Φυσίγγια για τρυγόνι

,
Γιώργο, αν εννοείς κυνήγι με σκύλο φέρμας, με κοντινές ντουφεκιες, θα έλεγα ότι, εγώ που τ' ριξα με κύλινδρο (σταθερο) τα βρήκα αρκετα συγκεντρωτικά, σε συνδυασμό με την πληθώρα των Νο 10 σκαγιών, ίσως να σου τα ''χαλάει'' αν είσαι καλά πάνω τους, τουλάχιστο μέχρι τα 20μ.
Δοκιμασε τα στο χαρτί πρωτα...

Σπύρο σε ευχαριστώ για την πληροφορία..well done.
Άρα μάλλον θα ήταν καλύτερο να τα βάζω σαν δεύτερη και τρίτη τουφεκιά και πρώτη κάποιο διασποράς ή μάλλινη τάπα.
 
Σπύρο σε ευχαριστώ για την πληροφορία..well done.
Άρα μάλλον θα ήταν καλύτερο να τα βάζω σαν δεύτερη και τρίτη τουφεκιά και πρώτη κάποιο διασποράς ή μάλλινη τάπα.
Γιώργο, δοκιμασε τα με τον κυλινδρο του όπλου σου και βλέπεις...
Πάντως εγώ στο ορτύκι για 2η και σε Νο 9 θα τα βαζα...
 
Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα ούτε έναν παραπονεμένο από τα Tordo30, το αντίθετο μάλιστα όλοι μιλούν με εξαιρετικά λόγια. Ανάμεσα στους ευχαριστημένους και εγώ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μου έχουν μείνει ελάχιστα 8αρια, μαζί με ένα κουτί Lambro Sporting Νο8 θα μπουν με το καλό την πρώτη μέρα.
 
Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα ούτε έναν παραπονεμένο από τα Tordo30, το αντίθετο μάλιστα όλοι μιλούν με εξαιρετικά λόγια. Ανάμεσα στους ευχαριστημένους και εγώ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μου έχουν μείνει ελάχιστα 8αρια, μαζί με ένα κουτί Lambro Sporting Νο8 θα μπουν με το καλό την πρώτη μέρα.
Έτσι πρέπει ;)
 
Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα ούτε έναν παραπονεμένο από τα Tordo30, το αντίθετο μάλιστα όλοι μιλούν με εξαιρετικά λόγια. Ανάμεσα στους ευχαριστημένους και εγώ και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μου έχουν μείνει ελάχιστα 8αρια, μαζί με ένα κουτί Lambro Sporting Νο8 θα μπουν με το καλό την πρώτη μέρα.
Εξαιρετικές επιλογές και τα δυο αν δεν γεμιζα σίγουρα αυτα θα εβαζα μαζι με το euromix
 
http://www.victorycartridges.com/main/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=20

Αρη δες αυτό το 28αρη τραπ με επταμιση σκαι.
Το ρίχνα πριν χρονια.
Το παιξαμε στο σκοπευτήριο και φετος στην τσίχλα και κανε πολθ δυνατα και ψηλα σκοτωματα.
Πριν κανα μηνα που πηγα σκοπευτ παλι κεντουσε.
Σκεφτομαι να το παρω φετος στην εναρξη στην φασσα στην μια εξορμηση που της αφιερωνω.
Θα ρίχνετε με τσοκ δυο.
Τι λες εσυ ?
 
Χρυσανθε ουτε γι αυτο εχω αποψη αλλα αν σε καλυπτει σκοπευτικα κ δεν τουφεκας φασσες μετα τα 35 μετρα σιγουρα θα σε ικανοποιησει... Ειναι τοσο πυκνη η κατανομη στα 35 μετρα με 2 αστρα που αν εισαι πανω στο πουλι, θα παρει απο 10 σκαγια... ;)
 
Χρυσανθε, εβλεπα τη γκαμα των φυσιγγιων της Victory. Γιατι τοσα πολλα (και διαφορετικα) 28γρ και 29γρ;

Επισης εντυπωση μου εκανε σε διαφορα σκοπευτικα φυσιγγια η διαφοροποιηση και οπτικα του φυσιγγιου αναλογως το Νο σκαγιων
 
Χρυσανθε, εβλεπα τη γκαμα των φυσιγγιων της Victory. Γιατι τοσα πολλα (και διαφορετικα) 28γρ και 29γρ
Έχω την εντύπωση ότι αυτά βάρη ενδιαφέρουν πολύ τους Κυπριους γιατί είναι μεγάλοι λάτρεις τον ελαφρών γομωσεων.
 
Ακριβώς.
Λογω των δικαννων οπλων τα φυσίγγια για τα μικρα θηραματα είναι της τάξης του 28-32.
Μεχρι πριν 10-12 περίπου χρονια το ευρος των 29-32 ηταν κ για λαγο κσι πέρδικα.
Υπαρχουν κ σημερα μανιακοι χρήστες τετοιων γομωσεων για λαγο.
Με τα εισαγομενα κ τα μαγκνιυμ οπλα μπηκαμε στις μεγάλες γομωσεις πιυ είναι συνηθως για εμας τα 35-38 γραμαρια.
Σπανια θα βρεις να ριχνουν πάνω από αυτά.
Επισης μεγαλη χρηση στα μικρα θηραματα έχουμε για τα σκοπευτικα μας φυσιγγια.
Τα 24αρια τα ριχνουμε παρα πολλοι κυνηγοι.
Πιο συνήθης γομωση είναι τα 28 αρια.

Τωρα γιατι τοσα πολλα κ διάφορετικα από την ιδια εταιρεία. ... π.χ σε 28 η σε 32...αυτο περισσότερο οφείλεται κ στο γεγονος οτι οι κυπριοι ειχαν πάντα την μανια του φυδιγγιου αναλόγως καιρόυ.
Αυτό δτην ζέστη. ..στην ξηρασια...με αερα...με βροχή.
Υπαρχουν πολλα τετοια άτομα.
Εγω περασα απο αυτό το στάδιο πια.

Πχ χτες έβλεπα κυπριακό φυδιγγιο με 28 γρ και 5 αρι σκαι οπως κ το ίδιο στα 32 με σκαι νούμερο 2-3.

Πρεπει να με τρελος να πιστεύω οτι δεν θα χει κενα στα 40-45 μέτρα που θες γιαυτο κ επέλεξες τέτοιο νούμερο σκαγιού ενα 28-32 γρ φυσίγγια κ τσοκ ακομη κ το δυο
 
Αρι για gorilla eco εχεις αποψη;
Ηλία, στα μπεκατσίνια σε Νο 9 που τα'ριξα φέτος μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις...
Μαλακό και με καλές κατανομες τόσο με τα 4* όσο και με τα 2* (σταθερα)...
είχα σφάξει ένα, άλλα δεν θυμάμαι καθόλου τις αναλογίες μπαρούτης σκαγιων...
Οσο αφορά τα υλικά...'
καλυκας-FIEM 12/70/12
καψούλι-688
μπαρούτη-CSB 1
βυσμα-Β&P Z2M 21
σκαγια-ομοιόμορφα και σφαιρικά

σαν στησιμο- ελαφρύ πάτημα βύσματος και ρηχό ρέλι...

Εχω καμποσα Νο 8 να τα δοκιμάσω σαν 2ο στα ντροπιάρικα τον Αυγουστο και σαν 1ο στα μπασίματα του Σεπτέμβρη...(αυτο το σκοπο έχω, τώρα τι πουλια θα βρω για να τα δοκιμάσω είναι ''αλλουνού παπά Βαγγέλιο''.sarcastic.)
 
Back
Top