Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σαββάτο έτσι για το κλείσιμο τις χρονιάς βρέθηκα στην Αταλάντη . τα ιδιογομω μένα φυσίγγια που μου χάρισε ο φίλος Γιάννης με f2 στα 29 γρ κενταγανε:) και μου χάρισαν και μια μπεκατσούλα !!!! *
μετα τα F2 έριχνα τα md classic 32 (εμπορικά) , μου πήρε λίγη ωρα να προσαρμοστώ αλλα τελικά δούλεψαν καλά , με κρύο και αραιή χιονόπτωση που και που ..
ειχα ώμος ενα σημαντικό πρόβλημα που μου έχει ξανά συμβεί με τα b&p.. τις περισσότερες φορές ΔΕΝ τα πετούσαν έξω οι εξωλκείς .. σαν να κολλούσαν και μένανε στην μέση !! (με κανένα άλλο φυσίγγι δεν μου έχει συμβεί)
τι να φταίει ?.xm.
*το όπλο είναι το παρακάτω και πάντα πεντακάθαρο ,η θαλάμη καθρέφτης ,λαδωμένο όπως πρέπει κτλ
 
Χθες στη πρωτη εξόρμηση της χρονιάς τα sporting κενταύρου και Καραμανιδη απελπισία τραβάω μια τουφεκιά σε εναν κοτσιφα με δικο μου (το τελευταίο) και δεν τον παίρνω καλά πέφτει κουτσοφτερος, τον πλησιαζω και το βαζει στα πόδια, του τραβάω δεύτερη σημαδευτη με superkill sporting, γύρο γύρο ντουμανια απο το χιόνι και ο μάγκας φευγιο πάλι και με την τρίτη ξεράθηκε στα 20 μέτρα με 2* και κένταυρο sporting τραγικό αυτό το πράγμα, παντα στα ζωντανα κατηγορούσα την σκόπευση μου αλλά στα 20 μετρα σημαδευτο και να παιρνει δρόμο;
Και αλλος ενας μετα που την εφαγε στην πλάτη ντουμανιασε ο τοπος στο πουπουλο και επεσε μεσα σε ενα πουρνάρι τον εψαξα λιγο και λεω στον γυρισμό πάλι, ε οταν γύρισα ακουγα απο μέσα φασαρία, δεν μπορούσα να πιστεψω ότι αυτο το πουλί ηταν ζωντανό.hair. , ντουφεκισμενο στα 20 μετρα με το 2* και την εφαγε και καλά πρωτη φορα εβλεπα τέτοιο ντουμάνι και φάνηκε να έπεφτε πατσαβουρι, μπορούσα να ορκιστώ οτι ειναι κόκκαλο
 
Χθες στη πρωτη εξόρμηση της χρονιάς τα sporting κενταύρου και Καραμανιδη απελπισία τραβάω μια τουφεκιά σε εναν κοτσιφα με δικο μου (το τελευταίο) και δεν τον παίρνω καλά πέφτει κουτσοφτερος, τον πλησιαζω και το βαζει στα πόδια, του τραβάω δεύτερη σημαδευτη με superkill sporting, γύρο γύρο ντουμανια απο το χιόνι και ο μάγκας φευγιο πάλι και με την τρίτη ξεράθηκε στα 20 μέτρα με 2* και κένταυρο sporting τραγικό αυτό το πράγμα, παντα στα ζωντανα κατηγορούσα την σκόπευση μου αλλά στα 20 μετρα σημαδευτο και να παιρνει δρόμο;
Και αλλος ενας μετα που την εφαγε στην πλάτη ντουμανιασε ο τοπος στο πουπουλο και επεσε μεσα σε ενα πουρνάρι τον εψαξα λιγο και λεω στον γυρισμό πάλι, ε οταν γύρισα ακουγα απο μέσα φασαρία, δεν μπορούσα να πιστεψω ότι αυτο το πουλί ηταν ζωντανό.hair. , ντουφεκισμενο στα 20 μετρα με το 2* και την εφαγε και καλά πρωτη φορα εβλεπα τέτοιο ντουμάνι και φάνηκε να έπεφτε πατσαβουρι, μπορούσα να ορκιστώ οτι ειναι κόκκαλο
Βαλε τα kill κοκκινα η τα hunting perfektion και ασε τα σπορτινκγ με τοσο κρυο και θα δεις ονειρικες ντουφεκιες, ακουσε με και τα λεμε
 
Εννοεις οτι μαγκωνε το μεταλο;
οχι Βίκτορα.. νομίζω σαν να σκάλωνε στο πλαστικό του κάλυκα .. ίσως άνοιγε περισσότερο από ότι έπρεπε .
βέβαια απο την άλλη μπορεί και να σκάλωνε το μεταλλο λίγο και του έκοβε την φόρα και να νομίζω ότι έχει διογκωθεί το πλαστικό .
τι να πώ
 
Τώρα έχω αρχίσει και γεμιζω, έχω μερικά tsihla και μερικα Α1 που τα είχα αχτι και πήρα ενα κουτάκι. Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξανά αγοράσω.sarcastic.

Εγώ ελπίζω να χρειαστεί από το τουφεκίδι! Θεόφραστε γεμίζεις παραλλαγές φυσιγγίων που σου δούλευαν κυρίως;
 
Έχοντας ρίξει 10 κουτιά από τα ΟΚ μέχρι τώρα με όλες τις συνθήκες κατέληξα ότι είναι από τα καλύτερα τσιχλοφυσιγγα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ακόμα και προχτές με κρύο και υγρασία τα πουλιά έπεφταν μονοτουφεκα. Royal τουφεκιές σε 35-40 μέτρα ύψος με τσοκ 4* και νο9 και θεριζανε. Κάποια πουλιά μόλις έτρωγαν την τουφεκιά έδιναν την εντύπωση ότι θα πέσουν ζωντανά κι όμως πήγαινα και τα έβρισκα ξερά.
 
