Φυσίγγια για τρυγόνι

Το κατάλληλο νούμερο σκαγιών για το τρυγόνι κατά την ταπεινή γνώμη μου είναι το οχτάρι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι με πιο ψηλά σκάγια δεν πέφτουν τα τρυγόνια.(πόσο μάλλον τα πιτσούνια που είναι σε μέγεθος σαν την κεδροτσιχλα)
Ειδικά νωρίς το πρωί με ανοιχτά τσοκ ένα εννιάρι είναι θάνατος.
 
Πιστευω οτι το μεγεθος του δικαιολογεί απολυτα το νουμερο 7-8.
Ειναι ομως και τζιελεφο θηραμα εννοω δεν αντεχει την ριξια οπως η περδικα η η φασσα.
Πεφτει ευκολα το τρυγονι οποταν και το νούμερο εννια σε κανονικές αποστάσεις σε καλυπτει.
Αυτο που πεζει για μενα σημασια ειναι το σωστο τσοκ αναλογως του τοπου πιυ βγαινουν.
Ειναι ποστα που δεν προλαβαινεις να σηκωσεις το οπλο και σου φγαινουν στα μουτρα.
Ειναι ομως και που σου περνανε στα 30-35 μέτρα τραβρσα συνεχως.
Εκει το τσοκ θα παιξει ρολο.
 
Το κατάλληλο νούμερο σκαγιών για το τρυγόνι κατά την ταπεινή γνώμη μου είναι το οχτάρι.
Αυτό δεν σημαίνει ότι με πιο ψηλά σκάγια δεν πέφτουν τα τρυγόνια.(πόσο μάλλον τα πιτσούνια που είναι σε μέγεθος σαν την κεδροτσιχλα)
Ειδικά νωρίς το πρωί με ανοιχτά τσοκ ένα εννιάρι είναι θάνατος.
Συμφωνω.Το 8αρι κανει φοβερη δουλεια οχι μονο στο τρυγονι αλλα και σε μεγαλυτερα φτερωτα!Ο συνδιασμος πυκνοτητας κατανομης και κινητικης ενεργειας σκαγιων ειναι ιδανικος για θηραματα μεγεθους τρυγονιου.Και το 9αρι κανει δουλεια αλλα το 8αρι την κανει καλυτερα;)
 
Το πρωτο μου τρυγονι το πηρα με ενα
24αρι σκοπευτικο νούμερο 9 με τον μικρο κάλυκα.
Αποσταση γυρω στα 50 μετρα.
Τρια σκαγια ειχε παρει αλλα το εριξαν.
Φυσικα εκεινο το φυσιγγι ηταν θαυμα και το σταματησαν γιατι ειχε καθερεση τα 28 κ 32 γραμμαρια της ιδιας σειρας τα οποια ειχαν περισοτερο κερδος.
Ειχα παρει με αυτο μεχρι και καλοκαιρινα υδροβια τοτε και σε πολυ μακρινές αποστάσεις εαν σκεφτεις το βαρος γομωσης.
Μιλαω για αποστασης μεταξυ 40-60 μετρων και ειναι μεγάλες για τετοιο φυσιγγι.

Δυστυχώς το ''εφαγαν''.
γραψε αναλυτικα στοιχεια για το φυσιγγι φιλε , αν ξερεις και συνταγή ακομα καλυτερα
 
Εγω παντως θελω να με στειλουν σε ενα ποστο να μου βγουν 6-7 πουλια και ας εχω και δεκαρια μεσα :)
Εννοω οτι παλια ηταν ευκολο να βρεις τοπο και να παρεις πουλια.
Πλεον σε εμας τουλάχιστον εχει γινει εξαιρερικα δυσκολο να τα πετυχεις.
 
Δξ
γραψε αναλυτικα στοιχεια για το φυσιγγι φιλε , αν ξερεις και συνταγή ακομα καλυτερα
Δημητρη ήταν αγοραστο φυδιγγι.
Οταν ειμου 21-22 ετων.
Κρατησα 4 τοτε κ πηγα στον καρασκευαστη.
Του δωσα δυο να μου πει.........θα με παρει ακομη τηλεφωνο.
Αν βρω τα αλλα δυο και ανοιξω ενα θα μπορεσετε να μου πειτε πυριτιδα καψυλι κλπ?
Εαν ναι θελω και γω να μαθω.
Θα το δωσω σε φιλο ιδιογομωτη να μου το φτιαξει.
Ηταν λατρεια αυτό το φυσιγκι πραγματικα.
Ελαφρυ φτηνο και φονιας.
Ουτε καιρο εβλεπε ουτε τιποτε
 
