Φυσίγγια για τρυγόνι

Γιάννη δεν είναι λίγο ρίσκο οι μεγάλες ταχύτητες με την πολύ ζέστη;έχω ακούσει για διαμπερή τραύματα και για σξορπισμα της ντουφεκιας
Ηλία,λέω για γρηγοροτερο φυσιγγι συγκριτικά.
Ένα 32αρι σε σχέση μ'ένα 28αρι,sporting ας πούμε...
Και για "νορμαλ" ταχύτητες πέριξ των 410 420μ.
Σημειωτέον, το 28αρι θα δώσει πιο όμορφες κατανομές σε σχέση με το 32αρι.
Μιλάω για φυσίγγια εμπορίου...
 
Νομιζω μιλαει να μην μενουμε πισω στη τουφεκια. Αλλα η διαφορα στα αργα με γρηγορα φυσιγγια στις προσκοπευσεις ειναι σχεδον αμελητεα. Αν καταλαβα σωστα.;)[/QUOTE
Αυτό λέω Νίκο.
Να μας βοηθήσει λίγο.
Η διαφορά στα μέτρα που προανέφερα,δεν είναι τόσο αμελητέα.
 
Ηλία,λέω για γρηγοροτερο φυσιγγι συγκριτικά.
Ένα 32αρι σε σχέση μ'ένα 28αρι,sporting ας πούμε...
Και για "νορμαλ" ταχύτητες πέριξ των 410 420μ.
Σημειωτέον, το 28αρι θα δώσει πιο όμορφες κατανομές σε σχέση με το 32αρι.
Μιλάω για φυσίγγια εμπορίου...
Καλά είμαι σίγουρος ότι μιλάς για του εμπορίου...οι ταχύτητες ή οι πιέσεις σκορπούν την κατανομή?
 
Οι μεγαλυτερες αρχικές ταχύτητες είναι αποτελεσμα μεγαλύτερων πιέσεων.
Κατά κανόνα....
Οι μενουσες είναι άλλο...φαί ;)
Και εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες...
Κυκλοφορούν κάτι φήμες για ένα 30αρι με c7 ότι γαζωνει στα τρυγονακια!
 
Καλά είμαι σίγουρος ότι μιλάς για του εμπορίου...οι ταχύτητες ή οι πιέσεις σκορπούν την κατανομή?
διαμπερη θα δεις σ ενα γρηγορο φυσιγγι ειτε ζεστη ειτε κρυο. σκορποσκαγιασμα δεν νομιζω
π. χ το κιτρινο τορντο του λαμπρου στα 30 γραμ. το οποιο ειναι απο τα πιο γρηγορα φυσιγγια του εμποριου και πολυ συγκεντρωτικο
 
