Φερ' το στα μέτρα σου...

Στέλιο το κοντάκι είναι σε μάκρος όσο το χέρι σου σε ορθή γωνία; από το δάχτυλο που τραβάμε τη σκανδάλη (σε ορθή γωνία και αυτό)μέχρι κάτω από το (ποντίκι )που λέμε; αυτό θέλω να δω σε ένα σωστό κοντάκι στα μέτρα του κατόχου του
Μύρο εμένα ναι, έτυχε να είναι έτσι. Όμως από όσο ξέρω, όλοι οι ειδικοί μετρολήπτες κοντακιών, δάσκαλοι σκοποβολής κλπ. λένε ότι αυτή η μέθοδος μέτρησης είναι "χοντρική" και δεν είναι απόλυτη γιατί υπάρχουν πολλές παράμετροι στους διάφορους σωματότυπους. Αυτό που λένε είναι ότι, αφενός επουδενί δεν πρέπει να δυσχεραίνεται (ούτε 1 στις 100) η ομαλή, γρήγορη και άνετη επώμιση, και αφετέρου η βάση του αντίχειρα επουδενί να μην απέχει λιγότερο από 2 δάχτυλα (ή 5 εκ.) από τη μύτη. Ανάμεσα σε αυτές τις δυο προϋποθέσεις βρίσκεται το σωστό μήκος. Εμένα αυτό είναι στα 35,5 εκατ. αλλά υπόψιν ότι είμαι πολύ κοντός και αδύνατος!
 
.sarcastic. .well done. αυτά μας λένε αυτά διαβάζουμε αυτά λέμε :)
Μυρο δεν μας είπες για πιο ντουφέκι συζητάμε.Καραμπινα ή σ/ποζε;
Στον οπλουργο απευθυνθηκες γιατί το κοντακι σκαλωνει στα ρουχα σου καθώς επωμιζεις ή γιατί είχες ενεξηγητες αποτυχημένες τουφεκιες;
 
Εκανα τώρα μια μετρηση..Το μηκος του κοντακιου του δίκαννου μου ειναι 35,5 εκ.
Η άκρη της μύτης μου απο το την βάση του αντίχειρα ειναι 6,5εκ και παρόλα αυτα έχω την αίσθηση ότι το κοντακι μου ειναι κοντο..
Μήπως ειναι η ιδέα μου?.xm.
Ύψος έχω 1,74
 
Εκανα τώρα μια μετρηση..Το μηκος του κοντακιου του δίκαννου μου ειναι 35,5 εκ.
Η άκρη της μύτης μου απο το την βάση του αντίχειρα ειναι 6,5εκ και παρόλα αυτα έχω την αίσθηση ότι το κοντακι μου ειναι κοντο..
Μήπως ειναι η ιδέα μου?.xm.
Ύψος έχω 1,74
Όλα είναι σχετικά Τασο και η 1100 τόσο είναι και μου έρχεται, όλα τα άλλα όπλα μου είναι 37εκ.
Σε κλωτσαει πολύ;
 
Σε κλωτσαει πολύ;
Όχι δεν μπορώ να πω ότι κλωτσάει πολύ.Ουτε κατά την στιγμη της τουφεκιας με χτυπάει στο δάκτυλο ο υποφυλακτηρας.
Αλλα έχω μπερδευτεί γιατί η καραμπίνα με 36εκ κοντακι μου έρχεται καλύτερα απο το δίκαννο,(δεν νιώθω το κοντακι κοντό)παρόλο που η διάφορα ειναι ελάχιστη.
Μηπως γιατί εχει μεγαλύτερη μπασκουλα απο ενα δίκαννο κ ισως η αίσθηση να ειναι διαφορετικη?
 
