Φυσίγγια για τρυγόνι

Για αυτό λεω ρε παιδιά οτι τσάμπα η συζήτηση..
Παρά πολύ πρωσοπικο θέμα το φυσιγγι.
Απο πάντα μου άρεσε να μιλάω για φυσίγγια αλλα δεν μου άρεσε να προτείνω κ αν το κάνω το κάνω με βαριά καρδιά.
Μπορεί να μας δώσει απο τα φυσίγγια του ο καλύτερος σκοπευτής του κόσμου κ να μην χτυπήσουμε τίποτα,να του δώσουμε απο τα δικά μας κ να του συμβεί το ιδιο.
Πέστε μου πόσες έχετε ακουσει σε συζητήσεις σε κυνηγομαγαζα ,η με φίλους,να παινευουν την τάδε μάρκα που με αυτή δεν μπορούσατε να βαρεσετε ούτε σπίνο,και πόσες φορές έβριζαν την τάδε μάρκα που με αυτή πιάσατε το όριο στις τσίχλες.
Αλλα όπλα,άλλες καιρικές συνθήκες,άλλες προσκοπευσεις,άλλη τεχνικη ο καθενας μας και διάφορα αλλα.
 
Μαγκες η δική μου άποψη είναι κ η αυτό πεποίθηση που χεις με κάποιο φυσιγγιο στην θαλαμη.
Είναι φυδιγγιο που με αυτο μεσα νιωθεις οτι κ σ αεροπλάνο να ριξεις πεφτει.
Ειναι κ φυδιγγιο που και να σε πληρωνουν δεν το βαζεις μεσα.
Αυτο παιζει μεγαλο ρολο.

Το πιο σημαντικο είναι το σωστο τσοκ στο σωστο μερος κ σωστο κοντακι.

Ενας δκοπευτης κυνηγος δεν πα να του δώσετε να περνει τυφλα απο 100 ειδη φυδιγγια...θα κατεβαζει πουλια.
Συνηθως έχουν αποβάλει το θεμα τι ριχνουν....κ ξερουν ακριβώς που κ πως ριχνουν.

Για το θεμα πουπουλα....ειδικα τρυγονι φασσα αμα σκατε μαξιλαρια κ το πουλι παει....τοτε συνηθως είστε πισω....τρωει στα αντερα κ συνεχιζει.

Για μενα το κακο φυσιγγιο είναι αυτό με τρομερες ταχυτητες κ διαμπερες τραύματα σε θηραματα που θελουν πιο ηπια ντουφεκια.
Να κτυπάς τρυγονι...να μην βλέπεις φτερα...αλλα να ξέρεις πως το κτυπησες....κ να το βλέπεις να πέφτει σεκκο μετα απο 30-50 μετρα.

Για μενα πρέπει να αποφεύγουμε τα άκρα στις επιλογές μας....κ να ξερουμε οτι σε ακραίες καιρικές συνθηκες σιγουρα θα χουμε προβληματα.
Γενικα ομιλουντες ομως ενα φυσιγγακι που μας ικανοποια κ μας δινει αυτοπεπηθηση θα μας δωσει επιτυχιες οπου κ αν το ριξουμε.
 
Εμενα δε μου αρεσουν ουτε τα tordo 32 ουτε τα euromix. Τα tordo 30 αντιθετως τα βρηκα πολυ καλα.
Και εγώ μια απ τα ίδια. Το tordo 30 το ερωτεύτηκα.... Φοβερό φυσιγγι με άριστα σκοτώνετε. Πήρα όμως κ σε νούμερο 10 με 8αρι αστέρι.... Πολύ πολύ χειρότερο από το 9 με 6αρι.δεν μπορώ να πω το λόγο. Αλλά δύο άτομα που τα ρίχνουμε βγάλαμε το ίδιο πόρισμα. Τα GM3 καλούτσικα ήταν αλλά σε υγρασία ΕΚΛΑΣΑΝ
 
Ενας δκοπευτης κυνηγος δεν πα να του δώσετε να περνει τυφλα απο 100 ειδη φυδιγγια...θα κατεβαζει πουλια.
Συνηθως έχουν αποβάλει το θεμα τι ριχνουν....κ ξερουν ακριβώς που κ πως ριχνουν.
Δε νομιζω οτι ολα τα φυσιγγια ειναι το ιδιο καλα, σε καμια περιπτωση! Υπαρχουν τα πολυ καλα τα λιγοτερο καλα κοκ μεχρι τισ μαπες. Αυτο δεν σημαινει οτι καθε φυσιγγι δουλευει το ιδιο σε καθε οπλο η οτι ο καθενας μας σκοπευει η χειριζεται το οπλο του το ιδιο με ολους τους αλλους.
Για μενα το κακο φυσιγγιο είναι αυτό με τρομερες ταχυτητες κ διαμπερες τραύματα σε θηραματα που θελουν πιο ηπια ντουφεκια.
Κακο δεν ειναι μονο αυτο, ειναι και κεινο που ειναι πολυ δυνατο και σκορποσκαγιαζει οπως επισης κακο ειναι και κεινο που ειναι πολυ αδυνατο και αντι μπαμ κανει "κλιουφ"
 