Δξ

Δημητρη ήταν αγοραστο φυδιγγι.
Οταν ειμου 21-22 ετων.
Κρατησα 4 τοτε κ πηγα στον καρασκευαστη.
Του δωσα δυο να μου πει.........θα με παρει ακομη τηλεφωνο.
Αν βρω τα αλλα δυο και ανοιξω ενα θα μπορεσετε να μου πειτε πυριτιδα καψυλι κλπ?
Εαν ναι θελω και γω να μαθω.
Θα το δωσω σε φιλο ιδιογομωτη να μου το φτιαξει.
Ηταν λατρεια αυτό το φυσιγκι πραγματικα.
Ελαφρυ φτηνο και φονιας.
Ουτε καιρο εβλεπε ουτε τιποτε
ρε φιλε εμεις μπρικια κολαμε ???? βαλε φωτο , με ενδιαφερει πολύ αυτό το φυσιγγι
 
Το 9αρακι στο ντοπιαρικο επαρκει εως τα 30 μετρα;
Θα συμφωνήσω και γω με τα περισσότερα παιδιά που έγραψαν παραπανω...
Για τα ντοπιάρικα που τα κυνηγάμε στη βοσκή με υψηλές Αυγουστιατικες θερμοκρασίες και η πλειοψηφία των πουλιών είναι πουτίνια-φετινάρια, που πετάνε συνήθως χαμηλά απο κάποιο κοντινό πυκνό, ένα φυσίγγιο 28-30γρ και Νο 9 μέχρι τα 30μ. με 1/4 τσοκ και ένα Νο 8 με 1/2 τσοκ για δεύτερη ντουφεκιά μια χαρά είναι...
Στα μπασίματα του Σεπτέμβρη όμως που οι θερμοκρασίες-τουλάχιστον το πρωί-είναι πιο χαμηλές καθώς και η πρωινή υγρασία σε μεγαλύτερα επίπεδα από τον Αύγουστο και τα πουλιά είναι πιο μεγάλα με παχύτερο στρωμα λίπους απ' οτι τον Αυγουστο, αλλά και ο μυικός ιστός τους πιο ''σφικτός'' εξαιτίας της κόπωσης απο το ταξίδι, προτιμώ ένα φυσίγγι με 32 γρ Νο 8 για 1η και Νο 7 για 2η και λίγο πιο σφιχτα τσόκ 1/2 και 3/4...
Βέβαια όλα εξαρτώνται και απο τη μορφολογία της περιοχής που κυνηγάει ο καθένας μας αλλά και απο τη συμπεριφορά των πουλιών σ' αυτη την περιοχή...
 
Last edited:
προσωπικα στο τρυγονι το 7 και το 7 1/2 δεν το αλλαζω γιατι παιζει να περασει και καμμια φασσα η κανενα περιστερι λιγο μακρινο και νοιωθω μια σιγουρια οτι ειμαι καλυμενος
Σιγουρια και για μενα το 7αρι. Στα 32 γρ το φυσιγγι εχει περιπου 350 σκαγια μεσα. Αρκετα για τετοιο θηραμα και με αρκετη δυναμη σε μακρυτερες αποστασεις.
 
σε απολυτα νουμερα το ιδανικοτερο ν σκαγιων για το τρυγονι είναι το 7,5 , η ένα φυσιγγι με αναμικτα 7-8 , δεν είναι τυχαιο ότι οι δυο κορυφαιες ιταλικες εταιριες γεμιζουν τα εξειδικευμένα τρυγονοφυσιγγα τους με αυτά τα νουμερα , θα το ξαναγραψω , το καλυτερο φυσιγγι για το τρυγονι είναι αυτό που όταν το βαζουμε στην θαλαμη του οπλου εχει ηδη πεσει το πουλι , αυτό που αισθανόμαστε σιγουροι , μην κανετε αλλαγες και δοκιμες σε εκλεκτα θηράματα
 
το καλυτερο φυσιγγι για το τρυγονι είναι αυτό που όταν το βαζουμε στην θαλαμη του οπλου εχει ηδη πεσει το πουλι , αυτό που αισθανόμαστε σιγουροι
Είχαν αρχίσει και μένα να μου μπαίνουν περίεργες ιδέες με όλα αυτά που διάβαζα και ξαφνικά με ξύπνησες. Euromix 8-9 και τέλος το πανηγύρι. ;)
 