Εγω προσωπικα στα ψιλα σκαγια προτιμω πιο συγκρατημενες αρχικες ταχυτητες για να διασφαλιζω οσο περισσοτερο μπορω την ποιοτητα τους... Επιπλεον δεν θεωρω οτι χρειαζονται, αν μιλαμε κ για φυσιολογικες, αποστασεις , υψηλες ταχυτητες στα μικρα θηραματα...
Η αισθηση της ταχυτητας τωρα ειναι κατι που για μενα εχει να κανει με πολλους παραγοντες... Δεν σας εχει τυχει να πατατε τη σκανδαλη κ να νιωθετε οτι τα σκαγια εχουν φτασει ηδη στο στοχο με ενα φυσιγγι, ενω με καποιο αλλο οχι? Οι κοντες δεσμες με υψηλη συγκεντρωσγη ακομα κ αν δεν συνδυαζονται με πολυ υψηλες αρχικες ταχυτητες, εχω παρατηρησει οτι δειχνουν να φτανουν στο στοχο γρηγοροτερα, παρολλο που ξεκινουν μαλακα κ "αργα", ταξιδευουν ποιοτικα, εχουν αεροδυναμικη καλυτερη λογω της καταστασης της δεσμης... Αντιθετα φυσιγγια με αρκετα υψηλοτερες αρχικες, δειχνουν παρα την εντονη ανακρουση τους να φτανουν πιο αργα κ να σκορπιζουν περισσοτερο...
Ενας μεταλλικος πινακας σε μια αποσταση 35 μετρων ας πουμε βοηθα πολυ να καταλαβουμε το χρονο που κανουν τα σκαγια να φτασουν... Οι διαφορες ειναι μικρες αλλα μεταφραζονται κ σε κινηση θηραματος κατα τον πυροβολισμο...
Ενα φυσιγγι με υψηλη συγκεντρωση κ υψηλες αρχικες σιγουρα θα σκοτωνει καλυτερα απο ενα με χαμηλοτερες, αλλα να εχει κ υψηλη συγκεντρωση και μεγαλη ταχυτητα ταυτοχρονα, οχι ενα απο τα δυο...
Το δικο μου τρυγονοφυσιγγι δινει στο 1,5 μετρο απο την καννη 405 m/s κ υψηλη συγκεντρωση κ δινει την αισθηση οτι με το που παταω τη σκανδαλη φτανει στον πινακα ας πουμε ακαριαια... Αν του ανεβασω την ταχυτητα αλλα 15 μετρα ας πουμε προσθετοντας πυριτιδα, χανει αυτη την αμεσοτητα... Αν του κατεβασω ομως κ 1-2 γραμμαρια σκαγια, την ξανακερδιζει... Δεν υπαρχει σαφης απαντηση, ολα εξαρτονται απο το πως κ τι εχει φτιαξει ο κατασκευαστης κ πως επιδρα αυτο πανω στα σκαγια... Οσο πιο λιγα ειναι τα γραμμαρια του φυσιγγιου τοσο δυσκολοτερα θεωρω χαλαει αυτη η αμεσοτητα της ταχυτητας...
Στα ψιλα σκαγια ομως απο εμπορικα φυσιγγια προτιμω αυτα που εχουν πιο συγκρατημενες αρχικες (καπου στα 400 πραγματικες ομως) κ ομαλη "εκιννηση"... Τα πολυ γρηγορα με ικανοποιησαν μονο σε πολυ μακρινες αποστασεις...
 
Αν δεν το πιστεύεις,μην το βάζεις στο όπλο σου!!!
Τόσο απλά!
Ότι στραβό κι αν γίνει, θα το "χρεωθεί " το "φυσιγγακι" με τα "λίγα "γραμμάρια....
Δεν υπάρχει θέμα επάρκειας του 28αριου φυσιγγιου!
Σκοτώνει και το κάνει καλά !
Περισσότερο καλά απ'οτι πιστεύουν οι περισσότεροι!
Τα χαρακτηριστικά που έχει ένα ελαφρύ, γρηγορόΤΕΡΟ φυσιγγι, σε συνθήκες έναρξης, είναι άλλη κουβέντα...:)
Όπως και η οφελεια που έχει κάποιος, που έχει να ακουμπησει το όπλο του 51/2 μηνες,χρησιμοποιωντας ενα γρηγοροΤΕΡΟ φυσιγγι,απέναντι σ'ένα από τα γρηγορότερα φτερωτά....;)
σοφα λογια οπως παντα γεροντα. αν και καθημενος ορθως εμιλησες
.shake hands.
 
Αν παρουμε μια σφιχτή χουφτα αμμο και την αφησουμε θα πεσει στο εδαφος σκορπωντας. Αν πάρουμε μια σφιχτη χουφτα και την πεταξουμε θα ανοιξει περισσοτερο.

Στο φυσιγγι υπαρχουν και αλλοι παρα πολλοι παραμετροι που επιβεβαιωνουν η όχι τον παραπανω κανονα.
Πριν ανοιξει το τρυγονι πηγαινουμε με τα φιλαρακια σκοπευτητιο, πινουμε καφε και ριχτουμε και στον πινακα και γιατι οχι και μια πουλα.
 
Αν παρουμε μια σφιχτή ψουφτα αμμο και την αφησουμε θα πεσει στο εδαφος σκορπωντα. Αν πάρουμε μια σφιχτη χουφτα και την πεταξουμε θα ανοιξει περισσοτερο.

