Φυσίγγια για τρυγόνι

Καλησπέρα, ετοιμάστηκε σήμερα η φυσιγγιοθήκη (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Εχουμε και λέμε :
Απο αριστερά προς τα δεξια: 5 Lambro direct 34 γρ νο 8-9 για τις πρωινές κυρίως ρουκέτες,5 lambro sporting νο 8 αν δεν με ικανοποιήσουν τα bp light,10 bp mb light νο 8, 5 gorilla 34 gr νο 7 και 4 gorilla 34 gr no 6. Στο σακίδιο θα έχω και μερικά ακόμη εφεδρικά. Πως σας φαίνεται;
Μακαρι να τα ριξεις ολα κ να χρειαστεις κ αλλα...
Εγω προσωπικα θα πηγαινα με ενα φυσιγγι μονο μαζι, το MB Light ας πουμε κ δεν θα ανακατευομουν με τα πολλα... Στην πρωτη αποτυχια θα φροντιζα να σκοπευσω καλα στο επομενο, μεχρι να τα δω να κανουν σαν "μαξιλαρακια" στον ουραννο...:)
 
Εγώ ρε μάγκες ανέκαθεν στη φυσιγγιοθήκη βάζω μέχρι 2 διαφορετικά. Όσον αφορά τα τρυγόνια σίγουρα δεν παίζω με διασποράς καθόλου. Τα διασποράς είναι για τις τσιχλίτσες το χειμώνα που είναι πραγματικές σφαίρες. Παρότι μου αρέσει πολύ να έχω πολλές επιλογές δεν μου αρέσει καθόλου να μην ξέρω τι τραβάω οπότε θα πρότεινα να αλλάξεις λίγο τη φυσιγγιοθήκη σου πάλι φίλε Κάστορα (χμ Τάσος το όνομά ή κάνω λάθος;) ώστε να γίνει πιο λειτουργική για σένα. Ειδικά σε ένα θήραμα όπως το τρυγόνι που δεν το βρίσκουμε και σε τόσο μεγάλους αριθμούς πλέον πολλές ημέρες!:)
 
Εγώ ρε μάγκες ανέκαθεν στη φυσιγγιοθήκη βάζω μέχρι 2 διαφορετικά. Όσον αφορά τα τρυγόνια σίγουρα δεν παίζω με διασποράς καθόλου. Τα διασποράς είναι για τις τσιχλίτσες το χειμώνα που είναι πραγματικές σφαίρες. Παρότι μου αρέσει πολύ να έχω πολλές επιλογές δεν μου αρέσει καθόλου να μην ξέρω τι τραβάω οπότε θα πρότεινα να αλλάξεις λίγο τη φυσιγγιοθήκη σου πάλι φίλε Κάστορα (χμ Τάσος το όνομά ή κάνω λάθος;) ώστε να γίνει πιο λειτουργική για σένα. Ειδικά σε ένα θήραμα όπως το τρυγόνι που δεν το βρίσκουμε και σε τόσο μεγάλους αριθμούς πλέον πολλές ημέρες!:)
Έβγαλα τα sporting. Κράτησα τα 30αρια της BP, και μερικά 7αρια. Τα διασποράς παιδια δεν τα βγάζω με τίποτα.Πέρυσι τον Σεπτέβρη μου σκάσανε μούρη ακόμη και στα 5- 20 μέτρα( χωρίς να υπερβάλω). Βεβαια αν πάω σε ανοιχτό μέρος θα τα βγάλω τελείως.
Αυριο θα πάω για το πρώτο ανιχνευτικό;)
 
Έβγαλα τα sporting. Κράτησα τα 30αρια της BP, και μερικά 7αρια. Τα διασποράς παιδια δεν τα βγάζω με τίποτα.Πέρυσι τον Σεπτέβρη μου σκάσανε μούρη ακόμη και στα 5- 20 μέτρα( χωρίς να υπερβάλω). Βεβαια αν πάω σε ανοιχτό μέρος θα τα βγάλω τελείως.
Αυριο θα πάω για το πρώτο ανιχνευτικό;)

Εσύ ξέρεις το μέρος που κυνηγάς και τις ανάγκες σε φυσίγγια. Εφόσον σου βγαίνουν στα μούτρα καλό είναι να έχεις και τα διασποράς αν και πάνω από τα 15 μέτρα δουλεύει το διασποράς. Καλή αναγνώριση, ενημέρωσε να μας τρέξουν λίγο τα σάλια σε εμάς τους Νότιους.
 
Ανασταση να σου προτεινω κατι που κανω εγω κ με βολεύει. ?
Στην φυσιγγιοθηκη βάζω τα φυσιγγια που ξερω κ χβ δοκιμασμενα.
Αναλογως κ του πως με βολευει βαζω αυτα που θα ρίχτουν σε φαση με πολλα πουλια στο πιο προσιτό της μερος.
Π.χ μεση κ δεξια εαν στο μερος που κυνηγαω μπορει να βγάλει μουτρα 2-3-4 πουλια σχεδον συνεχομενα να εκει θα χω τα διασποράς.

Οποταν ξερω τι εχω στο συνακλικι κ πάντα δυο ειδη.
Το πολυ τρία αλλά το τριτο σε ελάχιστο αριθμό στσ τέλη της.

