Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Αν το είχε σε 6αρια,7αρια θα είχα ήδη φορτώσει για φάσσα,παπια. Από τα αγαπημένα μου σε αυτά τα κυνήγια.
Για τσίχλα δεν δίνω τόσα λεφτά. Από ότι είδα έχει και το Α1 speciale 32 στα 8,5 ευρώ που και αυτό είναι πολύ καλό και σε καλή με τα σημερινά δεδομένα τιμή για τσίχλα.
Και το 3αρι τουτο έχει στα 9ευρώ
 
Όλοι έτσι λένε και παραλίγο να το απορρίψω προτού το δοκιμάσω!!!!! Για μένα και στα οπλα που κυνηγάω μου έχει τεριαξη απολητα υπέρ συγκετροτικο ακόμα και με 5 αρι τσοκ στα 15/20 μέτρα βρίσκεις τα πουλια κουμποτριπες ποιο κοντά περνεις κύμα έτοιμο!!!!! Με διαφορά το καλύτερο εμπορικό 32 γρ που έχω δοκιμαση….θέλει το κρυο του όμως αυτές της μέρες με 100% υγρασια. Και θερμοκρασίες 7 με 14 βαθμούς δίνει ρέστα
Με τι τσοκ τα ρίχνεις;
 
Ίσως κάτι παίζει με τις μπαρουτες της nsi.
Αν και το 206 formula δεν το έχει καν στο επίσημο σάιτ της.
Γενικό είναι το πρόβλημα,όχι μόνο στην NSI.Στην Ιταλία ακούστηκε ότι στην Ευρώπη υπάρχουν δυο εργοστάσια νιτροκυταρίνης,ένα στη Γαλλία και ένα στη Σερβία.Στη Γαλλία καταστράφηκε από ατύχημα…
 
Στην προηγούμενη έξοδο που έριξα κανα δυο 32αρια ρουμελιωτικα με την καραμπινα μπορω να πω οτι κουδουνισε το κεφαλι μου.
Σήμερα περιέργως που έριξα κάμποσα με το δίκανο μου στρωσανε καλυτερα με κάποιες μακρινές και καθαρές καταβολές.
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Τα Λάμπρο είναι ποιοτικά φυσίγγια. Τα ρίχνω πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχουν και τα φυσίγγια Δορκάς που είναι εξίσου καλά κατά τη γνώμη μου. Όμως το θέμα φυσίγγι είναι υποκειμενικό. Κάτι που σε εμένα θερίζει σε εσένα μπορεί να μην κάνει και τόσο, έχει σχέση με τον τρόπο που ρίχνεις, το όπλο σου και τις κληματολογικες συνθήκες που κυνηγάς συνήθως. Αλλο κλήμα η Κορινθία άλλο τα Γιάννενα πχ. Εσύ τι ρίχνεις συνήθως;
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
Από lambo χρησιμοποιώ αποκλειστικά το Α1 32 9 στην τσίχλα.
Και το Α1 34 8 σε κυριαρινες και στα περάσματα τσίχλας
Καμμία φορά και το tordo 30 9. Επίσης το feltro 34 8 σε συγκεκριμένες θέσεις στο τρυγόνι.
Έχω απορρίψει για τα δικά μου κυνήγια , το πορτοκαλί tordo, kai to super tordo.
Για ελαφριά τουφεκιά αντί του tordo 30 χρησιμοποιώ και το zotos extra mavro 32 9
Και αντί του Α1 34 μερικές φορές το zotos super κόκκινο 33 8
Φέτος με τις ελλείψεις πήρα δυο κουτιά dorkas express 32 9 και πραγματικά ήταν άριστο.
Αυτά μιας και θέλεις ελληνικά φυσίγγια. Σε όλα τα υπόλοιπα κυνήγια μου , Nsi, remington , rotweill.
 
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να κάνω μια αγορά φυσιγγίων-στοκ προκαταβολικά για του χρόνου, κάποια δώρα σε φίλους κλπ.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε αντικειμενικά καλά φυσίγγια που είναι δοκιμασμένα για την τσίχλα; Σκεφτόμουν για Lambro.
Θέλω δύο τύπους για παλαιά δίκανα και για καραμπίνες (1370bars), cal12, θεωρώντας ιδανικά κάτι μεταξύ 28gr έως 32gr σε 9αρια.

