Φερ' το στα μέτρα σου...

Βελτίωση ή αγορά;

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής δίλημμα:

Κυνηγώ με ένα Baikal IZ27 71cm 3.350 gr με εναλλασσόμενα τσοκάκια κυρίως τσίχλες περπατητό. Το θέμα μου είναι ότι επωμίζω αριστερά ενώ το τουφέκι έχει παρέκκλιση ( cast-off), δηλ είναι φτιαγμένο για δεξιά επώμιση. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν το αγόρασα πριν 12 χρόνια, δεν ήξερα από κλίσεις, μέτρα κοντακιού κτλ. πράγματα τα οποία έμαθα διαβάζοντας και συμμετέχοντας σε φόρα όπως αυτό.

Στο δια ταύτα:

Σκέψη 1η: Φτιάχνω νέο κοντάκι στα μέτρα μου + ένα ζευγάρι aftermarket τσοκάκια και το παντρεύομαι για άλλα ...12 χρόνια με τα θετικά και αρνητικά του. (κόστος: άγνωστο...)

Σκέψη 2η: Το ανταλλάσσω-πουλάω για 250-300€ και πάω για την αριστερή benelli m2 που γλυκοκοιτάζω αρκετό καιρό. (κόστος: 800€)

Σκέψη 3η: Ανταλλαγή-πώληση και πάω σε μεταχειρισμένο αλληλεπίθετο με αριστερό κοντάκι αυτή τη φορά (πχ https://www.car.gr/parts/view/10088904/ το οποίο είναι αριστερο). (κόστος: ~600€)

Σκέψη 4η: Κρατάω τον Ρώσσο και τον ζευγαρώνω με μια Ρωσσίδα MP155 αριστερή. (κόστος: 550€)

Παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη:
Α. Το οικονομικό (ο πιο σοβαρός παράγοντας!)
B. Εργονομία
Γ. Βλητική

Παρακαλώ τα φώτα σας!
 
Βελτίωση ή αγορά;

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής δίλημμα:

Κυνηγώ με ένα Baikal IZ27 71cm 3.350 gr με εναλλασσόμενα τσοκάκια κυρίως τσίχλες περπατητό. Το θέμα μου είναι ότι επωμίζω αριστερά ενώ το τουφέκι έχει παρέκκλιση ( cast-off), δηλ είναι φτιαγμένο για δεξιά επώμιση. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν το αγόρασα πριν 12 χρόνια, δεν ήξερα από κλίσεις, μέτρα κοντακιού κτλ. πράγματα τα οποία έμαθα διαβάζοντας και συμμετέχοντας σε φόρα όπως αυτό.

Στο δια ταύτα:

Σκέψη 1η: Φτιάχνω νέο κοντάκι στα μέτρα μου + ένα ζευγάρι aftermarket τσοκάκια και το παντρεύομαι για άλλα ...12 χρόνια με τα θετικά και αρνητικά του. (κόστος: άγνωστο...)

Σκέψη 2η: Το ανταλλάσσω-πουλάω για 250-300€ και πάω για την αριστερή benelli m2 που γλυκοκοιτάζω αρκετό καιρό. (κόστος: 800€)

Σκέψη 3η: Ανταλλαγή-πώληση και πάω σε μεταχειρισμένο αλληλεπίθετο με αριστερό κοντάκι αυτή τη φορά (πχ https://www.car.gr/parts/view/10088904/ το οποίο είναι αριστερο). (κόστος: ~600€)

Σκέψη 4η: Κρατάω τον Ρώσσο και τον ζευγαρώνω με μια Ρωσσίδα MP155 αριστερή. (κόστος: 550€)

Παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη:
Α. Το οικονομικό (ο πιο σοβαρός παράγοντας!)
B. Εργονομία
Γ. Βλητική

Παρακαλώ τα φώτα σας!
επειδη εχω το ιδιο φτιαχνεις κοντακι παιρνεις τσοκακια κι εχεις ενα οπλο πολυ ακριβοτερο απ αυτο που νομιζεις. αν το φτιαξεις σ εμπειρο κοντακα θα του φτιαξεις και το ζυγισμα. καλως η κακως δεν θα βρεις οπλο σημερα με τα μεταλα του ρωσσου και τα κλειδια του που στην ουσια ειναι browning και βεβαια για κανενα λογο μην περασεις σε αυτογεμες.
 