Όχι δεν μπορώ να πω ότι κλωτσάει πολύ.Ουτε κατά την στιγμη της τουφεκιας με χτυπάει στο δάκτυλο ο υποφυλακτηρας.
Αλλα έχω μπερδευτεί γιατί η καραμπίνα με 36εκ κοντακι μου έρχεται καλύτερα απο το δίκαννο,παρόλο που η διάφορα ειναι ελάχιστη.
Μάλλον γιατί εχει μεγαλύτερη μπασκουλα απο ενα δίκαννο κ ισως η αίσθηση να ειναι διαφορετικη?
Μην συγκρίνεις τα δυο οπλα. Η αμερικανα έχει ίσιο κοντακι παντός καιρού.
Αφού το δίκαννο δεν σε κλωτσαει και έχεις επιτυχίες μην ασχολείσαι καθόλου.
Η απόσταση του αντίχειρα φαίνεται σωστή. Το πελμα είναι κοκκαλινο η λαστιχενιο;
 
Το πελμα είναι κοκκαλινο η λαστιχενιο;
Βακελιτης,οπως ήταν απο την μάνα του.
Παρόλα αυτα λακτισμα έντονο δεν υπάρχει σε βαθμό που να μελανιαζω η να το "σκεφτομαι"για να ρίξω..
Σημειώνω ότι ειμαι και αριστερόχειρας.
Το ότι χρειάζομαι κοντακι στα μέτρα μου ειναι γεγονός.
Άπλα κοιτάω να δω το ιδανικο μηκος του(που είναι και το πιο εύκολο).
Σε περίπτωση μέτρων πρέπει να φύγω έκτος νησιού κ δεν ειναι εύκολο..
 
Last edited:
Η αμερικανα έχει ίσιο κοντακι παντός καιρού.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κ κάτι ακόμα.Υπαρχουν δυο ρητά για τα Αμερικάνικα κοντακια:
1)Ειναι αμφιδεξια λόγω του ότι ειναι ίσια.
2)Ειναι το ιδανικά κοντακια για καρτερισιες βολές.
Ποια η γνώμη σας δεδομένου ότι έχετε Αμερικανικό όπλο.
 
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κ κάτι ακόμα.Υπαρχουν δυο ρητά για τα Αμερικάνικα κοντακια:
1)Ειναι αμφιδεξια λόγω του ότι ειναι ίσια.
2)Ειναι το ιδανικά κοντακια για καρτερισιες βολές.
Ποια η γνώμη σας δεδομένου ότι έχετε Αμερικανικό όπλο.
Θα συμφωνήσω και στα δύο.
 
Με την ευκαιρία να ρωτήσω κ κάτι ακόμα.Υπαρχουν δυο ρητά για τα Αμερικάνικα κοντακια:
1)Ειναι αμφιδεξια λόγω του ότι ειναι ίσια.
2)Ειναι το ιδανικά κοντακια για καρτερισιες βολές.
Ποια η γνώμη σας δεδομένου ότι έχετε Αμερικανικό όπλο.

Ετσι ειναι Τασο. Κοντακια απο Remington κάθονται στους περισσότερους τέλεια ανεξάρτητα σωματότυπου.
 
Μυρο δεν μας είπες για πιο ντουφέκι συζητάμε.Καραμπινα ή σ/ποζε;
Στον οπλουργο απευθυνθηκες γιατί το κοντακι σκαλωνει στα ρουχα σου καθώς επωμιζεις ή γιατί είχες ενεξηγητες αποτυχημένες τουφεκιες;
Για καραμπίνα συζητάμε και στον οπλουργο πήγα γιατί δεν έπαιζε το όπλο ευθεία λόγω στραβής κανης, με αποτέλεσμα να μου πει όλα τα παραπάνω. .
 
