Φερ' το στα μέτρα σου...

δεν είναι τέλειο, αλλά από βδομάδα θα ξεκινήσει το project λινέλαιο και όταν θα τριφτεί το κοντάκι πιστεύω θα κάτσει και αυτό καλύτερα.
Μια χαρά θα γίνει με το τελικό τριψιμο. Ιδανικά θα ήταν με μαύρο τεφλον.
 
Μια χαρά θα γίνει με το τελικό τριψιμο. Ιδανικά θα ήταν με μαύρο τεφλον.
είδα την λευκή γραμμή στην 304 του Γιάννη και ζήλεψα μου άρεσε.
αν και θα ήθελα η αναλογία άσπρο μαύρο να είναι αντίθετα, αυτό το ξύλο κοπής είχα .sarcastic.
 
Περί μέτρων κοντακιού και εφόσον κάποιος πάει σε κοντακά για νέα κοντάκι, η συμβουλή -ως παθών- που έχω να του δώσω είναι να μη δεχτεί μετά από μετροληψία να του παραδοθεί το κοντάκι έτοιμο. Δηλαδή το κοντάκι, πριν να πάρει την τελική του μορφή, να μπορεί να παίρνει διορθώσεις. Ακόμα καλύτερα, το παίρνεις μαζί με τον κοντακά, κανονίζετε μια βόλτα στο σκοπευτήριο, ρίχνεις στον πίνακα, ρίχνεις και κάποια πιάτα και από εκεί και πέρα γίνονται οι τελικές διορθώσεις. Κάπως έτσι φαντάζομαι μια ολοκληρωμένη διαδικασία.
 
Περί μέτρων κοντακιού και εφόσον κάποιος πάει σε κοντακά για νέα κοντάκι, η συμβουλή -ως παθών- που έχω να του δώσω είναι να μη δεχτεί μετά από μετροληψία να του παραδοθεί το κοντάκι έτοιμο. Δηλαδή το κοντάκι, πριν να πάρει την τελική του μορφή, να μπορεί να παίρνει διορθώσεις. Ακόμα καλύτερα, το παίρνεις μαζί με τον κοντακά, κανονίζετε μια βόλτα στο σκοπευτήριο, ρίχνεις στον πίνακα, ρίχνεις και κάποια πιάτα και από εκεί και πέρα γίνονται οι τελικές διορθώσεις. Κάπως έτσι φαντάζομαι μια ολοκληρωμένη διαδικασία.
Σωστοτατος!
 
είδα την λευκή γραμμή στην 304 του Γιάννη και ζήλεψα μου άρεσε.
αν και θα ήθελα η αναλογία άσπρο μαύρο να είναι αντίθετα, αυτό το ξύλο κοπής είχα .sarcastic.
Πιο ωραία θα έδειχνε αν έκανες σάντουιτς δύο λευκές λουριδες και μια μαύρη στη μέση.
Ή μια μαύρη προς το ξύλο και μια λευκή προς το πελμα.
Βέβαια τα τεφλον έπρεπε να είναι πιο λεπτά.
 
Πιο ωραία θα έδειχνε αν έκανες σάντουιτς δύο λευκές λουριδες και μια μαύρη στη μέση.
Ή μια μαύρη προς το ξύλο και μια λευκή προς το πελμα.
Βέβαια τα τεφλον έπρεπε να είναι πιο λεπτά.
Το ΣΚ θα το δοκιμάσω για το μήκος και ίσως όταν φτιάξω τα ξύλα να βάλω μια και καλή ένα πέλμα στο πάχος τεφλόν+πέλμα και να έχω το επιθυμητό LOP χωρίς πατέντες
 