Βελτίωση ή αγορά;

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής δίλημμα:

Κυνηγώ με ένα Baikal IZ27 71cm 3.350 gr με εναλλασσόμενα τσοκάκια κυρίως τσίχλες περπατητό. Το θέμα μου είναι ότι επωμίζω αριστερά ενώ το τουφέκι έχει παρέκκλιση ( cast-off), δηλ είναι φτιαγμένο για δεξιά επώμιση. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν το αγόρασα πριν 12 χρόνια, δεν ήξερα από κλίσεις, μέτρα κοντακιού κτλ. πράγματα τα οποία έμαθα διαβάζοντας και συμμετέχοντας σε φόρα όπως αυτό.

Στο δια ταύτα:

Σκέψη 1η: Φτιάχνω νέο κοντάκι στα μέτρα μου + ένα ζευγάρι aftermarket τσοκάκια και το παντρεύομαι για άλλα ...12 χρόνια με τα θετικά και αρνητικά του. (κόστος: άγνωστο...)

Σκέψη 2η: Το ανταλλάσσω-πουλάω για 250-300€ και πάω για την αριστερή benelli m2 που γλυκοκοιτάζω αρκετό καιρό. (κόστος: 800€)

Σκέψη 3η: Ανταλλαγή-πώληση και πάω σε μεταχειρισμένο αλληλεπίθετο με αριστερό κοντάκι αυτή τη φορά (πχ https://www.car.gr/parts/view/10088904/ το οποίο είναι αριστερο). (κόστος: ~600€)

Σκέψη 4η: Κρατάω τον Ρώσσο και τον ζευγαρώνω με μια Ρωσσίδα MP155 αριστερή. (κόστος: 550€)

Παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη:
Α. Το οικονομικό (ο πιο σοβαρός παράγοντας!)
B. Εργονομία
Γ. Βλητική

Παρακαλώ τα φώτα σας!
Εγω θα πηγαινα στην επιλογη 4. Ο Ρωσσος σε περιοριζει στα φυσιγγια οσο αξιοπιστο οπλο και αν ειναι. Δεν θα τον εδινα ομως με τπτ! Η m2 πολυ καλη επιλογη αλλα τα 800€ ειναι 800€!!! Σε μεταχειρισμενο θα πηγαινα μονο αν το αγοραζα απο "αδερφο" μου ή αν δεν ειχα αλλη επιλογη.
 
Αναλόγως της κατάστασης του όπλου και του πόσο έχω βολευτεί κάννη και τουφεκιές θα πήγαινα στην πρώτη λύση. Θεωρώ πως για κατασκευή νέου κοντακιού στα μέτρα σου και 2 aftermarket choke θα έχεις ένα κόστος περί τα 500 € ίσως και χαμηλότερα... Αν κρατήσεις το όπλο ως έχει και αγοράσεις νέο αριστερό, εάν σου έρθει το νέο όπλο καλά θα το παροπλίσεις με μαθηματική ακρίβεια. Επόμενως, σαν δεύτερη επιλογή θα έλεγα πως το πουλάς και παίρνεις ένα που γουστάρεις, μεταχειρισμένο ή καινούριο, μόνο αν βρεις όπως λέει και ο αδερφός μου ένα μεταχειρισμένο γνωστού αλλιώς καινούριο...
 
Last edited:
Φτιαχνεις το κοντακι αυτου που εχεις. Ειτε το γυρνας (λιγοτερο κοστος) ειτε το φτιαχνεις απο την αρχη, με μεγαλυτερο κοστος. Τσοκακια αφτερμαρκετ, δεν χρειαζεται να αγοραζεις, πριν δοκιμασεις τα δικα του στον πινακα μετα την μετατροπη/κατασκευη κοντακιου.
 
Εγω θα πηγαινα στην επιλογη 4. Ο Ρωσσος σε περιοριζει στα φυσιγγια οσο αξιοπιστο οπλο και αν ειναι. Δεν θα τον εδινα ομως με τπτ! Η m2 πολυ καλη επιλογη αλλα τα 800€ ειναι 800€!!! Σε μεταχειρισμενο θα πηγαινα μονο αν το αγοραζα απο "αδερφο" μου ή αν δεν ειχα αλλη επιλογη.
τι εννοεις σε περιοριζει??και ατσαλινα ριχνει και βαριες γομωσεις ριχνει χωρις προβλημα γιατι ειναι βαρυ.εμενα προσωπικα δεν με περιοριζει πουθενα
 
Βελτίωση ή αγορά;

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής δίλημμα:

Κυνηγώ με ένα Baikal IZ27 71cm 3.350 gr με εναλλασσόμενα τσοκάκια κυρίως τσίχλες περπατητό. Το θέμα μου είναι ότι επωμίζω αριστερά ενώ το τουφέκι έχει παρέκκλιση ( cast-off), δηλ είναι φτιαγμένο για δεξιά επώμιση. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν το αγόρασα πριν 12 χρόνια, δεν ήξερα από κλίσεις, μέτρα κοντακιού κτλ. πράγματα τα οποία έμαθα διαβάζοντας και συμμετέχοντας σε φόρα όπως αυτό.

