Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μαγκες η διαφορα τις τιμης παιζει πλεον σημαντικο ρολο και ειδικα αν ενα αλλο φυσιγγι ειναι ανταξιο του euromix
Εγω για παραδειγμα κατω απο 6.20 το κουτι δεν τα εβρισκα τα euromix στα κοντινα κυνηγομαγαζα της περιοχης μου
Μονο ο Καλκατζακος τα ειχε 6.00 ευρω και ο Παρδαλακης αλλα ειναι μακρυα για εμενα δεν κερδιζω τιποτα
Οποτε κατεληξα στου Ζωτου στα 5.00 ευρω το κουτι και ειμαι κομπλε
Ας κατεβασουν λιγο τις τιμες δεν βγαινει διαφορετικα
 
Και εγω fan του EUROMIX δηλωνω, το οποιο θεωρω το κορυφαιο ελληνικο τσιχλοφυσιγγο, τουλαχιστον απο αυτα που εχω ριξει εγω. Το καλο σε αυτο το φυσιγγι κατα την αποψη μου ειναι οτι αποδιδει πολυ καλα στις περισσοτερες καιρικες
συνθηκες. Λιγες ηταν οι περιπτωσεις που δεν απεδωσε σε μενα: Στην απολυτη ομιχλη και σε πολυ ξηρο καιρο οπου η σχετικη υγρασια ηταν κατω του 50%.
 
Σε γενικές γραμμές φέτος ήταν σταθερά με την υγρασία όμως με εχουν προβληματίσει...
 
Εγω στην τσιχλα σχεδον αποκλειστικα Euromix 8-9. Αν εχει πολυ υγρασια μπορει καμια φορα να χρησιμοποιησω και τα Παπαγιαννης 8 απο το ομωνυμο οπλοπωλειο. Καλες εντυπωσεις μου εχoυν αφησει και τα Δορκας Α3 (ή 3A δεν θυμαμε), τα Concord και τα tordo τα πορτοκαλι. Αυτα που δεν χρησιμοποιω με τιποτα ειναι τα Ιmperial, πολυ ξεπουπουλιασμα ρε παιδια.
 
Και εγω fan του EUROMIX δηλωνω, το οποιο θεωρω το κορυφαιο ελληνικο τσιχλοφυσιγγο, τουλαχιστον απο αυτα που εχω ριξει εγω. Το καλο σε αυτο το φυσιγγι κατα την αποψη μου ειναι οτι αποδιδει πολυ καλα στις περισσοτερες καιρικες
συνθηκες. Λιγες ηταν οι περιπτωσεις που δεν απεδωσε σε μενα: Στην απολυτη ομιχλη και σε πολυ ξηρο καιρο οπου η σχετικη υγρασια ηταν κατω του 50%.
Μήπως στην ομίχλη έφταιγε λάθος υπολογισμός απόστασης άρα και προσκοπευσης;
Μήπως στον ξερό καιρό ήθελε λιγότερη προσκοπευση ;
Εγώ αυτά θα έψαχνα πρώτα, γιατί αυτά μου θυμίζουν κάτι ήττες που έπαθα παλιά.
Συνήθως έφταιγε η προσκοπευση, εφόσον είχα διαπιστώσει ότι η κατανομή του φυσιγγιου ήταν ικανοποιητικη.
 
Μαγκες η διαφορα τις τιμης παιζει πλεον σημαντικο ρολο και ειδικα αν ενα αλλο φυσιγγι ειναι ανταξιο του euromix
Εγω για παραδειγμα κατω απο 6.20 το κουτι δεν τα εβρισκα τα euromix στα κοντινα κυνηγομαγαζα της περιοχης μου
Μονο ο Καλκατζακος τα ειχε 6.00 ευρω και ο Παρδαλακης αλλα ειναι μακρυα για εμενα δεν κερδιζω τιποτα
Οποτε κατεληξα στου Ζωτου στα 5.00 ευρω το κουτι και ειμαι κομπλε
Ας κατεβασουν λιγο τις τιμες δεν βγαινει διαφορετικα
Αυτά είναι τα σωστά χρήματα για ένα τσιχλοφυσιγγο. Και ο Ζωτος είχε ανέκαθεν καλά τσιχλοφυσιγκα.
Και θαθελα κάποιος να μου εξηγήσει πως κάποιου άλλου κατασκευαστή το φυσίγγι με την ίδια μπαρουτι aquila και 2 γραμμάρια σκαγια παραπάνω κοστίζει 6.5-7€;;;;Δηλαδή τα επιπλέον 2γρ. σκαγια κοστιζουν1,5-2€;;;;
Και πως γίνεται ενός κατασκευαστή το κανονικό φυσιγκι 32γρ.να κοστίζει 6.5€ και το διασπορας του ίδιου πάλι με 32γρ. να κάνει 8,5€;;;;Δηλαδή ο διαφορετικός συγκεντρωτηρας κανει 2€;;;;
Μήπως είμαστε μεγάλα θύματα, για να μην το πω αλλιώς;
 
Μήπως στην ομίχλη έφταιγε λάθος υπολογισμός απόστασης άρα και προσκοπευσης;
Μήπως στον ξερό καιρό ήθελε λιγότερη προσκοπευση ;
Εγώ αυτά θα έψαχνα πρώτα, γιατί αυτά μου θυμίζουν κάτι ήττες που έπαθα παλιά.
Συνήθως έφταιγε η προσκοπευση, εφόσον είχα διαπιστώσει ότι η κατανομή του φυσιγγιου ήταν ικανοποιητικη.

