Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
έτσι το επόμενο απόγευμα δεν πήρα ούτε τα Euromix ούτε τη Mossberg! .buy buy.
Και εγώ με την μοσσμπεργκ κ το γιουρομιξ 8-9 είχα το ίδιο θέμα Στέλιο..Με το πλάγιο τα πήγα λίγο καλύτερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν το παλιό γιουρομιξ που ήξερα..Απο ότι διαβάζω γενικά κ σε αλλά φόρουμ το γιουρομιξ έχει τους πιο φανατικούς φίλους αλλά κ τους πιο εχθρούς..Αλλά έτσι γίνεται με όλα τα φυσίγγια..Εξαρτάτε τι δουλεύει το όπλο μας.Και από τι φαίνεται η γρια αμερικάνα μοσσμπεργκ δεν το πηγαίνει..Εχω ομως περίσσευμα κ θα τα ρίξω πάλι φέτος για να σιγουρευτω γιατί περσι τα έριξα τελευταίες μέρες του κυνηγιού κ δεν πρόλαβα να τα ξενατσεκαρω..
 
Last edited:
Κ εγω με το IC εχω ξεχασει τι θα πει τραυματισμενη τσιχλα με τη Μ2... Ακομα κ κατι μερες στα περπατητα των τελευταιων ημερων που ουτε η βροχη δεν σε κραταγε μεσα για να κανεις 1-2 τελευταια κυνηγια, εκει που ολα κωλοναν το euromixακι duracell...
 
Κι εγω παιδια euromix δουλευω ιδιως τα τελευταια χρονια που δεν εχω χρονο για να γεμιζω μονος μου.
Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Αυτο που πιστευω ειναι οτι δουλευουν πολυ καλυτερα με ανοιχτα choke ,εννοω πιο ανοιχτο απο ενα mod (***) που ειναι μια κλασικη μεση επιλογη στο κυνηγι της τσιχλας.
Το πρωτοκαταλαβα μια φορα που μετα τις μαυρες το χαραμα ξεχαστηκα και αφησα επανω το spreader με 9-10 και πραγματικα θεριζαν σε οχι εξωπραγματικες αλλα σε αρκετα μακρυνες που για μενα ειναι γυρω στα 35 m
 
Γιώργο το ίδιo πρόβλημα έχω κ εγώ με τα euromix.Tα χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια κ ενώ με το 8-9 κεντάω με το 7-8 έχω σοβαρο θέμα!
Έχω επιχειρήση πολλές φορές να τα δουλέψω γιατί το 7-8 σαν νούμερο το γουστάρω πολύ,αλλά με απογοητευτικά αποτελέσματα!!!
Το είχα ξαναγράψει παλιότερα σε ποστ για τα τρύγόνια κ το ξαναγράφω τώρα οτί, όταν τα φυσίγγια φόραγαν χαμηλότερο πάφυλα το πρόβλημα για μένα δεν ήταν τόσο έντονο.
Ισως η δυνατότερη ανάκρουση να είναι η αιτία για αυτή την κουβέντα...
 
Ημουν λατρης του euromix εδω και 5 χρονια και συνεχιζω να ειμαι
Ποτε δεν με απογοητευσαν ακομα και στα τρυγονια με 8-9 και *** τσοκ θεριζαν
Στην τσιχλα παντα δουλευα **** τσοκ και ειχα βρει την ησυχια μου εστω σταματησα να ειμαι δρομεας
Αυτο που με χαλασε τελευταια ηταν η τιμη
6,5 ευρω στο Ιλιον 6,20 ευρω στον Καλκατζακο κτλ
Μονο ο Παρδαλακης παρεμεινε ιδιος στην τιμη αλλα ειναι αποσταση για μενα να φτασω εκει
Κατεληξα στον Ζωτο εδω και 2 χρονια στα 30gr 9 νουμερο και 5.00 ευρω το κουτι και μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο θεωρω οτι ειναι παρομοια του euromix
Θα μου πεις κερδισες στην κουτα 12 ευρω και σωθηκες ?
Oxι απλα δεν μπορει ρε φιλε να εχεις ενα βαρβατο μαγαζι κεντρικο τοσα χρονια και να μην κοβεις στον πελατη στις 2 κουτες ουτε 1 ευρω
Θελεις να δουλεψεις ετσι προβλημα σου αλλα απο εμενα πλεον δεν θα παρεις δεκαρα
Ας επιβιωσουν αυτοι που αξιζουν
που οταν μπαινεις στο μαγαζι τους σου σκανε ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια ειναι εξυπηρετικοι και σου λενε χιλια ευχαριστω και ας μην ειναι φιρμες
 