Στο δια ταύτα:

Σκέψη 1η: Φτιάχνω νέο κοντάκι στα μέτρα μου + ένα ζευγάρι aftermarket τσοκάκια και το παντρεύομαι για άλλα ...12 χρόνια με τα θετικά και αρνητικά του. (κόστος: άγνωστο...)

Σκέψη 2η: Το ανταλλάσσω-πουλάω για 250-300€ και πάω για την αριστερή benelli m2 που γλυκοκοιτάζω αρκετό καιρό. (κόστος: 800€)

Σκέψη 3η: Ανταλλαγή-πώληση και πάω σε μεταχειρισμένο αλληλεπίθετο με αριστερό κοντάκι αυτή τη φορά (πχ https://www.car.gr/parts/view/10088904/ το οποίο είναι αριστερο). (κόστος: ~600€)

Σκέψη 4η: Κρατάω τον Ρώσσο και τον ζευγαρώνω με μια Ρωσσίδα MP155 αριστερή. (κόστος: 550€)

Παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη:
Α. Το οικονομικό (ο πιο σοβαρός παράγοντας!)
B. Εργονομία
Γ. Βλητική

Παρακαλώ τα φώτα σας!
αν έχεις βρει ότι έχεις κυρίαρχο μάτι αριστερό κ για το κυνήγι που κάνεις φτιάξε το κοντάκι δοκίμασε το παίρνεις κ τσοκακια αν δεν σε ικανοποιούν τα εργοστασιακά,νομίζω ότι θα είσαι υπέρ καλυμμένος ,εκτος αν δεν θες να μπεις σε αυτη τι διαδικασία να φτιάξεις κοντάκι,παίρνεις τι Ρωσίδα που μπορείς πιο εύκολα να φτιάξεις το κοντάκι με τις φλάντζες αλαγης κλίσεις κ έτσι θα έχεις 2 όπλα,
Παντός αυτά όπλα μπορεί να είναι σχετικά φτηνά άλλα με πολύ καλά κ ανθεκτικά μέταλλα με ελάχιστες παρεμβάσεις γίνονται πολύ καλύτερα από άλλα ακριβότερα
 
Βελτίωση ή αγορά;

Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής δίλημμα:

Κυνηγώ με ένα Baikal IZ27 71cm 3.350 gr με εναλλασσόμενα τσοκάκια κυρίως τσίχλες περπατητό. Το θέμα μου είναι ότι επωμίζω αριστερά ενώ το τουφέκι έχει παρέκκλιση ( cast-off), δηλ είναι φτιαγμένο για δεξιά επώμιση. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν το αγόρασα πριν 12 χρόνια, δεν ήξερα από κλίσεις, μέτρα κοντακιού κτλ. πράγματα τα οποία έμαθα διαβάζοντας και συμμετέχοντας σε φόρα όπως αυτό.

Στο δια ταύτα:

Σκέψη 1η: Φτιάχνω νέο κοντάκι στα μέτρα μου + ένα ζευγάρι aftermarket τσοκάκια και το παντρεύομαι για άλλα ...12 χρόνια με τα θετικά και αρνητικά του. (κόστος: άγνωστο...)

Σκέψη 2η: Το ανταλλάσσω-πουλάω για 250-300€ και πάω για την αριστερή benelli m2 που γλυκοκοιτάζω αρκετό καιρό. (κόστος: 800€)

Σκέψη 3η: Ανταλλαγή-πώληση και πάω σε μεταχειρισμένο αλληλεπίθετο με αριστερό κοντάκι αυτή τη φορά (πχ https://www.car.gr/parts/view/10088904/ το οποίο είναι αριστερο). (κόστος: ~600€)

Σκέψη 4η: Κρατάω τον Ρώσσο και τον ζευγαρώνω με μια Ρωσσίδα MP155 αριστερή. (κόστος: 550€)

Παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη:
Α. Το οικονομικό (ο πιο σοβαρός παράγοντας!)
B. Εργονομία
Γ. Βλητική

