Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και τα δυο του ζωχιου 28/30γρ.ειναι με f2×28 αλλα με διαφορετικουσ συγκε... όντως ειναι φυσηγγαρεσ

Hλια το αλλο σκοπευτικο στα 28 γρ εννοουσα που ριχνουν τα παιδια σκοπευτηριο. Αλλα και το Predator στα 30 γρ πολυ καλη επιλογη για τις φθινοπωρινες υγρασιες
 
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής σενάριο:
Πολλές φορές που πηγαίνουμε περπατητό κυνήγι τσίχλας μπορεί να συναντηθούμε και με διαφορετικά θηράματα, φυσικά ανάλογα με την εποχή, τον τόπο και την θεά τύχη ;)
Έτσι μπορεί να σου περάσει καμιά φάσα ή αγριοπερίστερο ή αν είσαι πολύ τυχερός να σηκώσεις ακόμα και λαγό, ενίοτε να έχεις συνάντηση και με καμιά αλεπού!
Νομίζετε ότι έχει νόημα να κυνηγάς με λίγο μεγαλύτερο νούμερο σκάγια πχ 7αρια, ή χάνεις τα πλεονεκτήματα του νούμερου 9 και 8;
Αν πας σε μεγαλύτερο νούμερο πρέπει να σφίξεις το τσοκάρισμα για να μη χάσεις σε κατανομή;
(προσωπικά στο περπατητό κυνηγώ με δίκαννο sp 71cm, τσόκ 4 και 3, βάζω 9αρια και 8αρια και τουφεκώ έως τα 30-35 μέτρα.)
Θα εκτιμούσα την άποψή σας ή την εμπειρία σας.
 
Σιγουρα υπαρχουν συναδελφοι που κυνηγαν την τσιχλα με ν7 ακριβως για τους λογους που αναφερεις.Και εχει καποια λογικη..
Ομως κ με ν8,9 μπορεις να παρεις τα θηραματα που λες αν εμφανιστούν κοντα,αλλιως κ το 7αρι θα σου ειναι πολυ λιγο (με μονη ισως εξαιρεση τα αγριοπεριστερα)..
Οποτε ειναι θεμα τυχης σε τι αποσταση θα εμφανιστουν η θα περασουν..
Αν ο τοπος εχει φασσες αγριοπεριστερα τοτε αξιζει να πας αποκλειστικα για αυτα,Αν περιμενεις να εμφανιστεί καποιο στην τυχη τοτε δεν νομιζω οτι ειναι λυση να κυνηγας ολη την σεζον περπατητη τσιχλα με 7αρια με μονο σκοπο καποιο μεγαλύτερο θηραμα..
Το καλυτερο ειναι να εχεις πανω σου σε σημειο που να εχεις αμεση προσβαση μερικα χοντρα κ ισως προλαβεις να τα χρησιμοποιησεις..
 
Last edited:
Να και η σελιδα των J&B με τα πολλα τσιχλοφυσιγγα..Για τιμες κ κυριως πυριτιδες ουτε λογος..
http://jb-fisigia.gr/
ωραιες εκτυπωσεις εχουν στα κουτια αλλα ΜΗΔΕΝ πληροφορηση για πυριτιδα οπως τα λες , μεγα λαθος!
 
ωραιες εκτυπωσεις εχουν στα κουτια αλλα ΜΗΔΕΝ πληροφορηση για πυριτιδα οπως τα λες , μεγα λαθος!
Απο την αλλη σκεψου να εγραφαν πυριτιδα ταδε να το ανοιγες κ να εβρισκες αλλη..Ενω τωρα οτι και να βρεις δεν χαλασε ο κοσμος...sarcastic.
 
Απο την αλλη σκεψου να εγραφαν πυριτιδα ταδε να το ανοιγες κ να εβρισκες αλλη..Ενω τωρα οτι και να βρεις δεν χαλασε ο κοσμος...sarcastic.
ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Ελληνικη παγκοσμια πρωτοτυπια!!!!! Πυριτιδα Kinder εκπληξη
 
Φετος λογω πλιθορας απο τσιχλες αναγκαστικα και πηρα καμια 15αρια καυτακια φησ.τι να πω... η απολητη ξευτηλα στο καθε κουτι εβαζαν και καμια 10αρια φησ. Που μισοσκοτοναν.Εκει που φετος ελεγα να σταμ. Την ιδιογ. Στις τσιχλες ως ασημφ. Δεν με ικανοπ. Τηποτε.Ο μεγαλος χαμος ξεσκαρταρισματος εγηνε το τελ.δυμηνο.το τι σαπακια ρηξαμε δεν λεγετε..hair.Ααα!! Και ολλα αυτα τα πλ.και γηρο στα 7ευρα.
 
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής σενάριο:
Πολλές φορές που πηγαίνουμε περπατητό κυνήγι τσίχλας μπορεί να συναντηθούμε και με διαφορετικά θηράματα, φυσικά ανάλογα με την εποχή, τον τόπο και την θεά τύχη ;)
Έτσι μπορεί να σου περάσει καμιά φάσα ή αγριοπερίστερο ή αν είσαι πολύ τυχερός να σηκώσεις ακόμα και λαγό, ενίοτε να έχεις συνάντηση και με καμιά αλεπού!
Νομίζετε ότι έχει νόημα να κυνηγάς με λίγο μεγαλύτερο νούμερο σκάγια πχ 7αρια, ή χάνεις τα πλεονεκτήματα του νούμερου 9 και 8;
Αν πας σε μεγαλύτερο νούμερο πρέπει να σφίξεις το τσοκάρισμα για να μη χάσεις σε κατανομή;
(προσωπικά στο περπατητό κυνηγώ με δίκαννο sp 71cm, τσόκ 4 και 3, βάζω 9αρια και 8αρια και τουφεκώ έως τα 30-35 μέτρα.)
Θα εκτιμούσα την άποψή σας ή την εμπειρία σας.
δεν αλλαζεις τιποτα.και λαγο και φασσα εχω σκοτωσει σε περπατητο στα 30 μετρα με 9αρια.αφου κυνηγας με δικανο εισαι καλυμενος
 
