Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλησπερα μολις επεστρεψα απο το κοντακαδικο οπου πηραμε τα μετρα για το καινουριο κοντακι. 1 ερωτηση εχει κανενας θεμα με το πιτς λογω ανατομιας στηθους ,οταν επωμιζο το κατω μερος του πελματος ειναι στον αερα ο μαστορας μου ειπε πως γιαυτο δεν γινεται τιποτα ειναι καθαρα ανατομικο.:(
Δεν ειμαι υπερβαρος 1.80 87 κιλα, λιγα κιλακια τα εχω αλλα οχι κατι ιδιαιτερο
Καλο απογευμα! Σακη κατα την γνωμη μου εκανες το πιο σημαντικο βημα στην σκοπευση με λειοκανο οπλο.να πας δηλαδη σε ειδικο για κοντακι στα μετρα σου.
κανονικα το πελμα πρεπει να εφαρμοζει ολο στον ωμο,δηλαδη να μην αφηνει καθολου κενο,ουτε πανω ουτε κατω.τωρα αν υπαρχει δυσμορφια στον ωμο και δεν παταει καλα λιγο κατω,δεν ξερω κατα ποσο μπορει να λυθει χωρις να χαλασουν αλλα μετρα του οπλου και γενικα ολο το pitch..ισως να εισαι ειδικη περιπτωση.ο κοντακας ειναι ο πιο ειδικος σε αυτα τα θεματα και πιστευω θα βρεις ακρη.εξαλλου το pitch σαν μετρο στο κοντακι ειναι μεν πολυ σοβαρο αλλα εχει το πλεονεκτημα να μεταβαλεται ευκολα,αν μετα που θα παραλαβουμε το κοντακι και το ριξουμε ,δουμε οτι εχουμε θεμα κλωτσηματος,μελανιων,αναπηδησεων κανης και γενικα οτι προβληματα εχουμε με λαθος pitch..αρα κατα την γνωμη μου κανε οτι σου πει ο κοντακας και μετα αν δεις οτι εχεις θεμα με το pitch του το λες, το συζητατε και σιγουρα θα στο λυσει.
Παρα πολλες φορες μετα απο κοντακι που φτιαχνει καποιος και παει και το ριχνει πρωτη φορα μπορει να χρειαζονται καποιες βελτιωσεις για να μας ερθει οπως πρεπει.
 
Last edited:
Γιαννη το θεμα με το πιτς το ηξερα κ εγω απο παλια πριν παω στον Σκριβανο κ μου το ειχε πει κ ο Ζαπαντουλης πιο παλια. θα το ξαναδουμε οταν θα παω να δω το κοντακι σε 10 μερες που θα εχει προχωρησει η δουλια. Για να μου ταιριαξει σωστα 1 πελμα στο στηθος πρεπει να εχει μεγαλη ουρα στο κατω μερος . Θα το δουμε στην συνεχεια απλα ειπα να ρωτησω μηπως κ καποιος αλλος ειχε το ιδιο θεμα κ πως το αντιμετωπισε . Δεν μπορει μονο εγω εκανα βαρη μικρος.

Παντως με τρελανε το πελμα της shure shot το χτυπουσα με το σφυρι κ εξαφανιζε το χτυπημα, αλλα πανακριβο , ισως στο μελλον
 
Γιαννη το θεμα με το πιτς το ηξερα κ εγω απο παλια πριν παω στον Σκριβανο κ μου το ειχε πει κ ο Ζαπαντουλης πιο παλια. θα το ξαναδουμε οταν θα παω να δω το κοντακι σε 10 μερες που θα εχει προχωρησει η δουλια. Για να μου ταιριαξει σωστα 1 πελμα στο στηθος πρεπει να εχει μεγαλη ουρα στο κατω μερος . Θα το δουμε στην συνεχεια απλα ειπα να ρωτησω μηπως κ καποιος αλλος ειχε το ιδιο θεμα κ πως το αντιμετωπισε . Δεν μπορει μονο εγω εκανα βαρη μικρος.

Παντως με τρελανε το πελμα της shure shot το χτυπουσα με το σφυρι κ εξαφανιζε το χτυπημα, αλλα πανακριβο , ισως στο μελλον
Φίλε Σάκη και εγώ λόγω ιδιομορφίας στήθους είχα θέμα με το πιτς...ένας καλός κοντακας το ξεπερνά εύκολα και βρίσκει την σωστή γωνία για να μην αναπηδά το κοντάκι....σαν συμβουλή πρόσεξε να μην βάλεις πολύ μαλακό πέλμα γιατί με την ταλάντωση του πέλματος μπορεί να κουδουνίζει όλη η ντουφέκια στα αυτιά σου και να σε ενοχλεί!εξαιρετικό πέλμα που έχω βάλει στο σκοπευτικό μου είναι το perazzi που κοστίζει γύρω στα 70€
 
Ευχαριστω Ηλια θα το κοιταξω.
Το πελμα που θα βαλει πανω ειναι το ιταλικο το cervelati θα το δω πρωτα με αυτο κ βλεπουμε
Όχι....εξαιτίας αυτού του πέλματος ξενέρωσα με την benelli...ειδικά άμα είναι το παχύ θα καταλαβαίνεις όλη την παλινδρόμηση του όπλου...κακής ποιότητας πέλμα...συμβουλευτηκα πάντα το αναφέρω η επιλογή δική σου
 