Στο φυσιγγι υπαρχουν και αλλοι παρα πολλοι παραμετροι που επηβεβαιωνουν η όχι τον παραπανω κανονα.
Πριν ανοιξει το τρυωονι πηγαινουμε με τα φιλαρακια σκοπευτητιο, πινουμε καφε και ριψτουμε και στον πινακα και γιατι οχι και μια πουλα.
εσυ την πουλα στο νου σου
ha haaa
 
διαμπερη θα δεις σ ενα γρηγορο φυσιγγι ειτε ζεστη ειτε κρυο. σκορποσκαγιασμα δεν νομιζω
π. χ το κιτρινι τορντο του λαμπρου στα 30 γραμ. το οποιο ειναι απο τα πιο γρηγορα φυσιγγια του εμποριου και πολυ συγκεντρωτικο
Ωραιο παραδειγμα εδωσες Γιουρι με αυτο το φυσιγγι... Εΐναι μαλακο κ δειχνει να φτανει στο στοχο αμεσα... Αρχικη στα 395 στο 1,5 μετρο απο την καννη μια φορα που το ειχα ταχογραφησει... Δεν λες οτι εχει κ καμια υπερβολικη ταχυτητα, κ ομως δινει πολυ αμεση αισθηση στα δικα μου ματια... Εχω δει αλλα που εδιναν πανω απο 400 που δεν την ειχαν αυτη την αισθηση...
 
Οι μεγάλες πιέσεις, δημιουργούν μεγάλες παραμορφώσεις σε ένα μαλακό υλικό ,οπως είναι το σκαγι.
Έστω και μόνο από την μεγαλύτερη επιτάχυνση που αποκτά το φορτίο των σκαγιων !
Φαινόμενο θλίψης.
Οι μεγάλες παραμορφώσεις, οδηγούν σε πιο ανωμαλες πορείες το σκαγι.
Χαλάνε την κατανομή.
Όσο χαλάει η κατανομή και μεγαλώνει το μέτωπο της ατράκτου των σκαγιων,πέφτει η ταχύτητα τους.
Μακραίνει η ατρακτος ...
Τα σκαγια,χάνουν το ευεργετημα που εχουν οταν ταξιδευουν σε μια πιο συμπαγή ατρακτο...
Όσο πέφτει η ταχύτητα, πέφτει και το έργο που παράγεται αφου το βαρος του σκαγιου,είναι σταθερό.
Αλυσίδα πάει....
Για καλά αποτελέσματα, πρεπει να έχουμε,οσο το δυνατόν, σε καλη κατάσταση το σκαγι!
 
Αν παρουμε μια σφιχτή χουφτα αμμο και την αφησουμε θα πεσει στο εδαφος σκορπωντας. Αν πάρουμε μια σφιχτη χουφτα και την πεταξουμε θα ανοιξει περισσοτερο.

Στο φυσιγγι υπαρχουν και αλλοι παρα πολλοι παραμετροι που επιβεβαιωνουν η όχι τον παραπανω κανονα.
Πριν ανοιξει το τρυγονι πηγαινουμε με τα φιλαρακια σκοπευτητιο, πινουμε καφε και ριχτουμε και στον πινακα και γιατι οχι και μια πουλα.
Πουλα ρίξε!!
 
