στην παρέα,
όλο αυτο το διάστημα εκανα προσπάθειες να φερω το όπλο όσο το δυνατόν περισσότερο στα μέτρα μου.Τοσο καιρό κυνηγούσα με ένα κοντάκι που μου ήταν κοντό, με χτυπούσε κάτω απο το μάγουλο και εστελνε την τουφεκιά όπου νάναι.Προσπαθούσα να χρησιμοποιώ σκοπευτικές τεχνικές, διόφθαλμη σκόπευση αλλα οι επιτυχίες δεν ηταν πολλές.Ξεκίνησα , μεγαλώνοντας το μήκος και 12 χιλιοστά. Πλέον Τα χτυπήματα σταμάτησαν. Εκανα το τσώρτσιλ τέστ αλλα έβλεπα ότι οι βολές πάνε αριστερά
ypnVvY0.jpg
Ndptr6m.jpg

.Το πιο πιθανό ήταν να χρειάζεται αλλαγή στο cast off.Μονο που το λάθος ήταν στη νευρική επώμιση, στη λάθος στάση του σώματος, αλλα το πιο σημαντικό, στο γεγονός ότι δεν κούμπωνα σωστα το μάγουλο στο χτένι μιάς και κρυβόταν όλη η σκοπευτική γραμμή.Το μάγουλό μου ήταν στην ουσία στον αέρα. Βρηκα στο ίντερνετ λαστιχένιες προσθήκες του χτενιού.(ράχης). Σε δοκιμαστικό στάδιο έβαλα στο χτένι, χαρτάκια σημειώσεων δεμένα με χαρτοτενία για να δω ποσο θα ανέβει η βολή
uy6F0in.jpg
.
Βαζοντας τα χαρτάκια, κούμπωνε και το μάγουλο καλύτερα τόσο κατα ύψος όσο και πλάγια.ΟΙ τελικές φώτομε τις βολές είναι αυτές.
pMKMeFw.jpg
IvP5SZN.jpg


Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με συμβούλεψαν εδω μέσα, γιατί χωρις τη βοηθεια σας δεν θα έκανα τίποτα προς το καλύτερο.
Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον γιώργο μιάς και όποτε του ζήτησα βοήθεια μου την έδωσε.Και κάτι ακόμα σε αυτούς που έκαναν αυτό το φόρουμ. Ξερω πως ο σκοπός του φόρουμ είναι να παρέχεται βοηθεια και εμπειρίες. Να είστε σίγουροι πως κάθε φορά που θα επώμίζω απο δω και πέρα θα ξέρω πως πετύχατε αυτον τον στόχο,καθώς εάν δεν ήμουν μέλος , δεν θα είχα μπεί σε αυτη τη διαδικασία.

Τη λαστιχενια επιμήκυνση του χτενιού να τα την κολλήσω με κόλλα κυανοακρυλική(logo στιγμής) ;
Υγ. Κανω ξερες επωμίσεις και όπου είναι εστιασμένο το βλέμμα μου, εκεί είναι και το στόχαστρο.τωρα κατάλαβα το ρητό,ότι σκοτώνεις με τα μάτια.
 
Καλησπέρα στην παρέα,
όλο αυτο το διάστημα εκανα προσπάθειες να φερω το όπλο όσο το δυνατόν περισσότερο στα μέτρα μου.Τοσο καιρό κυνηγούσα με ένα κοντάκι που μου ήταν κοντό, με χτυπούσε κάτω απο το μάγουλο και εστελνε την τουφεκιά όπου νάναι.Προσπαθούσα να χρησιμοποιώ σκοπευτικές τεχνικές, διόφθαλμη σκόπευση αλλα οι επιτυχίες δεν ηταν πολλές.Ξεκίνησα , μεγαλώνοντας το μήκος και 12 χιλιοστά. Πλέον Τα χτυπήματα σταμάτησαν. Εκανα το τσώρτσιλ τέστ αλλα έβλεπα ότι οι βολές πάνε αριστερά
ypnVvY0.jpg
Ndptr6m.jpg

.Το πιο πιθανό ήταν να χρειάζεται αλλαγή στο cast off.Μονο που το λάθος ήταν στη νευρική επώμιση, στη λάθος στάση του σώματος, αλλα το πιο σημαντικό, στο γεγονός ότι δεν κούμπωνα σωστα το μάγουλο στο χτένι μιάς και κρυβόταν όλη η σκοπευτική γραμμή.Το μάγουλό μου ήταν στην ουσία στον αέρα. Βρηκα στο ίντερνετ λαστιχένιες προσθήκες του χτενιού.(ράχης). Σε δοκιμαστικό στάδιο έβαλα στο χτένι, χαρτάκια σημειώσεων δεμένα με χαρτοτενία για να δω ποσο θα ανέβει η βολή
uy6F0in.jpg
.
Βαζοντας τα χαρτάκια, κούμπωνε και το μάγουλο καλύτερα τόσο κατα ύψος όσο και πλάγια.ΟΙ τελικές φώτομε τις βολές είναι αυτές.
pMKMeFw.jpg
IvP5SZN.jpg


Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με συμβούλεψαν εδω μέσα, γιατί χωρις τη βοηθεια σας δεν θα έκανα τίποτα προς το καλύτερο.
Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον γιώργο μιάς και όποτε του ζήτησα βοήθεια μου την έδωσε.Και κάτι ακόμα σε αυτούς που έκαναν αυτό το φόρουμ. Ξερω πως ο σκοπός του φόρουμ είναι να παρέχεται βοηθεια και εμπειρίες. Να είστε σίγουροι πως κάθε φορά που θα επώμίζω απο δω και πέρα θα ξέρω πως πετύχατε αυτον τον στόχο,καθώς εάν δεν ήμουν μέλος , δεν θα είχα μπεί σε αυτη τη διαδικασία.