Κατεληξα στον Ζωτο εδω και 2 χρονια στα 30gr 9 νουμερο και 5.00 ευρω
5,00 είχε πέρσι,απο φέτος 5,50.
Όντως πολύ εξυπηρετικός και πρόθυμος να σου λύση κάθε απορία περι φυσιγγιού,σε κάνει να θες να ξαναπάς
 
ωπ καληκα ισπανικο βλεπω στα mezzo η κανω λαθος
Και καψούλι ισπανικό?
Τα euromix σε 8-9 τα εχω δοκιμάσει κι εγω αρκετά προπερσυ. Κάποιες στιγμές κεραυνοβολουσε τα πουλιά κι άλλες φορές τα κυνηγούσα στα σκίνα...
Για την ιστορία, 3-4 έριξα μόνο, στην προτελευταία απογευματινή έξοδο τα πήρα με την Mossberg, μάλιστα μια τσίχλα που τουφέκισα στα 25 μ. περίπου, έπεσε ανάσκελα "ξερή", κατέβηκα 3 πεζούλες για να την πάρω και μόλις έσκυψα να την πιάσω ... σηκώθηκε κι έφυγε μισοπετώντας - μισοτρέχοντας,
Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα, τα παλιά euromix 8-9 που γεμιζόταν με βύσμα GT ήταν από τα βασικά κιχλοφυσιγγά μου, τα καινούργια με το βύσμα GIOVANNI δεν τα βολεύτηκα καθόλου, είχα και γω αρκετά τραυματισμένα σε αρκετά κυνήγια. Τώρα μπορεί να έπεσα και στην παρτίδα αλλά ''ξενερωσα'' και δεν τα ξαναπήρα, ίσως φέτος τα ξαναδοκιμάσω...
Οπότε λέω να στραφώ στα 30 και 28 γραμμάρια τα οποία τα βρίσκω από 5,50 έως 6,00 Ευρώ.
Σε αυτές τις κατηγορίες φυσιγγίων ποια σας έχουν αφήσει ικανοποιημένους;Ποια θα μου προτείνατε;
Στα 30γρ. έχω μείνει ικανοποιημένος από τα navarο, θα δοκιμάσω όμως σίγουρα και τα Lambro tordo 30.
Στα 28 γρ. μου αρεσαν τα GORILLA sporting.
Μου αρέσουν πολύ σε αυτά τα γραμμάρια και κάποια φυσίγγια του Ζωχιού (παλιός Κερκυραίος κατασκευαστης φυσιγγίων) αλλά μάλλον θα είναι δύσκολο να τα βρείς...
 
Και εγώ με την μοσσμπεργκ κ το γιουρομιξ 8-9 είχα το ίδιο θέμα Στέλιο..Με το πλάγιο τα πήγα λίγο καλύτερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν το παλιό γιουρομιξ που ήξερα..Απο ότι διαβάζω γενικά κ σε αλλά φόρουμ το γιουρομιξ έχει τους πιο φανατικούς φίλους αλλά κ τους πιο εχθρούς..Αλλά έτσι γίνεται με όλα τα φυσίγγια..Εξαρτάτε τι δουλεύει το όπλο μας.Και από τι φαίνεται η γρια αμερικάνα μοσσμπεργκ δεν το πηγαίνει..Εχω ομως περίσσευμα κ θα τα ρίξω πάλι φέτος για να σιγουρευτω γιατί περσι τα έριξα τελευταίες μέρες του κυνηγιού κ δεν πρόλαβα να τα ξενατσεκαρω..

Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα, τα παλιά euromix 8-9 που γεμιζόταν με βύσμα GT ήταν από τα βασικά κιχλοφυσιγγά μου, τα καινούργια με το βύσμα GIOVANNI δεν τα βολεύτηκα καθόλου, είχα και γω αρκετά τραυματισμένα σε αρκετά κυνήγια. Τώρα μπορεί να έπεσα και στην παρτίδα αλλά ''ξενερωσα'' και δεν τα ξαναπήρα, ίσως φέτος τα ξαναδοκιμάσω...
Τάσο και Σπύρο, νομίζω πως δεν μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας. Τα Euromix δεν τα είχα ξαναρίξει,ούτε τα παλιά, και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη από 3-4 τουφεκιές, πέρα από το ότι μου φάνηκαν κάπως "δυνατά" για τα γούστα μου. Δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί η αλλαγή του βύσματος από GT σε GIOVANNI να τα "χάλασε", εξάλλου η LAMBRO έκανε και σε άλλα φυσίγγια αυτή την αλλαγή, όπως π.χ. στο Sporting, από το οποίο έχω ένα αρκετά μεγάλο αρχείο δοκιμών, που αποδεικνύει ότι καθόλου δεν χάλασε, για να μην πω ότι έγινε και καλύτερο! Εκτός κι αν στο Euromix έχει αλλάξει κι άλλα πράγματα, όπως π.χ. την ποσότητα της πυρίτιδας ή/και το καψούλι, κάτι που δεν γνωρίζω .xm.
Όσο για τη Mossberg, φίλε Τάσο, και αν τα πάει ή όχι, στα 10 χρόνια που τη δούλευα χειμώνα - καλοκαίρι, δεν είχε φανεί ποτέ να είναι "ιδιότροπη κι επιλεκτική" σε φυσίγγια! ;)
Για το μεμονωμένο περιστατικό που ανέφερα, δεν μπορώ βέβαια να κατηγορήσω το φυσίγγι, θεωρώ ότι απλά "έτυχε" μάλλον από σκοπευτικό σφάλμα, απλά μου χάλασε τη διάθεση. Η αλήθεια είναι ότι το πράμα είχε πάει στραβά από την αρχή: Δεν είχα σκοπό να πάρω τα Euromix, ούτε με ενδιέφεραν, αφού εδώ και χρόνια τις τσίχλες τις κυνηγώ κυρίως με 24 και 28 γρ. (skeet & sporting). Αλλά φεύγοντας βιαστικά από τη δουλειά για το χωριό, μπήκα στο πιο κοντiνό μαγαζί για να πάρω το Lambro Sporting και σαν 2η επιλογή το Tordo 30. Δυστυχώς δεν είχε ούτε το ένα ούτε το άλλο ... κι έτσι "αναγκαστικά" πήρα το Euromix. :)
 
Για τα Gorilla παντως, τα 28αρια, ακουγονται καλα λογια εδω κατω, απο παιδια που τα δοκιμασαν στο σκοπευτηριο
 
