Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με τα alfa game 32gr τα κόκκινα είχα βολευτεί τον προηγούμενο μήνα αλλά απο κει που τα έβρισκα τέλειωσαν κ απ οτι μου πε για φέτος δεν τα ξαναφέρνει.Έπειτα δοκίμασα τα saga export 32gr τα πράσινα (στα οποία λέω να παραμείνω) καθώς μου πάνε πολύ! Εξαίρεση βέβαια αποτελούν τα 2 τελευταία κυνήγια που έκανα,που έβλεπες το πουλί να ξεπουπουλιάζεται,να κρεμάει πόδια κ να μη πέφτει ή να πέφτει μετα απο 50 μέτρα +πολλά αίματα.Πήρα κ μερικά lambro tordo 32gr αλλά δεν πάνε όσο τα saga,ουτε τιμή,ούτε απόδοση..αρνητικά με επηρέασε κ το γεγονός οτι σε 2 κουτιά,το ένα σε χθεσινή αγορά,βρήκα τσαλακωμένο φυσίγγι (όπως της φωτο του link). http://imgur.com/a/N8kHp
 
Εχω βρει παλαιοτερα και εγω (στο ιδιο ακριβως σημειο..) j&b commandos,και jordan κοκκινο..
Συμβαινει,Σκεψου ποσα φυσιγγια περναν απο τις μηχανες..Οσο και να θελουν δεν ειναι ευκολο..
Φιλος μου ορκιζοταν καποτε οτι του ετυχε ισπανικο φυσιγγι χωρις σκαγια!!
 
Last edited:
Σπίτι έχω και Λαμπρο30 8αρια και ΗΙΤ8 9αρια και GM3 Ναυπλιωτη 8αρια, απλα τα φυσιγγια τα μοιραζομαστε με τον πατερα μου, οπότε εγώ πάω και παίρνω άλλα. Πήρα ένα κουτί Clasica 6,90e και ένα Τορντο32 πορτοκαλί 6,30. Είχε και S4 6,90 Sipe 6,80.
 
Σπίτι έχω και Λαμπρο30 8αρια και ΗΙΤ8 9αρια και GM3 Ναυπλιωτη 8αρια, απλα τα φυσιγγια τα μοιραζομαστε με τον πατερα μου, οπότε εγώ πάω και παίρνω άλλα. Πήρα ένα κουτί Clasica 6,90e και ένα Τορντο32 πορτοκαλί 6,30. Είχε και S4 6,90 Sipe 6,80.
Παίρνεις από κένταυρο μια κούτα sporting νο9 και κάνεις δουλεια σου ολο το χρόνο.
Να σου πω την αλήθεια εγω εχω πάρει απο εκεί μερικά sporting 8 μερικά 9 και μερικα skeet για το περπατητο. Αυτά και αυτα που γεμιζω μονάχος με εχουν καλύψει μέχρι τώρα χωρίς ιδιαίτερο παράπονο;)
 
Καλησπέρα παληκάρια, πριν καμιά ώρα αγόρασα μερικά κουτιά lambro classic διασποράς(δεν τα έχω ξαναδοκιμάσει) για περπατήτο τσιχλας και δύο κουτιά λαμπρό πορτοκαλί για καρτέρι. Το όπλο που κυνηγάω είναι μία 302 και έχω μόνιμα πάνω το 4 άστρα τσοκ. Εδώ και μερικά χρόνια απο τον καιρό που το κληρονόμησα απ τον παππού μου όμως έχω και κάθεται ένα πλαγιοκαννο και μου έχει καρφωθεί τελευταια να το κυνηγήσω. Είναι ένα saint ettiene robust 222 με 70 εκ κανες 1-3. Η ερώτηση που έχω είναι η εξής. Ο άνθρωπος από το μαγαζί που αγόρασα φυσίγγια μου είπε ότι με το δικαννο δεν θα δουλέψουν τα διασποράς και ότι είναι καλύτερα να τα ρίξω με την 302 με τσοκ 1 αστρο. Μου λέει όσο πιο κλειστό τόσο καλύτερα. Το σαιτ όμως της λαμπρό λέει το αντίθετο δηλαδή όσο πιο ανοιχτό τσοκ τόσο καλύτερα. Τα φώτα σας παρακαλω
 
