Φερ' το στα μέτρα σου...

Μιας κ βλέπω ότι είστε κ σκοπευτες θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις που πάντα είχα απορία.οσο με θυμαμε κυνηγάω από πιτσιρικάς. είμαι αριστερόχειρας,τα όπλα μου ειναι δεξιά χωρις να τους έχω κάνει καμιά μετατροπή στο κοντακι.τυχαινει να ρίξω ένα ένα κουτί φυσίγγια κ να πάρω 15 τσιλοκοτσυφα στην καλύτερη.οπως επίσης κ τυχαίνει να ρίξω ένα κουτί κ να πάρω 5-6 στην χειρότερη.(κάτι το οποίο φανταζομε συμβενει κ σε όσους έχουν σωστό κοντακι)με βάση οσα σας λέω μήπως το σωστό κοντακι ειναι μύθος;μήπως η σωστή σκόπευση "νικάει"ένα λανθασμένο στα μέτρα του κατόχου κουτάκι;Ζητώ συγνώμη αν σας κουρασα
Τάσο το σωστό κοντάκι είναι Α το Ω στο κυνηγετικό όπλο που ο στόχος είναι κινητός
βελτιώνει αναμφισβήτητα τις επιδόσεις του κυνηγού
για το αποτέλεσμα που λες ανάλογα την ημέρα έχεις δίκιο αλλά είναι άλλο τελείως θέμα που αφορά τη αντίληψη το ταλέντο και πολλούς άλλους παράγοντες που επηρεάζουν τον κάθε κυνηγό
αν βρεθείς κάποια στιγμή με κοντάκι στα μέτρα σου θα δείς διαφορά αισθητή
μιλάω πάντα για κυνηγούς και όχι για σκοπευτές που εκεί το κοντάκι στα μέτρα του είναι νόμος
:)
 
Τάσο το σωστό κοντάκι είναι Α το Ω στο κυνηγετικό όπλο που ο στόχος είναι κινητός
βελτιώνει αναμφισβήτητα τις επιδόσεις του κυνηγού
για το αποτέλεσμα που λες ανάλογα την ημέρα έχεις δίκιο αλλά είναι άλλο τελείως θέμα που αφορά τη αντίληψη το ταλέντο και πολλούς άλλους παράγοντες που επηρεάζουν τον κάθε κυνηγό
αν βρεθείς κάποια στιγμή με κοντάκι στα μέτρα σου θα δείς διαφορά αισθητή
μιλάω πάντα για κυνηγούς και όχι για σκοπευτές που εκεί το κοντάκι στα μέτρα του είναι νόμος
:)
Η αλήθεια ειναι ότι καπου έχεις δίκιο,πιστεύω ότι ειναι κ ταλέντο όπως λες κ συ.ακου κ ένα παράξενο το κοντακι στο πλάγιο μου(μπαικαλ)ειναι κοντό.του βάζω ένα φορετο λαστιχένιο πέλμα κ πάω για περπατητο τσίχλας,ε λοιπόν να μην μπορώ να πετύχω πουλί.με το που το βγάζω ήρθα πάλι στα ίσια μου...sarcastic.
 
Η αλήθεια ειναι ότι καπου έχεις δίκιο,πιστεύω ότι ειναι κ ταλέντο όπως λες κ συ.ακου κ ένα παράξενο το κοντακι στο πλάγιο μου(μπαικαλ)ειναι κοντό.του βάζω ένα φορετο λαστιχένιο πέλμα κ πάω για περπατητο τσίχλας,ε λοιπόν να μην μπορώ να πετύχω πουλί.με το που το βγάζω ήρθα πάλι στα ίσια μου...sarcastic.
το πέλμα δεν σου επηρεάζει μόνο το μήκος ίσως και το pitch(κλίση πέλματος)
να σου πώ όμως κάτι:
μην τρελλαίνεσαι
όπως βολεύεσαι .well done.
 
το πέλμα δεν σου επηρεάζει μόνο το μήκος ίσως και το pitch(κλίση πέλματος)
να σου πώ όμως κάτι:
μην τρελλαίνεσαι
όπως βολεύεσαι .well done.
Τώρα είπες την μαγική λέξη,έτσι ειναι.οπως βολεύει τον καθέναν!απλά κάποιες φορές ειναι πραγματικά για να απορείς!
 
ευχαριστω παιδια:)
αναρωτιεμαι, μετα το λινελαιο, να βαλω κερι?
Ο βαγγελης μου ειπε να βαλω,αλλα παλι, εαν βαλω,μετα δεν θα μπορω να βαλω εαν θελω αλλο λινελαιο…
μηπως ειναι καλυτερα να τα αφησω με λινελαιο, και σε τακτα διστηματα(περιπου καθε μηνα κυνηγετικο) να τα περνω παλι ενα χερι λινελαιο?.xm.
 
Είναι λίγο μπελαλιδικο το κερί, άστο καλύτερα γιατί μπορεί να σου κάνει γραμμές και να μπλεξεις. Κάνε αυτό που λες.
 
και σε τακτα διστηματα(περιπου καθε μηνα κυνηγετικο) να τα περνω παλι ενα χερι λινελαιο?.xm.
Τώρα που το διάβασα καλύτερα, θα σου πω ότι είναι υπερβολή κάθε μήνα να περνάς λάδι. Δεν υπάρχει λόγος. Όταν τελειώνει η κυνηγητική περίοδος θα περνάς ένα χέρι λάδι.
Είσαι σίγουρος πως ξέρεις τι σημαίνει "περνάω ένα χέρι λινέλαιο;" .xm.
 
