Φερ' το στα μέτρα σου...

Δημήτρη πιστεύω ότι μπορεί να έχει διαφορά από όπλο σε όπλο το μήκος κοντακιου και έχει να κάνει με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε κοντάκιου όσον αφορά μηκος της λαβής και ποσό,κλειστή η ανοιχτή είναι αλλά και αλλά χαρακτηριστικά κάθε κοντακιου..ο Γιώργος είναι κορυφή σίγουρα σου έκανε ότι έπρεπε..
Nαι καταλαβενω τι ενοοις απλα λεω την διαφορα βεβαια το πελμα το ενα ειναι λιγο οβαλο ενω της καραμπινας ειναι πιο ισιο απο οτι βλεπω,βεβαια δεν παυει να 1,5 εκα που νομιζω οτι ειναι διαφορα η οχι?
 
Nαι καταλαβενω τι ενοοις απλα λεω την διαφορα βεβαια το πελμα το ενα ειναι λιγο οβαλο ενω της καραμπινας ειναι πιο ισιο απο οτι βλεπω,βεβαια δεν παυει να 1,5 εκα που νομιζω οτι ειναι διαφορα η οχι?
Ναι βέβαια είναι αρκετή διαφορά το 1,5 εκατοστό.το θέμα είναι εσυ πως το νιώθεις κατά την επωμιση.οπως και να έχει πιστεύω ότι ο Γιώργος έχει κάνει αυτό που πρέπει.αν επωμισεις και τα δυο,όπλα,εναλλάξ νιώθεις το 35.5 κοντό σε σχέση με το άλλο που είναι 37;
 
Ναι βέβαια είναι αρκετή διαφορά το 1,5 εκατοστό.το θέμα είναι εσυ πως το νιώθεις κατά την επωμιση.οπως και να έχει πιστεύω ότι ο Γιώργος έχει κάνει αυτό που πρέπει.αν επωμισεις και τα δυο,όπλα,εναλλάξ νιώθεις το 35.5 κοντό σε σχέση με το άλλο που είναι 37;
Εχω μια αισθηση τετοια λιγο Γιαννη :)
 
Παιδια εγω μετα την επισκεψη για τα μετρα στο Γιωργο απο οτι μετραω το δικανο ειναι 35.5 εκ στην καραμπινα ειναι 37 εκ που μετρησα

Βεβαια δεν βλεπω δυσκολια επωμησης απο οτι δοκιμαζω
ότι και να βλέπεις κάνε μια επισκεψη στο Γιώργο ;)
 
IMG_20170518_191301.jpg

IMG_20170518_191517.jpg


Είσαι πολύ μπροστά Στέλιο με τις εγκυκλοπαίδειες σου....πρέπει να αρχίσω και εγώ να εξοπλιζομαι
 
Χρήστο οπως ακριβώς σου είπε ο Δημήτρης και ο Στέλιος.προσφατα στην benelli ,ενώ πάντα έριχνα από 39 μέχρι 40 cm μήκη κοντάκιων στα όπλα που είχα,στην benelli που έχω κανένα χρόνο την είχα 38,3...είχα συνηθίσει έτσι τώρα ένα χρόνο αλλά ήμουν λάθος ήταν κοντό το κοντάκι..και επωμιζα και λάθος καθώς όπως σήκωνα το όπλο,τραβούσα τον ώμο μπροστά για να έρθει το πέλμα στον ώμο καθώς ήταν κοντό..ο ωμος κατά την επωμιση πρέπει να είναι απόλυτα ακουνητος οπως και το κεφάλι..αυτά τα δυο είναι SOS κεφάλι και ωμος ακούνητα κατά την επωμιση..στο σκοπευτήριο έρχονται δυο,πολύ καλοί παλιοί σκοπευτές του trap,και του skeet..μόλις με είδαν να ρίχνω μου το είπαν..το μάκρυνα στα 40,3 και είμαι πραγματικά πολύ καλύτερα πάνω στο όπλο..μετά με ξαναειδαν και μου είπαν ότι είμαι κέντρο απλά ήθελα λίγο ύψος ακόμα..αλλαξα φλάντζα και έβαλα την 50 από 55 που είχα,με ξαναειδαν μετά και μου είπαν ότι είμαι τώρα παρά πολύ καλά..έριξα και στον πίνακα το test Churchill και ήταν όπως πρέπει το,όπλο..αυτά είναι τα καλά πέρα από όλα τα αλλά του σκοπευτηρίου..
Γιάννη αυτό με τον ώμο δεν είναι απόλυτα σωστό....άμα δεις και σε κάτι βίντεο του Λεωνίδα δείχνει ότι κουμπώνει ζυγωματικά και μετά φέρνεις και τον ώμο μπροστά αλλά άμα το έχεις φέρει να μην χρειάζεται αυτό no matter!γενικά πάντως στο κυνήγι χρειαζόμαστε λίγο κοντύτερα κοντάκια από ότι στο σκοπευτήριο....βάλε και τα έξτρα ρούχα!
 
