Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιωργο, αν θα υπαρχει αλλαγη στη συμπεριφορα των 7-8 euromix σε σχεση με τα υπολοιπα νουμερα θα ειναι λογω διαφορετικης ποσοτητας πυριτιδας...
Το σκέφτηκα και πήγα να την ζυγίσω αλλά μου είχε τελειώσει η μπαταρία στην ζυγαριά ... .hit.
 
Γιωργο, αν θα υπαρχει αλλαγη στη συμπεριφορα των 7-8 euromix σε σχεση με τα υπολοιπα νουμερα θα ειναι λογω διαφορετικης ποσοτητας πυριτιδας... Τα υπολοιπα υλικα το πιθανοτερο ειναι να ειναι ιδια... Θα παρω κανα κουτακι να τα δω...

Aρι η αισθηση η δικη μου ειναι οτι το φυσιγγι σε 7/8 ειναι πιο χειμωνιατικο απο τα 8/9 και 9/10. Η ανακρουση ειναι αισθητα μεγαλυτερη και η βλητικη του συμπεριφορα σε ηπιο καιρο μετριοτατη σε αντιθεση με τα αλλα νουμερα που ειναι καταπληκτικη.
 
1,45gm3εχει το 8/9.με688.
Εγώ πάντως ένα κουτί πήρα (Νο. 8-9) τον περασμένο Φλεβάρη, και άνοιξα 3 φυσίγγια και βρήκα 1,54 - 1,55 - 1,52 γρ. (πολλή κατά τη γνώμη μου - με καψούλι 688).
Για την ιστορία, 3-4 έριξα μόνο, στην προτελευταία απογευματινή έξοδο τα πήρα με την Mossberg, μάλιστα μια τσίχλα που τουφέκισα στα 25 μ. περίπου, έπεσε ανάσκελα "ξερή", κατέβηκα 3 πεζούλες για να την πάρω και μόλις έσκυψα να την πιάσω ... σηκώθηκε κι έφυγε μισοπετώντας - μισοτρέχοντας, γύρισε πίσω από μια καστανιά και την έχασα. Όσο κι αν έψαξα δεν την ξαναείδα! Αυτό μου γ@μησε την ψυχολογία :(, έτσι το επόμενο απόγευμα δεν πήρα ούτε τα Euromix ούτε τη Mossberg! .buy buy.
Βγήκα με το Baikal και σκοπευτικά φυσέκια, πήρα 3 τσίχλες, έπιασε και μια μπόρα και με έκανε μούσκεμα μέχρι να βρω την τελευταία κι έτσι τέλειωσε η κυνηγετική χρονιά όμορφα κι ωραία! .yel.
Βέβαια θα τα ρίξω φέτος (ελπίζω), δεν είμαι από αυτούς που κρίνουν ένα φυσίγγι από 3-4 τουφεκιές, αλλά ... η πρώτη μου εντύπωση δεν ήταν η καλύτερη! .xm.
 
Το εχω βρει και εγω με 1,55 αβυσοσ η ψυχή του euromix σημερα παντοσ με το 9/10κατεβασα μια κυχλα μεσουρανια με νοτια και υγρασια 100%
Ηλια κι εγω τα ριχνω χρονια στα μπασιματα στην υγρασια και στο νοτια δεν ειχα ποτε προβλημα. Σε κατι πολυ ξηρους καιρους δεν αποδιδανε.
 
μεχρι τα 35 μετρα σε καλυπτουν απολυτα.πιστεψε με ειναι φωτια και λαυρα.εδω το 8/9 32 γρ. 6,30 και το 9 1/2 10 30 γρ. 6.00 ευρα.ελπιζω να σε καλυψα
Ευριπιδη καλημερα κ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Θα παω σημερα καλκαντζακο να αγορασω μερικα κουτια για δοκιμη.
 
Καλημερα παιδια απο τη βροχερη Χρυσουπολη,θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος εχει δοκιμασει τα lambro mezzo 30 ή 32,σκοπευω να τα δοκιμασω στην τσιχλα,σε αποστασεις 15-20μετρα!
 
