Φυσίγγια για μπεκάτσα

Νικο μου καλησπέρα, εγώ στο έχω πει και από κοντά ότι δεν έχω βρει φυσιγγι που να ανοίγει πάνω από 55-60 πόντους στα 15 μέτρα. Το όπλο μου beretta 391 Teknys με διευρυμένο αυλό. Όσο για το direct μου άφηνε κενό στο κέντρο της τουφέκιας. Επίσης το μεγαλύτερο άνοιγμα το έπαιρνα με ανοιχτά τσοκ . Το φυσιγγι που είχα προσωπικά αγαπήσει είναι το super kill διασποράς 33 γρ. Το οποίο σκότωνε κοντά αλλά κρατούσε και μέτρα
 
Νικο μου καλησπέρα, εγώ στο έχω πει και από κοντά ότι δεν έχω βρει φυσιγγι που να ανοίγει πάνω από 55-60 πόντους στα 15 μέτρα. Το όπλο μου beretta 391 Teknys με διευρυμένο αυλό. Όσο για το direct μου άφηνε κενό στο κέντρο της τουφέκιας. Επίσης το μεγαλύτερο άνοιγμα το έπαιρνα με ανοιχτά τσοκ . Το φυσιγγι που είχα προσωπικά αγαπήσει είναι το super kill διασποράς 33 γρ. Το οποίο σκότωνε κοντά αλλά κρατούσε και μέτρα

Ναι...και σε ευχαριστω για την απαντηση...Τα 10 μετρα εχουν πολλα ''ζορια''....ουτε το μπελ δεν δουλευει
στα 10 μετρα...Το εχω δοκιμασει και ξερω...Στα 15 μετρα αλλαζουν ολα....αναλογα το φυσιγγιο και το
στησιμο φιλε....Εχεις δικιο.!!!
 
Όσο για το direct μου άφηνε κενό στο κέντρο της τουφέκιας
Όταν γέμιζα με αποκεντρωτηρα και 33γρ Ν 9 ή 8,5 είχε αυτό το κενό, με ν10 που γεμίζω εδώ και τρία χρόνια το κενό δεν υπάρχει, φαίνεται λίγο αραιό το κέντρο στα 8 με 10 μέτρα και αυτό παύει μετά τα 10 ,12 μέτρα.
 
Οι διευρυμένοι ποιά διασποράς πάνε καλύτερα μιάς και έχεις όπλο με διευρυμένο αυλό;
Γιατί πολλά έχουν γραφτεί και έχουμε μπερδευτεί
Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν υπάρχουν διάφορες γιατί δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιο συγκριτικό... Αν δηλαδή κάποιος τύπος διασπορεα ανοίγει περισσότερο η λιγότερο όταν μεταβάλεις τον αυλό... Τα διασποράς που έχω δοκιμάσει είναι κυρίως με τη μ2 γιατί αυτή χρησιμοποιούσα στη μπεκάτσα... Γενικά πάντως δεν έχω δει αξιοσημείωτες μεταβολές στο άνοιγμα της τουφεκιας πάντως σε όσα έχω δοκιμάσει περιστασιακά κ με το 725...
 
Ναι...και σε ευχαριστω για την απαντηση...Τα 10 μετρα εχουν πολλα ''ζορια''....ουτε το μπελ δεν δουλευει
στα 10 μετρα...Το εχω δοκιμασει και ξερω...Στα 15 μετρα αλλαζουν ολα....αναλογα το φυσιγγιο και το
στησιμο φιλε....Εχεις δικιο.!!!
Εγώ που είχ
Ναι...και σε ευχαριστω για την απαντηση...Τα 10 μετρα εχουν πολλα ''ζορια''....ουτε το μπελ δεν δουλευει
στα 10 μετρα...Το εχω δοκιμασει και ξερω...Στα 15 μετρα αλλαζουν ολα....αναλογα το φυσιγγιο και το
στησιμο φιλε....Εχεις δικιο.!!!
Εμένα το μπελ μου τα πήγαινε πιο σφιχτά τα φυσιγγια από τον κύλινδρο
 
Εγώ που είχ

Εμένα το μπελ μου τα πήγαινε πιο σφιχτά τα φυσιγγια από τον κύλινδρο

Το μπελ το δοκιμασα με 3 τυπους φυσιγγιων....ελικα θωδη - αναποδο αποκεντρωτηρα - μισοταπα διαμαντε.
Μεχρι τα 15 μετρα εχει την αποδοση που εχει ο κυλινδρος....μετα τα 15 μετρα αρχιζουν οι διαφορές με
μεγαλυτερο ανοιγμα τουφεκιας και καλυτερη κατανομη το μπελ .
Αυτο που επισεις που εχω προσεξει με το μπελ....Οσο το φορτωνεις σε γραμμαρια σκαγιων.....τοσο καλυτερη
αποδοση εχεις....
Εννοω οτι αλλη αποδοση εχει στα 28 γραμμαρι....και η νυχτα με την ημερα στα 34 γραμμαρια.
 
Αυτο που επισεις που εχω προσεξει με το μπελ....Οσο το φορτωνεις σε γραμμαρια σκαγιων.....τοσο καλυτερη
αποδοση εχεις....
Εννοω οτι αλλη αποδοση εχει στα 28 γραμμαρι....και η νυχτα με την ημερα στα 34 γραμμαρια.
ακριβως!
 