Περί μέτρων κοντακιού και εφόσον κάποιος πάει σε κοντακά για νέα κοντάκι, η συμβουλή -ως παθών- που έχω να του δώσω είναι να μη δεχτεί μετά από μετροληψία να του παραδοθεί το κοντάκι έτοιμο. Δηλαδή το κοντάκι, πριν να πάρει την τελική του μορφή, να μπορεί να παίρνει διορθώσεις. Ακόμα καλύτερα, το παίρνεις μαζί με τον κοντακά, κανονίζετε μια βόλτα στο σκοπευτήριο, ρίχνεις στον πίνακα, ρίχνεις και κάποια πιάτα και από εκεί και πέρα γίνονται οι τελικές διορθώσεις. Κάπως έτσι φαντάζομαι μια ολοκληρωμένη διαδικασία.
Έτσι ακριβώς, τις περισσότερες φορές μάλιστα δεν αρκεί μία μόνο επίσκεψη για τελειοποίηση αλλά και δύο και τρεις, αρκεί ο κοντάκας να έχει αφήσει "ψωμί" για να μπορεί να φαγωθεί σε όλες τις παραμέτρους.
 
Βοήθεια και γνώμες. ..... το κοντάκι του όπλου μου είναι 37 εκ.το ξύλο είναι 35 και το πέλμα 2 εκ ο οπλουργος με έβαλε και επωμισα το όπλο και μου είπε ότι χρειάζεται 2 εκ να κοπεί για να έρθει στα μέτρα μου.Έπιασε το μέτρο και μέτρησε το χέρι μου σε ορθή γωνία, όπως και το δάχτυλο που πιέζει την σκανδάλη σε ορθή γωνια και είναι 35 εκ τόσο πρέπει λέει να είναι το κοντάκι. Θα παρακαλούσα κάποιον που έχει φέρει η φτιάξει κοντάκι στα μέτρα του να μου πει αν είναι έτσι, γιατί δεν θέλω να μπω σ αυτή την διαδικασία να κόβω τα ξύλα. Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να βάλω ένα πέλμα όσο μικρότερο γίνεται αλλά χρειάζεται και cast off που θα γίνει και αυτό με "φάγωμα " στο ξύλο. ..Τι κανουμε;
 
Αν δεν σε ενοχλεί το λάκτισμα βάλε ένα λεπτό πέλμα μπακιρένιο για να μην κόψεις το κοντάκι. τώρα το cast off λογικά θα είναι επέμβαση χιλιοστών, και αν εμπιστεύεσαι τον οπλουργό δεν θα είναι τπτ ιδιαίτερο. Τώρα για τον τρόπο μετροληψίας δεν έχω ιδέα αν είναι σωστός
 
Αν ο τροπος μετροληψια αυτος ειναι σωστος δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται μονο αυτη η μετρηση για να βγουν συμπερασματα... Απο κει κ περα αυτο αφου το πελμα σου ειναι 2 εκ κ ο οπλουργος σου ειπε οτι πρεπει να κοπει κ το ξυλο 2 εκ για να σου ειναι σωστο, δοκιμασε να το επωμισεις ξεβιδωνοντας το πελμα τελειως κ αφηνοωντας μονο το ξυλο... Αν εχεις κ σκοπευτηριο ριξε κ μερικες τουφεκιες ετσι (μην σε ανησυχει το ξυλο, με σκοπευτικα φυσιγγια δεν θα σε ενοχλησει η ανακρουση)... Αν κ κοντο μου φαινεται 35 εκ το κοντακι... .xm.
Το Cast Off τι εννοεις οτι θα γινει με φαγωμα στο ξυλο? Σε ποιο σημειο του?.xm.
 
Παιδιά σήμερα έκανα μια πρόχειρη δοκιμή τελικά ήταν στραβή η κανη, το όπλο κέντροτουφεκαει τώρα, έβλεπα τον στόχο και δεν το πίστευα. ....Όσο για τα μέτρα του κοντακίου που μου είπε πάω στο κατάλληλο θέμα. ......

