Φυσίγγια για τρυγόνι

ήταν και στα oscar gold;
γάτα είσαι .congrats.
τώρα περνάει ήσυχα τα στερνά του σε κάποια ήσυχη γωνιά της Ελλάδας αναπολώντας αυτά που πολύ έντονα έζησε σε ότι αγάπησε.....κυνήγι και γυναίκες(ανύπαντρος)από νέα του που είχα πριν 4-5 μήνες
συγγνώμη για το .off topic. αλλά η μνήμες από καλούς φίλους και καλές στιγμές πάντα συγκινούν :)
 
Δε νομιζω οτι ολα τα φυσιγγια ειναι το ιδιο καλα, σε καμια περιπτωση! Υπαρχουν τα πολυ καλα τα λιγοτερο καλα κοκ μεχρι τισ μαπες. Αυτο δεν σημαινει οτι καθε φυσιγγι δουλευει το ιδιο σε καθε οπλο η οτι ο καθενας μας σκοπευει η χειριζεται το οπλο του το ιδιο με ολους τους αλλους.
Κακο δεν ειναι μονο αυτο, ειναι και κεινο που ειναι πολυ δυνατο και σκορποσκαγιαζει οπως επισης κακο ειναι και κεινο που ειναι πολυ αδυνατο και αντι μπαμ κανει "κλιουφ"
Τακη συμφωνώ με αυτο που λες οτι υπαρχουν βασικες διάφορες.
Ωστοσο ήθελα νσ τονισω οτι η εμπιστοσύνη σε κάποιο συγκεκριμενο κανει θαύματα οπως κ η σκοπευτικη δυνοτητα κ εξεικιωση μετριαζει παρα πολυ το θεμα'' δεν κοβει'' το φυσιγκι
 
Ενα καλο φυσιγγι σου δινει παντα μια επιπλεον σιγουρια. Ομως με το μαπα φυσιγγι οσο καλος σκοπευτης και αν εισαι δεν προκειται να κανεις θαυματα. Το ιδιο ισχυει και αντιστροφα, αν εισαι τουφεκαλευρης μην περιμενεις ενα καλο φυσιγγι να βαρει μονο του, μην τρελαθουμε τωρα
 
Επειδη προηγουμενος ειπα οτι το φυσιιγγι για μενα ειναι μαπα,και σπανια ειμαι απόλυτος οσον αφορα την αποδοση του φυσιγγιου, θα ηθελα να εξηγησω την προαναφερθουσα αποψη μου. Εκτος απο τα πουπουλα που μπορει να ηταν και ΔΙΚΟ ΜΟΥ σκοπευτικο λαθος(το κοντακι δεν ηταν στα μετρα μου), εριξα και σε καθιστα πουλια και επεφταν ζωντανα. Δε μπορει να πεφτουν ολα ζωντανα... Κατι δεν γινοταν σωστα. Το μονο σεκος πουλι ηταν ενα στα 8 μετρα περιπου που λογικο να πεσει ψωφιο.

Δεν μπορώ να το αποδειξω και γιαυτο θα μιλισω λιγο αυθαιρετα αλλα ΟΣΑ φυσιγγια με gm3 και αν εριξα, παντα μου εδιναν ζωντανα πουλια. Δεν ξαναβαζω τετοια πυριτιδα στο οπλο και τελος. Δεν το πολυψαχνω αλλο.
 
Επειδη προηγουμενος ειπα οτι το φυσιιγγι για μενα ειναι μαπα,και σπανια ειμαι απόλυτος οσον αφορα την αποδοση του φυσιγγιου, θα ηθελα να εξηγησω την προαναφερθουσα αποψη μου. Εκτος απο τα πουπουλα που μπορει να ηταν και ΔΙΚΟ ΜΟΥ σκοπευτικο λαθος(το κοντακι δεν ηταν στα μετρα μου), εριξα και σε καθιστα πουλια και επεφταν ζωντανα. Δε μπορει να πεφτουν ολα ζωντανα... Κατι δεν γινοταν σωστα. Το μονο σεκος πουλι ηταν ενα στα 8 μετρα περιπου που λογικο να πεσει ψωφιο.

Δεν μπορώ να το αποδειξω και γιαυτο θα μιλισω λιγο αυθαιρετα αλλα ΟΣΑ φυσιγγια με gm3 και αν εριξα, παντα μου εδιναν ζωντανα πουλια. Δεν ξαναβαζω τετοια πυριτιδα στο οπλο και τελος. Δεν το πολυψαχνω αλλο.
Αποστόλη δεν το ξερω το φυσιγκι φίλε μου.
Αλλα άμα εσενα δεν σου αρεσε κ σου κανε την ψυχολογία χώμα τοτε φίλε μου μην το ξανά να δουλέψεις με τιποτε.
Ουτε αποδειξεις χρειάζετε ουτε τίποτα.
Αφού μονο κ.μονο που θα το βλέπεις θα σκεφτεσε την αποτυχία.
Είναι ποτε δυνατον να έχεις μαζί του ευστοχια?
Με τίποτε
 
Δεν μπορώ να το αποδειξω και γιαυτο θα μιλισω λιγο αυθαιρετα αλλα ΟΣΑ φυσιγγια με gm3 και αν εριξα, πανταμου εδιναν ζωντανα πουλια. Δεν ξαναβαζω τετοια πυριτιδα στο οπλο και τελος. Δεν το πολυψαχνω αλλο......και ομωσ η gm3 είναι εξαιρετική απλοσ δεν σου εκατσαν τα σεταπ που ειχαν τα φυσηγγια.
 