Παρακαλώ τα φώτα σας!
Καλημέρα! Προσωπικά θα πήγαινα στη λύση 3,ένα αλληλεπιθετο με 71 πόντους κανες,να έχει αριστερό κοντάκι και ΤΣΟΚ.beretta-browning είναι στην κορυφή της αγοράς και όχι τυχαία στα αλληλεπιθετα..δεν χρειάζεται να βιαστείς όλο και κάτι θα βρεις.
Αν δεν κάτσει η λύση 3 μετά θα πήγαινα στην 2.. η M2 διαχρονικά ειναι ένα πολύ καλό αυτογεμες.
Γενικά και πάντα κατά την γνώμη μου,να θυμάσαι ότι όσον αφορά το κοντάκι πρέπει το μάτι σου για γενικό κυνήγι να είναι ελαφρώς πιο ψηλά από τη ρίγα και απόλυτα κεντραρισμενη η ευθεία του ματιού με τη ρίγα.δουλεψε την επωμίση σου με το νέο κοντάκι να κανείς όλο την ίδια επωμιση.στο αριστερό λογικά δεν θα χρειαστείς να σκύβεις το κεφάλι για να κεντραριστεις με τη ρίγα.
Όσον αφορά το 686 που ποσταρες πιο πάνω,το έχω 21 χρόνια.τρομερο όπλο .δεν μας έριχνε την δεύτερη κάνη καμία φορά μετά από 21χρ και 60000-70000 χιλιάδες φυσίγγια και ο κάτω εξολκεας δεν πετούσε καλά το άδειο φυσιγγι..με 20-30 ευρώ αλλάξε ο αδελφός μου όλα τα ελατήρια και έγινε άψογο ξανά..αυτό είναι πλεονέκτημα σε ένα όπλο.περα απο την αξιοπιστία του μηχανισμού έχει πολύ χαμηλό προφίλ καλές κάνες ειδικά οι optima στο sporting είναι κορυφή κατά την γνώμη μου και εχει και πολύ καλό σύστημα κλειδώματος.
Δυσκολο όμως να βρεις 686 αριστερό με τσοκ..
Αντίθετα browning 525 έχω δει να κυκλοφορούν κατά καιρούς αρκετά αριστερά,το οποίο και αυτό είναι ένα κορυφαίο όπλο για την κατηγορία του.
 
Last edited:
Το καλυτερο οπλο στον κοσμο ειναι αυτο που σου καθεται καλητερα custom κοντακι ασυζητητι . Για τα τσοκ αν δεν ειναι ειδικον καθηκοντον διασπορας η υπερσυγκεντρωτικα κλπ... ειναι χαμενα λεφτα ολα λιγο πολυ την ιδια δουλεια κανουν. Με λιγο ψαξιμο στα φυσσιγγια εισαι κομπλε
 
τι εννοεις σε περιοριζει??και ατσαλινα ριχνει και βαριες γομωσεις ριχνει χωρις προβλημα γιατι ειναι βαρυ.εμενα προσωπικα δεν με περιοριζει πουθενα
Γεια Ευρυπίδη, δεν εννοώ ότι δεν έχει την δυνατότητα να ρίξει τα πάντα. Αλλά εσύ που το έχεις θεωρείς ότι αν ρίξεις ένα φυσίγγιο 34 γραμμάρια με ένα 28 η ίδια διαφορά θα φανεί στο πλάγιο και η ίδια στο δίκαννο? Αν κατάλαβα καλά είναι παλιός Ρώσσος. :)
 
Καλησπέρα,
κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
Η κάθε άποψη έχει τη δική της λογική και την αλήθεια της.

Η αρχική μου σκέψη ήταν να γυρίσω το κοντάκι προς τα αριστερά σε κάποιον οπλουργό, ή να φτιάξω νέο με όλα τα πλεονεκτήματά του αλλά και το επιπλέον κόστος του.
Αυτό που με φρενάρει είναι το ότι η εργασία μπορεί να φτάνει ή και να ξεπερνά την αγοραία αξία του όπλου, επιπλέον και πιο σοβαρό ζήτημα είναι ότι το ΙΖ27 είναι αρκετά μπροστόβαρο, με αποτέλεσμα να είναι κουραστικό στο περπατητό και να επιβαρύνει αρκετά το δεξί χέρι που κρατά την πάπια. Δε θα με πείραζε αν το χρησιμοποιούσα ως καρτεροτούφεκο ή σε λαγό, αλλά μετά από 2 ώρες περπατητό αρχίζει να ενοχλεί αρκετά.

Έχοντας επωμίσει τις αριστερές Μ2, Affinity και XLR (χωρίς να έχω κυνηγήσει όμως με αυτές), σαν πρώτη εντύπωση ένιωσα να πλεονεκτούν σημαντικά σε ζύγισμα και πιάσιμο (handling) - ειδικά η Μ2 και η XLR.

