Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
μαλακο φυσιγκακι ειναι φιλεμου, μαλιστα το ριχνω και με δικανακι
Τα προηγουμενα χρονια φιλε Σακη δεν το ελεγες και μαλακο. Εκτος και αν ταιριαζει καλυτερα στους δικους σας καιρους εκει πανω. Τωρα με την psb ειναι εμφανως πιο μαλακο απο αυτα με την csb. Αυτη την αισθηση εχω τουλαχιστον.
 
Τα προηγουμενα χρονια φιλε Σακη δεν το ελεγες και μαλακο. Εκτος και αν ταιριαζει καλυτερα στους δικους σας καιρους εκει πανω. Τωρα με την psb ειναι εμφανως πιο μαλακο απο αυτα με την csb. Αυτη την αισθηση εχω τουλαχιστον.
ωντος με την αλαγη πιριτηδας λεω οτι ειναι μαλακο
 
Τα προηγουμενα χρονια φιλε Σακη δεν το ελεγες και μαλακο. Εκτος και αν ταιριαζει καλυτερα στους δικους σας καιρους εκει πανω. Τωρα με την psb ειναι εμφανως πιο μαλακο απο αυτα με την csb. Αυτη την αισθηση εχω τουλαχιστον.
παντως φιλε δημητρη ειναι ενα φυσιγκακι που το δουλευω τα τελευταια χρονια σε τρυγονι ορτυκι και τσιχλααα και ειμαι ευχαρηστημενως αρκαιτα ;) ;) .terror.
 
Είτε csb είτε psb η γνώμη μου είναι ότι το συγκεκριμένο δεν κάνει για έναρξη. Είναι δυνατό. Εκτός και αν σου αρέσει έτσι το φυσίγγι.
Συμφωνω. Εγω ριχνω τα hyperion στα τρυγονια του Αυγουστου σε 8,5 νουμερο. Αν το πετυχω δεν γλιτωνει. Ολα τεζα. Ουτε ανακρουση ουτε overkill...
 
Με τα τσιχλοφύσιγγα του Ρουμελιώτη, έχω βρει και εγώ την υγειά μου, σε 28, 30 και 32γρμ που έχω ρίξει. Έχουν μέχρι στιγμής την καλύτερη σχέση, ποιότητας - τιμής. Ειδικά κάτι μεσόταπα με PSB 10άρια, που χρησιμοποίησα πέρυσι στο περπατητό, ήταν ίσως το ποιο αποτελεσματικό φυσίγγι που έχω ρίξει.
 
Με τα τσιχλοφύσιγγα του Ρουμελιώτη, έχω βρει και εγώ την υγειά μου, σε 28, 30 και 32γρμ που έχω ρίξει. Έχουν μέχρι στιγμής την καλύτερη σχέση, ποιότητας - τιμής. Ειδικά κάτι μεσόταπα με PSB 10άρια, που χρησιμοποίησα πέρυσι στο περπατητό, ήταν ίσως το ποιο αποτελεσματικό φυσίγγι που έχω ρίξει.
Παρατηρησες λίγο την κάννη άμα άφηνε πολλές μολυβδωσεις?
 
Με τα τσιχλοφύσιγγα του Ρουμελιώτη, έχω βρει και εγώ την υγειά μου, σε 28, 30 και 32γρμ που έχω ρίξει. Έχουν μέχρι στιγμής την καλύτερη σχέση, ποιότητας - τιμής. Ειδικά κάτι μεσόταπα με PSB 10άρια, που χρησιμοποίησα πέρυσι στο περπατητό, ήταν ίσως το ποιο αποτελεσματικό φυσίγγι που έχω ρίξει.
Πηρα και εγω μερικα μεσοταπα σε 28 και 32 γραμμαρια. Σε τι αποστασεις ηταν αποτελεσματικα? Η καλυτερα ποια αποσταση στο περιπου θα ελεγες οτι ειναι οριακη για αυτα τα φυσιγγια??? Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα τα ριξω με τα BRAIN αλλα με τα μαμισια τσοκ λογω ακριβως των μολυβδωσεων.
 
Πηρα και εγω μερικα μεσοταπα σε 28 και 32 γραμμαρια. Σε τι αποστασεις ηταν αποτελεσματικα? Η καλυτερα ποια αποσταση στο περιπου θα ελεγες οτι ειναι οριακη για αυτα τα φυσιγγια??? Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα τα ριξω με τα BRAIN αλλα με τα μαμισια τσοκ λογω ακριβως των μολυβδωσεων.
Ανάλογα το τσοκ που θα έχεις πάνω Θα αποδοσουν ,παίρνεις και μακρινά πουλιά, το απόγευμα στης μαύρες βάλε το μπελ.
 
