Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν μιλάμε για κύκλο στο μέγεθος μιας φάσσας ή τρυγονιού
Δεν νομίζω βρε Χρήστο, ο εξωτερικός κύκλος πρέπει να είναι στους 76 πόντους. Θα μας πει και ο Αρίστος .
Η τουφεκιά και η κάθε τουφεκιά μπορεί να είναι διαμάντι, δεν εξετάζω αυτό, προσπαθώ όμως να ξεκαθαρίσω μια "οφθαλμαπάτη" που νομίζω ότι δεν γίνεται αντιλυπτή γιατί ακριβώς αυτό που βλέπουμε είναι πολύ ωραίο για να το ψάξουμε ;)
 
Έχω δει κάποιες φορές να τονίζουν τα τρυπηματα στο χαρτί με επεξεργασία για να γίνονται πιο εύκολα ορατα.
Ο κύκλος νομίζω έχει προστεθεί μετά επίσης.
 
Το σκεπτικο του Γιωργου εχει λογικη, κ τι εννοω... κ τι εννοει κ αυτος...
Απο τη στιγμη που ο κυκλος ειναι 76 εκ κ τα σκαγια τονιζονται με μεγαλυτερο αποτυπωμα απο αυτο που πραγματικα αφηνει ενα σκαγι ν8 μειωνονται εστω κ λιγο τα κεαο, "ομορφαινοντας" την κατανομη... Βεβαια τα σκαγια δεν ειναι τονισμενα σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο το παραδειγμα του Γιωργου με τα supermagnum .smashfrak. κ ειναι φταγμενα ετσι για να φαινονται σωστα στις σελιδες του περιοδικου... Το ιδιο βεβαια ισχυει κ με τα αποτυπωματα που αφηνουν τα σκαγια στην ωχρα του πινακα , που με την προσκρουση παραμορφονονται αφηνωντας μεγαλυτερο αποτυπωμα...
Αυτο παντως δεν αναιρει την συγκεντρωση κ την κατανομη...
 
Μιας κ μιλαμε για το Oscar sporting, στα 35 μετρα με το 725 κ τσοκ demi... Πιστευω οτι με το συγκεντρωτηρα που εχει (Θωδη) θα πηγαινει κ ακομα καλυτερα σε στενους αυλους... ;)

Πολύ κεντρική ντουφεκιά, για demi τσοκ και 35 μέτρα περίμενα να γεμίσει περισσότερο την περιφέρεια, πιστεύω αν βάλεις την κίχλα στο κέντρο της κατανομής, έχει τουλάχιστον άλλα 5 μέτρα ωφέλιμου βεληνεκές, όμως όπως λέει και ο Γιώργος, αν τα σκάγια αποτυπωνόταν στην πραγματική τους διάσταση έχω την εντύπωση ότι στην περιφέρεια του κύκλου υπάρχουν κενά που περνάει θήραμα μεγέθους κίχλας.
Ο Άρις βέβαια που την είδε στην πραγματική της διάσταση ξέρει καλύτερα.
Πάντως δεν ξέρω αλλά όταν χωρίζεται ο κυκλος των 76 εκ. σε τομείς, με μπερδεύει λίγο ως προς την συνολική εικόνα της ντουφεκιάς... Θα προτιμούσα δηλαδή να έβλεπα την κατανομή όπως αποτυπώνεται στο χαρτί 1μ. Χ 1μ. και δίπλα π.χ ένα ομοίωμα κίχλας για να μπορώ να εκτιμήσω τα κενά.
Καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι λίγο ''μπακαλίστικος'' ο τρόπος που λέω και όταν είναι χωρισμένος σε τομείς ο κύκλος αναλύεται καλύτερά η ισοκατανομή της ντουφεκιάς.
 
Η αληθεια ειναι οτι εγω στις προσωπικες μου δοκιμες προτιμω τον απλο κυκλο, αυτη ηταν δοκιμη για το περιοδικο κ ειναι φτιαγμενη γραφικα ωστε να φαινεται σωστα στις σελιδες... Απο το τιποτα ομως, ειπα να τη βαλω... ;)

Αρη που στηρίζεις αυτή την αποψη ? καπου την εχω ξαναδιαβασει
Αν θυμαμαι καλα, εσυ μου το ειχες πει πριν καποια χρονια οταν ρωταγα γι αυτον τον συγκεντρωτηρα κ το ειδα κ στην πραξη σε φυσιγγια ιδιογομωσης... Αν κ γενικα δεν τον χρησιμοποιω αυτον τον συγκεντρωτηρα πολυ, μου δινει πολυ εντονα κεντρα, πολυ πιο εντονα στη Benelli κ τον θεωρω ιδανικο για καρτερι, οπως κ τον Giovanni...
 
