Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πάνε κάποια χρονάκια αλλά μου είχαν αφήσει άριστες εντυπώσεις τα clever mirage σε 32 και 28γρ, περπατητο αλλά είχα κάνει και κάτι μακρινες βολές. Πυριτιδες και τέτοια δεν ξέρω αλλά ήταν πολύ μαλακά φυσίγγια.
clever mirage 32 γρ Νο 8 σε μπλέ κάλυκα με ένα μπεκατσίνι επάνω αν θυμάμαι καλά, όντως καλό και συγκεντρωτικό φυσίγγι είχα κάνει και 'γω κάποιες μακρινές ντουφεκιές πριν 11-12 χρόνια.
Στα 32 γρ. έχω να θυμάμαι καλά κυνήγια κιχλάς-κοτσυφού με τα
1. stokas S-32, τα προ 20ετίας, που τα γέμιζε με μπαρούτι ΝΙΚΕ αλλά και τα μετέπειτα MAX 32 με μπαρούτι REX, πριν 5-6 χρόνια ακρίβυναν υπερβολικά και δεν τα ξαναπήρα.
2. DORKAS EXPORT 32γρ. σε λαχανί κάλυκα και αργότερα EXPRESS 32, μαλακά συγκεντρωτικά.
3. ΝΙΚΕ της B&P (τα παλιά με την μπαρούτι ΝΙΚΕ) σε 67άρι κάλυκα, στην υγρασία ''φωτιά'', αλλά και τα classic στα 32γρ.
Τα τελευταία χρόνια έχω πέσει και σ' αυτο...όπως και στα υπόλοιπα κυνήγια...σε γραμμάρια και πλέον δεν ανεβαίνω στα κιχλοκότσυφα πάνω από 30 γρ. Μπορώ να πώ ότι δεν έχω δει μειωμένη κάρπωση, άσε που είναι και πιο ευχάριστα από άποψη ανάκρουσης.
 
Και εγώ εχω να θυμαμε απο τα s-32 τα παλια..πολύ καλά..
Σπύρο το εξπορτ μετά απο το το λαχανί κάλυκα το γέμιζε σε διάφανο πράσινο ώσπου τα σταματησε..
Όσοι έχετε δει την ταινία του χριστογιαννη κυνήγι τσίχλας ν10 σίγουρα θα τα θυμάστε..;)
 
Παιδιά για την έξοδο μου την Κυριακή λέω να πάρω τα euromix 7-8 και 8-9, να δοκιμάσω το όπλο και άμα κατέβει και τίποτα καλοδεχούμενο .sarcastic.. Μου προτείνεται κάποια αλλα φυσίγγια?
 
Παιδιά για την έξοδο μου την Κυριακή λέω να πάρω τα euromix 7-8 και 8-9, να δοκιμάσω το όπλο και άμα κατέβει και τίποτα καλοδεχούμενο .sarcastic.. Μου προτείνεται κάποια αλλα φυσίγγια?
Από τώρα για τσίχλες...;;; :eek:.what..xm.
Και Lambro Tordo 30gr το κίτρινο, Express32 8αρια...
 
Παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα cheddite tordo?
Ναι αλλά πάνε 2-3 χρόνια που τα είχα ρίξει. Νομίζω ήταν με aquilla, την οποία γουστάρω αλλά το συγκεκριμένο μου είχε φανεί δυνατό και δεν το ξαναπήρα. Τις σκότωνε πάντως ...
 
Παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα cheddite tordo?

Ναι αλλά πάνε 2-3 χρόνια που τα είχα ρίξει. Νομίζω ήταν με aquilla, την οποία γουστάρω αλλά το συγκεκριμένο μου είχε φανεί δυνατό και δεν το ξαναπήρα. Τις σκότωνε πάντως ...

Τα δοκίμασα πέρυσι και ενθουσιάστηκα. Είναι γεμισμένα με drago πυρίτιδα...
 
Ναι αλλά πάνε 2-3 χρόνια που τα είχα ρίξει. Νομίζω ήταν με aquilla, την οποία γουστάρω αλλά το συγκεκριμένο μου είχε φανεί δυνατό και δεν το ξαναπήρα. Τις σκότωνε πάντως ...
Τα δοκίμασα πέρυσι και ενθουσιάστηκα. Είναι γεμισμένα με drago πυρίτιδα...

Πήρα 2 κουτάκια απο ένα μαγαζί που ήταν στο δρόμο μου.Ελπίζω την Πεμπτη να περάσει καμιά να δω τι ψάρια πιάνουν...Το είδα κι εγώ ο κάλυκας γράφει πάνω drago αντί για tordo
 
jFYj90h.jpg

περυσι εκανα μια δοκιμη σε αυτα τα φυσιγγια στο τελος της σεζον κ εμεινα ευχαριστημενος...φετος προχωρησα σε μαζικη παραγγελια ελπιζοντας να ειναι ποιοτικα οπως περυσι...ο κατασκευαστης που μιλησα μαζι του ακουγεται σοβαρο ατομο....
 
Last edited by a moderator:
Απο τα φυσιγγια του Δουβρη εχω ρίξει μόνο το mb πριν μερικά χρόνια σε τσίχλα με καλά αποτελεσματα καθώς επίσης κ σε τρυγόνι με εξαιρετικά αποτελεσματα..Αν κ συστηνετε για χειμερινούς μήνες σύμφωνα με την εταιρία κ στα τρυγόνια τα πήγε άψογα.Αυτο που δεν ξέρω εκτός απο την αλλαγή στην συσκευασια τους μήπως άλλαξε κ το φυσίγγι.Δεν υπάρχουν πια στο νησί..
 
Απο τα φυσιγγια του Δουβρη εχω ρίξει μόνο το mb πριν μερικά χρόνια σε τσίχλα με καλά αποτελεσματα καθώς επίσης κ σε τρυγόνι με εξαιρετικά αποτελεσματα..Αν κ συστηνετε για χειμερινούς μήνες σύμφωνα με την εταιρία κ στα τρυγόνια τα πήγε άψογα.Αυτο που δεν ξέρω εκτός απο την αλλαγή στην συσκευασια τους μήπως άλλαξε κ το φυσίγγι.Δεν υπάρχουν πια στο νησί..
www.gdouvris.gr αναλυτικα τα φυσιγγια του
 
περυσι στα τελευταια κυνηγια εριξα 3 κουτια..τιμες πιο φθηνα απο αυτα που δουλευα....6.1ε τα prime k 6.4e τα μβ
Τα περνεις απευθείας απο τον Δουβρη?Ήθελα πολύ να ξαναριχνα το mb κ να δοκίμαζα και το flash.Ειδικα το mb οπωσδήποτε για να συγκρινω με τα παλιά..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top