Προτείνω στα 28γρ κάποιο φυσίγγι σκοπευτικό σε Νο9 δεν ξέρω αν βγαίνουν και σε πιο ψιλό. Φίλος ρίχνει skeet 24αρια του λάμπρου Νο 9,5 συστηματικά τον τελευταίο καιρό και μου λέει μηδέν ανάκρουση, γρήγορο, άμεσα σκοτώματα, δεν καταλαβαίνει από καιρικές συνθήκες. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθος βγάζει περισσότερα σκάγια από ένα 28αρι Νο8, πρέπει να δίνει πάνω από 500 σκάγια. Στα γράφω για να τα βλέπω και εγώ (πώς λένε στα λέω για να τα ακούω!)
#9 1/2:580-600 σκαγια στα 28 γρμ.
 
Γιάννη το 9,5 θα δουλεύει καλά με IC στην Urika2 ή να σφίξω τσοκ; Θα μου πεις ρίξε σε ένα πίνακα στα 25 μέτρα να δεις τί γίνεται αλλά ρωτάω μήπως έχεις εικόνα
Τασο,την τσιχλα την κυνηγαω με αυτο το νουμερο εδω και χρονια!
Απο μαυρες μεχρι ανεμιστες(οταν υπηρχαν!),απο διασπορεα εως 3*.....
Παντα,ιδιογομωμενα φυσιγγια!
Δεν εχω αποψη απο εμποριου...
#9,καμια φορα σε καρτερια και #8 σπανια,καμια φορα στα μπασιματα η στις μεγαλυτερες!
Ο συνδυασμος που λες,σκοτωνει!!
Θα εκπλαγεις,ποσο καλα το κανει!:)
Δωσε καμια ευκαιρια και στο #10....;)
 
Γιάννη το 9,5 θα δουλεύει καλά με IC στην Urika2 ή να σφίξω τσοκ; Θα μου πεις ρίξε σε ένα πίνακα στα 25 μέτρα να δεις τί γίνεται αλλά ρωτάω μήπως έχεις εικόνα
Ο συνδυασμος που λες,σκοτωνει!!
Θα εκπλαγεις,ποσο καλα το κανει!:)
Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη. Προσωπικά τις καλύτερες επιτυχίες στις τσίχλες, απ' όσο θυμάμαι, τις είχα με φυσίγγια skeet - Fly target (παλαιότερα), RC, Lambro, και ιδιογόμωσης - Με τη Mossberg 9200 και τσοκ μαμά 3* (MOD), αυτό είχα μόνιμα πάνω. Για την Urika2 με optima bore πάντως πιστεύω και με το IC θα θερίζει ...
 
Γιάννη το 9,5 θα δουλεύει καλά με IC στην Urika2 ή να σφίξω τσοκ; Θα μου πεις ρίξε σε ένα πίνακα στα 25 μέτρα να δεις τί γίνεται αλλά ρωτάω μήπως έχεις εικόνα

Εμένα με το IC της Briley δεν δουλέυει καλά κάνει κενά το skeet , για το NSI UNO PRIMA 8.5 δεν το συζητάω απο 2 άστρα και πάνω...
 
Νομιζω πως η urika 2 δεν εχει αναγκη after market.
Το λεω με βαση οτι εχω δει απο οπλα φιλων.Μαλλον το πετυχε πολυ η Beretta μ'αυτες τις καννες!
Με την optima hp τσοκαρισμα κατω**** και πανω *** και ξερο ψωμι! Μπασιματα ** και *** τα μαμα τσοκ εξαιρετικά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top