Τα euromix σε 8-9 τα εχω δοκιμάσει κι εγω αρκετά προπερσυ. Κάποιες στιγμές κεραυνοβολουσε τα πουλιά
Ήσουν επάνω ... ;)

κι άλλες φορές τα κυνηγούσα στα σκίνα...
Δεν ήσουν επάνω...ακρόσκαγα ;)

Πάντως παιδιά το 8-9 και το 9-10 το κυνηγάω κοντά μια 7ετία ασταμάτητα, εύχομαι να μην τα πειράξει γιατί έχω βρει την ησυχία μου. Με την 391 που είναι και το κύριο όπλο μου, δύσκολα γλιτώνει τσίχλα μέχρι τα 35 μέτρα με IC. Έχω ξεχάσει τι θα πει ζωντανή τσίχλα ή θα την πάρω ή όχι. Τα ανακάλυψα τυχαία μια χρονιά σε έναρξη τρυγονιού με τα οποία τουφέκισα 11 πουλιά και πήρα τα 8, πάντα με 8-9. Ειδικά με υγρασία, νοτιά, βροχή, όταν όλα σταματάνε αυτά είναι μπαμ και κάτω. Βλέπω ωστόσο ότι δεν επιλέγουν όπλα και αυλούς αφού δείχνουν να ταιριάζουν εξαιρετικά και με το Win (18,86) και με την Μ2 του Άρι. :)

Εκεί που δεν τα πάω καλά είναι με το 7-8, αλλά θα την βρω την άκρη, που θα μου πάει :D
 
Ήσουν επάνω ... ;)


Δεν ήσουν επάνω...ακρόσκαγα ;)

Πάντως παιδιά το 8-9 και το 9-10 το κυνηγάω κοντά μια 7ετία ασταμάτητα, εύχομαι να μην τα πειράξει γιατί έχω βρει την ησυχία μου. Με την 391 που είναι και το κύριο όπλο μου, δύσκολα γλιτώνει τσίχλα μέχρι τα 35 μέτρα με IC. Έχω ξεχάσει τι θα πει ζωντανή τσίχλα ή θα την πάρω ή όχι. Τα ανακάλυψα τυχαία μια χρονιά σε έναρξη τρυγονιού με τα οποία τουφέκισα 11 πουλιά και πήρα τα 8, πάντα με 8-9. Ειδικά με υγρασία, νοτιά, βροχή, όταν όλα σταματάνε αυτά είναι μπαμ και κάτω. Βλέπω ωστόσο ότι δεν επιλέγουν όπλα και αυλούς αφού δείχνουν να ταιριάζουν εξαιρετικά και με το Win (18,86) και με την Μ2 του Άρι. :)

Εκεί που δεν τα πάω καλά είναι με το 7-8, αλλά θα την βρω την άκρη, που θα μου πάει :D

Βασικος παραγοντας η σταθεροτητα τους, και κυριως το οτι τα κυνηγας τοσο καιρο που εχεις μαθει τα χουγια τους.
 
Αυτό που βλέπω φέτος είναι ότι τα περισσότερα 32άρια της αγοράς εδώ Θεσσαλονίκη κινούνται λίγο κάτω από τα 7,00 Ευρώ.:(
Οπότε λέω να στραφώ στα 30 και 28 γραμμάρια τα οποία τα βρίσκω από 5,50 έως 6,00 Ευρώ.
Σε αυτές τις κατηγορίες φυσιγγίων ποια σας έχουν αφήσει ικανοποιημένους;Ποια θα μου προτείνατε;
 
sd
Αυτό που βλέπω φέτος είναι ότι τα περισσότερα 32άρια της αγοράς εδώ Θεσσαλονίκη κινούνται λίγο κάτω από τα 7,00 Ευρώ.:(
Οπότε λέω να στραφώ στα 30 και 28 γραμμάρια τα οποία τα βρίσκω από 5,50 έως 6,00 Ευρώ.
Σε αυτές τις κατηγορίες φυσιγγίων ποια σας έχουν αφήσει ικανοποιημένους;Ποια θα μου προτείνατε;
navaro 30gr και b&p mb light 30gr
 
σε αποστασεις 15 μετρα ότι και να ριξουμε από εμπορικο φυσιγγι θα εχει την ιδια συμεριφορα , μονο τα direct διαφοροποιούνται , οσο αφορα τους τραυματισμούς τα κυνηγητα κλπ κλπ . ένα είναι το φαρμακο και είναι φθηνο , κλεινουμε τσοκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top