Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σου δουλευει και σε τι αποστασεις;
Το καλυτερο φυσιγγι που εχω βαλει στο οπλο.δεν εχω ριξει δευτερη σε φασσα οσο καιρο βαζω πρωτο αυτο παντα σε 7,5 και ανοιχτο τσοκ μεχρι 3 αστρα...μαλακο για 36 και πολυ γρηγορο για 36 ετσι νομιζω.πολυ μακρια σκοτωματα ειδικα στο τρυγονι..οι φασσες που τουφεκισα περυσι και προπερσι με αυτο ηταν max 35 μετρα.εκτος μια που την τουφεκισα κωλο και ηταν καμια 40αρια και λιγο παραπανω.
 
Ο Γιάννης τα είπε ξεκάθαρα και όπως έχουν τα πράγματα. Με την υγρασία την πολύ όπως πχ στην Κέρκυρα που στα μπασίματα της τσίχλας έχει σταθερά πάνω από 90% υγρασία τα περισσότερα εμπορικά 28 γρ τα έχουν φτύσει. Δεν πας να ρίχνεις και 7αρι. Όλη η σκοπευτική ομάδα από το νησί που χρησιμοποεί καθημερινά 28 γρ τα αποφεύγει συστηματικά στο κυνήγι για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Στο στεγνό καιρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Βεβαια μπορείς να στήσεις 28 γρ γιαυτες τις συνθηκες, μόνο που δεν βλέπω τέτοιο εμπορικό στην αγορα
 
Χαιρετώ τη παρέα! Πέρυσι πρωτη χρονιά,πιο πολύ έριξα και μου άρεσε το λαμπρο το πορτοκαλί Ν 9, μετά τα rc 32 σε 9αρι με καλά αποτελέσματα και τα sipe κάνα 2 κουτιά, αλλά δε μου άρεσαν, πολύ κρότο και υπολείμματα στα μάτια μου!
Θέλω να ρωτήσω τα σπόρτινγκ μπορεί να τα ρίξει ένας αρχάριος ή είναι μόνο για έμπειρους;
 
Χαιρετώ τη παρέα! Πέρυσι πρωτη χρονιά,πιο πολύ έριξα και μου άρεσε το λαμπρο το πορτοκαλί Ν 9, μετά τα rc 32 σε 9αρι με καλά αποτελέσματα και τα sipe κάνα 2 κουτιά, αλλά δε μου άρεσαν, πολύ κρότο και υπολείμματα στα μάτια μου!
Θέλω να ρωτήσω τα σπόρτινγκ μπορεί να τα ρίξει ένας αρχάριος ή είναι μόνο για έμπειρους;
Είναι πιο απαιτητικα Αριστο...
 
Άρα θα παραμείνω σε αυτά που συνήθισα...!
Για μένα δεν υπάρχει λόγος να μην τα δοκιμάσεις, θα εκπλαγείς, είναι ποιο απαιτητικά 'όπως λέει ο Γιάννης αλλά δεν είναι δύσκολα να αποκτήσεις μια ευχέρεια, έχεις και σκοπευτήριο κοντά σχετικά.
 
Χαιρετώ τη παρέα! Πέρυσι πρωτη χρονιά,πιο πολύ έριξα και μου άρεσε το λαμπρο το πορτοκαλί Ν 9, μετά τα rc 32 σε 9αρι με καλά αποτελέσματα και τα sipe κάνα 2 κουτιά, αλλά δε μου άρεσαν, πολύ κρότο και υπολείμματα στα μάτια μου!
Θέλω να ρωτήσω τα σπόρτινγκ μπορεί να τα ρίξει ένας αρχάριος ή είναι μόνο για έμπειρους;
αριστο παρε ενα κουτακι για δοκιμη και απλα κανε οτι κανεις και με τ αλλα. μην αλαξεις τιποτα. αν δεν σ αρεσει αυτο που θα δεις απλα γυρισε στ αλλα
 
Καλησπέρα στην παρέα ,την χρονιά που μας πέρασε στην τσίχλα χρησιμοποίησα φυσίγγια με βάρος 24 εως 32 gr με n91/2 9 και 81/2.Εριξα περίπου 40 κουτιά σύνολο από τα οποία 10 κουτιά Lambro serie 5 sporting n 81/2 10 τα οποία μου άρεσαν πολυ , καταβολές και καθαρά σκοτώματα σε αρκετά μεγάλες αποστσεις.10 κουτιά NSI due sporting n8,5 με παρόμοια αποτελέσματα με τα LAMBRO με λίγο μεγαλύτερη ανάκρουση χωρίς να κουράζει,RM skeet competition oro 24 gr n9,5 στις μαύρες κυριως σε αποστάσεις από 10 εως 25 μέτρα απίθανο φυσίγγι με μηδενική ανάκρουση στα αλληλεπίθετα δικαννά μου.Από κυνηγετικά NSI Classica n91/2 για μένα το καλύτερο 32 του εμπορίου , το ρίχνω πολλά χρόνια από το 1997 ως MAIONCHI AZ 20 και δεν με έχει προδωσει ποτέ, πολύ συγκενρτωτικό φυσίγγι με μείων πάντα κατά την προσωπική ταπεινή μου γνώμη την τιμή και την ανακρουσή του.Τελευταία περίπου 10 κουτιά SUPERKILL Tsihla και CHEDITTE Tordo σε νο8/9 ανάμεικτα τα πρώτα και n9 τα δεύτερα τα οποία και μου αρέσανε περισσότερο, καλύτερες καταβολές και μικρότερη ανάκρουση.Κλείνωντας λοιπόν αν και τα φυσίγγια τα τουφέκισα με διαφορετικές συνθήκες υψηλές θερμοκρασίες παγωνιές υγρασία δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα ελάχιστα τραυματισμένα πουλιά πιθανότατα οφείλονταν σε δικά μου σκοπευτικά λάθη.Την φετεινή χρονιά Θεού επιτρέποντος οι επιλογές μου θα είναι περίπου οι ίδιες.Συγνώμη αν σας κούρασα.
 