ακριβως!

Να σου πω να γελασεις....με την αστοχια που ειχα...πριν τα μαθηματα ...
Ειχα φτιαξει 38 γραμμαρια τσιχλοφυσιγγιο με Ν9 σκαγια.... τα εριχνα με το μπελ απο τα 20 μεχρι και τα 40 μετρα
δεν γλυτωσε τσιχλα !!! :D

ΥΓ. Και δεν ντρεπομαι που το λεω....γιατι εγω επαιρνα το θηραμα με μια τουφεκια ...και στην ουσια
εριχνα λιγοτερα σκαγια απο αυτον που εριχνε ντουμπλε ή τριπλετα ...;)
 
Το άνοιγμα της τουφεκιάς σε ένα διασποράς πάνω από 70εκ στα 15μ νομίζω δεν βοηθάει ιδιαίτερα, διότι από εκεί και πέρα θα είναι τόσο πολύ το άνοιγμα που προκύψει, ώστε η πρώτη τουφεκιά σε ένα πουλί που θα μας σηκωθεί πιο μακριά ή λόγο μορφολογίας δεν θα μπορεί ο κυνηγός να πλησιάσει πιθανόν να μας προδώσει.
Ένας συνδυασμός που βρήκα χρήσιμο ήταν LM ή M τσοκαρισμα και διασπορας με ελικα 1ο και φυσίγγι με diana και σκάγια σε στρώσεις 2ο. Το άνοιγμα του διασποράς περιπου 70 εκ στα 15μ και του μισόταπου λίγο παραπάνω στα 20μ.
Ίδιο τσοκάρισμα έχει και το πλάγιο και είδα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με την μάξους. Οι τουφεκιές μου συνήθως από 15 εως 30-35μ ανάλογα το τερέν και τη φάση και τα αποτελέσματα ήταν πολυ καλα.
Κύλινδρο δεν έχω δουλέψει στην καραμπίνα, στο ποζε θα του δώσω ευκαιρία σίγουρα αλλά οχι με διασποράς, ή μισοταπο ή κανονικο φυσιγγι θα δουλέψω.
 
Νικο μου καλησπέρα, εγώ στο έχω πει και από κοντά ότι δεν έχω βρει φυσιγγι που να ανοίγει πάνω από 55-60 πόντους στα 15 μέτρα. Το όπλο μου beretta 391 Teknys με διευρυμένο αυλό. Όσο για το direct μου άφηνε κενό στο κέντρο της τουφέκιας. Επίσης το μεγαλύτερο άνοιγμα το έπαιρνα με ανοιχτά τσοκ . Το φυσιγγι που είχα προσωπικά αγαπήσει είναι το super kill διασποράς 33 γρ. Το οποίο σκότωνε κοντά αλλά κρατούσε και μέτρα
Καλησπέρα φίλε μου,επιδει είδα την συζήτηση θα σου πω ότι για να δουλέψει καλά το direct χωρίς κενά θέλει 3 άστρα τσοκ! Εγώ αυτό ρίχνω μονιμα στα πολύ πυκνά σε αποστάσεις 5 μέτρα έως 20 ! Δεν αφήνει καθόλου κενό ! Η τουφεκιά ειναι στα 15 μετρα
 

Attachments

  • IMG_20230509_101239.jpg
    IMG_20230509_101239.jpg
    483,6 KB · Προβολές: 86
IMG_20231019_193902.jpg
Παιδιά τα φώτα σας!! Τα είχε χρησιμοποιήσει κάποιος; Τι ρόλο βαράει; Πρέπει να είναι δεκαετίας.. μου τα έδωσε ένας γνωστός που σταμάτησε το κυνήγι και θα τα πέταγε. Ξέρουμε μπαρούτι;; Και πόσα γραμμάρια είναι; 38 ή 40 ;
 
View attachment 81090
Παιδιά τα φώτα σας!! Τα είχε χρησιμοποιήσει κάποιος; Τι ρόλο βαράει; Πρέπει να είναι δεκαετίας.. μου τα έδωσε ένας γνωστός που σταμάτησε το κυνήγι και θα τα πέταγε. Ξέρουμε μπαρούτι;; Και πόσα γραμμάρια είναι; 38 ή 40 ;
Η 36 η 38 ,μπαρούτι ο Τάσος θα θυμάται. Με ελικοειδή.
 
View attachment 81090
Παιδιά τα φώτα σας!! Τα είχε χρησιμοποιήσει κάποιος; Τι ρόλο βαράει; Πρέπει να είναι δεκαετίας.. μου τα έδωσε ένας γνωστός που σταμάτησε το κυνήγι και θα τα πέταγε. Ξέρουμε μπαρούτι;; Και πόσα γραμμάρια είναι; 38 ή 40 ;
38 γρ είναι
 
View attachment 81090
Παιδιά τα φώτα σας!! Τα είχε χρησιμοποιήσει κάποιος; Τι ρόλο βαράει; Πρέπει να είναι δεκαετίας.. μου τα έδωσε ένας γνωστός που σταμάτησε το κυνήγι και θα τα πέταγε. Ξέρουμε μπαρούτι;; Και πόσα γραμμάρια είναι; 38 ή 40 ;
Αν θυμάμαι καλά είναι 38 γραμ.και ναι είναι καλά.hunter.
 
Back
Top