Το Euromix 8/9 και 9/10 to ριχνω χρονια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος σε ολες τις καιρικες συνθηκες εκτος παγωνιας. Το ιδιο φυσιγγι σε 7/8 απλα απαραδεκτο. Το Tordo 32 δεν μου αρεσει καθολου, το Tordo 30 το εριξα περσι στα μπασιματα σε Ν8 και με αφησε αφωνο.
 
Το ιδιο φυσιγγι σε 7/8 απλα απαραδεκτο.
Παύλο, ξέρεις τελικά που τείνω να καταλήξω για το 7/8; Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό το περίεργο φαινόμενο.
Επειδή είχα και γω την ίδια άποψη με σένα και δεν μπορούσα να βαρέσω ούτε γάιδαρο σε ανηφόρα, ενώ με τα 8-9 και 9-10 τα πήγαινα όλα μονοτούφεκα, τα άνοιξα κι'όλας και τα παρατήρησα. Είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες ότι πρόκειται για άλλο φυσίγγι. Τελικά είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους σε υλικά. Αυτό που για κάποιο λόγο πρέπει να αλλάζει είναι η ταχύτητα και η συγκέντρωση. Είναι πολύ κλειστή τουφεκιά ακόμα και με ανοιχτά τσοκ. Όποιο πουλί κατάφερνα να πάρω μέχρι τα 25 μέτρα, διαλυόταν ενώ είχα επιτυχίες σε όσα πουλιά απομακρύνονταν αρκετά. Μεγάλη επίσης διαφορά έχουν και στην ταχύτητα, η οποία είναι δυσανάλογα γρηγορότερη από αυτή των άλλων δύο και νομίζω ότι δεν οφείλεται τόσο έντονη διαφορά μόνο στο ένα νούμερο χοντρότερων σκαγιών. Ίσως να είναι πιο τσιμπημένα και στην μπαρούτι, η οποία όμως παραμένει η ίδια. Με αυτό το φυσίγγι έχω να θυμάμαι το πιο ψηλωμένο τρυγόνι στην ζωή μου και μάλιστα με τσοκ 5*... !!! Δυστυχώς όταν τα έκοψα δεν είχα ζυγαριά να ζυγίσω τις δόσεις στην μπαρούτι.

Απαράδεκτο θα το έλεγα αν έβλεπα ζωντανά, ξεπουπουλιάσματα κτλ. Βλέπω όμως ότι δεν μπορώ να στείλω τα σκάγια στο πουλί, οπότε δεν μπορώ να το πω απαράδεκτο :)
 
Last edited by a moderator:
Θα κάνω μια τολμηρή ίσως υπόθεση για τη διαφορά μεταξύ των 7-8 και 8-9/9-10. Η διαφορά μεταξύ ενός σκαγίου 7 και 8 σε μάζα, πρέπει να είναι (σχετικά) αρκετά μεγαλύτερη από ότι του 8 και του 9 και ακόμα μεγαλύτερη από του 9 και του 10. Δηλαδή όσο πάμε να μικρύνουν τα σκάγια, όπως το φαντάζομαι, τόσο τείνουν να μοιάσουν σε μάζα (και πιθανώς και σε διάμετρο, μιας και οι μηχανές κάνουν και λάθη στις λεπτομέρειες ;) ) Δηλ. το 2,5χιλ. 7αρι με το 2,3χιλ. 8αρι να συμπεριφέρεται βλητικά πολύ διαφορετικά παρότι στην ίδια γόμωση. Ενώ το 2,1χιλ 9αρι με το 1,9χιλ. 10αρι ομοιάζουν περισσότερο. Άρα το συννεφάκι της τουφεκιάς να βγαίνει πιο ομοιογενές και πιθανώς και με πιο κοντινές αποστάσεις των σκαγίων στην άτρακτο... Άρα εξού και τα καλύτερα βλητικά αποτελέσματα στα πιο ψιλά.
 
