Φυσίγγια για Τσίχλες

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έλα! Πες την αλήθεια! Το αγαπημένο σου φυσιγγι είναι!
Ναι ναι... θυμάμαι την πυρκαλ που έκλεισε που έριχνα το μαύρο και το πορτοκαλί και λέω ας δοκιμάσουμε και αυτή την εταιρεία, ελληνική είναι..δεν είναι ούτε για γλέντι..
 
Αυτό χρειάζεται αυλομετρο για να το πούμε με σιγουριά. Πρακτικά, οι διαφορές των τσοκ είναι ελάχιστες 😉. Αν η συγκέντρωση στις διάφορες αποστάσεις είναι οι επιθυμητές, δεν υπάρχει λόγος να πας σε εξωεργοστασιακα τσοκ. Οι εταιρείες υπόσχονται τον ουρανό με τα άστρα, αλλά ουσιαστική διαφορά στην απόδοση δεν υπάρχει. ΜΌΝΟ σε πολύ εξειδικευμένα (πχ ραβδωτά τσοκ, τσοκ για γαλοπούλες (turkey chokes) κτλ).
Με τα ραβδωτα τσοκ μπορεις να χρησιμοποιησεις φυσιγγια διασπορας?η ειναι μονο για συγκεντρωτηρα η μαλλινοταπα?
 
Με τα ραβδωτα τσοκ μπορεις να χρησιμοποιησεις φυσιγγια διασπορας?η ειναι μονο για συγκεντρωτηρα η μαλλινοταπα?
Δεν θα κερδίσεις κάτι με τέτοιο συνδυασμό. Βέβαια, με διασπορεις που έχουν πτερύγια και προστατεύουν τα σκάγια (όπως οι κλασικοί συγκεντρωτηρες), ΊΣΩΣ λεω ΊΣΩΣ πάρεις μεγαλύτερο άνοιγμα, αλλά δεν ξέρω τι θα γίνεται με τα κενά της κατανομής. Με κάθε επιφύλαξη βέβαια, γιατί δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοια τσοκ (ούτε στον πίνακα ούτε στο κυνήγι).
 
Ναι ναι... θυμάμαι την πυρκαλ που έκλεισε που έριχνα το μαύρο και το πορτοκαλί και λέω ας δοκιμάσουμε και αυτή την εταιρεία, ελληνική είναι..δεν είναι ούτε για γλέντι..
Η πορεια του euromix ηταν η εξης: μαυρος αρχικος καλυκας δεν σκοτωνε ουτε μυγες το προτεινε για δικανο τοτε. Μπλε καλυκας καπου 2001-2 με το φυσιγγι να γαζωνει απο Αυγουστο μεχρι Φλεβαρη και να εχω ριξει δεκαδες κασονια. Και καπου προς το 16-17 ηρθαν οι μελισσες......
 
Η πορεια του euromix ηταν η εξης: μαυρος αρχικος καλυκας δεν σκοτωνε ουτε μυγες το προτεινε για δικανο τοτε. Μπλε καλυκας καπου 2001-2 με το φυσιγγι να γαζωνει απο Αυγουστο μεχρι Φλεβαρη και να εχω ριξει δεκαδες κασονια. Και καπου προς το 16-17 ηρθαν οι μελισσες......
Ποτέ δε τα βρήκα μαζί του!
 
Η πορεια του euromix ηταν η εξης: μαυρος αρχικος καλυκας δεν σκοτωνε ουτε μυγες το προτεινε για δικανο τοτε. Μπλε καλυκας καπου 2001-2 με το φυσιγγι να γαζωνει απο Αυγουστο μεχρι Φλεβαρη και να εχω ριξει δεκαδες κασονια. Και καπου προς το 16-17 ηρθαν οι μελισσες......
Εγώ πέρσι που το έριξα μου άρεσε αλλά ήταν αλλαγμένο όπως και το Τορντο32
 
Μου εδωσε ενας γνωστος , μη κυνηγος, ενα κουτι 9-10αρια.
Επειδη εριχνα μονο ιδιογομωσης τα αφησα για συλλογη.
Μια μερα λεω ,τι τα κραταω δεν τα ριχνω να μου αδειασουν την γωνια?
Περπατητο τσιχλας, φυσιγγι και πουλι.
Πρεπει να ηταν τα καλα παλια euromix.
 
