Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ρε Στέλιο τι να πω? Αυτα που έχω αγοράσει για 10αρια είναι 22.5/ gr
Να ναι 10μισό το "δώρο"?
Γενικά δε βγάζω άκρη με τις διαστάσεις στα σκάγια...
Άλλα τ αμερικανικά, άλλα τα ιταλικά, άλλα τα ελληνικά, άλλα του Κένταυρου, άλλα του Μαυρούλη ...
Δίκιο έχει ο Στέλιος. Στην επίσημη ιστοσελίδα της Lambro αναφέρει ότι στα μολύβδινα το 10άρι έχει 24,6 ή 24,8 σκάγια ανά γραμμάριο. Για τα 11άρια δεν ήξερα ούτε αναφέρεται στην εν λόγω ιστοσελίδα...
 
Και όχι μόνον αυτό...
Αλλά δεν γνωριζαν κ ποσα γραμμάρια είναι δεδομένου ότι τα κουτιά τους δεν έγραφαν(όπως κ σε αρκετά αλλά φυσιγγια)...
Αλλά κ να έγραφαν πολυ αμφιβάλλω αν θα καταλάβαιναν τι σημαίνει κ αν θα έδιναν κ σημασία.....
Απλώς ήταν "οικονομικα" κ τα επαιρναν για τσιχλοκοτσυφα..

Αυτά που λέω προκύπτουν από αρκετές συζητήσεις που εχω κανει με διάφορους συναδέλφους που η σημερινή ηλικία τους ειναι απο 55-60 χρονων κ άνω....
Λίγα λες,νομίζω. Εγώ θα έλεγα κυνηγοί 65-70 ετών σήμερα...
 
Πρώτη φορά σήμερα δοκίμασα τα J&B light με τη Benelli. Καθαρά σκοτώματα σε όλες τις αποστάσεις με 4ρι τσοκ αλλά μου φάνηκε λίγο σκληρό. Οσο έπεφτε η θερμοκρασία τα αισθανόμουν λίγο πιο άνετα. Αλλά αφού είμαι Lambraκιας τι δουλειά έχω με τους πειραματισμούς! 😛
Το Α1 32 είναι μαλακό και φονικό Μιχάλη, πιστεύω θα το ευχαριστηθείς. Εννοείται στο πολύ κρύο το super tordo 32 είναι απαιχτο.
 
στο πολύ κρύο το super tordo 32 είναι απαιχτο.
Όταν λές στο πολύ κρύο? Γιατί στο -6 φωτοβολίδα ,στα μπασιματα ζωντανά! Ε σε όλους τους άλλους καιρούς πάνε και τα 30αρια δεν χρειάζεται να τα χρυσοπληρώνουμε!
 
Έριχνα τα Tordo anniversary και από πέρυσι

Ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.
Αλήθεια Τώρα! Είσαι τόσο τουφεκος ρε Μάικ που πέρνεις πουλιά με αυτά τα φυσίγγια?( απογευματινο πας μόνο?)
 
Αλήθεια Τώρα! Είσαι τόσο τουφεκος ρε Μάικ που πέρνεις πουλιά με αυτά τα φυσίγγια?( απογευματινο πας μόνο?)
Αν έβρισκα 5000 tordo anniversary τα έπαιρνα σήμερα! Τούφεκος δεν είμαι! Benelli μόνο, Lambro μόνο! 😛 Δυστυχώς για πρωινό μόνο Κυριακές έχω χρόνο.
 
Όταν λές στο πολύ κρύο? Γιατί στο -6 φωτοβολίδα ,στα μπασιματα ζωντανά! Ε σε όλους τους άλλους καιρούς πάνε και τα 30αρια δεν χρειάζεται να τα χρυσοπληρώνουμε!
Κωνσταντή εδώ που ζω εγώ αρνητικές θερμοκρασίες δεν πιάνει εύκολα. Όταν λέω κρύο εγώ ,εννοώ κοντά στο μηδέν, όχι παρακάτω. Εγώ το έχω βρει πολύ καλό φυσίγγι αλλά δεν το έχω ρίξει στα μπασιματα. Εδώ στα μπασιματα είναι καλοκαίρι ακόμα. Καλά κάνεις και ρωτάς να το διευκρινίσω.
 
Τα Tordo anniversary που ειχε λανσαρει η Lambrο κάποτε, είχαν ολοι ζωντανα οταν ακουγα συζητησεις και ειχα ριξει κι εγω 2 κουτάκια, τα ιδια παθενα κι εγω.....η δοσολογια της D20 οπου γεμιζόταν τοτε, ηταν πολυ χαμηλή για τα 32gr του....ενημερωτικα το λεω απλά, κουβεντα να γίνεται.
 
Τα Tordo anniversary που ειχε λανσαρει η Lambrο κάποτε, είχαν ολοι ζωντανα οταν ακουγα συζητησεις και ειχα ριξει κι εγω 2 κουτάκια, τα ιδια παθενα κι εγω.....η δοσολογια της D20 οπου γεμιζόταν τοτε, ηταν πολυ χαμηλή για τα 32gr του....ενημερωτικα το λεω απλά, κουβεντα να γίνεται.
Ναι αλλά έχει μπενελα ο Μιχάλης που ρεμινγκτοντουφεκαει 😉
 
Μαγκιά του!! .cofee.
Ε ναι! Διάβασα σε κουτσομπολιστικο περιοδικό, ότι η μπενελα αγοράζει και μερικά ντουφέκια από τη ρεμι και τα πουλάει για δικά της. Σαν τα ρεμιμπαικαλ ένα πράγμα.... Λεεεεςςςς;;;;; Αχαχαχαχαχα
 
Last edited:
Τα Tordo anniversary που ειχε λανσαρει η Lambrο κάποτε, είχαν ολοι ζωντανα οταν ακουγα συζητησεις και ειχα ριξει κι εγω 2 κουτάκια, τα ιδια παθενα κι εγω.....η δοσολογια της D20 οπου γεμιζόταν τοτε, ηταν πολυ χαμηλή για τα 32gr του....ενημερωτικα το λεω απλά, κουβεντα να γίνεται.
Πρέπει να έχω ρίξει 10 κούτες 20ρες από δαύτα και από τότε που τα χρησιμοποίησα είχα ελάχιστα έως μηδαμινά ζωντανά πουλιά. Τι να πω, μπορεί να έχει να κάνει με την σχετική υγρασία και με τις ελάχιστες θερμοκρασίες. Είμαστε ανατολικά και είμαστε λίγο πιο στεγνοί( εκτεθειμένοι στο Βοριά). Το ίδιο ισχύει για όλα τα όπλα που το είχα χρησιμοποιήσει (benelli 123, breda astro '87, ποζέ beretta, powerbore)
 
Ντουφεκαω μια τσίχλα με τη Μ1. Πάω να την πάρω και κάνει φτερό δέκα μέτρα. Ξανά πάω. Αλλά δέκα μέτρα. Μην τα πολυλογω έφτασα στο καρτέρι του @Dimitris F . Βουτάει ο Δημήτρης μέσα στο πουρνάρι σαν τον Bas Rutten. Δεν ξέρω, λαβή της έκανε; Γυριστή κλωτσιά στο σαγόνι; Πάντως το πουλί πετάχτηκε στο δρόμο αιμόφυρτο και έριξα τριχιά να βγάλω τον Μήτσο από το ρέμα. Πουτ@να μπενελι. Σαν το αμερικανικό Μ16, φτιαγμένη για να τραυματίζει 🤣
 
Back
Top