Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Υψομετρο 500 μετρα.
Ρεματια.
Ανεμος ασθενης,νοτιων διευθυνσεων.
Υγρασια φανταζομαι θα εχει.
Φυσιγγια:
1)cheddite tordo no 9
2)super kill 32 grκοκκινα no 9
3)NSI Classica no 8
4)nsi formula 32gr no 9 (Δεν τα εχω σε εκτιμηση καθολου,μου εχουν περισσεψει)

Τι απο τα παραπανω να βαλω?
Γιατι προχθες,με ιδιες συνθηκες ειχα κατι τραυματισμενα κοτσυφια,που μαλλον φορουσαν κέβλαρ...

@Alex37 μου τελειωσε ο Καρδαρας,γι αυτο ρωταω!

.bye.
Το 1ο ή το 3ο που έτυχε να τα έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα είναι παρα πολύ καλά αλλά πλέον πανάκριβα. Λογικά θα δουλέψουν στις συνθήκες που αναφέρεις
 
Το 1ο ή το 3ο που έτυχε να τα έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα είναι παρα πολύ καλά αλλά πλέον πανάκριβα. Λογικά θα δουλέψουν στις συνθήκες που αναφέρεις
Δεν υπάρχει ακριβά τώρα, πάνω κάτω όλα στης ίδιες τιμές είναι.
 
ο κοτσυφας κραταει σκαγια , αλλα η θεραπεια σε αυτο δεν ειναι πιο δυνατο φυσιγγι ή να χοντρυνεις νουμερο πχ ν8. Πρεπει με καθε τροπο να παρει πολλα σκαγια. Οποτε 1) κλεινουμε τσοκ 2)ανεβαινουμε σε γραμμαρια . Εγω παραμενω στο ν9 και κλεινω κατα ενα το τσοκ σε σχεση με την τσιχλα εκεινη την ημερα . Αρα 1 ή 3 κατα σειρα. Αν το 3ο ηταν σε ν9 -9,5 θα προτεινα αυτο πρωτο. Το 4το ειναι ψοφιο
Περσι μετα το χιονι ειχα τυχει σε δυνατο περασμα απο κοτσυφια. Ο καιρος κρυος αλλα οχι κατι ακραιο. Τους εριχνα 28αρι νο8 και αρκετα ετρωγαν 2 και δεν επεφταν καθολου η επεφταν ζωντανα ενω οσες τσιχλες τουφεκισα κατεβαιναν στουπι απο παντου. Την επομενη με σχεδον ιδιο καιρο εριξα το ιδιο φυσιγγι με το ιδιο οπλο και το ιδιο τσοκ αλλα με σκαγια νο10. Εκλειναν τα φτερα , γυρνουσαν ανασκελα στον αερα και επεφταν σαν πετρες....
 
Τελικά αυτό που έχω καταλάβει, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, είναι ότι έχουμε διαμορφώσει ο καθένας μας αντιφατικές απόψεις για τα φυσίγγια εμπορίου.
π.χ. Διαβάζω για εξαιρετικές αποδόσεις με τα Imperial (ισπανικά), τα Express Δορκά, Nsi Gm3 κ.α.
Δεν έχω καμία αμφιβολία για την κρίση των φίλων. Εγώ πάλι δεν τα βρήκα ΠΟΤΕ μαζί τους. Είχα δεν είχα 4-5 πουλιά στο κουτάκι. Όσα όμως πήρα πέσαν ξερά. Άρα δεν είναι ότι δεν σκότωναν τα φυσίγγια, εγώ στραβοντουφεκούσα (λάθος προσκόπευση).
Αντίθετα με άλλα (π.χ. J&B comandos, ή Light) που άφησαν κακές εντυπώσεις σε πολλούς συναδέλφους, εγώ είχα 70-80% , όλα σπουπιά και μακρινές βολές.
Άρα έχει να κάνει κατ΄αρχάς με εμάς (σκοπευτικά) με την έννοια πως αντιλαμβανόμαστε τις αποστάσεις στόχου και προσκόπευσης, τα τσοκ σταθερά, ή εναλλασσόμενα, ίσως και το ίδιο το όπλο και φυσικά οι καιρικές συνθήκες.
Αν σκεφθούμε πόσοι συνδυασμοί γίνονται με τα προηγούμενα, καταλαβαίνουμε γιατί διαφέρουν οι απόψεις.
Εκτός και δεν υπάρχει σταθερότητα παραγωγής και διαφέρει κουτί, από κουτί.
Κλασσικό παράδειγμα: Πριν καμιά δεκαριά χρόνια κυνηγούσα αποκλειστικά με neo Velox 33 gr με Franchi 2* σταθερό.
Η συγκομιδή μου ήταν σταθερά περ. 70%. Κάποια φορά σε μία έξοδο με τον κουνιάδο μου, που αυτός κυνηγούσε με Remi και χρησιμοποιούσε αποκλειστικά 3Α Δορκάς, ξέμεινα από φυσίγγια και για να μη γυρίσω στο αυτοκίνητο μου έδωσε καμιά 15αρια 3Α. Δεν πήρα ούτε φτερό!! Το θυμόμαστε ακόμα και οι δυό μας.
Πόσο μπορεί να διαφέραν τα (συγγενικά) φυσίγγια μεταξύ τους;
Τροφή για σκέψη.....
 