Έχοντας ρίξει 10 κουτιά από τα ΟΚ μέχρι τώρα με όλες τις συνθήκες κατέληξα ότι είναι από τα καλύτερα τσιχλοφυσιγγα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ακόμα και προχτές με κρύο και υγρασία τα πουλιά έπεφταν μονοτουφεκα. Royal τουφεκιές σε 35-40 μέτρα ύψος με τσοκ 4* και νο9 και θεριζανε. Κάποια πουλιά μόλις έτρωγαν την τουφεκιά έδιναν την εντύπωση ότι θα πέσουν ζωντανά κι όμως πήγαινα και τα έβρισκα ξερά.

Με S4 γεμισμένο στα 30 γρ σωστά Στέφανε; Το χρησιμοποιούσαμε πολύ μαζί με τα AZ-20 ήταν τα αγαπημένα μου φυσίγγια!
 
Τώρα γεμιζεται με gm3 prima όπως λέει η nobel...

Το να έχεις ένα φυσίγγι που ξέρεις ότι θα πέσει το πουλί ότι κι αν γίνει είναι πολύ σημαντικό. Δεν γίνεται αυτό κατά τη γνώμη μου αλλά η ψυχολογία όπως έχουμε πει πολλές φορές είναι το παν.
 
Με S4 γεμισμένο στα 30 γρ σωστά Στέφανε; Το χρησιμοποιούσαμε πολύ μαζί με τα AZ-20 ήταν τα αγαπημένα μου φυσίγγια!
Μιλάτε για τα ΟΚ της NSI; Η τιμή τους δεν φαίνεται και τόσο κακή, στα 6.8Ε τα βλέπω
 
Χθες στη πρωτη εξόρμηση της χρονιάς τα sporting κενταύρου και Καραμανιδη απελπισία τραβάω μια τουφεκιά σε εναν κοτσιφα με δικο μου (το τελευταίο) και δεν τον παίρνω καλά πέφτει κουτσοφτερος, τον πλησιαζω και το βαζει στα πόδια, του τραβάω δεύτερη σημαδευτη με superkill sporting, γύρο γύρο ντουμανια απο το χιόνι και ο μάγκας φευγιο πάλι και με την τρίτη ξεράθηκε στα 20 μέτρα με 2* και κένταυρο sporting τραγικό αυτό το πράγμα, παντα στα ζωντανα κατηγορούσα την σκόπευση μου αλλά στα 20 μετρα σημαδευτο και να παιρνει δρόμο;
Και αλλος ενας μετα που την εφαγε στην πλάτη ντουμανιασε ο τοπος στο πουπουλο και επεσε μεσα σε ενα πουρνάρι τον εψαξα λιγο και λεω στον γυρισμό πάλι, ε οταν γύρισα ακουγα απο μέσα φασαρία, δεν μπορούσα να πιστεψω ότι αυτο το πουλί ηταν ζωντανό.hair. , ντουφεκισμενο στα 20 μετρα με το 2* και την εφαγε και καλά πρωτη φορα εβλεπα τέτοιο ντουμάνι και φάνηκε να έπεφτε πατσαβουρι, μπορούσα να ορκιστώ οτι ειναι κόκκαλο
Το ότι θα βγάλει το πουλί ένα μαξιλάρι πούπουλα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έφαγε και σκάγια στο σώμα ... μπορεί να το ξυρίσανε και 8-10 σκάγια γύρω-γύρω και στον κώλο και να μην έφαγε κανένα σε καίριο σημείο. Δε σημαίνει πάντα ότι φταίει το φυσίγγι ... η τσίχλα (και ο κοτσυφός) είναι μικρό πουλί, όλο και κάποιο μικρό κενό μπορεί να υπάρξει στην κατανομή απ' όπου μπορεί να τη σκαπουλάρει, ακόμη και με το καλύτερο φυσίγγι.
Ε, λογικό είναι να υπάρχουν και μερικά πουλιά "κωλόφαρδα" ... καθώς και κάποια που "είναι γραφτό τους" να πάνε με αργό θάνατο ...
.sarcastic.
Με S4 γεμισμένο στα 30 γρ σωστά Στέφανε;

Τώρα γεμιζεται με gm3 prima όπως λέει η nobel...
Το ΟΚ πάντα με Gm3 γεμιζόταν. ;)
 
Τώρα γεμιζεται με gm3 prima όπως λέει η nobel...
για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα επειδη πριν καμμια 15αρια χρονια εριχνα πολυ οκ. το παλιο δεν εχει καμμια σχεση με το τωρινο. απο παλια γεμιζοταν με gm3 σε χαμηλο παφυλα και το κουτι ηταν ασπρο με πρασινες ριγες και ηταν 30 γραμ. τωρα ειναι 31 εχει μεγαλωσει ο παφυλας και γεμιζεται και με prima εκτος απο gm3.αυτο αμεσως μας λεει οτι δεν προκειται για σταθερο φυσιγγι και οτι δεν ξερεις τι παιρνεις. τη μια μπορει να θεριζει και την αλλη μπορει να ξεπουπουλιαζει. και τελειωνοντας ν αναφερω οτι οπως και το sipe κανει πολυ κροτο πλεον
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top