Δεν μπορώ να το αποδειξω και γιαυτο θα μιλισω λιγο αυθαιρετα αλλα ΟΣΑ φυσιγγια με gm3 και αν εριξα, πανταμου εδιναν ζωντανα πουλια. Δεν ξαναβαζω τετοια πυριτιδα στο οπλο και τελος. Δεν το πολυψαχνω αλλο......και ομωσ η gm3 είναι εξαιρετική απλοσ δεν σου εκατσαν τα σεταπ που ειχαν τα φυσηγγια.
Δεν ειμαι απολυτος. Ίσως εχεις δικιο. Απο οτι θυμαμαι τσεκαρα 4 διαφορετικα φυσιγγια. Ολα δεν με ικανοποιησαν.
 
Τόσο καιρό διαβάζοντας μόνο θετικά σχόλια για την gm3, νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που διαπίστωσα "ασυμφωνία χαρακτήρων" με τη συγκεκριμένη πυρίτιδα...:) Δεν υπάρχει εμπορικό φυσίγγι γεμισμένο με gm3 που να μου έχει ταιριάξει...
 
Last edited:
Τη δοκιμασα μια φορα σε φυσιγγια ιδιογομωση.Επειδη ειχα μικροποσοτητα τη γεμισα ακολουθωντας συνταγη,φιλου,χωρις test drive.Μιλαμε για καμια 100η φυσιγγια #9.Θερμοκρασια γυρω στο 0.
Παγωμενο χιονι τοπους τοπους.Το καρτερι "καμενο" και τα πουλια ελαχιστα και στο θεο.Οπλο FABARM EURO LION 60αρα καννη συν 5cm το τσοκ.
Επαθα λαχταρα!!!!!Τα πουλια "πανια",απο υψη που δεν λεγονται!
Σκαγια απο 2 εως 5 εκαστο.
Σε επομενο κυνηγι με γλυκια μερα,δεν...!Ξαναδοκιμασα μεχρι να τα ριξω ολα!Δεν μου αρεσε και δεν ξανασχοληθηκα μαζι της!Κροταριζε κιολας και με νευριαζε!Για την ιστορια:CHEDDITE T2 κιτρινος,CX 2000,VZ 23, 1,52Χ31,58mm,Λαναρα ρηχο.
 


Ετοιμα τα φυσιγγια της εναρξης. Απο περσι δηλαδη ειναι ετοιμα, ελπιζω φετος να μη φταξουνε .sarcastic.
Ωραια Βικτωρα ειναι,το κλείσιμο με το χαρτάκι πολυ σπεσιαλ!!:)
Οτι πιο μερακληδικο και ιδανικό για κυνήγι με πλαγιοκαννο για τους λάτρεις της παράδοσης που θέλουν να γυρίσουν τον χρόνο πίσω...love.
Να πας να παρεις ενα πλάγιο αφού σου αρέσουν τέτοια φυσιγγια..:D:).well done.
 


Ετοιμα τα φυσιγγια της εναρξης. Απο περσι δηλαδη ειναι ετοιμα, ελπιζω φετος να μη φταξουνε .sarcastic.

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να ευχηθώ να μην τραβήξεις ούτε ένα ή να σου έχουν τελειώσει στις 6:20.sarcastic.. Αλλά πιάνεις το νόημα, οπότε θα σχολιάσω ότι έχεις κάνει ωραία και μερακλήδικη δουλειά!!!.congrats.
Αν επιτρέπεται το setup, για να παίρνω ιδέες πώς σκέφτεσαι να κινηθεί 20/08
 
Σε επομενο κυνηγι με γλυκια μερα,δεν...!Ξαναδοκιμασα μεχρι να τα ριξω ολα!Δεν μου αρεσε και δεν ξανασχοληθηκα μαζι της!Κροταριζε κιολας και με νευριαζε!Για την ιστορια:CHEDDITE T2 κιτρινος,CX 2000,VZ 23, 1,52Χ31,58mm,Λαναρα ρηχο.......Γιαννάκη πολυ συμβατικο σεταπ. Για την gm3.ανεβα 1,60×31/32με 686και z2m21/μαυροπουλο .off topic.22.και ελα πεσ μου η 302 κανει παπαδεσ με αυτο που σου έδωσα;).off topic.sorry
 
Last edited by a moderator:
Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να ευχηθώ να μην τραβήξεις ούτε ένα ή να σου έχουν τελειώσει στις 6:20.sarcastic.. Αλλά πιάνεις το νόημα, οπότε θα σχολιάσω ότι έχεις κάνει ωραία και μερακλήδικη δουλειά!!!.congrats.
Αν επιτρέπεται το setup, για να παίρνω ιδέες πώς σκέφτεσαι να κινηθεί 20/08

Συμβουλές και συνταγές ιδιογόμωσης

Eλπιζω να δουλευει το λινκ. Τσοκ μαλλον θα εχω LM/**
 
Back
Top