Περσι το χειμωνα ετυχε να δω 1 φιλο να τουφεκαι σε σταθερο στοχο με 1 ελαφρι λανμπερ 3200γρ ενα 36γρ νομιζω το biturbo η κανη απολυτα ακινητη καμια αναπηδηση .asking., ο συγκεκριμενος μονο στα ορτυκια δεν ριχνει 36γρ, εμεινα με το στομα ανοιχτο στο δικο μου οπλο 3000γρ στα 32γρ εριχνε απερκατ στο μαγουλο. Ελπιζω με το καινουριο κοντακι να βελτιωθει το κοματι της αναπηδησεις. Τα σωστα μετρα πεζουν τεραστιο ρολο στην ανακρουση η μαλλον στο πως την αποροφα ο ωμος μας
 
Όχι....εξαιτίας αυτού του πέλματος ξενέρωσα με την benelli...ειδικά άμα είναι το παχύ θα καταλαβαίνεις όλη την παλινδρόμηση του όπλου...κακής ποιότητας πέλμα...συμβουλευτηκα πάντα το αναφέρω η επιλογή δική σου
Ηλια αυτο το πελμα ειναι στην τιμη που συζητησα το λεπτο . Καταλαβαινω τι λες του εριξα κ αυτου λιγες σφυριες κ ειχε μεγαλη αναπηδησει. Αυτη την στιγμη ομως οικονομικα δεν με περνει για τιποτα αλλο ,ερχεται κ καλοκαιρι. Ως τωρα ειχα ξυλινο πελμα στο οπλο λογικα θα πρεπει να υπαρχει μια βελτιωση σε σχεση με αυτο που ειχα.
Το περατζι που λες εχεις καποιο σαιτ για να το δω;;
 
Ηλια αυτο το πελμα ειναι στην τιμη που συζητησα το λεπτο . Καταλαβαινω τι λες του εριξα κ αυτου λιγες σφυριες κ ειχε μεγαλη αναπηδησει. Αυτη την στιγμη ομως οικονομικα δεν με περνει για τιποτα αλλο ,ερχεται κ καλοκαιρι. Ως τωρα ειχα ξυλινο πελμα στο οπλο λογικα θα πρεπει να υπαρχει μια βελτιωση σε σχεση με αυτο που ειχα.
Το περατζι που λες εχεις καποιο σαιτ για να το δω;;
Νομίζω υπάρχει στο σάιτ του τουρη
 
Ηλια αυτο το πελμα ειναι στην τιμη που συζητησα το λεπτο . Καταλαβαινω τι λες του εριξα κ αυτου λιγες σφυριες κ ειχε μεγαλη αναπηδησει. Αυτη την στιγμη ομως οικονομικα δεν με περνει για τιποτα αλλο ,ερχεται κ καλοκαιρι. Ως τωρα ειχα ξυλινο πελμα στο οπλο λογικα θα πρεπει να υπαρχει μια βελτιωση σε σχεση με αυτο που ειχα.
Το περατζι που λες εχεις καποιο σαιτ για να το δω;;
Βαλε μπερετα 18 ευρω
 
Ναι στον Σκριβανο απο Κοζανη ειμαι 1 ωρα κ κατι δρομος απο Θεσσαλονίκη
Είναι κορυφή ο Βαγγέλης κατά την γνώμη μου.αυτο είναι το κοντάκι που μου έφτιαξε σε beretta A304..
Ξέρω από τα μέρη σας.η γυναίκα μου είναι από Θεσσαλονίκη και έρχομαι συχνά..


VwvvVHz.jpg


Vxm1J6E.jpg
 
Είναι κορυφή ο Βαγγέλης κατά την γνώμη μου.αυτο είναι το κοντάκι που μου έφτιαξε σε beretta A304..
Ξέρω από τα μέρη σας.η γυναίκα μου είναι από Θεσσαλονίκη και έρχομαι συχνά..


VwvvVHz.jpg


Vxm1J6E.jpg
Α 304 τι παλιοντουφεκο... Το χω και γω. .sarcastic..shake hands.
 
Νομιζω οτι βγαιναν 1992 εως 1994 μονο. Εχεις στοιχεια γι αυτο; το δικο μου το αγορασα 97

Ναι Νίκο! Πάνω στη βάση και πάνω στην κάνη έχει χτυπημένο BI.
Το BI αν ανατρέξεις στον παρακάτω πίνακα είναι έτος κατασκευής 1997.ετσι μπορείς να βρεις και στην δικιά σου.



33kyvx0.png
 
Ναι Νίκο! Πάνω στη βάση και πάνω στην κάνη έχει χτυπημένο BI.
Το BI αν ανατρέξεις στον παρακάτω πίνακα είναι έτος κατασκευής 1997.ετσι μπορείς να βρεις και στην δικιά σου.



33kyvx0.png
Ωπαααα σ ευχαριστω μολις παω σπιτι θα το δω. Ευχαριστω..well done.
 
Back
Top