Φερ' το στα μέτρα σου...

Γιαννη αφου μπηκες στη διαδικασια να φτιαξεις κοντακι γιατι δε στο εκανε μοντε καρλο?δε στο ειχε προτεινει τοτε?μηπως δεν ειναι καλυτερο τελικα?
Δημήτρη εσύ είδες κάποια διαφορά;
Αν δεν κάνω λάθος το summit έχει monte carlo ενώ το 686 όχι. βέβαια είναι διαφορετικά όπλα αλλά σαν αίσθηση;
 
Πολύ σημαντικά αυτά που γράψατε όλοι και νομίζω κατάλαβα γιατί οι εταιρίες βάζουν μη παράλληλα κοντάρια.
Γιάννη αυτό που λες με το κλώτσημα εννοείς ότι τα παράλληλα με τη ρίγα κλωτσάνε περισσότερο;
Κάθε άλλο!!
Το χτένι, δεν κοντράρει στο ζυγωματικο οπως γίνεται στην περίπτωση κοντακιου με χτένι που εχει διαφορά στη μικρη-μεγάλη κλίση .
Όσο πιο μικρή αυτή η διαφορά, τόσο μειώνεται η αίσθηση του κλωτσηματος.
Το ίδιο ισχύει και στη πλάγια παρέκκλιση,το cust....
 
Γιαννη αφου μπηκες στη διαδικασια να φτιαξεις κοντακι γιατι δε στο εκανε μοντε καρλο?δε στο ειχε προτεινει τοτε?μηπως δεν ειναι καλυτερο τελικα?
Παιδια σας ευχαριστώ όλους (Γιάννη-Θεοφραστε-Γιώργο-Βικτωρα) για τις απαντήσεις..μου λύθηκαν πολλές απορίες..Μητσο δεν το ήξερα ούτε μου το πρότεινε..του ανθρώπου του έχω εμπιστοσύνη τυφλή..θα το προτείνω στην benelli όταν πάω και ότι μου πει θα κάνω.
 
Δημήτρη εσύ είδες κάποια διαφορά;
Αν δεν κάνω λάθος το summit έχει monte carlo ενώ το 686 όχι. βέβαια είναι διαφορετικά όπλα αλλά σαν αίσθηση;
Συγνώμη λάθος μου, είδα ότι δεν έχει το δικό σου, απλά ενός παιδιού εδώ που το έχει με ρυθμιζόμενο είναι monte carlo.
 
Καλημερα!το summit που πηρα εχει απλο κοντακι!!δεν μοιαζει ομως καθολου με αλλα κοντακια πχ beretta browning κτλ!εχει κοντακαρα!!το χτενι του ειναι αρκετα φαρδυ!πραγμα που το κανει πιο απολυτο!οι κλεισεις του μου ταιριαζουν και η λαβη του παρα πολυ καλη!μοντε καρλο εχει το summit ascent που μαλιστα πουλιεται ενα στο car gr!!σχεδον καινουριο!
 
Καλημερα!το summit που πηρα εχει απλο κοντακι!!δεν μοιαζει ομως καθολου με αλλα κοντακια πχ beretta browning κτλ!εχει κοντακαρα!!το χτενι του ειναι αρκετα φαρδυ!πραγμα που το κανει πιο απολυτο!οι κλεισεις του μου ταιριαζουν και η λαβη του παρα πολυ καλη!μοντε καρλο εχει το summit ascent που μαλιστα πουλιεται ενα στο car gr!!σχεδον καινουριο!
Ναι αυτό είναι που έχω δει από κοντά και πραγματικά το grip αυτό του όπλου είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει σε μη custom κοντάκι. Όταν φτιάξω κοντάκι σε αυτές τις διαστάσει λαβής θα πάω.
 
Καλημερα!το summit που πηρα εχει απλο κοντακι!!δεν μοιαζει ομως καθολου με αλλα κοντακια πχ beretta browning κτλ!εχει κοντακαρα!!το χτενι του ειναι αρκετα φαρδυ!πραγμα που το κανει πιο απολυτο!οι κλεισεις του μου ταιριαζουν και η λαβη του παρα πολυ καλη!μοντε καρλο εχει το summit ascent που μαλιστα πουλιεται ενα στο car gr!!σχεδον καινουριο!
https://www.car.gr/parts/view/10223387/
Αλλά 76cm Μητσο τι να το κανείς..εσυ έμαθες τώρα στα κανόνια...sarcastic.
 
Last edited:
Το προβλημα με τα εργοστασιακα κοντακια ειναι οτι φτιαχνονται για το μεσο σωματοτυπο, και στο περιπου. Μονο απο τυχη μπορει να κατσει να βολεψει καποιον, σε σχεση με ενα custom. Στην προκειμενη περιπτωση το κοντακι του Δημητρη ταιριαξε με το τροπο που επωμιζει και ριχνει.
 
