Φερ' το στα μέτρα σου...

να σας κανω μια ερωτηση πολλαπλων ερωτησεων.. (τι εγραψα παλι ο μακακας? αχαχαχ)

το κοντακι που θα πρεπει να φτιξει καποιος, θα πρεπει στην σωστη επωμηση, να του ερχεται ακριβως. χωρις να κατεβαζει τον λαιμο - κεφαλι ηνα γερνει το κεφαλι δεξια?
το σωστο κοντακι σου ερχτε στο ματι με σωστη επωμηση, κρατωντας το κεφαλι στην θεση που απλα βλεπουμε? σε τι σταση και πως θα πρεπει να κατσει ενα σωστο κοντακι φτιαγμενο ιδανικα στα μετρα καποιου?
 
το κοντακι που θα πρεπει να φτιξει καποιος, θα πρεπει στην σωστη επωμηση, να του ερχεται ακριβως. χωρις να κατεβαζει τον λαιμο - κεφαλι ηνα γερνει το κεφαλι δεξια?
Γιάννη σίγουρα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση το κεφάλι να γέρνει προς κάποια μεριά. Τώρα για το αν θα κατεβάζεις ελάχιστα το κεφάλι κάνοντας μια κίνηση προς τα εμπρός ή απολύτως καθόλου, έχει να κάνει με το αν το κοντάκι σου θα έχει τάσεις προς μόντε κάρλο (υπερυψωμένο χτένι) ή όχι. Η άποψη μου είναι ότι επειδή φαντάζομαι το κοντάκι θα έχει περισσότερο κυνηγητική χρήση, δεν χρειάζεται πολύ μόντε κάρλο. Δεν χρειάζεται δηλαδή το κεφάλι να είναι απολύτως ακούνητο από την θέση του. Μια πολύ μικρή κίνηση του κεφαλιού προς τα εμπρός, μέχρι το ζυγωματικό να κουμπώσει στο χτένι, δεν είναι κακή να γίνεται, πάντα κατά την άποψη μου.
το σωστο κοντακι σου ερχτε στο ματι με σωστη επωμηση, κρατωντας το κεφαλι στην θεση που απλα βλεπουμε?
Ναι, κανονικά έτσι πρέπει να είναι. Επειδή όμως από τις ερωτήσεις που κάνεις φοβάμαι ότι θα σου δώσουν πολύ Μόντε Κάρλο, θα πρέπει να αποφασίσεις αν το όπλο θες να το στίσεις για σκοπευτική ή κυνηγητική χρήση. Η αμεσότητα που απαιτεί το κυνήγι στην σκόπευση με το θήραμα, κάνουν το έντονο Μόντε Κάρλο ακατάλληλο, με αποτέλεσμα οι τουφεκιές να φεύγουν πάνω από το θήραμα, επειδή ο σκοπευτής ασυνείδητα πάει να το "σκεπάσει".
σε τι σταση και πως θα πρεπει να κατσει ενα σωστο κοντακι φτιαγμενο ιδανικα στα μετρα καποιου?
Ένα σωστό κοντάκι, θα πρέπει σε κάθε επώμιση να κλειδώνει το πέλμα στην κλείδα του ώμου.
Να έχει σωστή κλίση δεξιά ή αριστερά, ώστε να στέλνει τα σκάγια εκεί ακριβώς που κοιτάει ο σκοπευτής.
Να έχει σωστο pitch, η κλίση του πέλματος δηλαδή να είναι τέτοια που να βοηθάει τον σκοπευτή στις μοίρες που επωμίζει τις περισσότερες φορές.
Να έχει σωστή λαβή με διακριτικό palm swell.
Να έχει σωστή μικρή και μεγάλη κλίση ..............
Γιάννη, θα χάσεις την μπάλα αν αρχίσεις να ψάχνεις τι πρέπει να έχει ένα σωστό κοντάκι....:)

Θα σου δώσω μια συμβουλή και αν θες την ακούς. Αν θες να φτιάξεις κοντάκι, μην αφήσεις να στο φτιάξει κάποιος που του αρέσει το trap. ;)
 
Γιαννη η γνωμη μου ειναι οτι αν πας σε καλο κοντακα, οταν σου παιρνει τα μετρα να κανεις οτι σου λεει, να απαντας σε οτι σε ρωταει και να τον αφησεις να κανει τη δουλεια του ;)
 
θα παω την τεταρτη. ειναι καποιος οοποιος εχει φτιαξει σε καποιον φιλο, που κατεβενει και σε αγωνες σκοποβολης, αλλα και σε αλλους. εχει κανει πολυ καλη δουλεια.

απλα αγχονομαι. και θα ηθελα να ξερω 2-3 πραγματα.
 
Ρώτα ότι θες, αυτά δεν είναι για να αγχωνομαστε, για να διασκεδαζουμε ειναι...!
Θα φέρει στα μέτρα σου το υπάρχον ή θα σου φτιάξει καινούριο από την αρχή;
 
θα φτιαξει καινουργιο. αυτο που εχω ειναι μακρια απο αυτο που χρειαζομαι.
και το προβλημα που σκεφτομαι εγω, δυστηχως ειναι αλλο και μεγαλο. μετα απο 28 χρονια κυνηγιου, και 28 χρονια λανθασμενης επωμισης, αντε να μαθω να επωμιζω σωστα.
 
Δεν είναι τίποτα, λίγο υπομονή και αντίληψη θέλει, να καταλάβεις λίγο την σχέση του στόχου με το όπλο κ το μάτι σου.
Κλείνεις το μάτι οταν ρίχνεις;
 
σσπανιες φορες.σε καποιες μακρινες.