28grx21,4= 599 σκάγια ν9.5. Υπέρ αρκετά για τρυγόνια. Άμα είναι με σκληρά σκάγια και έχουν επαρκή διάτρηση, τότε ναι, θα αποδώσουν στα 35μ. Για την ιστορία, ένα κλασικό φυσίγγι για τρυγόνια έχει γόμωση 33γρ με σκάγια ν7. Αυτό έχει συνολικά 363 σκάγια και αποδίδει καλά στα 35-40μ με το αντίστοιχο τσοκ βεβαίως!😉
Υ. Γ λάθος θέμα! Τα τρυγόνια είχα κατά νου και την έναρξη!!😅🤣
Στις τσίχλες σίγουρα θα αποδώσουν τα ν9.5!!!!
 
Last edited:
Η πορεια του euromix ηταν η εξης: μαυρος αρχικος καλυκας δεν σκοτωνε ουτε μυγες το προτεινε για δικανο τοτε. Μπλε καλυκας καπου 2001-2 με το φυσιγγι να γαζωνει απο Αυγουστο μεχρι Φλεβαρη και να εχω ριξει δεκαδες κασονια. Και καπου προς το 16-17 ηρθαν οι μελισσες......
Ίσως 2017 και μετά. Το 2016 τη χρονιά που είχε τσίχλες ήμουν μια μέρα Αταλάντη οτι είχα αγοράσει το 690 τότε και είχα τα 8-9 με τσόκ 4-3 και τις είχα πετσοκόψει εκείνη τη μέρα... Κοντά μακριά επεφταν ξερές.Εκτος αν ηταν παλιά παρτίδα.
 
Ίσως 2017 και μετά. Το 2016 τη χρονιά που είχε τσίχλες ήμουν μια μέρα Αταλάντη οτι είχα αγοράσει το 690 τότε και είχα τα 8-9 με τσόκ 4-3 και τις είχα πετσοκόψει εκείνη τη μέρα... Κοντά μακριά επεφταν ξερές.Εκτος αν ηταν παλιά παρτίδα.
Πρωτη παρτιδα αγορασμενη Σεπτεμβριο του 16 ΘΑΝΑΤΟΣ!!! Κατεβαιναν απο παντου!!! Δευτερο κασονι αγορασμενο τελος Δεκεμβριου απανωτα εγκεφαλικα σε μερα που οι χοντρες τσιχλες ηταν χιλιαδες. Την παρτιδα εσωσαν τα saga sporting νο9.5. Τις ξετιναζαν τις κυργιαρες και τις γερακοτσιχλες σε αποστασεις που ετριβες τα ματια σου. Απλα ενα απο τα καλυτερα φυσιγγια που εχω ριξει ποτε!
 
Πρωτη παρτιδα αγορασμενη Σεπτεμβριο του 16 ΘΑΝΑΤΟΣ!!! Κατεβαιναν απο παντου!!! Δευτερο κασονι αγορασμενο τελος Δεκεμβριου απανωτα εγκεφαλικα σε μερα που οι χοντρες τσιχλες ηταν χιλιαδες. Την παρτιδα εσωσαν τα saga sporting νο9.5. Τις ξετιναζαν τις κυργιαρες και τις γερακοτσιχλες σε αποστασεις που ετριβες τα ματια σου. Απλα ενα απο τα καλυτερα φυσιγγια που εχω ριξει ποτε!
Το κάθε μέρος έχει και της συνθήκες του αυτό το φυσηγγι όπως και το 32 μεγαλύτερη μάπα δεν έχω ξανά ρίξει....και εγώ και όλοι οι παρέα για τα saga λέω
 
Back
Top