Όταν ντουφεκαμε τσίχλα και δεν βλέπουμε πούπουλα ή αντίδραση είναι κλασικό κλαμπανι.Για να κατηγορηθεί ένα φυσίγγι πρέπει να υπάρχουν κάποια σημάδια εμφανή και όχι φανταστικά.Μιλαμε για ένα θήραμα στα 60+ γραμμάρια για την κοινή που πρέπει να βληθεί μην έχοντας καμία σχέση με τον όγκο που βλέπουμε εν πτήση.Μαδηστε μια τσίχλα, βάλτε την σε μια κόλλα Α4 και φτιάξτε την περίμετρο του όγκου.Βαλτε την κόλλα στις αποστάσεις που την κυνηγάτε και δοκιμάστε τα φυσίγγια που επιλέγετε.Θα παρατηρείσετε ότι ξεπερνώντας το ψυχολογικό φράγμα του Ν9 τα πλήγματα θα πληθαίνουν όσο ανεβαίνετε.Βγαινοντας σε τσίχλες 35+ μέτρα το μόνο που καταφέρνετε είναι άσκοποι τραυματισμοί και να χαλάτε τα διπλανά καρτερια.Ενα επιτυχημένο κυνήγι τσίχλας εξαρτάται από την συγκέντρωση που έχει ο κυνηγός στο καρτέρι,την συνεργασία με τα διπλανά καρτερια και φυσικά την σκοπευτική του ικανότητα σε λογικές αποστάσεις.Χρειάζεται μόλις ένα κριάρι σε μια περιοχή που πυροβολεί άσκοπα διαρκώς για να σπάσει πουλιά που θα έβγαιναν στρωτά στα υπόλοιπα καρτερια.Η τσίχλα όπως πολύ σωστά λέμε θέλει πολλά ντουφέκια για να μην κλαρωνει αλλά μυαλωμένα ντουφέκια.Δυστυχως έχουμε περισσότερες γνώσεις πάνω σε όπλα-φυσιγγια-ρουχισμο και λιγότερες πάνω στο πως-γιατι στον κυνηγότοπο.Η εικόνα στο πεδίο τα λέει όλα πιστεύω.
 
Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος σε μέρα που έχει πουλιά να τουφεκάμε όπου τη δούμε. Αυτό φυσικά θα έπρεπε να ισχύει κι όταν δεν έχει πουλιά. Σίγουρα θα υπάρξουν και περιπτώσεις που θα γίνει κάποιο μπάσιμο με πιο ψηλωμένα πουλιά, πάλι όμως θα πρέπει να συγκρατηθούμε και να τραβάμε με πιθανότητες. Τα φυσίγγια πολλές φορές, θα κάνουν νούμερα με καιρούς κλπ, έχω πάθει στραπάτσο γερό το χω ξαναγράψει σε μέρα με πουλιά που πέρναγαν σαν τις μύγες στην Πελασγία με χιόνι κατα τόπους και βαρύ καιρό να χιονίζει, πετσοκομμένες οι τσίχλες και να πετάνε λες και είχαν ασπίδα είχε γεμίσει ο κόσμος πουπουλα και τα πουλιά πήγαιναν, άλλα έπεφταν μετά, άλλα δεν επεφταν, αλλα τα κυνηγούσα τραυματισμένα, ένα κουτί 7 αρια έσωσε την παρτίδα, είχα μαζί μου 3 μπορεί και 4 διαφορετικές μάρκες.
 
