Φυσίγγια για τρυγόνι

Ηλία, στα μπεκατσίνια σε Νο 9 που τα'ριξα φέτος μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις...
Μαλακό και με καλές κατανομες τόσο με τα 4* όσο και με τα 2* (σταθερα)...
είχα σφάξει ένα, άλλα δεν θυμάμαι καθόλου τις αναλογίες μπαρούτης σκαγιων...
Οσο αφορά τα υλικά...'
καλυκας-FIEM 12/70/12
καψούλι-688
μπαρούτη-CSB 1
βυσμα-Β&P Z2M 21
σκαγια-ομοιόμορφα και σφαιρικά

σαν στησιμο- ελαφρύ πάτημα βύσματος και ρηχό ρέλι...

Εχω καμποσα Νο 8 να τα δοκιμάσω σαν 2ο στα ντροπιάρικα τον Αυγουστο και σαν 1ο στα μπασίματα του Σεπτέμβρη...(αυτο το σκοπο έχω, τώρα τι πουλια θα βρω για να τα δοκιμάσω είναι ''αλλουνού παπά Βαγγέλιο''.sarcastic.)
Τα σκεφτομουν και αυτα για εναρξη αλλα μαλλον θα καταληξω σε classica
 
Καλησπέρα, ετοιμάστηκε σήμερα η φυσιγγιοθήκη (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Εχουμε και λέμε :
Απο αριστερά προς τα δεξια: 5 Lambro direct 34 γρ νο 8-9 για τις πρωινές κυρίως ρουκέτες,5 lambro sporting νο 8 αν δεν με ικανοποιήσουν τα bp light,10 bp mb light νο 8, 5 gorilla 34 gr νο 7 και 4 gorilla 34 gr no 6. Στο σακίδιο θα έχω και μερικά ακόμη εφεδρικά. Πως σας φαίνεται;
 
Πως σας φαίνεται;
Τα φυσίγγια ειναι ότι πρέπει..Ένα προς ένα..
Αλλά όμως τα έκανες όλα μουτι που λένε κ στο χωριό μου..
Πολύ ανακάτεμα κ φοβαμε ότι μήπως την πρώτη μέρα χάσεις για τα καλα την μπάλα..
Πάντως κινείσαι στον δικό μου δρόμο....sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τα 6αρια τα έχεις για καμιά ξεμπαρκη φασσα?
 
Last edited:
ξεχαστε και αδιαφορήστε τι βαζετε στην θαλαμη και δωστε ολο το βαρος στο τι βλέπετε και στο πουλι και μονο , αν το κανετε αυτό θα λυσετε πολλα προβλήματα , τοσο απλο είναι , δεν εστιάζουμε στην θαλαμη και στα γραμμαρια του φυσιγιου αλλα ολο το μυαλο μας είναι στο πουλι και στο πως θα πανε τα σκαγια στο στοχο , το αν είναι 300 η 400 λιγη σημασια εχει , 4 είναι αρκετα ρε μαγκες
 
Καλησπέρα, ετοιμάστηκε σήμερα η φυσιγγιοθήκη (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Εχουμε και λέμε :
Απο αριστερά προς τα δεξια: 5 Lambro direct 34 γρ νο 8-9 για τις πρωινές κυρίως ρουκέτες,5 lambro sporting νο 8 αν δεν με ικανοποιήσουν τα bp light,10 bp mb light νο 8, 5 gorilla 34 gr νο 7 και 4 gorilla 34 gr no 6. Στο σακίδιο θα έχω και μερικά ακόμη εφεδρικά. Πως σας φαίνεται;
Μηπως να επερνες και κατι ακομη?
Για την περιπτωση που δεν "τραβηξουν"αυτα!!!!!!
Φυσιγγιοθηκη, ουρανιο τοξο!:):):)
Ευχομαι να τα καψεις ολα!!!;)
 
Τα φυσίγγια ειναι ότι πρέπει..Ένα προς ένα..
Αλλά όμως τα έκανες όλα μουτι που λένε κ στο χωριό μου..
Πολύ ανακάτεμα κ φοβαμε ότι μήπως την πρώτη μέρα χάσεις για τα καλα την μπάλα..
Πάντως κινείσαι στον δικό μου δρόμο....sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τα 6αρια τα έχεις για καμιά ξεμπαρκη φασσα?
Ακριβώς τάσο, συν ότι παιρνάν και λίγο ποιο μακρυα αγριοπερίστερα οπότε 7αρι και 6 αρι στην δευτερη κάννη.


Εγω θα γέμιζα την ζώνη μόνο απ αυτά....

Και μερικά τέτοια στο σακίδιο!

Μηπως να επερνες και κατι ακομη?
Για την περιπτωση που δεν "τραβηξουν"αυτα!!!!!!
Φυσιγγιοθηκη, ουρανιο τοξο!:):):)
Ευχομαι να τα καψεις ολα!!!;)
Σε ευχαριστώ.την έπαθα πέρυσι πρώτη μέρα με ζωντανά πουλιά και με έπιασε ανασφάλεια.Τα sporting τα εχω για αυτον τον λόγο. Τα διασπορας θα ρίξω στην αρχή και μετα θα το γυρίσω στα mb light + τα 7αρια για αγριοπεριστερα.
 