αναγκαστικα. γιατι πρεπει να βρω ριγα και σκοπευτρο. αλλιως δεν ειμαι στην σωστη ευθεια.
 
Αν κ ακατάλληλη ωρα,ήθελα να κάνω μια ερώτηση στο Γιώργο (κ όποτε μπορεί απαντάει).όλες μου η τουφεκιες σε τραβερσες γίνονται με σταματημένο το όπλο κατά την στιγμή του πυροβολισμού.παρολα αυτα επιτυχίες υπάρχουν.πως εξηγείτε αυτο;μήπως με σώζει το γεγονός οτι πάντα κάνω διοφθαλμη κοιτώντας έντονα το θήραμα χωρίς να κοιτάω ρίγα η ακίδα;
 
ρε σαματατζή στα είπαν όλα τα παιδιά εγώ θα συμπληρώσω:
πήγαινε στον κοντακά και να θυμάσαι 2 πράματα
1)να είσαι όπως είσαι στο κυνήγι όταν σου ζητά να επωμίσεις.
2)Πας εκεί και δεν ξέρεις τίποτα,πας για να μάθεις,σαν να ξεκινάς να κυνηγάς την Τετάρτη
όταν σου ζητά να επωμίσεις βλέπεις μπροστά σου χαλαρά φάσσες και παπιά και όχι που πάει το όπλο....αυτό είναι δική του δουλειά ;)
θα σου έλεγα την παραμονή κάνε 5 λεπτά επωμίσεις στο σπίτι όπως όταν είσαι στον κυνηγότοπο
καλή επιτυχία :)
 
Αν κ ακατάλληλη ωρα,ήθελα να κάνω μια ερώτηση στο Γιώργο (κ όποτε μπορεί απαντάει).όλες μου η τουφεκιες σε τραβερσες γίνονται με σταματημένο το όπλο κατά την στιγμή του πυροβολισμού.παρολα αυτα επιτυχίες υπάρχουν.πως εξηγείτε αυτο;μήπως με σώζει το γεγονός οτι πάντα κάνω διοφθαλμη κοιτώντας έντονα το θήραμα χωρίς να κοιτάω ρίγα η ακίδα;
σε σώζει ότι τουφεκάς με σκάγια και τυχαίνει η δέσμη πολλές φορές να σου δίνει επιτυχίες ειδικά με την 1η τουφεκιά ;)
ο κυνηγός που πλησιάζει το τέλειο(κανείς δεν το πετυχαίνει)είναι αυτός που αντιλαμβάνεται θυμάται και αναλύει τις χαμένες του τουφεκιές :)
;););)
 
Αν κ ακατάλληλη ωρα,ήθελα να κάνω μια ερώτηση στο Γιώργο (κ όποτε μπορεί απαντάει).όλες μου η τουφεκιες σε τραβερσες γίνονται με σταματημένο το όπλο κατά την στιγμή του πυροβολισμού.παρολα αυτα επιτυχίες υπάρχουν.πως εξηγείτε αυτο;μήπως με σώζει το γεγονός οτι πάντα κάνω διοφθαλμη κοιτώντας έντονα το θήραμα χωρίς να κοιτάω ρίγα η ακίδα;

Aν σταματας το οπλο κατα τη διαρκεια του πυροβολισμου οντως, οι επιτυχιες που εχεις ειναι 99% απο τυχη.

Aν εισαι σιγουρος οτι σταματας, τοτε 99% κανεις καρτερι στο στοχο καπου, δηλαδη περιμενεις με ακινητο το οπλο να πλησιασει το θηραμα
 
Συμφωνώ με τον Μάκη αλλά να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Πως ξέρεις ότι σταματάς την κίνηση του όπλου;
Φιλε Γιώργο το καταλαβενω γιατί σηκώνω το όπλο και το βάζω στο σημείο που υπολογίζω οτι "πρέπει"κ ακαριαία πατάω σκανδάλη.φυσικα εχω επιτυχίες οπως κ αποτυχίες.δεν με απασχολεί καθόλου θα έλεγα.απλα μου κανει εντύπωση..η τουφεκιες μου ειναι καθαρά απο ένστικτο κ μόνο..
 
Υπολογίζεις δηλαδή πρακτικά που πρέπει να στήσεις το όπλο ώστε να συναντηθούν σε καποιο σημείο οι τροχιες των σκαγιων και του πουλιου. Θεωρητικά γίνεται με κάποια μέτρια ποσοστά επιτυχίας στην πράξη. Αν μάθεις όμως να τουφεκας σωστά με συνεχή κίνηση, οι επιτυχίες σου θα αυξηθούν κατακόρυφα.
Το να λες πάντως ότι δεν σε απασχολούν οι αποτυχίες είναι λάθος, πρέπει πάντα να προσπαθούμε για το καλυτερο αποτέλεσμα, ειτε πρόκειται για τη δουλειά μας είτε για το χόμπι μας.
Αν μπορείς κάνε λίγα μαθήματα με δάσκαλο και αν οπως λες ντουφεκας με τα δυο μάτια ανοιχτά τότε θα μάθεις το σωστό τρόπο εύκολα. Αξίζει τον κόπο και τα έξοδα.
 
Last edited:
Έχεις δίκιο όμως δεν εύκολο εδώ στο νησί.επειτα κοστίζει..σίγουρα θα αυξηθούν η επιτυχίες μου.ομως κ έτσι δεν με νοιάζει.οταν είμαι στην μέρα μου γεμίσει το γιλέκο..και η αστοχίες έχουν κ αυτές την χάρη τους...
 
Back
Top