Οι κλαμπανιστες καψοφυσεκηδες ειναι υπαιτιοι για το καψιμο πολλων καρτεριων. Τουφεκανε οπου και αν περναει το πουλι. Το αποτελεσμα ειναι η να παιρνει κανα ακροσκαγο και να βασανιζεται η να αλλαζει μερος και να μην ξαναπερναει. Εχω ζησει τραγικες καταστασεις με τετοιους. Ειδικα στα Πολιτικα σε πρωινα ειναι να τραβας τα μαλλια σου. Να ερχεται στα 70 μετρα το πουλι και να τρωει 15-20 τουφεκιες μεχρι να φτασει στην θαλασσα και να περασει απεναντι στα Λουκισια απο την τρομαρα του.
 
Lambro Veloce No8 αρκετά καλά (8 χέρι και 3 χαμένα στο κουτάκι), τα Euromix 8-9 (12 χέρι κι ένα χαμένο στο κουτάκι) μου άρεσαν καλύτερα όμως προχτές. Πέρυσι είχα ρίξει ένα κουτάκι Veloce 8-9mix επίσης αρκετά καλά είχαν πάει.
Θα πάθει κάνα εγκεφαλικό ο άλλος χρονιάρες μέρες .sarcastic.
 
Περσι μετα το χιονι ειχα τυχει σε δυνατο περασμα απο κοτσυφια. Ο καιρος κρυος αλλα οχι κατι ακραιο. Τους εριχνα 28αρι νο8 και αρκετα ετρωγαν 2 και δεν επεφταν καθολου η επεφταν ζωντανα ενω οσες τσιχλες τουφεκισα κατεβαιναν στουπι απο παντου. Την επομενη με σχεδον ιδιο καιρο εριξα το ιδιο φυσιγγι με το ιδιο οπλο και το ιδιο τσοκ αλλα με σκαγια νο10. Εκλειναν τα φτερα , γυρνουσαν ανασκελα στον αερα και επεφταν σαν πετρες....
Θα παρατηρείσετε ότι ξεπερνώντας το ψυχολογικό φράγμα του Ν9 τα πλήγματα θα πληθαίνουν όσο ανεβαίνετε.
Τα πολλαπλα τραυματα που προσφερουν τα ψιλότερα σκάγια είναι ποιο σημαντικά έστω κ αν έχουν μειωμένη κινητική ενέργεια από τα χοντροτερα που όμως θα δώσουν λιγότερα τραυματα....
Για αυτό κ βλέπουμε τα τσιχλοκοτσυφα να ξεραίνονται με τα 10αρακια...

Ένα κουτί RC 32γρ ν11 που εριξα στα τσιχλοκοτσυφα μόνο ένα κοτσυφα μου εδωσε τραυματισμένο, όλα τα υπόλοιπα ξερά.....

Τελικά αυτό που έχω καταλάβει, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, είναι ότι έχουμε διαμορφώσει ο καθένας μας αντιφατικές απόψεις για τα φυσίγγια εμπορίου.
π.χ. Διαβάζω για εξαιρετικές αποδόσεις με τα Imperial (ισπανικά), τα Express Δορκά, Nsi Gm3 κ.α.
Δεν έχω καμία αμφιβολία για την κρίση των φίλων. Εγώ πάλι δεν τα βρήκα ΠΟΤΕ μαζί τους. Είχα δεν είχα 4-5 πουλιά στο κουτάκι. Όσα όμως πήρα πέσαν ξερά. Άρα δεν είναι ότι δεν σκότωναν τα φυσίγγια, εγώ στραβοντουφεκούσα (λάθος προσκόπευση).
Αντίθετα με άλλα (π.χ. J&B comandos, ή Light) που άφησαν κακές εντυπώσεις σε πολλούς συναδέλφους, εγώ είχα 70-80% , όλα σπουπιά και μακρινές βολές.
Άρα έχει να κάνει κατ΄αρχάς με εμάς (σκοπευτικά) με την έννοια πως αντιλαμβανόμαστε τις αποστάσεις στόχου και προσκόπευσης, τα τσοκ σταθερά, ή εναλλασσόμενα, ίσως και το ίδιο το όπλο και φυσικά οι καιρικές συνθήκες.
Αν σκεφθούμε πόσοι συνδυασμοί γίνονται με τα προηγούμενα, καταλαβαίνουμε γιατί διαφέρουν οι απόψεις.
Εκτός και δεν υπάρχει σταθερότητα παραγωγής και διαφέρει κουτί, από κουτί.
Κλασσικό παράδειγμα: Πριν καμιά δεκαριά χρόνια κυνηγούσα αποκλειστικά με neo Velox 33 gr με Franchi 2* σταθερό.
Η συγκομιδή μου ήταν σταθερά περ. 70%. Κάποια φορά σε μία έξοδο με τον κουνιάδο μου, που αυτός κυνηγούσε με Remi και χρησιμοποιούσε αποκλειστικά 3Α Δορκάς, ξέμεινα από φυσίγγια και για να μη γυρίσω στο αυτοκίνητο μου έδωσε καμιά 15αρια 3Α. Δεν πήρα ούτε φτερό!! Το θυμόμαστε ακόμα και οι δυό μας.
Πόσο μπορεί να διαφέραν τα (συγγενικά) φυσίγγια μεταξύ τους;
Τροφή για σκέψη.....
Οι αντιφάσεις για τα φυσίγγια ίσχυαν από παντα....