Δεν πιστεύω όμως ότι μπορεί η αλλαγή του βύσματος από GT σε GIOVANNI να τα "χάλασε", εξάλλου η LAMBRO έκανε και σε άλλα φυσίγγια αυτή την αλλαγή, όπως π.χ. στο Sporting, από το οποίο έχω ένα αρκετά μεγάλο αρχείο δοκιμών, που αποδεικνύει ότι καθόλου δεν χάλασε, για να μην πω ότι έγινε και καλύτερο! Εκτός κι αν στο Euromix έχει αλλάξει κι άλλα πράγματα, όπως π.χ. την ποσότητα της πυρίτιδας ή/και το καψούλι, κάτι που δεν γνωρίζω .xm.
Δεν ξέρω Στέλιο αν άλλαξε και άλλα εκτός του βύσματος. Το βύσμα το ανάφερα γιατί ήταν η οφθαλμοφανή αλλαγή του φυσιγγίου και για να προσδιορίσω το παλιό με το καινούριο, ίσως άλλαξε και την αναλογία στην μπαρούτη (παλαιότερα θυμάμαι το γέμιζε με prima). Πάντως πιστεύω, πως η αλλαγή βύσματος σε μια γόμωση αλλάζει όλη την βλητική συμπεριφορά της (όπως προοδευτικότητα καύσης πυρίτιδας, κατανομές, λάκτισμα). Απ' αυτά που ακούω και διαβάζω από τα παιδιά εδώ μέσα που το ρίχνουν, πρόκειται για εξαιρετικά σταθερό φυσίγγιο και όπως είπα θα το ξαναδοκιμάσω από περιέργεια...
Για τα Gorilla παντως, τα 28αρια, ακουγονται καλα λογια εδω κατω, απο παιδια που τα δοκιμασαν στο σκοπευτηριο
Τα συγκεκριμένα Βίκτωρα ήταν η αιτία που έριξα κατ ' αποκλειστικότητα πέρσι, φυσίγγια sporting στα κιχλοκότσυφα.
Μια μέρα, τέτοια εποχή στα μπασίματα που τα χρησιμοποίησα, είχα το μεγαλύτερο ποσοστό βληθέντων φυσιγγίων/καρπωθέντων θηραμάτων στην κυνηγετική μου καριέρα και σε οριακές αποστασεις.
Είναι όμως λίγο τσιμπημένο σε τιμή, νομίζω στα 6,50 ευρώ.
 
Για τα Gorilla παντως, τα 28αρια, ακουγονται καλα λογια εδω κατω, απο παιδια που τα δοκιμασαν στο σκοπευτηριο
Είναι πολλή καλά φυσίγγια και τα σκοπευτικά και τα κυνηγετικά. Τα κυνηγετικά σε 31και 32γρ τα έριχναν παιδιά από το σκοπευτήριο στο μπασιμο και ήταν εξαιρετικά, τώρα δεν τα φέρνει εδώ κάποιο κατάστημα. Ειδικά το κόκκινο 32αρι ήταν κορυφαίο
οϊόντα

Τα φυσίγγια 32gr Red προορίζονται για βολές μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων. Ιδανικό φυσίγγι για όλες τις καιρικές συνθήκες. Ειδικά ξεχωρίζει για τις πολύ καλές συγκεντρώσεις, τις υψηλές ταχύτητες και τις ιδανικές πιέσεις που αποδίδει. Χρησιμοποιήστε το στην πέρδικα και την μπεκάτσα για δεύτερο ή τρίτο φυσίγγι, στο ορτύκι και στο τρυγόνι. Στην τσίχλα το φυσίγγι αυτό θα σας χαρίσει πρωτόγνωρες επιτυχίες. Αποδίδουν εξαιρετικά με *, **, *** μεσαία και κλειστά τσοκ για μακρινές αποστάσεις. Χρησιμοποιήστε το με όλα τα σύγχρονα όπλα, δίκανα και καραμπίνες με cal 12.

Χαρακτηριστικά

Βάρος Σκαγίων 32gr
Βύσμα Συγκεντρωτήρας
Ύψος μετάλλου 12mm
Κάλυκας 70mm
Bar-Πιέσεις 620
m/s-Ταχύτητα 415
Διαμέτρημα Cal 12
Κουτί 25 τεμ.
Κιβώτιο 500 τεμ.
Διαθέσιμα νούμερα 7 έως 10
Βαλλιστικές Δοκιμές


Βολή 35m
Σκάγια Νο 8
Κάνη 66cm
Τσοκάρισμα ***
Σκάγια στο στόχο 351
Ποσ. Συγκκέντρωσης 76%
Θερμοκρασία 19℃
Υγρασία 63%

Απόσταση 30m
Σκάγια Νο 8
Κάννη 71cm
Τσοκάρισμα ***
Σκάγια στο στόχο 401
Ποσ. Συγκκέντρωσης 86%
Θερμοκρασία 18℃
Υγρασία 64%
Η σειρά Gorilla Shoots
Επιλέξτε φυσίγγιο για να δείτε λεπτομέρειες και χαρακτηριστικά



 
Status
Not open for further replies.
Back
Top