Ισως και να εχεις δικιο. Εγω προσωπικα εχω σταματησει να ψαχνω τα αιτια σε τετοιες περιπτωσεις. Παραδεχομαι οτι το φυσιγγι δεν σκοτωνει με τον τροπο που σκοπευω εγω σε αυτες τις συγκεκριμενες καιρικες συνθηκες, αλλαζω φυσιγγι με καποιο
που ξερω οτι αποδιδει καλα σε αυτες τις συνθηκες και ολα ομορφα και ωραια. Εχω καταληξει σε 4 εμπορικες μαρκες, οι οποιες με καλυπτουν σε ολες τις καιρικες συνθηκες και κανω τις επιλογες μου αναλογα. Αυτη ειναι η δικη μου προσεγγιση και σε μενα αποδιδει το μεγιστον. Υπαρχουν φιλοι συγκηνυγοι που παιζουν με πιο χοντρα νουμερα της ιδιας μαρκας και εχουν επισης λυση στο προβλημα. Τελικα οπως βολευεται κανεις...

Φιλικα
Παυλος
 
Ισως και να εχεις δικιο. Εγω προσωπικα εχω σταματησει να ψαχνω τα αιτια σε τετοιες περιπτωσεις. Παραδεχομαι οτι το φυσιγγι δεν σκοτωνει με τον τροπο που σκοπευω εγω σε αυτες τις συγκεκριμενες καιρικες συνθηκες, αλλαζω φυσιγγι με καποιο
που ξερω οτι αποδιδει καλα σε αυτες τις συνθηκες και ολα ομορφα και ωραια. Εχω καταληξει σε 4 εμπορικες μαρκες, οι οποιες με καλυπτουν σε ολες τις καιρικες συνθηκες και κανω τις επιλογες μου αναλογα. Αυτη ειναι η δικη μου προσεγγιση και σε μενα αποδιδει το μεγιστον. Υπαρχουν φιλοι συγκηνυγοι που παιζουν με πιο χοντρα νουμερα της ιδιας μαρκας και εχουν επισης λυση στο προβλημα. Τελικα οπως βολευεται κανεις...

Φιλικα
Παυλος

Πολύ σωστή η τοποθετησή σου στο θέμα σου Παύλο.
 
Μαγκες η διαφορα τις τιμης παιζει πλεον σημαντικο ρολο και ειδικα αν ενα αλλο φυσιγγι ειναι ανταξιο του euromix
Εγω για παραδειγμα κατω απο 6.20 το κουτι δεν τα εβρισκα τα euromix στα κοντινα κυνηγομαγαζα της περιοχης μου
Μονο ο Καλκατζακος τα ειχε 6.00 ευρω και ο Παρδαλακης αλλα ειναι μακρυα για εμενα δεν κερδιζω τιποτα
Οποτε κατεληξα στου Ζωτου στα 5.00 ευρω το κουτι και ειμαι κομπλε
Ας κατεβασουν λιγο τις τιμες δεν βγαινει διαφορετικα

Πως τα κρίνεις τα φυσίγγια του Ζώτου Κωστή;;; Σε άφησαν ικανοποιημένο;;;
 
Πως τα κρίνεις τα φυσίγγια του Ζώτου Κωστή;;; Σε άφησαν ικανοποιημένο;;;
Πως τα κρίνεις τα φυσίγγια του Ζώτου Κωστή;;; Σε άφησαν ικανοποιημένο;;;
Πανο παρα πολυ και να σου πω την αληθεια δεν το περιμενα
Με την 302 με 4 τσοκ κατεβαζουν τσιχλα ανετα ανω των 30 μετρων και χωρις ξεπουπουλιασματα και μαραθωνιους να την κυνηγας απο πισω
Οσο για τις καιρικες συνθηκες
Ενα μηνα τωρα που τα χρησιμοποιω περιξ των Δερβενοχωριων που κυνηγω κατα βαση
και με παγωνιες και με υγρασιες δεν ειχα κανενα προβλημα ;)
Και το βασικο σε ολη την υποθεση
Η τιμη που πιστευω για τσιχλοφυσιγγο ειναι εξαιρετικη
;)
 
Σε γενικές γραμμές φέτος ήταν σταθερά με την υγρασία όμως με εχουν προβληματίσει...