Εχω μια αισθηση τετοια λιγο Γιαννη :)
Δημήτρη ρίξε το όπλο για να καταλάβεις το κοντάκι σου....ο Γιώργος στο έφερε κάνοντας μια συγκεκριμένη επωμισθεί,τη σωστή!ριχτω να δεις αν εφαρμόζεις αυτή την επωμιση στο ρίξιμο!
 
Γιάννη αυτό με τον ώμο δεν είναι απόλυτα σωστό....άμα δεις και σε κάτι βίντεο του Λεωνίδα δείχνει ότι κουμπώνει ζυγωματικά και μετά φέρνεις και τον ώμο μπροστά αλλά άμα το έχεις φέρει να μην χρειάζεται αυτό no matter!γενικά πάντως στο κυνήγι χρειαζόμαστε λίγο κοντύτερα κοντάκια από ότι στο σκοπευτήριο....βάλε και τα έξτρα ρούχα!
Το έχω δει το βίντεο παρά πολλές φορές και είναι έτσι οπως το λες..αλλά κατά την προσωπική που γνώμη ο ωμός είναι πιο σωστό να μένει ακούνητος..αν κουνάς ώμο μια θα τον κουνήσεις πιο πολύ μια πιο λίγο με αποτέλεσμα το κοντάκι στο ζυγωματικό να καθετε σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά και η τουφεκια να πηγαίνει άλλου κάθε φορά..σκέψου αυτό που σου λέω και θα με καταλάβεις..
 
Το έχω δει το βίντεο παρά πολλές φορές και είναι έτσι οπως το λες..αλλά κατά την προσωπική που γνώμη ο ωμός είναι πιο σωστό να μένει ακούνητος..αν κουνάς ώμο μια θα τον κουνήσεις πιο πολύ μια πιο λίγο με αποτέλεσμα το κοντάκι στο ζυγωματικό να καθετε σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά και η τουφεκια να πηγαίνει άλλου κάθε φορά..σκέψου αυτό που σου λέω και θα με καταλάβεις..
Γιάννη εφόσον πρώτα κουμπώνεις ζυγωματικο και αποκτάς τα σκοπευτικά σου....απλά ο ώμος βοηθάει για να μην φας σφαλιάρα...αλλά αυτό που λες ίσως και να είναι πιο σωστό...να είναι σταθερός ο ώμος!
 
Γιάννη αυτό με τον ώμο δεν είναι απόλυτα σωστό....άμα δεις και σε κάτι βίντεο του Λεωνίδα δείχνει ότι κουμπώνει ζυγωματικά και μετά φέρνεις και τον ώμο μπροστά αλλά άμα το έχεις φέρει να μην χρειάζεται αυτό no matter!γενικά πάντως στο κυνήγι χρειαζόμαστε λίγο κοντύτερα κοντάκια από ότι στο σκοπευτήριο....βάλε και τα έξτρα ρούχα!

Γιάννη εφόσον πρώτα κουμπώνεις ζυγωματικο και αποκτάς τα σκοπευτικά σου....απλά ο ώμος βοηθάει για να μην φας σφαλιάρα...αλλά αυτό που λες ίσως και να είναι πιο σωστό...να είναι σταθερός ο ώμος!
Ηλία σωστά τα λες, το έχω δει κι εγώ το βίντεο του Λεωνίδα. Μιλάει για μια ελάχιστη κίνηση του ώμου, ίσα-ίσα για να πατήσει σταθερά το πέλμα, το οποίο ανεβαίνοντας πρέπει να γλύφει τον ώμο, δηλ. να είναι ήδη σχεδόν σε επαφή μαζί του.
Στην περίπτωση του Γιάννη, επειδή ήμουν μπροστά στην συγκεκριμένη φάση και συζήτηση, ήταν πολύ διαφορετικό. Κατά την επώμιση, όπως ανέβαινε το κοντάκι, το πέλμα απείχε από τον ώμο του Γιάννη τουλάχιστον 4-5 πόντους (να μην πω και παραπάνω)!!! Και ο Γιάννης όχι μόνο έφερνε τον ώμο μπροστά σχεδόν 2 πόντους, αλλά τραβούσε συγχρόνως το όπλο προς τα πίσω, άλλους 3-4 πόντους, για να κλειδώσει. Οι κινήσεις και οι 2 ήταν πολύ εμφανείς, αλλά οι ..."παλιοί σκοπευτές" πρόσεξαν και επικεντρώθηκαν μόνο στην κίνηση του ώμου ... ενώ εγώ θεωρώ το τράβηγμα του όπλου προς τα πίσω πολύ πιο σοβαρό λάθος !!! Και αν θυμάμαι καλά αυτό το τονίζει και ο Λεωνίδας στο βίντεο.
Τέλος πάντων, πέρα από το ότι το κοντάκι του έπεφτε κοντό, εγώ πιστεύω (εγώ αυτό είδα) ότι είχε συνηθίσει να το κρατάει και κάπως "μακριά" ... σαν να "φοβόταν" ότι θα μπερδέψει το πέλμα στα ρούχα του επωμίζοντας ... με αποτέλεσμα να αναγκάζεται μετά να το τραβήξει πίσω για να κλειδώσει στον ώμο.
 