Last edited by a moderator:
Παύλο, ξέρεις τελικά που τείνω να καταλήξω για το 7/8; Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό το περίεργο φαινόμενο.
Επειδή είχα και γω την ίδια άποψη με σένα και δεν μπορούσα να βαρέσω ούτε γάιδαρο σε ανηφόρα, ενώ με τα 8-9 και 9-10 τα πήγαινα όλα μονοτούφεκα, τα άνοιξα κι'όλας και τα παρατήρησα. Είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες ότι πρόκειται για άλλο φυσίγγι. Τελικά είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους σε υλικά. Αυτό που για κάποιο λόγο πρέπει να αλλάζει είναι η ταχύτητα και η συγκέντρωση. Είναι πολύ κλειστή τουφεκιά ακόμα και με ανοιχτά τσοκ. Όποιο πουλί κατάφερνα να πάρω μέχρι τα 25 μέτρα, διαλυόταν ενώ είχα επιτυχίες σε όσα πουλιά απομακρύνονταν αρκετά. Μεγάλη επίσης διαφορά έχουν και στην ταχύτητα, η οποία είναι δυσανάλογα γρηγορότερη από αυτή των άλλων δύο και νομίζω ότι δεν οφείλεται τόσο έντονη διαφορά μόνο στο ένα νούμερο χοντρότερων σκαγιών. Ίσως να είναι πιο τσιμπημένα και στην μπαρούτι, η οποία όμως παραμένει η ίδια. Με αυτό το φυσίγγι έχω να θυμάμαι το πιο ψηλωμένο τρυγόνι στην ζωή μου και μάλιστα με τσοκ 5*... !!! Δυστυχώς όταν τα έκοψα δεν είχα ζυγαριά να ζυγίσω τις δόσεις στην μπαρούτι.

Απαράδεκτο θα το έλεγα αν έβλεπα ζωντανά, ξεπουπουλιάσματα κτλ. Βλέπω όμως ότι δεν μπορώ να στείλω τα σκάγια στο πουλί, οπότε δεν μπορώ να το πω απαράδεκτο :)

Γιωργο εχεις δικιο, το απαραδεκτο ειναι ισως βαρυ κοσμητικο, ισως γιατι ουτε εγω μπορουσα να βαρεσω γαιδαρο με αυτα, ενω την ιδια μερα με τον ιδιο καιρο με ενα νουμερο ψιλοτερα σκαγια θεριζα. Ουτε εγω ειχα ζωντανα πουλια και ξεπουπουλιασματα αλλα απλα εντυπωσιακες αστοχιες. Τωρα που το λες μαλλον ολες οι τουφεκιες μου εφευγαν μπροστα. Τα λιγα που πηρα με αυτο ηταν τεζα. Ομως ποσο πολυ μεγαλες πρεπει να ειναι οι διαφορες στις ταχυτητεs σε σχεση με τα 8/9 για να βλεπεις τετοια φαινομενα?

Xαιρετισματα στη παρεα απο το Duck Key της Florida
 
Τα πιο χοντρα σκαγια στο ιδιο βαρος καταλαμβανουν περισσοτερο ογκο σε σχεση με τα ψιλα. Αυτο παιζει ρολο στην ογομετρια του φυσιγγιου.
συμφωνώ
ο Γ.Β. γκουρού της ιδιογόμωσης που έχει βρεί και δείξει αυτή την συνταγή το έλεγε ότι στο 7-8 δεν συμφωνούσε και έλεγε για κάποιες αλλαγές σε συγκεντρωτήρα και βάρος πυρίτιδας ;)
 
Αυτά που άνοιξα εγώ είχαν ακριβώς τον ίδιο συκεντρωτήρα. Νομίζω είχα βάλει και φώτο. Τα πάντα ίδια, κάλυκα, μπαρούτι, καψύλι, συκεντρωτήρα, ύψος κτλ.
 
Αν θυμαμαι καλα απο καποιες προχειρες μετρησεις που ειχα κανει παλια με μια μεζουρα τα εννιαρια αφηναν περιπου 1 χιλ. περισσοτερο κενο απο τα εφταρια. Μου παταγαν πιο πολυ τον συγκεντρωτηρα τα εφταρια ετσι μετρησα τη διαφορα απο τα χειλη του καλυκα
 
Γιωργο εχεις δικιο, το απαραδεκτο ειναι ισως βαρυ κοσμητικο, ισως γιατι ουτε εγω μπορουσα να βαρεσω γαιδαρο με αυτα, ενω την ιδια μερα με τον ιδιο καιρο με ενα νουμερο ψιλοτερα σκαγια θεριζα.
Βλέπω ότι έχουμε ακριβώς τις ίδιες εμπειρίες με τα φυσίγγια αυτά. Το "θέριζα" μου άρεσε πολύ και είναι αυτό που ταιριάζει απόλυτα σε αυτό το φυσίγγι, σε βαθμό που να λες ότι και με μονόκαννο να έριχνα, δεν με νοιάζει :)
 
Εγώ πάλι ρε παιδιά με το 7-8 έχω κάνει κηδείες στις τσαρτσάρες και στα τρυγόνια με την Fabarm και 4 άστρα τσοκ.
Αντίθετα πέρσι με τα 8-9 είχα πολλά τραυματισμένα πουλιά σε βαθμό που να μου χαλάει την διάθεση(δεν είναι εύκολο να θανατώνεις ζωντανά θηράματα με το χέρι).
 
Back
Top