Εχω ομως ενα μικρο σακιδιο των δυο - τριων κουτιών μαζί μου ανοικτο μπροστα μου.
Οποταν αν χρειαστω κατι αλλο η για δοκιμή το χω εύκαιρο μπροστα μου. :)
 
Ανασταση να σου προτεινω κατι που κανω εγω κ με βολεύει. ?
Στην φυσιγγιοθηκη βάζω τα φυσιγγια που ξερω κ χβ δοκιμασμενα.
Αναλογως κ του πως με βολευει βαζω αυτα που θα ρίχτουν σε φαση με πολλα πουλια στο πιο προσιτό της μερος.
Π.χ μεση κ δεξια εαν στο μερος που κυνηγαω μπορει να βγάλει μουτρα 2-3-4 πουλια σχεδον συνεχομενα να εκει θα χω τα διασποράς.

Οποταν ξερω τι εχω στο συνακλικι κ πάντα δυο ειδη.
Το πολυ τρία αλλά το τριτο σε ελάχιστο αριθμό στσ τέλη της.

Εχω ομως ενα μικρο σακιδιο των δυο - τριων κουτιών μαζί μου ανοικτο μπροστα μου.
Οποταν αν χρειαστω κατι αλλο η για δοκιμή το χω εύκαιρο μπροστα μου. :)
Αν η συμβουλη πηγαινε σε μενα (αποστολης όχι αναστασης) σε ευχαριστω. Βασικα ειναι τι βολεύει τον καθενα. Τα διασπορας τα βαζω παντα τερμα αριστερα. Μολις παει εκει το χερι ξερω τι επιασα.
Ειναι Συνήθεια καθαρα.. Οπως βολευεται ο καθένας.
 
Ναι Αποστολη σορυ φιλε το ξερω τ ονομα.
Ολιγον ζαλισμενος ακομη απο το χθεσινο παρτακι του μικρού .sarcastic.
Συμβουλη δεν ηταν ....προταση - εισηγηση ηταν περισοτερο για μια ευκολια που βρηκα εγω βολικη :)
Το ίδιο μερακι εχουμε γιατι να μην τα μοιραζομαστε και αυτά:)
 
Σκέφτομαι να περάσω και γω να πάρω ένα κουτάκι, για τα 1-2 τρυγόνια που θα τουφεκίσω στην έναρξη, από αυτό το πανάκριβο και εξειδικευμένο φυσίγγι που ακούει στο όνομα Euromix 8-9 ... .sarcastic.
Πέρσι δούλεψα μόνο το 9-10 και μου έχουν μείνει αρκετά, αλλά σκέφτομαι να μην το παρακάνω ... .sarcastic.
 
υπάρχουν 7αρια με f2x28 γεμισμένα με συγκεντρωτήρα και μεσόταπα δοκιμασμένα στον πίνακα με άριστες εντυπώσεις και μ αυτά θα ξεκινήσω φέτος τ αγριοπερίστερα και αν περάσει και καποιο τρυγόνι :)
την 1η μέρα μάλλον δεν θα μπορέσω αλλά μέχρι αρχές Σεπτέμβρη τα αγριοπερίστερα τα κυνηγώ :)
 
Σκέφτομαι να περάσω και γω να πάρω ένα κουτάκι, για τα 1-2 τρυγόνια που θα τουφεκίσω στην έναρξη, από αυτό το πανάκριβο και εξειδικευμένο φυσίγγι που ακούει στο όνομα Euromix 8-9 ... .sarcastic.
Πέρσι δούλεψα μόνο το 9-10 και μου έχουν μείνει αρκετά, αλλά σκέφτομαι να μην το παρακάνω ... .sarcastic.

Mααααααααλιστα... .xm. Παλι ο καλαματιανος ο σπεσιαλιστας θα επιστρατευτει για να σωσει την κατασταση... .my man.

το πανάκριβο και εξειδικευμένο φυσίγγι που ακούει στο όνομα Euromix 8-9 ........αυτο το φυσηγγι η θα το Έχεισ λατρεία η δεν θα θελεισ να το δεισ στα ματια σου

Εγω το θεωρω αρκετα "καλοβολο" φυσιγγακι, μαλακο ειναι, καλες ταχυτητες που δεν προβληματιζουν εχει, "μαζεμενη" τουφεκια βγαζει... Μονο καποιον που δεν ειναι το οπλο στα μετρα του θα προβληματιζε πιστευω...
Ακομα κ εμενα που τα εμπορικα φυσιγγια με GM3 δεν μου πολυαρεσουν, αυτο το παω πολυ...
 
Mααααααααλιστα... .xm. Παλι ο καλαματιανος ο σπεσιαλιστας θα επιστρατευτει για να σωσει την κατασταση... .my man.
Φιλαράκι, την πάτησες φέτος ... .sarcastic. ... μην κοιτάς που εγώ είμαι μεγαλόψυχος και συνερίζομαι το νεαρό της ηλικίας σας και σας αφήνω να διαλέξετε και να κάτσετε εκεί που θέλετε, φέτος που θα είναι ο "κέρβερος" μαζί, θα σου πω εγώ αν τουφεκίσεις. Άσε που από τις 7:15 θα ξεσηκώσει όλη την πλάση και θα αρχίσει το περπατητό.... .very funny.
 
Back
Top