Last edited:
Μπορει να γραψει καποιος συνοπτικα τη διαδικασια αλλαφης φλατζεων στο οπλο; Επισης, ποτε χρησιμοποιουμε δυο φλατζες ταυτοχρονα;
Θα βαλω την 50αρα οπως και δηποτε αλλα αμφιβαλλω αν θα ερθει εκει που πρεπει. Δε θα ερθει.
 
Ηλία σωστά τα λες, το έχω δει κι εγώ το βίντεο του Λεωνίδα. Μιλάει για μια ελάχιστη κίνηση του ώμου, ίσα-ίσα για να πατήσει σταθερά το πέλμα, το οποίο ανεβαίνοντας πρέπει να γλύφει τον ώμο, δηλ. να είναι ήδη σχεδόν σε επαφή μαζί του.
Στην περίπτωση του Γιάννη, επειδή ήμουν μπροστά στην συγκεκριμένη φάση και συζήτηση, ήταν πολύ διαφορετικό. Κατά την επώμιση, όπως ανέβαινε το κοντάκι, το πέλμα απείχε από τον ώμο του Γιάννη τουλάχιστον 4-5 πόντους (να μην πω και παραπάνω)!!! Και ο Γιάννης όχι μόνο έφερνε τον ώμο μπροστά σχεδόν 2 πόντους, αλλά τραβούσε συγχρόνως το όπλο προς τα πίσω, άλλους 3-4 πόντους, για να κλειδώσει. Οι κινήσεις και οι 2 ήταν πολύ εμφανείς, αλλά οι ..."παλιοί σκοπευτές" επικεντρώθηκαν μόνο στην κίνηση του ώμου, ενώ εγώ θεωρώ το τράβηγμα του όπλου προς τα πίσω πολύ πιο σοβαρό λάθος. Και αν θυμάμαι καλά αυτό το τονίζει και ο Λεωνίδας στο βίντεο.
Τέλος πάντων, πέρα από το ότι το κοντάκι του έπεφτε κοντό, εγώ πιστεύω (εγώ αυτό είδα) ότι είχε συνηθίσει να το κρατάει και κάπως "μακριά" ... σαν να "φοβόταν" ότι θα μπερδέψει το πέλμα στα ρούχα του επωμίζοντας ... με αποτέλεσμα να αναγκάζεται μετά να το τραβήξει πίσω για να κλειδώσει στον ώμο.
Στέλιο δεν είχα καταλάβει ότι μιλάμε για τόσο μεγάλη απόσταση!φυσικά και είναι τεράστιο λάθος να τραβάς το όπλο πίσω γιατί το μάτι κάθεται σε άλλο ύψος...αλλάζεις αρκετά τα μέτρα....από την πλευρά του έχει απόλυτο δικαιο
 