NSI classica σήμερα σε νούμερο 7.5 με 3* τσόκ, πραγματικά το αγαπώ αυτό το φυσίγγι στις ψηλωμένες. Ακριβό για τσίχλα αλλά πολύ καλό.
Εγώ φέτος στα Γιάννενα Κώστα το βρήκα προσφορά 7,00 ευρώ και το NSI SPEED 34 γρ 7,50
και μου είπε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος ότι η προσφορά είναι από την εταιρία και θα διαρκέσει όλο το χειμώνα.
 
Η αληθεια ειναι οτι εγω στις προσωπικες μου δοκιμες προτιμω τον απλο κυκλο, αυτη ηταν δοκιμη για το περιοδικο κ ειναι φτιαγμενη γραφικα ωστε να φαινεται σωστα στις σελιδες... Απο το τιποτα ομως, ειπα να τη βαλω... ;)


Αν θυμαμαι καλα, εσυ μου το ειχες πει πριν καποια χρονια οταν ρωταγα γι αυτον τον συγκεντρωτηρα κ το ειδα κ στην πραξη σε φυσιγγια ιδιογομωσης... Αν κ γενικα δεν τον χρησιμοποιω αυτον τον συγκεντρωτηρα πολυ, μου δινει πολυ εντονα κεντρα, πολυ πιο εντονα στη Benelli κ τον θεωρω ιδανικο για καρτερι, οπως κ τον Giovanni...
Αρη δεν εχεις αδικο,εχω παρατηρησει κι εγω τουλαχιστον με την mb που τον δουλευω τον θωδη δινει εντονα κεντρα σε σχεση και με τον baschieri.Τσεκαρισμενα σε πινακες.
 
ο Θωδης δινει λιγο πιο εντονα κεντρα αλλα τελειως ακανονιστη περιφερεια , καμια σχεση μα τις αλατιέρες των ΒP , ταιριαζει γαντι σ επολυ στενους αυλους , παντα προκομενος κατω κατω
 
ο Θωδης δινει λιγο πιο εντονα κεντρα αλλα τελειως ακανονιστη περιφερεια , καμια σχεση μα τις αλατιέρες των ΒP , ταιριαζει γαντι σ επολυ στενους αυλους , παντα προκομενος κατω κατω
Ενδιαφέρον θα δοκιμασο μερηκουσ που εχω με την mb32 στα 34gr.
 
Με αυτό το 7-8 γιατί να μην μπορώ να τα βρω με τίποτα; Λες και ρίχνω άλλο φυσίγγι .xm.
 
Αυτή η παραφωνία μόνο με το 7-8 κρατάει χρόνια, επειδή όμως το 80% του κυνηγιού της τσίχλας το κάνω περπατητό, δεν τα πολυαγοράζω. Όταν όμως τα παίρνω, έχω πρόβλημα, στα άλλα δύο ζωγραφίζω. Έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν είναι θέμα συγκέντρωσης αλλά ταχυτήτων. Το 7-8 πρέπει να είναι πολύ γρηγορότερο από τα άλλα δύο και μάλλον φεύγω μπροστά.
 
Με αυτό το 7-8 γιατί να μην μπορώ να τα βρω με τίποτα; Λες και ρίχνω άλλο φυσίγγι .xm.
Εγώ Γιώργο το αντίθετο...
Το 7/8 το έχω βολευτεί πάρα πολύ.
Και στα τρυγόνια και στις μεγάλες τσίχλες με ντεμί τσόκ έχω φοβερά αποτελέσματα.
Φέτος θα κάνω το άλμα και θα χρησιμοποιήσω στις μικρές το 9-10.Ποτέ μου μέχρι τώρα δεν έχω ρίξει πιο ψιλό από το 9άρι.
 
αυτά τα oscar 28 gr. sporting άρχισα να τα ερωτεύομαι
σήμερα 2 από τις 3 τσίχλες ήταν πολύ ψηλά :)
Ένα φυσίγγι που είχες ρίξει τότε που είχαμε πάει σκοπευτήριο και είχε μια απίθανη κατανομή, ποιο ήταν ρε Μάκη; Όλο ξεχνάω να σε ρωτήσω. Ένα άσπρο ήταν. Αυτά είναι τα Oscar?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top