Εγω προσωπικα στα ψιλα σκαγια προτιμω πιο συγκρατημενες αρχικες ταχυτητες για να διασφαλιζω οσο περισσοτερο μπορω την ποιοτητα τους... Επιπλεον δεν θεωρω οτι χρειαζονται, αν μιλαμε κ για φυσιολογικες, αποστασεις , υψηλες ταχυτητες στα μικρα θηραματα...
Η αισθηση της ταχυτητας τωρα ειναι κατι που για μενα εχει να κανει με πολλους παραγοντες... Δεν σας εχει τυχει να πατατε τη σκανδαλη κ να νιωθετε οτι τα σκαγια εχουν φτασει ηδη στο στοχο με ενα φυσιγγι, ενω με καποιο αλλο οχι? Οι κοντες δεσμες με υψηλη συγκεντρωσγη ακομα κ αν δεν συνδυαζονται με πολυ υψηλες αρχικες ταχυτητες, εχω παρατηρησει οτι δειχνουν να φτανουν στο στοχο γρηγοροτερα, παρολλο που ξεκινουν μαλακα κ "αργα", ταξιδευουν ποιοτικα, εχουν αεροδυναμικη καλυτερη λογω της καταστασης της δεσμης... Αντιθετα φυσιγγια με αρκετα υψηλοτερες αρχικες, δειχνουν παρα την εντονη ανακρουση τους να φτανουν πιο αργα κ να σκορπιζουν περισσοτερο...
Ενας μεταλλικος πινακας σε μια αποσταση 35 μετρων ας πουμε βοηθα πολυ να καταλαβουμε το χρονο που κανουν τα σκαγια να φτασουν... Οι διαφορες ειναι μικρες αλλα μεταφραζονται κ σε κινηση θηραματος κατα τον πυροβολισμο...
Ενα φυσιγγι με υψηλη συγκεντρωση κ υψηλες αρχικες σιγουρα θα σκοτωνει καλυτερα απο ενα με χαμηλοτερες, αλλα να εχει κ υψηλη συγκεντρωση και μεγαλη ταχυτητα ταυτοχρονα, οχι ενα απο τα δυο...
Το δικο μου τρυγονοφυσιγγι δινει στο 1,5 μετρο απο την καννη 405 m/s κ υψηλη συγκεντρωση κ δινει την αισθηση οτι με το που παταω τη σκανδαλη φτανει στον πινακα ας πουμε ακαριαια... Αν του ανεβασω την ταχυτητα αλλα 15 μετρα ας πουμε προσθετοντας πυριτιδα, χανει αυτη την αμεσοτητα... Αν του κατεβασω ομως κ 1-2 γραμμαρια σκαγια, την ξανακερδιζει... Δεν υπαρχει σαφης απαντηση, ολα εξαρτονται απο το πως κ τι εχει φτιαξει ο κατασκευαστης κ πως επιδρα αυτο πανω στα σκαγια... Οσο πιο λιγα ειναι τα γραμμαρια του φυσιγγιου τοσο δυσκολοτερα θεωρω χαλαει αυτη η αμεσοτητα της ταχυτητας...
Στα ψιλα σκαγια ομως απο εμπορικα φυσιγγια προτιμω αυτα που εχουν πιο συγκρατημενες αρχικες (καπου στα 400 πραγματικες ομως) κ ομαλη "εκιννηση"... Τα πολυ γρηγορα με ικανοποιησαν μονο σε πολυ μακρινες αποστασεις...
Αρι τι φυσιγγακι φτιάχνεις για τα τρυγόνια;
 
Οι μεγάλες πιέσεις, δημιουργούν μεγάλες παραμορφώσεις σε ένα μαλακό υλικό ,οπως είναι το σκαγι.
Έστω και μόνο από την μεγαλύτερη επιτάχυνση που αποκτά το φορτίο των σκαγιων !
Φαινόμενο θλίψης.
Οι μεγάλες παραμορφώσεις, οδηγούν σε πιο ανωμαλες πορείες το σκαγι.
Χαλάνε την κατανομή.
Όσο χαλάει η κατανομή και μεγαλώνει το μέτωπο της ατράκτου των σκαγιων,πέφτει η ταχύτητα τους.
Μακραίνει η ατρακτος ...
Τα σκαγια,χάνουν το ευεργετημα που εχουν οταν ταξιδευουν σε μια πιο συμπαγή ατρακτο...
Όσο πέφτει η ταχύτητα, πέφτει και το έργο που παράγεται αφου το βαρος του σκαγιου,είναι σταθερό.
Αλυσίδα πάει....
Για καλά αποτελέσματα, πρεπει να έχουμε,οσο το δυνατόν, σε καλη κατάσταση το σκαγι!
Γιάννη χαίρομαι να διαβάζω τις απόψεις σου....λύνουν απορίες!
 
Αρι τι φυσιγγακι φτιάχνεις για τα τρυγόνια;
Ηλια με ΜΒ32 συνηθως στα 33,5 γραμμαρια, μισο γραμμαριο πανω-κατω αναλογα με την προοδευτικοτητα της παρτιδας της πυριτιδας που εχω...
Η εικονα παντα ειναι αυτη...
Στα 25 μετρα με IC και αναμικτα 8/9


Κ στα 35 μετρα με 3 αστρα κ αναμικτα 7/8


Θα μπορουσα να τα κυνηγησω κ με πολυ λιγοτερα γραμμαρια, αλλα αυτο το φυσιγγι μου κανει τα κεφια πολυ κ δεν εχει ορια αν εγω ειμαι σωστος...
Απο εμποριου εριχνα παρα πολυ τα NS-20 Classica, πριν αρχισω τα δικα μου κ τα Βεργινα του Λαμπρο...
 
Back
Top