Φυσίγγια για τρυγόνι

Καλησπέρα παιδιά.....τι γνώμη έχετε για το b & p mygra tortora 33gr? Χρησιμοποιω το rc 32gr και γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά φέτος θα αλλάξω σημείο και σκέφτομαι να χρησιμοποιησω το 4 τσοκ σε αντίθεση με το 2 που χρησιμοποιούσαν με τα rc...
Καλησπερα βαγγελη αυτο που θα σου πουν και οι υπολοιποι πιστευω οτι ειναι ναι μεν ενα φυσιγγι που εχει το χαρακτηρισμο ειδικο για τρυγονι αλλα απευθυνεται κυριως στα περασματα του σεπτεμβριου...ισως ενα φυσιγγι 30-32 γραμμαρια σε οκτω νουμερο θα ηταν καλυτερη επιλογη
 
Καλησπέρα....το έχω ξανακουσει αυτό...δλδ ότι τα φυσίγγια αυτά απευθύνονται για τον σεπτεμβριο αναρωτιομουν όμως αν θα δούλευαν καλά με 4* τσοκαρισμα...δλδ να μην έχουν κενά σε αποστάσεις 30-35 μέτρων,όπου το rc 32 gr έχει....τουλάχιστον στο δικό μου οπλο
 
ΑΡχικα τα B&P Mygra ειναι παρα πολυ καλα, αλλα κ ακριβα κ απευθυνονται κυριως στα περασματιαρικα τρυγονια με τις υγρασιες κ τον πιο ηπιο καιρο, παρασ τις ζεστες του Αυγουστου...
Βαγγελη οταν λες θα αλλαξεις μερος, τι εννοεις? Θα πας σε πιο "¨κλειστο" καρτερι?
 
Αναμεσα σε nsi classica 32 και nsi speed 34 και τα δυο σε 7αρι τι προτεινεται για εναρξη;ειναι τπερβολη να υποθεσω το 34;
Για να πω την αλήθεια και το 32αρι είναι λίγο ''σκληρούτσικο'' για τον Αύγουστο...
Για το 34αρι το θεωρώ μεγάλη υπερβολή...
Τα έχω ρίξει αρκετα και τα 2 τόσο στο κυνήγι όσο και στο χαρτί...
Είναι πολύ συγκεντρωτικά και δίνουν τον καλλίτερο τους εαυτό με τσόκ όχι πιο κλειστά από ***
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αρι στο 4*-3*...
Στο χαρτί, με τα όπλα τα δικά μου που το έχω ρίξει, έχω παρατηρήσει χοντρικά οτι
με 5* δίνουν περίπου απόδοση 1 με 1,5 τσοκ πιο σφιχτό...
με 4* δίνουν περίπου απόδοση 1 τσοκ πιο σφιχτό...
με 3* στην απόδοσή του έως και 0,5 τσοκ πιο σφιχτού...
με τα 2* όμως δεν δίνει κατι παραπάνω, απεναντίας δίνει και λίγο ανομοιόμορφες κατανομές...
Θα έλεγα ότι η σχεδίαση του βύσματος τους ακυρώνει τα ανοιχτά τσοκ (το αντίθετο με τους διασπορείς) και δικαιολογεί απόλυτα τον τίτλο του συγκεντρωτήρα...
Το τσοκ που του ταιριάζει περισσότερο απο άποψη ισοκατανομής είναι τα 4*...
Αυτη του η ιδιότητα με έχει κανει να έχω χρησιμοποιήσει αρκετα, το 32αρι στα μπασίματα τρυγονιού τον Σεπτέμβρη και το 34αρι στις φασσες ειδικά στα μπασίματα του Οκτώβρη, που τα πουλιά είναι κυρίως ψηλωμένα προκειμένου να μου σφίξουν την ανοιχτή κάννη (4* σταθερό) του δικαννού μου...
 
