Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα τελευταια χρονια ημουν fun του euromix 8-9 στο κυνηγι τσιχλας και μπορω να πω με καθε σιγουρια οτι ποτε δεν με απογοητευσαν ουτε στις παγωνιες ουτε στις υγρασιες
Ηταν παντα τουφεκια και κατω το θηραμα
Μετα απο συμβουλη φιλου ειπα να δοκιμασω το παρακατω φυσιγγι
Πραγματικα εδω και 1 μηνα που τα χρησιμοποιω στο κυνηγι της τσιχλας και με ολες τις καιρικες συνθηκες με εχουν αφησει αφωνο
Μπορω να πω οτι ειναι ισαξιο του euromix με την μονη διαφορα οτι κερδιζουν στην τιμη αγορας
http://e-zotos.gr/index.php/hunting-session/cartrmenu/66-superoffer
 
Σημερα σε μια πρωινη εξορμηση δοκιμασα σο SIPE 32gr....με νορμαλ καιρο και οι εμπειρια με αυτο το φυσιγγι ηταν πραγματικα σκετη αποηοητευση,τα πουλια μαδουσαν στον αερα (15-30 μετρα) και ελαχιστα που πηρα ηταν γεματα αιματα.
πολυ καλα αποδειχτηκαν τα TORDO LAMPRO 32gr...οσο αναφορα στα euromix δεν εχω αποψη,καποιος που τα δουλευει ας με διαφωτισει πως ειναι στα μπασιματα ενα φυσιγγι 31gr οπως αυτο
Καλα κυνηγια σε ολους !!!
 
Θυμιο τα Euromix 8/9 τα ριχνω στο περπατητο τα τελευταια 3 χρονια χωρις πργαματικα να τα αλλαζω... Φετος το εριξα αρκετα κ σε απογευματινο σε τουφεκιες πανω απο 40 μετρα κ πραγματικα μου αρεσαν πολυ... Στα μπασιματα του Οκτωβρη δεν τα εχω δοκιμασει ποτε...
 
Αγαπητοί φίλοι
καλησπέρα και από εμένα

Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ποιό κατάστημα στην Αθήνα έχει φυσίγγια RM (τσίχλας);
Ευχαριστώ
 
Τα έχει ο Μητσάκος στην Δραπετσώνα και ο Δουβής στο Λαύριο....
Δοκίμασε τα sporting 8 1/2 ... πολύ καλά με νορμάλ καιρό και καλή τιμή....
Με υγρασία έχουν θέμα όμως....
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Χρησιμοποιώ τα 32gr... κάποιο άλλο μαγαζί ποιό κοντά μου;... Γλυφάδα-Φάληρο-Καλλιθέα ??
 
Σημερα σε μια πρωινη εξορμηση δοκιμασα σο SIPE 32gr....με νορμαλ καιρο και οι εμπειρια με αυτο το φυσιγγι ηταν πραγματικα σκετη αποηοητευση,τα πουλια μαδουσαν στον αερα (15-30 μετρα) και ελαχιστα που πηρα ηταν γεματα αιματα.
πολυ καλα αποδειχτηκαν τα TORDO LAMPRO 32gr...οσο αναφορα στα euromix δεν εχω αποψη,καποιος που τα δουλευει ας με διαφωτισει πως ειναι στα μπασιματα ενα φυσιγγι 31gr οπως αυτο
Καλα κυνηγια σε ολους !!!

Εγώ τα πρωτοδοκίμασα φέτος με αρνητικές θερμοκρασίες στην Ήπειρο αλλά και με πολύ υγρασία, τόσο στην Ήπειρο αλλά και εδώ με πολύ καλά αποτελέσματα
.
Μιλάω για τα sipe της Nobel.
 
για το ιδιο φυσιγγι μιλαμε φιλε Dim63...ενοητε πως απο μια μερα δεν βγαζεις συμπερασματα θα δοκιμαστει ξανα γιατι εχω ακουσει καλα λογια για αυτο το φυσιγγι.
 
Φιλε Αρι απο θεμα προσκπευσης πως συμπεριφερεται λογω πιεσεων και γραμμαριων ?
Θυμιο, ο καθενας την αντιλαμβανεται διαφορετικα την προσκοπευση κ την ταχυτητα οποτε ειναι υποκειμενικη η απαντηση... Εμενα μου φαινονται αρκετα μαλακα κ σχετικα γρηγορα...
 
Σημερα σε μια πρωινη εξορμηση δοκιμασα σο SIPE 32gr....με νορμαλ καιρο και οι εμπειρια με αυτο το φυσιγγι ηταν πραγματικα σκετη αποηοητευση,τα πουλια μαδουσαν στον αερα (15-30 μετρα) και ελαχιστα που πηρα ηταν γεματα αιματα.
πολυ καλα αποδειχτηκαν τα TORDO LAMPRO 32gr...οσο αναφορα στα euromix δεν εχω αποψη,καποιος που τα δουλευει ας με διαφωτισει πως ειναι στα μπασιματα ενα φυσιγγι 31gr οπως αυτο
Καλα κυνηγια σε ολους !!!