ΔΕΝ πάσχει το ελαφρυ φυσιγγι από φονικοτητα σ'αυτές τις συνθήκες!!!
Λίγο μεγαλύτερη προσκοπευση θελει! :)
Έστω ,να πάμε σε ένα νούμερο πιο χοντρο σκαγι ,για να κρατηθούν οι μενουσες ταχύτητες...

Γεια στο στόμα σου Γιάννη! Συμφωνώ και επαυξάνω!
Απ' ό,τι φαίνεται, γνωρίζεις την ΟΥΣΙΑ του πράγματος και χαίρομαι γι' αυτό...!
Όλα τ' άλλα είναι υπερβολές (αν όχι μπούρδες) "του καφενείου"...!
 
Αυτο που λετε με το νουμερο σκαγιων(8 αντι 9 σε δυσκολο καιρο ειναι πολυ σωστο και κατα την γνωμη μου..δεν το εχω δοκιμασει με ελαφρια φυσιγγια και οι λογοι ειναι καθαρα ψυχολογικοι..και 30 γρ και 8 θα ριχνω με μονο 430 σκαγια στην τσιχλα.αυτο σκεφτομαι και με επηρεαζει αρνητικα ψυχολογικα..

Σίγουρα, δεν συγχρωρείται εύκολα στραβοντουφεκιά στην τσίχλα με μόνο 430 σκάγια ανά φυσίγγι Γιάννη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ανεπαρκής...! Κάθε άλλο! Αν σκοπεύουμε σωστά και με αυτοπεποίθηση, την δουλειά του θα την κάνει μια χαρά...!
 
Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή και δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου. Μην ακούς για κρύα και πάγους. Δουλεύω φανατικά πλέον στην τσίχλα τα sporting του Κενταυρου και από -5 και πάνω......οργώνουν.

Μπράβο Γιώργο! Έχεις απόλυτο δίκιο! Η ουσία αυτή είναι! Δεν χρειάζονται υπερβολές με βαριά και ακριβά φυσίγγια...!
 
Εγώ πιστεύω οτι ψυχολογία είναι αυτή που κατεβάζει τα πουλιά . Για παράδειγμα μου έχει τύχει να είμαι στο κυνήγι να έχω κατεβάσει μια δυο ψιλομενες τσίχλες να έχω φουλ ψυχολογία να τουφεκαω και να μην μου φεύγουν και μετα απο λίγο να χάνω ενα σίγουρο πουλί και να ρίχνω ολοκληρο κουτί για να ξανά κατεβασω πουλί ... Και βέβαια δεν φταιω ποτε εγώ παντα μου φταίνε όπλα φυσίγγια χε χε χε

Είσαι απόλυτα σωστός Γιώργο! Έτσι είναι! Η ψυχολογία μας είναι μεγάλο πράμα και παίζει παντού σπουδαίο ρόλο...! (Στο γράφω αυτό και ως ψυχολόγος που είμαι!)
 
Πέρσι τον Γενάρη, είχαν τελειώσει τα 28αρια, του λέω του Γιώργη, έχεις skeet; Έχω μου λέει, αλλά τα θες για κυνήγι; Ναι του λέω, έχω βάλει στο μάτι κάτι μαύρες και θέλω να τα δοκιμάσω. Όχι ρε φίλε, μου λέει, εγώ να πουλήσω θέλω, αλλά μην τα πάρεις τέτοιον καιρό για κυνήγι είναι πολύ ελαφριά τουφεκιά. Η ερώτηση που του έκανα ήταν η εξής, κυνηγάς;
Όχι, από ότι ακούω σου λέω.
Ωραία λοιπόν βάλε μου skeet.
Με δίκαννο και c/c δυστυχώς δεν έβγαλε μαύρες. Έξι τουφέκισα, 5 πήρα, στην άλλη έμεινα πίσω. Μέσα Γενάρη, να σε τρυπάει η υγρασία και το κρύο. Οι μαύρες βγαίναν από 5 ως 15 μέτρα από το στόμιο της κάννης.
Γιάννη 9 για sporting.

Μπράβο και πάλι Γιώργο! Μεγάλη αλήθεια κι αυτή! Τα 24άρια skeetοφύσιγγα είναι και αυτά αρκετά για τσίχλα με όλους τους καιρούς (ειδικά με σκάγια 9,5)! Και με 7,5 δουλεύουν, αλλά θέλουν "γερά" τουφέκια, δηλ. καλούς σκοπευτές...!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top