Μπορει να γραψει καποιος συνοπτικα τη διαδικασια αλλαφης φλατζεων στο οπλο; Επισης, ποτε χρησιμοποιουμε δυο φλατζες ταυτοχρονα;
Θα βαλω την 50αρα οπως και δηποτε αλλα αμφιβαλλω αν θα ερθει εκει που πρεπει. Δε θα ερθει.
Ηλία σωστά τα λες, το έχω δει κι εγώ το βίντεο του Λεωνίδα. Μιλάει για μια ελάχιστη κίνηση του ώμου, ίσα-ίσα για να πατήσει σταθερά το πέλμα, το οποίο ανεβαίνοντας πρέπει να γλύφει τον ώμο, δηλ. να είναι ήδη σχεδόν σε επαφή μαζί του.
Στην περίπτωση του Γιάννη, επειδή ήμουν μπροστά στην συγκεκριμένη φάση και συζήτηση, ήταν πολύ διαφορετικό. Κατά την επώμιση, όπως ανέβαινε το κοντάκι, το πέλμα απείχε από τον ώμο του Γιάννη τουλάχιστον 4-5 πόντους (να μην πω και παραπάνω)!!! Και ο Γιάννης όχι μόνο έφερνε τον ώμο μπροστά σχεδόν 2 πόντους, αλλά τραβούσε συγχρόνως το όπλο προς τα πίσω, άλλους 3-4 πόντους, για να κλειδώσει. Οι κινήσεις και οι 2 ήταν πολύ εμφανείς, αλλά οι ..."παλιοί σκοπευτές" πρόσεξαν και επικεντρώθηκαν μόνο στην κίνηση του ώμου ... ενώ εγώ θεωρώ το τράβηγμα του όπλου προς τα πίσω πολύ πιο σοβαρό λάθος !!! Και αν θυμάμαι καλά αυτό το τονίζει και ο Λεωνίδας στο βίντεο.
Τέλος πάντων, πέρα από το ότι το κοντάκι του έπεφτε κοντό, εγώ πιστεύω (εγώ αυτό είδα) ότι είχε συνηθίσει να το κρατάει και κάπως "μακριά" ... σαν να "φοβόταν" ότι θα μπερδέψει το πέλμα στα ρούχα του επωμίζοντας ... με αποτέλεσμα να αναγκάζεται μετά να το τραβήξει πίσω για να κλειδώσει στον ώμο.
Στελιο πολύ καλά τα περιέγραψες! Με το να αυξήσω το μήκος ήρθε πολύ καλυτερα προσπαθώντας επισης να κρατάω και το όπλο πιο κοντά στο σώμα μειώθηκε πολύ η κίνηση του ωμού σχεδόν εξάληφθηκε..Ηλία ναι και εσυ δεν έχει άδικο αν λάβουμε υπόψη ότι πρώτα κουμπώνουμε το κοντάκι στο ζυγωματικό και μετά ερχετε ο ωμός να κολλήσει στο πέλμα..έτσι,είναι το σωστό (πρώτα στο ζυγωματικό) καθώς έτσι δεν χαλάνε τα μέτρα του όπλου..κατά την γνώμη μου πάντα ίσως να είναι πιο σωστό να μην κουνάει ο ωμός η να κουνάει ελάχιστα αφού πάντα κουμπώνουμε πρώτα στο ζυγωματικό..αλλά είναι μια κίνηση που γίνετε σχεδόν ταυτόχρονα νομίζω..
Απόστολε η αλλαγή κλίσης σε benelli είναι υπόθεση 5 λεπτών..ξεβιδωνεις το πέλμα το βγάζεις και από μέσα έχει μια βίδα που κρατάει το κοντάκι,την ξεβιδωνεις και το κοντάκι βγαίνει αλλάζοντας την κλίση προσέχοντας να μπει στην σωστή θέση..δυο κλίσεις δεν χρησιμοποιούμε ποτέ νομίζω..τα manual δεν το συστήνουν ποτέ..προσωπικά όμως έχω κάνει πατέντα για να δώσω λίγο ακόμα cast off στο όπλο και έχω φάει μια κλίση την 65 νομίζω από πάνω την έκανα δηλαδή ουδέτερη στο ύψος και πήρα μόνο το cast off που έχει και από πάνω έβαλα την 50 άρα την κανονική..αυτό μου έδωσε λίγο cast off ακόμα..Μην το λες ότι δεν θα σου κάτσει..μπορεί να μην σου κάτσει 100% αλλά μπορεί να σου έρθει αρκετά καλά..μόνο με φτιαχτό κοντάκι από κοντακα που ξέρει να παίρνει μέτρα και να φτιάχνει κοντάκι πιστεύω θα πάρουμε το 100% εκτός από ελάχιστες σπάνιες περιπτώσεις..
 
Last edited:
Ας μου κατσει με την 50αρα.pop..pray to God. στο 80 % για αρχη και βλεπουμε..
Δυσκολα ομως ειμαι περιπτωση! Απο οτι το κοβω θα μπει και φλατζα στη ραχη.. Και εχει πανεμορφο κοντακι ρε γαμωτο
 
Γιαννη εκτός απο την 50αρα θα χρειαστει κατα πασα πιθανοτητα και μια προσθηκη ανυψωσης της ραχης. Εχω μια των 5χιλ,αλλα μπορει να ειναι και πολυ
Είσαι όντως περίπτωση..αν λάβουμε υπόψη ότι η κλίση 50 είναι η πιο ψηλή και εσυ θες και άλλο ύψος!!!
 
Καλησπερα μολις επεστρεψα απο το κοντακαδικο οπου πηραμε τα μετρα για το καινουριο κοντακι. 1 ερωτηση εχει κανενας θεμα με το πιτς λογω ανατομιας στηθους ,οταν επωμιζο το κατω μερος του πελματος ειναι στον αερα ο μαστορας μου ειπε πως γιαυτο δεν γινεται τιποτα ειναι καθαρα ανατομικο.:(
Δεν ειμαι υπερβαρος 1.80 87 κιλα, λιγα κιλακια τα εχω αλλα οχι κατι ιδιαιτερο
 
Last edited:
Back
Top