παιρνω ενα πινελο, και δω' του.sarcastic..sarcastic..sarcastic. ξερω οτι μερικοι βαζουν μια σταγονα στο χερι τους και περνανε τοξυλο..και εγω αυτο εκανα σε ενα αεροβολο που εχω,ο βαγγελης μου ειπε καλυτερα να βαζω μια μικρη ποσοτητα σε ενα πανακι, γιατι περνιεται ποιο ομοιομορφα;)
και λινελαιο αυτο:http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3547
το extra dark:)
 
Είμαι καινούργιος και στον χώρο (μόλις 3 χρόνια) αλλά και στο forum ως εγγεγραμμένο μέλος (μόλις σήμερα έκανα εγγραφή).
Αν και κατά καιρούς πυκνά συχνά, έχω επισκεφτεί το site ώστε να ενημερώνομε αλλά και να μαθαίνω , μόλις σήμερα έκανα την εγγραφή μου, όπως προανέφερα, για το λόγω ότι θέλω να φέρω το κοντάκι του όπλου στα μέτρα μου.

Έχω διαβάσει μέσα απ' δω, πολύ καλά λόγια για τον κύριο Γιώργο Ψυλλάκη και θα παρακαλούσα αν μπορεί και θέλει κάποιος συντοπίτης να μου στείλει το τηλέφωνό του.

Σας ευχαριστώ.
 
Πρώτη προσπάθεια για κατασκευή κοντακιού σε Beretta A303.
Το γνήσιο κοντάκι μου έπεφτε οριακά μακρύ και δεν είχε αντικραδασμικό πέλμα (βακελίτης), πράγμα που με ενοχλούσε.
Επίσης κατά την γρήγορη επώμιση έβλεπα πολλή σκοπευτική ρήγα και έπρεπε να το σηκώνω για να κάνω σωστή σκόπευση αλλά και στο μάγουλο δεν μου καθόταν καλά καθώς έπρεπε οριακά να ακουμπάω το μαγουλο για να είμαι στην σωστή σκοπευτική ευθεία.
Σκέφτηκα να πειράξω το γνήσιο αλλά το λυπήθηκα οπότε αποφάσισα να φτιάξω ένα από την αρχή έχοντας μπούσουλα το γνήσιο, κάνοντας κάποιες τροποποιήσεις βέβαια.
Δυστυχώς δεν κρατησα φωτογραφικό αρχείο κατά την κατασκευή. Το κοντάκι φτιάχτηκε από κομμάτι οξιάς (το είχα πρόχειρο), χρησιμοποιώντας κατά κύριο λόγο εργαλεία χειρός,
και το έβαψα με βερνίκι εμποτισμού σε χρώμα καρυδιάς (για να ταιριαξω το χρωμα με την πάπια) και περάστηκε 8 χέρια ακρυλικό βερνίκι. Τοποθετήθηκε πέλμα 23mm και το συνολικό του μήκος είναι 16mm πιο κοντό από το γνήσιο. Ακόμα δεν έχει δοκιμαστεί με τουφεκιές αλλά στην επώμιση μου έρχεται πολύ καλύτερα από το γνήσιο.
Μερικές φωτογραφίες από το τελειωμένο "προϊόν".
CncH12H.jpg

QAoAgn4.jpg

LJv6iXo.jpg

Το χρώμα έχει κάποια διαφορά αλλά δεν είναι κάτι που με απασχολεί, όπως και το φινίρισμα θα μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά με τα υπάρχοντα εργαλεία και τις γνώσεις που έχω μέχρι εκεί μπόρεσα να το φτάσω. Αυτό που με ενδιέφερε και πέτυχα είναι η τέλεια εφαρμογή στο μπλοκ του όπλου και να μου "κάθεται" καλά στην επώμιση.
Το επόμενο που θα φτιάξω θα βγει καλύτερο ελπίζω (αν φτιάξω).
 
Που είσαι ρε Βασίλη, πραγματικά εντυπωσιακό come back ....well done.
Περίεργο στην όψη το κοντάκι αλλά μιλάμε για ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα που δεν νομίζω να έχουν δοκιμάσει πολλοί να κάνουν. Το ζητούμενο είναι να βάζει τα σκάγια εκεί που κοιτάς, όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.
Χαρά στο κουράγιο σου πάντως ... .shake hands.
 
Που είσαι ρε Βασίλη, πραγματικά εντυπωσιακό come back ....well done.
Περίεργο στην όψη το κοντάκι αλλά μιλάμε για ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα που δεν νομίζω να έχουν δοκιμάσει πολλοί να κάνουν. Το ζητούμενο είναι να βάζει τα σκάγια εκεί που κοιτάς, όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.
Χαρά στο κουράγιο σου πάντως ... .shake hands.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Θα το δεις από κοντά Γιώργο, ίσως σου φαίνεται περίεργο γιατί το έφτιαξα με μάγουλο (τύπου monte carlo), η αίσθηση στο χέρι και στην επώμιση είναι πολύ καλή, τουλάχιστον σε μένα.
Θα ανεβάσω μερικές ακόμα φωτογραφίες καλύτερης ποιότητας και με διαφορετικές γωνίες λήψης.
 
Βασίλη συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα το οποίο είναι περίεργο και εντυπωσιακό μαζί .congrats.
εύχομαι να σου ταιριάξει αλλά και να μην ταιριάξει,πάλεψε το,αξίζει το κόπο γιατί είναι δικό σου και μόνο δικό σου
.well done.
 
τελικα ανοιξαν και της ειδα της φωτο. μπραβο σου βασιλη. πολυ καλη δουλεια. αν επιτρεπετε, τι υψος εχεις?
εβριπιδη, δεν πρεπει απλα να πιανουν τα χερια σου. χρειαζοντε και καποιες γνωσεις μετρησης αν δεν κανω λαθος. να ξερεις τι να προσθεσεις, και που να αφαιρεσεις.
 
Back
Top