Επίσης Τολη υπάρχει κ ένα άλλο ενδεχόμενο που μπορεί να σε οδηγήσει σχεδόν σε μια σίγουρη αποτυχία..
Όσο είσαι στο καρτέρι κ δεν έχουν φανεί τα πουλιά μπορεί να μπαίνεις στον πειρασμό να ανοίγεις το όπλο να βγάζεις τα φυσίγγια κ να βάζεις αλλα κ αυτό να γίνετε συχνά..Σκέψου με τι ψυχολογία θα ρίξεις στο πρώτο τρυγόνι που θα φανεί..
Τώρα μην με ρωτάς που το ξέρω αυτό...my man..big smile..big smile..big smile.
 
Καλησπέρα, ετοιμάστηκε σήμερα η φυσιγγιοθήκη (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Εχουμε και λέμε :
Απο αριστερά προς τα δεξια: 5 Lambro direct 34 γρ νο 8-9 για τις πρωινές κυρίως ρουκέτες,5 lambro sporting νο 8 αν δεν με ικανοποιήσουν τα bp light,10 bp mb light νο 8, 5 gorilla 34 gr νο 7 και 4 gorilla 34 gr no 6. Στο σακίδιο θα έχω και μερικά ακόμη εφεδρικά. Πως σας φαίνεται;
Δοκίμασε τα όλα φίλε αν σε ευχαριστει εσένα αλλα πιστεύω από τα σκοτωματα που θα δεις θα κατασταλαξεις σε κάποιο από αυτά που θα ταιριάζει καλύτερα στο οπλο σου και σε σένα.
 
Τώρα μην με ρωτάς που το ξέρω αυτό...my man..big smile..big smile..big smile.
XAXAXA!!! Aρε Τάσο!!Τα εχω κανει και εγω αυτα στο παρελθον..βέβαια το χειροτερο ξέρεις ποιο ηταν;
Ημουν στο καρτέρι, περίμενα αρκετη ώρα και δεν είχε φανεί κάτι. Χτυπάει το τηλ.Το σηκώνω ,αράζω και μιλάω...ε οι διάολοι τότε βρήκαν να περάσουν..λιγοτερο απο 20 μέτρα κιόλας. πετάγομαι, πετάω κινητο κάτω και ρίχνω μια τουφεκια της κακκιας ωρας..Τι να τον κάνω μετά τον @Psiloos ; να τον κρεμάσω αναποδα απο κανένα λεφκάδι;.sarcastic.
 
Kατι που μόλις πρόσεξα ενημερωτικά. Τα gorilla 34 6αρια είναι σε κάλυκα που γράφει κάτω μόνο 12(ανα τεταρτημόριο) ενω τα 7αρια ειναι σε κάλυκα cheditte 12. Ισως κάτι να άλλαξε.
 
Kατι που μόλις πρόσεξα ενημερωτικά. Τα gorilla 34 6αρια είναι σε κάλυκα που γράφει κάτω μόνο 12(ανα τεταρτημόριο) ενω τα 7αρια ειναι σε κάλυκα cheditte 12. Ισως κάτι να άλλαξε.
Μπορεί και ναι μπορεί και όχι.
Ίσως τα υλικά μέσα να ειναι ίδια,ποιος ξέρει..
Μονο αν έχεις κάνα παλιό σπίτι κ τα ανοίξεις να συγκρίνεις..
 
Σε ευχαριστώ.την έπαθα πέρυσι πρώτη μέρα με ζωντανά πουλιά και με έπιασε ανασφάλεια.Τα sporting τα εχω για αυτον τον λόγο. Τα διασπορας θα ρίξω στην αρχή και μετα θα το γυρίσω στα mb light + τα 7αρια για αγριοπεριστερα.[/QUOTE]
Γνωμη μου,που φυσικα αν θελεις την ασπαζεσαι,βαλε μεσα οτι σε 'χει ευχαριστησει μεχρι τωρα!Θα ξανακανει τη δουλεια του,αν ειναι το ιδιο!
Ετσι κι αλλιως,με τα ΜΑΤΙΑ θα το παρεις!"Κλειδωσε" το,ΜΗ βιαστεις,ΜΗ κοψεις την κινηση και......πηγαινε να το κρεμασεις στην πουλιαστρα!Αφου του "στρωσεις" τα φτερα !;)
 
Ετσι κι αλλιως,με τα ΜΑΤΙΑ θα το παρεις!"
Έτσι Γιάννη,Ένας μπάρμπας μου έλεγε το πουλί δεν θέλει σημαδεμα αλλά ματιασμα!!
Και συμπληρώνω εγώ ..Φάγωμα με τα μάτια,σαν να βλέπουμε μια δίμετρη ξανθιά...sarcastic.
 
Τι γίνεται ρε παιδιά μ 'αυτά τα Gorilla; Τόσο καλά είναι; O Χατζιώτης πάντως πίνει νερό στο 'νομα τους!!!
Ότι είναι καλά είναι πολύ καλά, από την άλλη έχεις ακούσει κάποιον που πουλάει κάτι να λέει ότι δεν είναι καλό;
 
Έτσι Γιάννη,Ένας μπάρμπας μου έλεγε το πουλί δεν θέλει σημαδεμα αλλά ματιασμα!!
Και συμπληρώνω εγώ ..Φάγωμα με τα μάτια,σαν να βλέπουμε μια δίμετρη ξανθιά...sarcastic.
Φαινεται οτι......οι μπαρμπαδες δινουν την ιδια συμβουλη!
Την ξανθια θα ηθελα να την "φαω".....αλλιως.......;)
 
Back
Top