Επίσης και το Beretta που είναι στο ίδιο βάρος με το Baikal, όταν τo επώμισα ένιωσα ότι έχει πολύ καλύτερο ζύγισμα και swing.
Νομίζω ότι το ιδανικό είναι ένα καλοζυγισμένο και ταιριαστό στον σωματότυπο του καθενός όπλο, με ένα κοντάκι στα μέτρα μας .pray to God.. Όμως, όπως κάθετί ιδανικό είναι δύσκολο να το φτάσεις!
 
27 είναι αρκετά μπροστόβαρο, με αποτέλεσμα να είναι κουραστικό στο περπατητό και να επιβαρύνει αρκετά το δεξί χέρι που κρατά την πάπια. Δε θα με πείραζε αν το χρησιμοποιούσα ως καρτεροτούφεκο ή σε λαγό, αλλά μετά από 2 ώρες περπατητό αρχίζει να ενοχλεί αρκετά.
Ενας απο τους λογους που το πουλησα. Οσο για τον λαγο, οταν το επαιρνα μου εκοβε το αιμα στον ωμο απο το βαρος και τον αορτηρα.
 
επειδη εχω το ιδιο φτιαχνεις κοντακι παιρνεις τσοκακια κι εχεις ενα οπλο πολυ ακριβοτερο απ αυτο που νομιζεις. αν το φτιαξεις σ εμπειρο κοντακα θα του φτιαξεις και το ζυγισμα. καλως η κακως δεν θα βρεις οπλο σημερα με τα μεταλα του ρωσσου και τα κλειδια του που στην ουσια ειναι browning και βεβαια για κανενα λογο μην περασεις σε αυτογεμες.

Παίζει και Browning citori '71 (πατέρας), αλλά είναι λίγο ζόρικο για περπάτημα: κάννη 76cm, 3.600 gr, σταθερό τσοκάρισμα * & ** :D
 
Γεια Ευρυπίδη, δεν εννοώ ότι δεν έχει την δυνατότητα να ρίξει τα πάντα. Αλλά εσύ που το έχεις θεωρείς ότι αν ρίξεις ένα φυσίγγιο 34 γραμμάρια με ένα 28 η ίδια διαφορά θα φανεί στο πλάγιο και η ίδια στο δίκαννο? Αν κατάλαβα καλά είναι παλιός Ρώσσος. :)
το μονο που παιζει ρολο ειναι το βαρος στα δικανα. με το μπαικαλ το ποζε ακομα και μπιτουρμπο που εχω ριξει δεν καταλαβαινω ανακρουση αλλα το κοντακι ειναι στα μετρα μου και ειναι 3,5 κιλα περιπου. μ ενα αντιστοιχο πλαγιο στο ιδιο βαρος πιστευω πως θα ειναι το ιδιο. αν το δικανο ειναι απο 2,8 εως 3 κιλα και 32 να βαλεις θα την ακουσεις τη κλωτσια. γι αυτο ειμαι εναντιον των light οπλων
 
Τα Baikal βαραγανε πιο πολυ λογω κακων μετρων στο κοντακι, παρα λογω βαρους ή στενου αυλου. Το δικο σου Ευριπιδη, επειδη προοριζεται για την Αμερικανικη αγορα, ειχε σωστο κοντακι. Οταν επωμισεις το δικο μου, made in USSR και ριξεις, τοτε θα αναθεωρησεις
 
Τα Baikal βαραγανε πιο πολυ λογω κακων μετρων στο κοντακι, παρα λογω βαρους ή στενου αυλου. Το δικο σου Ευριπιδη, επειδη προοριζεται για την Αμερικανικη αγορα, ειχε σωστο κοντακι. Οταν επωμισεις το δικο μου, made in USSR και ριξεις, τοτε θα αναθεωρησεις
ναι ρε μαστορα. απο τοτε που το πηρες εσυ ομως εχουν αλλαξει τα πραματα. και του παιδιου που ερχεται στο σκοπευτηριο επωμισα και παλι μου ερχεται το κοντακι καλα.μαλλον τωρα τα μακρυνανε. ισως. δεν παιρνω κι ορκο
 
Παιδια νομιζω οτι το κοντακι στα σουπερ ποζε baikal εχει μακρυνει. Εχω την baikal στο χουριο αλλιως θα το μετρουσα να δουμε με ενα παλιοτερο πχ του βικτωρα αν εχει διαφορες.
Τωρα στο δικαννο σε ολους κοντο πεφτει. Ειναι πιο κοντο νομιζω και απο το σουπερ της ιδιας εταιρειας..
 
Back
Top