Last edited:
Καλησπέρα....το έχω ξανακουσει αυτό...δλδ ότι τα φυσίγγια αυτά απευθύνονται για τον σεπτεμβριο αναρωτιομουν όμως αν θα δούλευαν καλά με 4* τσοκαρισμα...δλδ να μην έχουν κενά σε αποστάσεις 30-35 μέτρων,όπου το rc 32 gr έχει....τουλάχιστον στο δικό μου οπλο
Βαγγέλη τα 30-35 μέτρα ακόμα και με 4* δεν νομίζω να δικαιολογούν το κόστος ενός ''εξηδικεύμενου'' (εντός εισαγωγικών) φυσίγγιου...
Αν τα RC32 σου αφήνουν κενά, προφανώς δεν δουλεύουν καλά με την κάννη του όπλου σου και το συγκεκριμένο τσοκ...
Δοκίμασε και με κανα άλλο 32αρι με τα 4* σ' αυτη την απόσταση, όπως π.χ τα Β&P ΜΒ 32 (έχει και την ίδια μπαρούτη με το tortora), το eχpress 32 του ΔΟΡΚΑΣ ή το NSI Classica 32 (που ανέφερε και ο Ηλίας παραπάνω)
και σίγουρα θα βρεις καποιο που να σε ικανοποιεί...μπας και γλιτώσεις και το κόστος του tortora...
 
Κ. Σπυρο ευστοχος και στις δυο απαντησεις για μενα!
Το mb 32 γεμιζεται με την ίδια α πυριτιδα του mb light sta 30 gr;;
 
Κ. Σπυρο ευστοχος και στις δυο απαντησεις για μενα!
Το mb 32 γεμιζεται με την ίδια α πυριτιδα του mb light sta 30 gr;;
Δεν έχω βρει το light για να δω τι μπαρούτη έχει...
Αλλα η Β&Ρ στην ιστοσελίδα της αναφέρει για το MB32 την ομώνυμη μπαρούτη και για το light την ΜΒ modificata, ΜΒ τροποποιημενη δηλαδή, απο αυτο υποθέτω οτι έχουν διαφορετική μπαρούτη...
 
Βαγγέλη τα 30-35 μέτρα ακόμα και με 4* δεν νομίζω να δικαιολογούν το κόστος ενός ''εξηδικεύμενου'' (εντός εισαγωγικών) φυσίγγιου...
Σπυρο κι εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω.
Εγώ στην έναρξη με την πολλή ζέστη τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ euromix 8-9 με modified με πολύ καλά αποτελέσματα κυρίως καλά σκοτωματα.
Σαν εναλλακτική φέτος θα έχω και τα tordo 30 ή τα feels right 32gr, λόγω της D20 για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από την Κυπρο που οι συνθήκες είναι παραπλήσιες με τις δικές μας.
 
Εγω στην εναρξη λεω να παιξω με 28,5 γραμμαρια hi-skor και τη δικια μου γεμισια των euromix!
Μμμμ!!! Ball powder βλέπω Μανο...θα την συνδυάσεις και με αμερικάνικους κάλυκες και καψούλια...
Σαν εναλλακτική φέτος θα έχω και τα tordo 30 ή τα feels right 32gr, λόγω της D20 για την οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από την Κυπρο που οι συνθήκες είναι παραπλήσιες με τις δικές μας.
Το tordo 30 μ΄αρεσε παρα πολύ τους 2 τελευταιους μήνες της σεζόν που μας πέρασε και τ' εριξα στα κιχλοκοτσυφα...
αρκετά ''σφικτό'' φυσίγγιο, ακόμα και με 5*...
Θα το δοκίμαζα σε Νο8 και στην έναρξη...
 
Εχω κατι federal αλλα οχι δεν τα εχω γεμίσει σε αυτα! Γενικα ηταν πολυ κακοί κάλυκες και δεν μπορω να τους ξαναβαλω καψυλι! Ειναι πιο μεγάλα αυτα που είχαν με αποτελεσμα τα cheditte και Nobel sport να μην κάνουν
 
Εχω κατι federal αλλα οχι δεν τα εχω γεμίσει σε αυτα! Γενικα ηταν πολυ κακοί κάλυκες και δεν μπορω να τους ξαναβαλω καψυλι! Ειναι πιο μεγάλα αυτα που είχαν με αποτελεσμα τα cheditte και Nobel sport να μην κάνουν
Θελουν αμερικάνικα καψούλια...
Και αν γεμίσεις αμερικάνικους καλυκες, προσοχή στις αναλογίες, συνήθως είναι στενοι στη βαση και ανεβαζουν πιέσεις...
Απλά το αναφέρω γιατί μαλλον θα το ξέρεις...
 
Θελουν αμερικάνικα καψούλια...
Και αν γεμίσεις αμερικάνικους καλυκες, προσοχή στις αναλογίες, συνήθως είναι στενοι στη βαση και ανεβαζουν πιέσεις...
Απλά το αναφέρω γιατί μαλλον θα το ξέρεις...
Δεν γεμίζουμε Αμερικάνικους κάλυκες και δεν το ξέρει .yelling.
 