Το προβλημα με τα εργοστασιακα κοντακια ειναι οτι φτιαχνονται για το μεσο σωματοτυπο, και στο περιπου. Μονο απο τυχη μπορει να κατσει να βολεψει καποιον, σε σχεση με ενα custom. Στην προκειμενη περιπτωση το κοντακι του Δημητρη ταιριαξε με το τροπο που επωμιζει και ριχνει.
Ναι αυτό είναι που έχω δει από κοντά και πραγματικά το grip αυτό του όπλου είναι ότι καλύτερο έχω πιάσει σε μη custom κοντάκι. Όταν φτιάξω κοντάκι σε αυτές τις διαστάσει λαβής θα πάω.
Εχουμε μιλησει με το παιδι που το εχει!!πολυ καλο παιδι και μου εξηγησε αρκετα πραγματα πριν παρω το οπλο!να ειναι καλα!!θα ειχα παρει το δικο του αν ηταν 81!!
Ειδα οτι στις πουλες που ριχνω ειμαι κεντρο γιατι τα πιατα σπανε πολυ καλα!δεν ξερω αν με ισιο κοντακι και με υπερυψωμενη ριγα που εχει αυτο θα ημουν ακομα καλυτερα!
 
Βίκτορα το summit έχει φανταστικό κοντάκι, σαν εργονομία, ο Τάσος που "λέει" ότι πουλάει το συγκεκριμένο είναι το δεύτερο. Το πήρε το πούλησε και αγόρασε πάλι το ίδιο.....xm.
Ειχε το απλο σαν το δικο μου και μετα πηρε το ascent!το πουλαει γιατι θελει να σταματησει σκοπευτηριο!πως και το εχετε αφησει αυτο!!πολυ καλη ευκαιρια νομιζω
 
Δεν διαφωνω, εκτος ισως απο το οτι τα οπλα ειναι απο μονα τους θαυματουργα. Σαφως αλλη χρηστικοτητα και drive εχει το 81, αλλο κοντακι σε σχεση με το μαμα Beretta που δεν ειναι κατα γενικη ομολογια και πολυ αγωνιστικο, αλλα ο τροπος που ριχνεις Δημητρη δεν αλλαξε. Εξισου καλα εριχνες και πριν, εξισου και τωρα, απο το λιγο που εχω παρατηρησει. Μπορει να βοηθαει το οπλο, μπορει ομως και εσυ να αισθανεσαι και πολυ καλα οταν ριχνεις.
 
Ειχε το απλο σαν το δικο μου και μετα πηρε το ascent!το πουλαει γιατι θελει να σταματησει σκοπευτηριο!πως και το εχετε αφησει αυτο!!πολυ καλη ευκαιρια νομιζω
Κατά βάθος δεν θέλει να το πουλήσει, έχει απορρίψει αρκετές προτάσεις..asking.
 
Δεν διαφωνω, εκτος ισως απο το οτι τα οπλα ειναι απο μονα τους θαυματουργα. Σαφως αλλη χρηστικοτητα και drive εχει το 81, αλλο κοντακι σε σχεση με το μαμα Beretta που δεν ειναι κατα γενικη ομολογια και πολυ αγωνιστικο, αλλα ο τροπος που ριχνεις Δημητρη δεν αλλαξε. Εξισου καλα εριχνες και πριν, εξισου και τωρα, απο το λιγο που εχω παρατηρησει. Μπορει να βοηθαει το οπλο, μπορει ομως και εσυ να αισθανεσαι και πολυ καλα οταν ριχνεις.
Συμφωνω βικτωρα!το summit με βοηθαει σε πολλους τομεις!πχ κοντακι,ριγα,81cm,ρυθμιζομενη σκανδαλη!!απλα παιζω πιο ανετα!θαυματα σιγουρα δεν κανει κσνενα οπλο
 
Δεν διαφωνω, εκτος ισως απο το οτι τα οπλα ειναι απο μονα τους θαυματουργα. Σαφως αλλη χρηστικοτητα και drive εχει το 81, αλλο κοντακι σε σχεση με το μαμα Beretta που δεν ειναι κατα γενικη ομολογια και πολυ αγωνιστικο, αλλα ο τροπος που ριχνεις Δημητρη δεν αλλαξε. Εξισου καλα εριχνες και πριν, εξισου και τωρα, απο το λιγο που εχω παρατηρησει. Μπορει να βοηθαει το οπλο, μπορει ομως και εσυ να αισθανεσαι και πολυ καλα οταν ριχνεις.
Ξεχασα και το μηδαμινο κλωτσημα βικτωρα!
 
Επειδη εβγαλα 2 χρονιες με μοντεκαρλο θα πω οτι για μενα δεν κανει για το κυνηγι. Αν δεν εχεις στηθει σωστα πριν την βολη παει αλλου για αλλου. Το θυραμα δεν ειναι τοσο συνεργασιμο οσο τα δισκακια. Ακομα κ σχετικα καλα να εισαι ειναι πολλη ευκολο να φυγει ψηλα η τουφεκια
 
Back
Top