Πηρα και εγω μερικα μεσοταπα σε 28 και 32 γραμμαρια. Σε τι αποστασεις ηταν αποτελεσματικα? Η καλυτερα ποια αποσταση στο περιπου θα ελεγες οτι ειναι οριακη για αυτα τα φυσιγγια??? Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα τα ριξω με τα BRAIN αλλα με τα μαμισια τσοκ λογω ακριβως των μολυβδωσεων.
Κοίτα να δεις Μητσάρα μου τι έγινε την πρώτη φορά που τα χρησιμοποίησα. Καταρχήν το σύνηθες σε κάρπωση για εμένα, είναι μία τσίχλα ανά 3 φυσίγγια. Ξεκινάω το περπατητό κατά τις 8 το πρωί. Είχε αραιή συννεφιά, αλλά παγωνιά ακόμα. γύρω στους 2 - 3 βαθμούς. Ήμουν με την Μ2 και είχα πάνω, το ΜR της BRAIN. Ρίχνω ένα κουτί Hyperion no9 με CSB και παίρνω 5 τσίχλες. Τα πουλιά πέφταν δύσκολά, με την δεύτερη ή και την τρίτη. Αυτό πήρε καμιά ώρα. Χωρίς να αλλάξω τσοκάκι, αρχίζω να ρίχνω τα 32άρια μεσοταπα με PSB no10. Με ένα κουτί για να μην τα πολυλογώ, πήρα 16 τσίχλες, 2 καρακάξες και ένα ορτύκι. Οι περισσότερες που ήταν πάνω από τα 35 μέτρα, ήταν ζωντανές, αλλά σε ημιθανή κατάσταση. Μόνο μία θυμάμαι να την κυνηγάω. Αυτή η κάρπωση, δεν μου έχει ξανασυμβεί. Η καλύτερη απόδοση που είχα μέχρι εκείνη την φορά, για να θυμάμαι ήταν 12 τσίχλες στο κουτί με φτιαγμένα, δικά μου, με S4 στα 30γρμ με piston skeet. Σου παραθέτω ντουφεκιές σε πίνακα που έριξα μέσα Μαρτίου στον Ασπρόπυργο με 18 βαθμούς. Οι πρώτες 2 είναι με MR στα 25 και 35 μέτρα. Οι 2 επόμενες με ΤΜ στις ίδιες αποστάσεις. Οι 5 και 6 με τα 2* τα μαμίσια στις ίδιες αποστάσεις και οι 2 τελευταίες με Kicks 3*.
11 mr 25 521 63.jpg
14 mr 35 344 41.jpg
10 tm 25 648 78.jpg
13 tm 35 513 62.jpg
 
Οι βολές έγιναν με την Benelli του φίλου μου του Νίκωνα, με 18,3 αυλό και μου έχουν φύγει λίγο αριστερά. Τα φυσίγγια είναι 32γρμ Νο10, μεσόταπα με PSB, του Ρουμελιώτη. Αν ακουμπήσεις τον κέρσορα πάνω στις φωτογραφίες γράφει με την σειρα, το τσοκ, τα μέτρα, τον αριθμό σκαγιών και την συγκέντρωση %. Ελπίζω να σου δείχνουν μία καλή εικόνα και να σε βοήθησα!
 
Οι βολές έγιναν με την Benelli του φίλου μου του Νίκωνα, με 18,3 αυλό και μου έχουν φύγει λίγο αριστερά. Τα φυσίγγια είναι 32γρμ Νο10, μεσόταπα με PSB, του Ρουμελιώτη. Αν ακουμπήσεις τον κέρσορα πάνω στις φωτογραφίες γράφει με την σειρα, το τσοκ, τα μέτρα, τον αριθμό σκαγιών και την συγκέντρωση %. Ελπίζω να σου δείχνουν μία καλή εικόνα και να σε βοήθησα!
Ευχαριστω για την απαντηση. Ειναι ηδη στην αποθηκη και θα δοκιμαστουν επι του πεδιου. Οι εικονες που μου εδωσες βοηθανε παρα πολυ!
 
Οι βολές έγιναν με την Benelli του φίλου μου του Νίκωνα, με 18,3 αυλό και μου έχουν φύγει λίγο αριστερά. Τα φυσίγγια είναι 32γρμ Νο10, μεσόταπα με PSB, του Ρουμελιώτη. Αν ακουμπήσεις τον κέρσορα πάνω στις φωτογραφίες γράφει με την σειρα, το τσοκ, τα μέτρα, τον αριθμό σκαγιών και την συγκέντρωση %. Ελπίζω να σου δείχνουν μία καλή εικόνα και να σε βοήθησα!
Πολύ ωραίες τουφεκιες. Με το κατάλληλο τσοκ ανάλογα την απόσταση είναι "σκούπα".
 
Ευχαριστω για την απαντηση. Ειναι ηδη στην αποθηκη και θα δοκιμαστουν επι του πεδιου. Οι εικονες που μου εδωσες βοηθανε παρα πολυ!
Να'σαι καλά! Χάρηκα που βοήθησα. Το δούλεψα αποκλειστικά με το MR, στο κυνήγι και με εντυπωσίασε. Από τα 10 έως και τα 30 το πολύ 35 σκούπιζε. Οπότε με το τέλος του κυνηγιού, πήγα με το φιλαράκι μου, που έχει το TM και το Kicks, για να δούμε και να συγκρίνουμε τις κατανομές. Έψαχνα για μακρινές βολές από τα 25+ και γι'αυτό δοκίμασα τα συγκεκριμένα τσοκ, που υπάρχουν ήδη. Αυτές που με εντυπωσίασαν, είναι πρώτα το 2* μαμίσιο και μετά το ΤM για τις μέρες που φεύγουν μακριά. Το 2 είναι πιο συγκεντρωτικό στα 35 και καλύτερο για βολές από πίσω, ενώ το ΤΜ στα 35, στις τραβέρσες, ανοίγει πιο ομοιόμορφα σε σχέση περιφέρεια με κέντρο και διορθώνει σκοπευτικά λάθη. Άλλα 10 μέτρα πάντως, τα έχει το μαμά και άλλα 5 το ΤΜ.
 
Last edited:
O Ρουμελιώτης τα μεσόταπα τα έχει έτοιμα η φτιάχνεί κατόπιν παραγγελίας?
Δεν ξέρω για τώρα. Πέρυσι πάντως του τα παρήγγειλα, μεσούσης της περιόδου. Καλύτερα, πάρε τηλέφωνο.
 
Last edited:
Back
Top