(Αντίστοιχα και για φάσσες αλλά θεωρώ ορθότερο να το διατυπωσω στην ανάλογη ενότητα. Σκεφτόμουν για lambro καφέ και biturbo 36 σε 5/6/7.)

Ιδανικά θα ήθελα από Έλληνα κατασκευαστή ή μικρομάγαζο, ας βάλουμε ένα λιθαράκι να τους στηρίξουμε. Γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα αν οι τιμές σε περίοδο εκτός σεζόν πέφτουν ή είναι ανεπαισθητη η διαφορά.

Χαιρετισμούς,
Αλέξανδρος
Δορκας και Τζόρνταν φίλε μου...ακριβουτσικα αλλά όχι φτηνιαρικα...όσο για Λάμπρο εμένα δε μαρεσουν τα φυσέκια της . Του Δορκα τα εξπρές 32 σε νούμερο 9 για τσίχλες ή Τζόρνταν 32 κόκκινο σε νούμερο 9 και για φασσες Τζόρνταν μαύρο 35 γραμμάρια ρίχνουν πολλοί και Δορκα 3α στα 33 γρ . Προσωπική εμπειρία του Δορκα το 40γρ είναι πολύ μαλακό για τη φονικοτητα του .
 
Εξαιρετικά επίσης τα J&B Comandos 32 gr No 9 και τα ελαφρότερα, αλλά επίσης άριστα και τα J&B Light και τα Fast 30 gr ομοίως Νο 9.
Άριστες καταβολές σε μεσαίες και μακρινές βολές (25-40m)
Γιάννη τα Commandos 32 είναι μόνο για μπαλωθιές φίλε. Σκέτος κρότος και τίγκα καπνίλα στο τουφέκι. Έφαγα φόλα μια χρονιά και την επόμενη είπα να τα δώσω άλλη μια ευκαιρία μήπως έπεσα σε σκάρτη παρτίδα αλλά μάταια. 4 φίλοι επίσης τα δοκίμασαν με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
 
.. Εσύ τι ρίχνεις συνήθως;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά !

Εχω δοκιμάσει παλιότερα με γενικα καλά αποτελέσματα τα παρακάτω .Κάποιες φορές ίσως να μην ήταν ήταν σταθερά σε αλλαγές καιρών αλλά πάλι θεωρω ότι ήταν καθαρά λόγω σκόπευσης.

-Oscar κόκκινα 32gr με Α1 και τα διάφανα στα 30gr ή 31gr.
-G7 perfecta τα μαύρα ίσως να ήταν 33 η 34
-Artemis derby 33gr τα προτοκαλι
-Κάποια άλλα ιδιογομωτων με Α1 στα 32γρ, διασποράς 32 τα οποία πλέον δεν παράγονται.

Σε sporting 28gr υπάρχει κάτι για τα δικαννα ;

Θέλω απλά ένα ποιοτικό φυσιγγι, το οποίο θα αντικατοπτρίζει το κόστος του, με σταθερή ποιότητα και θα είναι αξιόπιστο.
 
Last edited:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά !

Εχω δοκιμάσει παλιότερα με γενικα καλά αποτελέσματα τα παρακάτω .Κάποιες φορές ίσως να μην ήταν ήταν σταθερά σε αλλαγές καιρών αλλά πάλι θεωρω ότι ήταν καθαρά λόγω σκόπευσης.

-Oscar κόκκινα 32gr με Α1 και τα διάφανα στα 30gr ή 31gr.
-G7 perfecta τα μαύρα ίσως να ήταν 33 η 34
-Artemis derby 33gr τα προτοκαλι
-Κάποια άλλα ιδιογομωτων με Α1 στα 32γρ, διασποράς 32 τα οποία πλέον δεν παράγονται.

Σε sporting 28gr υπάρχει κάτι για τα δικαννα ;

Θέλω απλά ένα ποιοτικό φυσιγγι, το οποίο θα αντικατοπτρίζει το κόστος του, με σταθερή ποιότητα και θα είναι αξιόπιστο.
Ρίξε μια ματιά εδώ. Δοκίμασε και αν σου κάνει φόρτωσε.Screenshot_2023-12-31-18-22-58-209_com.android.chrome.jpg
 
Back
Top