σε απολυτα νουμερα το ιδανικοτερο ν σκαγιων για το τρυγονι είναι το 7,5 , η ένα φυσιγγι με αναμικτα 7-8 , δεν είναι τυχαιο ότι οι δυο κορυφαιες ιταλικες εταιριες γεμιζουν τα εξειδικευμένα τρυγονοφυσιγγα τους με αυτά τα νουμερα , θα το ξαναγραψω , το καλυτερο φυσιγγι για το τρυγονι είναι αυτό που όταν το βαζουμε στην θαλαμη του οπλου εχει ηδη πεσει το πουλι , αυτό που αισθανόμαστε σιγουροι , μην κανετε αλλαγες και δοκιμες σε εκλεκτα θηράματα
Τα φυσιγγια που λες ειναι φτιαγμενα για τα περασματα του τρυγωνιου, γιαυτο ειναι και 33περιπου γραμμαρια σε νουμερα 7-8!Μακρινες τουφεκιες και κατα κυριο λογο υγρασια ειναι αυτο που τα χαρακτηριζει!
 
Τα φυσιγγια που λες ειναι φτιαγμενα για τα περασματα του τρυγωνιου, γιαυτο ειναι και 33περιπου γραμμαρια σε νουμερα 7-8!Μακρινες τουφεκιες και κατα κυριο λογο υγρασια ειναι αυτο που τα χαρακτηριζει!
το κυνηγι του τρυγονιού για μενα σημαινει μακρινες βολες , πιο πολύ τραβέρσες και αποστασεις μακρινες , εχουμε και μερη πολύ κλειστα αλλα για μενα φιλε πουλι στο κλαρι καθιστο δεν είναι κυνυγι , παλικαρισιο θήραμα το τρυγονι , απαιτει και αναλογη τουφεκια
 
εγω ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβο.εχουν υποτημηθη τα ληγα γραμαρια κατα πολη.σε μια τουφεκια ας πουμε στα 40μετρα,σε ενα αρμονηκο δηνατο σεταπ πια η γνομησας σε ενα φησηγκη 32,33 γρ σδ σχεση με ενα αλο 28γρ ποσα σκαγια θα φτασουν στον στοχο σε πηκνοτητα και δηναμη οστε να τον καταβαλουν???
 
εχουμε και μερη πολύ κλειστα αλλα για μενα φιλε πουλι στο κλαρι καθιστο δεν είναι κυνυγι
Υπαρχει και το περπατητο σε αυτα τα μέρη..που κατά την άποψη μου είναι από τα ομορφότερα κυνήγια όταν έχεις να κανεις με αυτα τα φτερωτά βέλη..
 
εγω ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβο.εχουν υποτημηθη τα ληγα γραμαρια κατα πολη.σε μια τουφεκια ας πουμε στα 40μετρα,σε ενα αρμονηκο δηνατο σεταπ πια η γνομησας σε ενα φησηγκη 32,33 γρ σδ σχεση με ενα αλο 28γρ ποσα σκαγια θα φτασουν στον στοχο σε πηκνοτητα και δηναμη οστε να τον καταβαλουν???
Εξαρταται απο τον μαγειρα Γιαννη, στην ιδιογομωση αναθεωρεις πολλα απο αυτα που ηξερες μεχρι τωρα... Τα λιγα γραμμαρια εχουν λιγοτερα flyers, πραγμα θετικοτατο αν το οπλο ειναι στα μετρα σου κ εισαι εξεικιωμενος με το σκοπευτικο θεμα, αλλα εφιαλτης για καποιον που μπορει να μην εχει συνηθισει τις σφιχτες τουφεκιες...
 
το κυνηγι του τρυγονιού για μενα σημαινει μακρινες βολες , πιο πολύ τραβέρσες και αποστασεις μακρινες , εχουμε και μερη πολύ κλειστα αλλα για μενα φιλε πουλι στο κλαρι καθιστο δεν είναι κυνυγι , παλικαρισιο θήραμα το τρυγονι , απαιτει και αναλογη τουφεκια
Απλα αυτα τα φυσιγγια δεν ειναι χρησιμα για ντοπιαρικα πουλια αυτο ηθελα να πω οχι οτι δεν κανουν απλα ειναι υπερβολη! Οπως και τα 10αρια 9αρια που ριχνω εγω δεν κανουν για τα νησια/νοτιο ελλαδα οπως ειπε και ο Αρης! Το κυνηγι του τρυγωνιου δεν ειναι στανταρ μακρυνες βολες το παν ειναι ο τοπος που τα κυνηγας και το καρτερι που θα πιασεις!
 
Back
Top