Βοήθεια και γνώμες. ..... το κοντάκι του όπλου μου είναι 37 εκ.το ξύλο είναι 35 και το πέλμα 2 εκ ο οπλουργος με έβαλε και επωμισα το όπλο και μου είπε ότι χρειάζεται 2 εκ να κοπεί για να έρθει στα μέτρα μου.Έπιασε το μέτρο και μέτρησε το χέρι μου σε ορθή γωνία, όπως και το δάχτυλο που πιέζει την σκανδάλη σε ορθή γωνια και είναι 35 εκ τόσο πρέπει λέει να είναι το κοντάκι. Θα παρακαλούσα κάποιον που έχει φέρει η φτιάξει κοντάκι στα μέτρα του να μου πει αν είναι έτσι, γιατί δεν θέλω να μπω σ αυτή την διαδικασία να κόβω τα ξύλα. Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να βάλω ένα πέλμα όσο μικρότερο γίνεται αλλά χρειάζεται και cast off που θα γίνει και αυτό με "φάγωμα " στο ξύλο. ..Τι κανουμε;

Αφού το όπλο κεντροτουφεκάει γιατί όλα τα παραπάνω, κάπου μπερδεύτηκα.
Το Cast Off τι εννοεις οτι θα γινει με φαγωμα στο ξυλο? Σε ποιο σημειο του?.xm.
Ε που αλλού, στην δεξιά εφαρμογή με την βάση.
 
Αφού το όπλο κεντροτουφεκάει γιατί όλα τα παραπάνω, κάπου μπερδεύτηκα.

Ε που αλλού, στην δεξιά εφαρμογή με την βάση.
Δοκίμασα το όπλο να δω αν όντως έφτιαξε η κανη ακουμπησμενο σε σταθερό σημείο. Ολα τα παραπάνω όσον αφορά τα μέτρα του κοντακίου και το cast off
 
Sorry Μύρο, μπορεί να μην καταλαβαίνω κάτι εγώ. Η ανάγκη για κόντιμα και cast off προέκυψε από τα λεγόμενα του οπλουργού ή τουφέκισες επομίζοντας αργά, όρθιος, σε χαρτόνι στο ύψος των ματιών σου, με φουλ τσοκ, από σχετικά κοντινή απόσταση (λέω κοντινή και δεν λέω 15 ή 14,5 μέτρα για να μην μπλέξουμε πάλι με το γνωστό τεστ :) ) ; Η τουφεκιά πάει κάτω και αριστερά; Μόνο τότε δικαιολογούνται αυτές οι μετατροπές που έγραψες.
 
Last edited by a moderator:
Ο
Sorry Μύρο, μπορεί να μην καταλαβαίνω κάτι εγώ. Η ανάγκη για κόντιμα και cast off προέκυψε από τα λεγόμενα του οπλουργού ή τουφέκισες επομίζοντας αργά, όρθιος, σε χαρτόνι στο ύψος των ματιών σου, με φουλ τσοκ, από σχετικά κοντινή απόσταση (λέω κοντινή και δεν λέω 15 ή 14,5 μέτρα για να μην μπλέξουμε πάλι με το γνωστό τεστ :) ) ; Η τουφεκιά πάει κάτω και δεξιά; Μόνο τότε δικαιολογούνται αυτές οι μετατροπές που έγραψες.
Όχι Γιώργο δεν έκανα τίποτα απ αυτά, εννοείται ότι θα το δοκιμάσω το όπλο κάνοντας το 'γνωστό 'τεστ που εξηγείς αναλυτικά παραπάνω,βλέποντας και κάνοντας. Από τα λεγόμενά του οπλουργου προέκυψαν το κόψιμο του κοντακίου 2 εκ και το cast off ...αλλά επειδή εισται εδώ δεν φοβάμαι θα την βρώ την άκρη
 
δοκιμασε να το επωμισεις ξεβιδωνοντας το πελμα τελειως κ αφηνοωντας μονο το ξυλο... Αν εχεις κ σκοπευτηριο ριξε κ μερικες τουφεκιες ετσι (μην σε ανησυχει το ξυλο, με σκοπευτικα φυσιγγια δεν θα σε ενοχλησει η ανακρουση)...
Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ! Το έχω κάνει κι εγώ όταν έκανα δοκιμές για να φτιάξω (κοντύνω) το κοντάκι του δίκαννου. Έριξα πολλά φυσίγγια (πολλές πούλες) με το σκέτο ξύλο χωρίς πέλμα, και πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ανάκρουση (και καλοκαίρι, μόνο με ένα T-shirt)
.well done.
 