Φετος λογω πλιθορας απο τσιχλες αναγκαστικα και πηρα καμια 15αρια καυτακια φησ.τι να πω... η απολητη ξευτηλα στο καθε κουτι εβαζαν και καμια 10αρια φησ. Που μισοσκοτοναν.Εκει που φετος ελεγα να σταμ. Την ιδιογ. Στις τσιχλες ως ασημφ. Δεν με ικανοπ. Τηποτε.Ο μεγαλος χαμος ξεσκαρταρισματος εγηνε το τελ.δυμηνο.το τι σαπακια ρηξαμε δεν λεγετε..hair.Ααα!! Και ολλα αυτα τα πλ.και γηρο στα 7ευρα.
Και εγω μια απο τα ίδια επαθα στο ιδιο κουτι αλλα κοβανε αλλα ουτε τσιχλα καθιστη..kkk.
 
Hλια το αλλο σκοπευτικο στα 28 γρ εννοουσα που ριχνουν τα παιδια σκοπευτηριο. Αλλα και το Predator στα 30 γρ πολυ καλη επιλογη για τις φθινοπωρινες υγρασιες
Αυτο με την ακουιλα λεσ που έβγαλε φετοσ δεν το εχω δοκιμαση
 
εμμμ ακριβηνε ο μολυβδος ειπαμε. Οπως τα γραψς .. ΤΙ ΣΑΒΟΥΡΑ φαγαμε δε λεγεται

Φετος καταλαβα τελικα ποσο ακριβα ειναι τα ελληνικα φυσιγγια. Και οταν λεω ακριβα εννοω σχεση ποιοτητας τιμης αποτελεσματος. Τα επωνυμα εισαγομενα με το πολυ 1 Ευρω το κουτι παραπανω αποδειχθηκαν πολυ πιο οικονομικα και λιγοτερα ψυχοφθορα.
 
Αυτο με την ακουιλα λεσ που έβγαλε φετοσ δεν το εχω δοκιμαση
Ιλια ρηξαμε αρκετα κουτια απο αυτα.Με καλο καιρο ειταν φονικοτατα. Πριν πατ. Την σκανδ.το πουλι ηταν νεκρο. Κατα το απογευμα που κρυονε λιγο ο καιρος ειχαν θεματακι.Αλλα του χρονου με αυτα που ειδα...στα μπασηματα θα μονοπολ.το ενδιαφερον μου.ναι ακουιλα 24αρα ειχε μεσα.;)
 
μα ελα ομως Παυλο , που τα επωνυμα εισαγομενα , ειχαν ιδια τιμη με τα επωνυμα Ελληνικα!!!!!!!1 και τα επωνυμα εισαγομενα ειναι με σαφως καλυτερα υλικα , δε λεω για τις πουστιες , αυτες αστες
 
H μεγαλυτερη απατη στο μολυβι εχει να κανει οχι με τη διεθνη του τιμη που σε βαθος χρονου αυξηθηκε λιγοτερο απο 20% αλλα με το γεγονος οτι τα σκαγια σε μας ειναι βασικα απο ανακυκλωση μολυβου, συνηθως μπαταριες αυτοκινητου που δεν χρειαζεται καποιος να αγορασει μολυβδο απο τις διεθνεις αφορες. Τα ανακυκλωμενα στην Ιταλια πωλουνται στη μιση περιπου τιμη των κανονικων. Αν αφηναν το εμποριο ελευθερο θα ειχαμε μεγαλα γλεντια (εμεις)
 
μα ελα ομως Παυλο , που τα επωνυμα εισαγομενα , ειχαν ιδια τιμη με τα επωνυμα Ελληνικα!!!!!!!1 και τα επωνυμα εισαγομενα ειναι με σαφως καλυτερα υλικα , δε λεω για τις πουστιες , αυτες αστες

Tα μονα φυσιγγια που πραγματικα ευχαριστηθηκα φετος ηταν τα B&P. To μεγαλυτερο λαθος μου ηταν να στηριξω ελληνες βιοτεχνες που φετος δεν το αξιζαν με τιποτα πουλωντας τη σαβουρα τους 7 και Ευρω τα 32 γρ, γεμιζοντας χωρις προδιαγραφες με οτι σκ@τ@ βρηκαν μπροστα τους, εκμεταλευομενοι την πληθωρα των πουλιων.
 
Και να σκεφτουμε και τι εμπλοκες προκαλεσαν πολλα φυσιγγια που φτιαχτηκαν στο ποδι λογω της καταναλωσης...

Πετρο το προβλημα μου ειναι οτι ξερω ακριβως τι φυσιγγαρες φτειαχνουν αυτοι που εμπιστευθηκα. Μου ειχαν δωσει πολλα δειγματα γραφης στο παρελθον. Τους εβγαζα το καπελο. Ομως με αυτο που εγινε φετος αποδειχθηκε οτι δεν ηθελαν ποιοτητα αλλα μονο $$$. Ειλικρινα μπορει να μην με πειραζε καθολου η υψηλη τους τιμη αν δεν εκαναν αυτες τις π@@στιες με την ποιοτητα. Οποτε κι εγω πορευομαι στο μελλον με αυτους της σταθερης ποιοτητας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top