  • Like
Reactions: jnp
Χθες το βράδυ κάνοντας κάποιες επομήσεις παρατήρησα ότι έχει μεγάλη διαφορά το που κάθετε το μάτι μου πάνω στο κοντάκι ανάλογα με το πόσο ανοιχτό είναι το στόμα μου. Είναι φυσιολογικό αυτό, να επηρεάζεται η θέση από τους μυς της γνάθου;
 
Χθες το βράδυ κάνοντας κάποιες επομήσεις παρατήρησα ότι έχει μεγάλη διαφορά το που κάθετε το μάτι μου πάνω στο κοντάκι ανάλογα με το πόσο ανοιχτό είναι το στόμα μου. Είναι φυσιολογικό αυτό, να επηρεάζεται η θέση από τους μυς της γνάθου;
Φορώντας τη μάσκα του Hannibal ξεπερνάς το πρόβλημα.:confused:
Θα την βγάζεις μόνο όταν είναι έτοιμα τα ψητά. .eat.
Πέρα από την πλάκα αν πάρεις 5-10 κιλά ακόμα και το μάγουλο σου αλλάζει θέση στο μάτι.;)
 
Πάντως τώρα μου κάθετε σωστά όταν επομίζω με ανοιχτό το στόμα(σαν χάνος), Πάντως φαίνεται να διώχνει το μάτι ο μυς(ο ποιο γυμνασμένος πάνω μου) και όχι τα μαγουλάκια μου.
 
Πάντως τώρα μου κάθετε σωστά όταν επομίζω με ανοιχτό το στόμα(σαν χάνος), Πάντως φαίνεται να διώχνει το μάτι ο μυς(ο ποιο γυμνασμένος πάνω μου) και όχι τα μαγουλάκια μου.
Μπορείς να δαγκωνεις μια λαστιχενια μασελα σαν αυτή των πυγμαχων, βλέπε Ροκυ 2,ή μια μπριζόλα ακόμα καλύτερα. .ha ha ha.
 
Χθες το βράδυ κάνοντας κάποιες επομήσεις παρατήρησα ότι έχει μεγάλη διαφορά το που κάθετε το μάτι μου πάνω στο κοντάκι ανάλογα με το πόσο ανοιχτό είναι το στόμα μου. Είναι φυσιολογικό αυτό, να επηρεάζεται η θέση από τους μυς της γνάθου;
Ειναι φυσιολογικοτατο ναι... Αν παρατηρησεις μαλιστα διαφορα σκοπευτικα βιντεακια καποιοι ριχνουν με μισανοιχτο το στομα κ καποιο με τελειως κλειστο αλλα το διατηρουν ιδιο καθολη τη διαρκεια της σκοπευσης... Ενας παλιος σκοπευτης του τραπ μου ειχε μαλιστα οτι η φωνη που βγαζει οταν καλει τον δισκο ειχε να κανει με τη "σταση" του ζυγωματικου πανω στο κοντακι, πιο εντονη αλλαζε τη θεση που ακουμπουσε το κοντακι πανω στο προσωπο του...;)
 





picture sharing τουφεκισα επομιζοντας αργά, σταθερά ορθιος στο ύψος των ματιών , με φουλ τσοκ στα 15 μετρα.θέλω να μου πείτε πώς σας φαίνονται οι τουφεκιές; λίγο αριστερά και κάτω; και εμένα το ίδιο....
 





picture sharing τουφεκισα επομιζοντας αργά, σταθερά ορθιος στο ύψος των ματιών , με φουλ τσοκ στα 15 μετρα.θέλω να μου πείτε πώς σας φαίνονται οι τουφεκιές; λίγο αριστερά και κάτω; και εμένα το ίδιο....
Στην πρωτη πολυ ελαφρια κατω και αριστερα,στην δευτερη λιιιιιιγο αριστερα.Παντως πανω στο κυνηγι δεν νομιζω να υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα.Λαθος?????
 
Συμφωνώ.
Το σωστό είναι να ρίξεις 5 τουφεκιες στο ίδιο χαρτόνι ώστε να δεις τον μεσο όρο.
Λόγο του ότι είναι κλειστο το κυνήγι και δεν έχουμε σκοπευτήριο εδώ, τις έριξα έξω από το σπίτι μου, δίπλα στο χωράφι και δεν ήθελα να δώσω δικαιώματα στην γειτονιά, άσε που το κοντινότερο σπιτί είναι στα 100 μέτρα και βγήκαν στο μπαλκόνι ...
 
Back
Top