Πας στο κυνηγομαγαζο κ πέρνεις ότι φυσίγγια θες κ στην τυχη...
Εξάλλου τόσο γρήγορα κ απροειδοποίητα που αλλάζουν υλικά οι κατασκευαστές κάθε δοκιμή επιβάλλεται......

Αν κάθεσαι κ κρέμεσαι από τα χείλη του Γιάννη κ του Τάσου για το τι φυσιγγι έχουν να σου προτεινουν χαιρω πολυ.............

Και αυτό δυστηχως το κάνουν κ οι έμπειροι κυνηγοί....
 
Lambro Veloce No8 αρκετά καλά (8 χέρι και 3 χαμένα στο κουτάκι), τα Euromix 8-9 (12 χέρι κι ένα χαμένο στο κουτάκι) μου άρεσαν καλύτερα όμως προχτές. Πέρυσι είχα ρίξει ένα κουτάκι Veloce 8-9mix επίσης αρκετά καλά είχαν πάει.
Με τι πυρίτιδα τα εχει γεμισμένα Βασίλη;;;
 
Lambro Veloce No8 αρκετά καλά (8 χέρι και 3 χαμένα στο κουτάκι), τα Euromix 8-9 (12 χέρι κι ένα χαμένο στο κουτάκι) μου άρεσαν καλύτερα όμως προχτές. Πέρυσι είχα ρίξει ένα κουτάκι Veloce 8-9mix επίσης αρκετά καλά είχαν πάει.
Σε πρωινό τα έριξες καθόλου? Πόσο έχει το veloce?
 
Σε πρωινό τα έριξες καθόλου? Πόσο έχει το veloce?
Όχι σε πρωινό, 9,60€ αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει απ' το Λέκκα πριν κάνα δίμηνο και 9,45€ το Γιουρομιξ.
Τα euromix τα χουν φτιάξει;
Τι να σου πω Τάσο. Πριν μερικά χρόνια που όλοι έγραφαν διθυραμβικές κριτικές εμένα δε μου άρεσε. Βέβαια τότε είχα και δύστροπο βλητικα όπλο. Είχα από τότε να το ρίξω (6-7 χρόνια) και πήρα ένα κουτάκι για να το δω πρώτη φορά με την καραμπίνα. Εμένα μου άρεσε πολύ, τα βρήκα αμέσως μαζί του. Και λέω να πάω να πάρω μερικά κουτάκια
 
Όχι σε πρωινό, 9,60€ αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει απ' το Λέκκα πριν κάνα δίμηνο και 9,45€ το Γιουρομιξ.

Τι να σου πω Τάσο. Πριν μερικά χρόνια που όλοι έγραφαν διθυραμβικές κριτικές εμένα δε μου άρεσε. Βέβαια τότε είχα και δύστροπο βλητικα όπλο. Είχα από τότε να το ρίξω (6-7 χρόνια) και πήρα ένα κουτάκι για να το δω πρώτη φορά με την καραμπίνα. Εμένα μου άρεσε πολύ, τα βρήκα αμέσως μαζί του. Και λέω να πάω να πάρω μερικά κουτάκια
Πριν μερικά χρόνια έριχνα ανελλιπώς το classic 32 αλλά όποτε είχα δοκιμάσει κανα κουτί απ τα euromix τα έβρισκα καλά, αλλά επειδή το classic ήταν πιο μαλακό και άψογο σε φονικότητα δεν τα πολυδούλεψα. Μετά απο οτι διάβαζα εδώ δεν ηταν τα ίδια...
 
Back
Top