Αν ο τροπος μετροληψια αυτος ειναι σωστος δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται μονο αυτη η μετρηση για να βγουν συμπερασματα... Απο κει κ περα αυτο αφου το πελμα σου ειναι 2 εκ κ ο οπλουργος σου ειπε οτι πρεπει να κοπει κ το ξυλο 2 εκ για να σου ειναι σωστο, δοκιμασε να το επωμισεις ξεβιδωνοντας το πελμα τελειως κ αφηνοωντας μονο το ξυλο... Αν εχεις κ σκοπευτηριο ριξε κ μερικες τουφεκιες ετσι (μην σε ανησυχει το ξυλο, με σκοπευτικα φυσιγγια δεν θα σε ενοχλησει η ανακρουση)... Αν κ κοντο μου φαινεται 35 εκ το κοντακι... .xm.
Το Cast Off τι εννοεις οτι θα γινει με φαγωμα στο ξυλο? Σε ποιο σημειο του?.xm.
Το επωμισα Άρη χωρίς πέλμα και μου φαίνεται αρκετά κοντό, δεν είναι ότι δεν μου κάθεται αλλά νομίζω ότι ο αντίχειρας είναι πολύ κοντά στην μύτη (υπάρχει κάποια στάνταρ απόσταση σ αυτο;)μπορεί και να είναι έτσι αλλά να μην το έχω συνηθίσει, τι να πω. ....
 
νομίζω ότι ο αντίχειρας είναι πολύ κοντά στην μύτη (υπάρχει κάποια στάνταρ απόσταση σ αυτο;)
Χοντρικα θα πρεπει η μυτη σου απο τον αντιχειρα σου να εχει αποσταση δυο δαχτυλα τουλαχιστον... Πριν κανεις οτιδηποτε κανε αυτο που σου ειπα κ εγω κ ο Στελιος με το σκοπευτηριο κ βλεπεις...
 
Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ! Το έχω κάνει κι εγώ όταν έκανα δοκιμές για να φτιάξω (κοντύνω) το κοντάκι του δίκαννου. Έριξα πολλά φυσίγγια (πολλές πούλες) με το σκέτο ξύλο χωρίς πέλμα, και πραγματικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ανάκρουση (και καλοκαίρι, μόνο με ένα T-shirt)
.well done.
Στέλιο το κοντάκι είναι σε μάκρος όσο το χέρι σου σε ορθή γωνία; από το δάχτυλο που τραβάμε τη σκανδάλη (σε ορθή γωνία και αυτό)μέχρι κάτω από το (ποντίκι )που λέμε; αυτό θέλω να δω σε ένα σωστό κοντάκι στα μέτρα του κατόχου του
 
Παιδιά αυτα με τις ορθές γωνίες και τα δάχτυλα που φτάνουν μέχρι την σκανδάλη κτλ, δεν υπάρχουν, είναι κατάλοιπα μιας άλλης εποχής και μόνο που τα ακούω με πιάνει αναφυλαξία... .llk.
 
Παιδιά αυτα με τις ορθές γωνίες και τα δάχτυλα που φτάνουν μέχρι την σκανδάλη κτλ, δεν υπάρχουν, είναι κατάλοιπα μιας άλλης εποχής και μόνο που τα ακούω με πιάνει αναφυλαξία... .llk.
.sarcastic. .well done. αυτά μας λένε αυτά διαβάζουμε αυτά λέμε :)
 
Back
Top