Πανού, το euromix σε παγωμένες υγρασίες φέτος στάθηκε παλικάρι, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Το μόνο που όντως κάνει, είναι να ματώνει τα πουλιά και σε κάποιες λίγες περιπτώσεις δεν τα καταβάλει ακαριαία αλλά δεν τους αφήνει περιθώρια διαφυγής. Σου δίνουν την εντύπωση ότι κάποιες τσίχλες πέφτουν ζωντανές αλλά μέχρι να ακουμπήσουν το χώμα έχουν ψοφήσει. Ξαναλέω αυτό μόνο τις ημέρες με τρελή πάχνη και υγρασία.

Με τον Νοτιά την Κυριακή εν μέσω καταιγίδας και χαλαζόπτωσης, απλά κεντάγανε.
 
Γεράσιμε, τα F2 Classic στα 34γρ εννοείς ή τα MB Classic στα 32 γρ ??

Μένιο για τα classic στα 32 λέω..Αλλά και τα F2 που τα έριξα με -2 σε τσαρτσάρες με άφησαν πάρα πολύ ικανοποιημένο..Ενώ τα αντίθετα αποτελέσματα είχα με τα express 34..Το express 32 καμία σχέση για μένα πάρα πολύ καλύτερο απο το 34αρι..
 
ακαριαία αλλά δεν τους αφήνει περιθώρια διαφυγής. Σου δίνουν την εντύπωση ότι κάποιες τσίχλες πέφτουν ζωντανές αλλά μέχρι να ακουμπήσουν το χώμα έχουν ψοφήσει. Ξαναλέω αυτό μόνο τις ημέρες με τρελή πάχνη και υγρασία.
+1
 
Eμένα το euromix 8-9 φαίνεται να προτιμάει το τσοκ 3 απο το 4. Διαφορά στον καιρό δεν είδα. Αιματα έχουν μόνο αυτές που έχουν χτυπήσει φτερούγα. Εκτός απο αυτά που τα βαράω σε κοντινές αποστάσεις και πέφτουν ξερά, θα έλεγα τα πιο μακρινά μισά ξερά μισά ζωντανα. Κάποια τα έχω χάσει γιατί κάνουν τρελό ποδάρωμα. Το ρίχνω πιο πολύ στην αστοχία μου παρά στο φυσίγγι. Θυμάμαι μια να έχει πέσει ανάσκελα να κοιτάει τον ουρανό και με που πάω να την πιάσω γύρισε και την έκανε.
 
Προσωπικά και χωρίς ίχνος υπερβολής, με την 391 και τα Euromix η αναλογία στις τσίχλες είναι περίπου 1 ζωντανή κάθε 30-40 ξερές.
 
Προσωπικά και χωρίς ίχνος υπερβολής, με την 391 και τα Euromix η αναλογία στις τσίχλες είναι περίπου 1 ζωντανή κάθε 30-40 ξερές.

Ζωντανα πουλια σπανια εχω και εγω. Τα χρησιμοποιω και στα μπασιματα σε Ν 8/9 με long range choke σε πολυ μακρινες αποστασεις με καταπληκτικα αποτελεσματα. Απλα στις λιγες αυτες περιπτωσεις που δεν αποδιδει το φυσιγγι το πουλι δεν πεφτει κατω με τιποτα. Ευτυχως αυτες οι περιπτωσεις ειναι ελαχιστες. Επισης αρχιζει να μου δημιουργειται βαση με αυτα που ειδα στο κυνηγι και αυτα που ακουω εδω μεσα η εντυπωση οτι το φυσιγγι αποδιδει καλυτερα σε οπλα με μεγαλους αυλους.
 
Εγώ πλέον για το δίκαννο μου (στεθερό 2*/3*) το ένα σταθερό φυσίγγι (για την 2*) πλέον σκοπεύω να είναι το Lambro Tordo 30, 6,20 τα βρίσκω εδώ πάνω, αλλά πιστεύω αξίζουν και με το παραπάνω 15/25 δεν έχω ξανακάνει ποτέ μου με κανένα φυσίγγι... Πλέον ψάχνω ένα ελαφρύ (ημί)διασποράς (για την 3*) για το περπατητό (αν έχετε κάποιο να προτείνετε ευχαρίστως...)
Το Euromix εμένα και τον πατέρα μου δεν μας έπεισε τόσο....
Express 32 διαχρονικά είναι από τα καλύτερα τσιχλοφύσιγγα και ακόμη τα βρίσκουμε κάτω από 6 ευρώ...
Φέτος πρώτη φορά δοκιμή και σε Bravo32 & Navaro30 με χιονάκι και τρελό κρύο-υγρασία θετικά και τα δύο.
Την Σειρά 5 έχω σκοπό να την χρησιμοποιήσω το καλοκαίρι τα 28γρ. #8 στα τρυγόνια....
 
Εγώ πάντως με Euromix που πήγα τη Δευτέρα ένα σύντομο απογευματινό καρτεράκι, πήρα μία στη μία!
Αλλά με πολύ κρύο - με τα χιόνια - απέδωσε πολύ το B&P 34 γρ (είχα 3 στα 3)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top