για το ιδιο φυσιγγι μιλαμε φιλε Dim63...ενοητε πως απο μια μερα δεν βγαζεις συμπερασματα θα δοκιμαστει ξανα γιατι εχω ακουσει καλα λογια για αυτο το φυσιγγι.

Τα Νobelsport Sipe τα ειχα ριξει το 2004-2005 νομιζω, πριν αρχισω να γεμιζω δικα μου. Μια 20αρια κουτια ειχα παρει, ειχα ανεβει κυνηγι Φθιωτιδα, και ειχε πουλια. Και βλαστημησα τη τυχη μου. Ακριβως η ιδια συμπεριφορα που αναφερεις. Δε ξερω τι εκανα λαθος, αλλα οι αποτυχιες ηταν τοσες πολλες που στο τελος οσα κουτια εμειναν, τα χαρισα σε φιλο εδω. Ο οποιος ακομα εχει, ριχνει κατα καιρους μερικα, και φετος σε καρτερι εκαναν ακριβως το ιδιο πραμα.

Ο καιρος ομως σχετικα καλος, οχι ζεστη, αλλα ουτε και κρυο τρομερο.
 
Δοκιμάστε παιδιά το nobelsport gm3 fast.
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ σαν φυσίγγι. Του χρόνου, καλά να είμαστε, θα αγοράσω 30 κουτιά για αρχή. :)
 
φιλε victor την τεταρτη που μας περασε δυστυχως εμεινα απο τα ΜΒ CLASSIC της Β&P που δουλευω απο περυσι και πραγματικα αυτο το φυσιγγι με εχει ευχαριστησει πολυ....και εφοσον το καταστημα που αγοραζω ειχε μεινει μου προτειναν το SIPE της NOBEL SPORT σαν ενα απο τα καλυτερα στα 32gr δεν αγορασα πολλα κουτια οποτε θα τελειωσουν γρηγορα;)...σε 34gr που δουλευω στην καραμπινα (εμπλοκες στα 32gr) θεωρω πολυ καλο φυσιγγι το Α1 SPECIALE του LAMPRO ! Το SIPE δεν με ενθουσιασε ουτε απο θεμα κατασκευης (κλεισιμο,ανομια χιλιοστα)
 
Μετά από πολλά πειράματα,έχω καταλήξει σε δύο φυσίγγια...
Lambro Euromix και RC 32
Σε γενικές γραμμές τόσο εγώ όσο και ο πατέρας μου,είμαστε πλήρως ευχαριστημένοι.Τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Άλλη μια μέρα σήμερα που τα Euromix 9-10 με 4* κάναν παπάδες.
Οι τσίχλες έπεφταν ψόφιες μόνο με την σκέψη.

Εξαιρετικά και τα Series 5 ν.8 που τα δοκίμασα για πρώτη φορά στο κυνήγι. Τόσο σε καρτέρι με δίκαννο, όσο και στο περπατητό, ήταν φονικότατα. Απλά λόγω 28γρ στο καρτέρι τα είδα να αποδίδουν καλύτερα με 2* και σε πολύ μεγάλα ύψη, στο περπατητό με την καραμπίνα και 4* ήταν μπαμ και κάτω.
 
Φέτος στην τσίχλα έριξα μόνο euromix και B&P classic και μπορώ να πω πως δεν είχα θέματα..τόσο με το δίκαννο όσο και με την καραμπίνα..Μην ψάχνεστε πολύ και βρείτε ένα φυσίγγι που σας κάνει και τέλος..Το να πηγαίνεις σε ένα κυνηγομάγαζο και να πέρνεις ένα κουτί απο το ένα ένα απο το άλλο κλπ κλπ δεν κάνεις δουλειά αν θες να τα δοκιμάσεις πάρε μόνο ένα είδος και ρίξε..
 
Φέτος στην τσίχλα έριξα μόνο euromix και B&P classic και μπορώ να πω πως δεν είχα θέματα..τόσο με το δίκαννο όσο και με την καραμπίνα..Μην ψάχνεστε πολύ και βρείτε ένα φυσίγγι που σας κάνει και τέλος..Το να πηγαίνεις σε ένα κυνηγομάγαζο και να πέρνεις ένα κουτί απο το ένα ένα απο το άλλο κλπ κλπ δεν κάνεις δουλειά αν θες να τα δοκιμάσεις πάρε μόνο ένα είδος και ρίξε..

Προχθές στο περπατητό τα euromix δε τα είδες ;;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top