Τη λαστιχενια επιμήκυνση του χτενιού να τα την κολλήσω με κόλλα κυανοακρυλική(logo στιγμής) ;
Υγ. Κανω ξερες επωμίσεις και όπου είναι εστιασμένο το βλέμμα μου, εκεί είναι και το στόχαστρο.τωρα κατάλαβα το ρητό,ότι σκοτώνεις με τα μάτια.
Τωρα που βρηκες την λυση και μπραβο γιαυτο,καλο θα ειναι να μονιμοποιησεις την προσθηκη με καποιο τροπο.
Αν δεν σκοπευεις να δωσεις το οπλο στο αμεσο μελλον ,θα σου προτεινα να προσθεσεις ενα κομματι ξυλο στη ραχη του κοντακιου.
Μπορεις να φτιαξεις εσυ η ενας οπλουργος το πανω μερος του κοντακιου τυπο monte carlo οποτε δεν αλλαζεις πελμα και το κοντακι δεν βαραινει πολυ.
Δες εδω:
http://www.oplognosia.com/ergonomia/ergonomia3.php
 
Καλησπέρα στην παρέα,
όλο αυτο το διάστημα εκανα προσπάθειες να φερω το όπλο όσο το δυνατόν περισσότερο στα μέτρα μου.Τοσο καιρό κυνηγούσα με ένα κοντάκι που μου ήταν κοντό, με χτυπούσε κάτω απο το μάγουλο και εστελνε την τουφεκιά όπου νάναι.Προσπαθούσα να χρησιμοποιώ σκοπευτικές τεχνικές, διόφθαλμη σκόπευση αλλα οι επιτυχίες δεν ηταν πολλές.Ξεκίνησα , μεγαλώνοντας το μήκος και 12 χιλιοστά. Πλέον Τα χτυπήματα σταμάτησαν. Εκανα το τσώρτσιλ τέστ αλλα έβλεπα ότι οι βολές πάνε αριστερά
ypnVvY0.jpg
Ndptr6m.jpg

.Το πιο πιθανό ήταν να χρειάζεται αλλαγή στο cast off.Μονο που το λάθος ήταν στη νευρική επώμιση, στη λάθος στάση του σώματος, αλλα το πιο σημαντικό, στο γεγονός ότι δεν κούμπωνα σωστα το μάγουλο στο χτένι μιάς και κρυβόταν όλη η σκοπευτική γραμμή.Το μάγουλό μου ήταν στην ουσία στον αέρα. Βρηκα στο ίντερνετ λαστιχένιες προσθήκες του χτενιού.(ράχης). Σε δοκιμαστικό στάδιο έβαλα στο χτένι, χαρτάκια σημειώσεων δεμένα με χαρτοτενία για να δω ποσο θα ανέβει η βολή
uy6F0in.jpg
.
Βαζοντας τα χαρτάκια, κούμπωνε και το μάγουλο καλύτερα τόσο κατα ύψος όσο και πλάγια.ΟΙ τελικές φώτομε τις βολές είναι αυτές.
pMKMeFw.jpg
IvP5SZN.jpg


Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με συμβούλεψαν εδω μέσα, γιατί χωρις τη βοηθεια σας δεν θα έκανα τίποτα προς το καλύτερο.
Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον γιώργο μιάς και όποτε του ζήτησα βοήθεια μου την έδωσε.Και κάτι ακόμα σε αυτούς που έκαναν αυτό το φόρουμ. Ξερω πως ο σκοπός του φόρουμ είναι να παρέχεται βοηθεια και εμπειρίες. Να είστε σίγουροι πως κάθε φορά που θα επώμίζω απο δω και πέρα θα ξέρω πως πετύχατε αυτον τον στόχο,καθώς εάν δεν ήμουν μέλος , δεν θα είχα μπεί σε αυτη τη διαδικασία.

Τη λαστιχενια επιμήκυνση του χτενιού να τα την κολλήσω με κόλλα κυανοακρυλική(logo στιγμής) ;
Υγ. Κανω ξερες επωμίσεις και όπου είναι εστιασμένο το βλέμμα μου, εκεί είναι και το στόχαστρο.τωρα κατάλαβα το ρητό,ότι σκοτώνεις με τα μάτια.

Μπράβο ρε φίλε! Είσαι ωραίος! .well done.
 
Τη λαστιχενια επιμήκυνση του χτενιού να τα την κολλήσω με κόλλα κυανοακρυλική(logo στιγμής) ;
.

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτή την ταινία της Bison .Είναι οτι ποιο γερό εχω δει μέχρι τώρα.Δεν έχει καμια σχέση με τις κλασσικές ταινίες διπλής όψης .Έχει μέσα ίνες σαν από υαλόπλεγμα και ειναι ελαστική.Τρομερό κόλλημα.Με αυτή έχω κολλήσει κι εγώ το πρόσθετο από λάστιχο που έχω φτιάξει στο όπλο μου.Σου βάζω και μια φωτογραφία όσο διακρίνεται.

http://toolshouse.gr/εργαλεια/καθαριστικά-λιπαντικά-κόλλες/αυτοκόλλητη-ταινία-bison-montagekit-extreme-grip/

image.jpg
 
Η ράχη που θες να πάρεις είναι αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία, επειδή έχεις μακρύνει το κοντάκι βεβαιώσου για το μήκος της, πριν την αγοράσεις και αποδειχτεί κοντή εκ των υστέρων.

http://www.ethnos.gr/opla/arthro/prosthetiki_gia_kontakia-64200811/
 
Back
Top