Για να πω την αλήθεια και το 32αρι είναι λίγο ''σκληρούτσικο'' για τον Αύγουστο...
Για το 34αρι το θεωρώ μεγάλη υπερβολή...
Τα έχω ρίξει αρκετα και τα 2 τόσο στο κυνήγι όσο και στο χαρτί...
Είναι πολύ συγκεντρωτικά και δίνουν τον καλλίτερο τους εαυτό με τσόκ όχι πιο κλειστά από ***
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αρι στο 4*-3*...
Στο χαρτί, με τα όπλα τα δικά μου που το έχω ρίξει, έχω παρατηρήσει χοντρικά οτι
με 5* δίνουν περίπου απόδοση 1 με 1,5 τσοκ πιο σφιχτό...
με 4* δίνουν περίπου απόδοση 1 τσοκ πιο σφιχτό...
με 3* στην απόδοσή του έως και 0,5 τσοκ πιο σφιχτού...
με τα 2* όμως δεν δίνει κατι παραπάνω, απεναντίας δίνει και λίγο ανομοιόμορφες κατανομές...
Θα έλεγα ότι η σχεδίαση του βύσματος τους ακυρώνει τα ανοιχτά τσοκ (το αντίθετο με τους διασπορείς) και δικαιολογεί απόλυτα τον τίτλο του συγκεντρωτήρα...
Το τσοκ που του ταιριάζει περισσότερο απο άποψη ισοκατανομής είναι τα 4*...
Αυτη του η ιδιότητα με έχει κανει να έχω χρησιμοποιήσει αρκετα, το 32αρι στα μπασίματα τρυγονιού τον Σεπτέμβρη και το 34αρι στις φασσες ειδικά στα μπασίματα του Οκτώβρη, που τα πουλιά είναι κυρίως ψηλωμένα προκειμένου να μου σφίξουν την ανοιχτή κάννη (4* σταθερό) του δικαννού μου...
Ησουν πολυ κατατοπιστικος...σε συνδιασμο με ic briley σκεφτομαι να τα χρησιμοποιησω στην crio που εχω!
 
Για το 34αρι το θεωρώ μεγάλη υπερβολή...
Σπύρο αν θεωρείς τα 34γρ υπερβολη λόγο καιρικών συνθηκών ζέστη κλπ θα συμφωνήσω μαζί σου!
Αν το θεωρείς υπερβολη σαν βάρος σκαγιων,Είμαι της άποψης οτι ισως ειναι το ανώτερο που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανεις στο τρυγονι κ ειδικά σε ενα πρωινό με υγρασία..
Πρέπει ομως να παραδεχτώ οτι τις καλύτερες τουφεκιες σε αυτο το κυνηγι τις ειχα με φυσιγγια κατω απο 33γρ.
 
Υποθετω πως το 34 αρι το απορριπτουμε λογω κακων κατανομων απο τις πιεσεις με την ζεστη η λογω λακτισματος;
 
Both of them I guess
θεωρω πως με το λακτισμα δεν θα ειναι κατι τοσο τρελο...περισσοτερο πιστυω λογω κατανομων...αν και σε νουμερο 8 σκαγια ειναι υπερ πληρης πο συγκεντρωσεις ακομα και των 28-30 με το σωστο τσοκαρισμα φυσικα!
 
  • Like
Reactions: DrV
Εναρξη 2014.gorilla con borra 34gr. Απλα θανατος. Μόλις αρχισε να τσιμπα ο "λιακος" εφυγα για τον οδοντιατρο.
Το καλοκαίρι 28, 30,32 γρ το πολυ και εισαι μια χαρα. Να θυμαστε το μεσον ειναι η αρετη. Αποφυγεται υπερβολες,θα ξενερωσετε. Γνωμη μ παντα.
 
Εναρξη 2014.gorilla con borra 34gr. Απλα θανατος. Μόλις αρχισε να τσιμπα ο "λιακος" εφυγα για τον οδοντιατρο.
Το καλοκαίρι 28, 30,32 γρ το πολυ και εισαι μια χαρα. Να θυμαστε το μεσον ειναι η αρετη. Αποφυγεται υπερβολες,θα ξενερωσετε. Γνωμη μ παντα.
Με τι οπλο ησουν;
 
Back
Top