Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κεραυνοβοληθηκαν Γιαννη...
Πιο παλια ηταν λιγο πιο μαλακα τα Nsi κ τα εριχνα αρκετα, τελευταια τα βλεπω λιγο πιο πατημενα...
Πιο παλια εποχες 2000-2001 εριχνα με μια centro που ειχα το παλιο tordo nsi σε 10 αρακι με *** και θεριζε κοντα μακρια καποια στιγμη αλλαξε το κουτι τους θυμαμαι και δεν ηταν τοσο καλα, μετα αλλαξα και οπλο και...χαιρετισματα.Πιο παλια ακομη εριχνα με την 303 ενα παλιο maionchi s4 σε πρασινο καλυκα και 67αρι.Αυτο κι αν ξεσκιζε.Καποια στιγμη τα δοκιμασα ξανα το gm3 fast ηταν οντως πιο δυνατα και δε με επεισε, προτιμω πιο μαλακη τουφεκια οπως πχ rc 32 λαμπρο κοκκινο κλπ
 
Τασο έχεις γράψει γιαυτα στα τσιχλοφυσιγγα;
Αν όχι δώσε εκεί τις λεπτομέρειες και τηλέφωνο.
Γιαννη σε κάλυκα fiem γεμιζοντε τα rocket junior 32γρ..με granular και συγκεντρωτηρα θωδη...Με το πλάγιο πολύ ευχαριστημένος..θα τα δοκιμάσω σύντομα κ με την 9200 για να τα τσεκάρω καλύτερα..Αν και πιστεύω οτι το ίδιο πράγμα θα δω:)
Παπατριανταφυλλου Κώστας τηλ.26440-22610 θερμο Αιτωλ/νιας
 
Γιαννη σε κάλυκα fiem γεμιζοντε τα rocket junior 32γρ..με granular και συγκεντρωτηρα θωδη...Με το πλάγιο πολύ ευχαριστημένος..θα τα δοκιμάσω σύντομα κ με την 9200 για να τα τσεκάρω καλύτερα..Αν και πιστεύω οτι το ίδιο πράγμα θα δω:)
Παπατριανταφυλλου Κώστας τηλ.26440-22610 θερμο Αιτωλ/νιας
Τα έχω κυνηγήσει και' γω σε κιχλοκότσυφα και μπορώ να πώ οτι είναι πολύ τίμιο φυσιγγάκι...
Πέφτει λίγο η απόδοσή του στην υγρασία, κατα τ΄άλλα όμως είναι μαλακό και συγκεντρωτικο φυσίγγιο.
Νομίζω όμως ότι ο συγκέντρωτήρας δεν είναι θώδη, τουλάχιστον μέχρι την περσινή παρτίδα, γιατί φέτος δεν έχω πάρει.
 
Σήμερα και ήμουνα αποφασισμένος να δουλέψω αποκλειστικά euromix για να βγαλω και ενα συμπέρασμα Τελευταία στιγμή όμως πήρα μαζί και ένα κουτί gm3 fast tordo 9αρια και μονοπώλησαν το παιχνίδι με τις τσίχλες ,αφήνοντάς μου καλές εντυπώσεις,με καθαρά σκοτώματα και με κανένα ζωντανό
 
Last edited:
Νομίζω όμως ότι ο συγκέντρωτήρας δεν είναι θώδη, τουλάχιστον μέχρι την περσινή παρτίδα, γιατί φέτος δεν έχω πάρει.
Αν κρίνω από το χαρακτηριστικό του αμορτισερ τότε είναι σίγουρα θωδη.(δεν γράφει κάτι..)
Δεν νομίζω να υπάρχει παρόμοιος που να του μοιάζει..


free uploader
 
Last edited:
Σήμερα και ήμουνα αποφασισμένος να δουλέψω αποκλειστικά euromix για να βγαλω και ενα συμπέρασμα Τελευταία στιγμή όμως πήρα μαζί και ένα κουτί gm3 fast tordo 9αρια και μονοπώλησαν το παιχνίδι με τις τσίχλες ,αφήνοντάς μου καλές εντυπώσεις,με καθαρά σκοτώματα και με κανένα ζωντανό
μονο στην υγρασια προσεξε τα δημητρη.κατα τ αλλα ειναι αρκετα καλο φυσιγγιο
 
Αν κρίνω από το χαρακτηριστικό του αμορτισερ τότε είναι σίγουρα θωδη.(δεν γράφει κάτι..)
Δεν νομίζω να υπάρχει παρόμοιος που να του μοιάζει..


free uploader
Δεν είναι του Θώδη αυτός, Τάσο. Μοιάζει με κάποιους "Claybuster", αλλά δεν ξέρω αν είναι γνήσιος τέτοιος ή απομίμηση που φτιάχνεται στην Ελλάδα. Όμοιο συγκεντρωτήρα έχουν και κάποια φυσίγγια του Τασκώφ (Βέλος, Hunter, Cobra ... κλπ, αν θυμάμαι καλά).
http://www.idiogomosishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1757
Οι συγκεντρωτήρες του Θώδη είναι αυτοί (καμιά σχέση με τον παραπάνω):
http://www.idiogomosishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4355
http://www.idiogomosishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4356
 
Όμοιο συγκεντρωτήρα έχουν και κάποια φυσίγγια του Τασκώφ (Βέλος, Hunter, Cobra ... κλπ, αν θυμάμαι καλά).
Σωστα θυμασε!Τα τασκωφ που αναφέρεις τον ίδιο συγκεντρωτηρα έχουν.
Ευχαριστώ για την διόρθωση!Τοτε ούτε και τα τασκωφ έχουν θώδη. ..
Μοιάζουν λιγάκι αν εξαιρέσουμε τα δύο "στηριγματα"στην μέση.
 
Γενικα θα εφερναν Αμερικανικα βυσματα. Δε ξερω κατα ποσον αυτο θα συμφερε για γομωση φυσιγγιων τσιχλας βεβαια, αλλα σιγουρα χομπιστες στανταρ θα πειραματιζοντουσαν
 
... Δε νομιζω να ασχοληθει κανενας Ελληνας κατασκευαστης να γεμισει με Αμερικανικο βυσμα.

Aν ασχολουνταν Βικτωρα θα ειχαν φερει σιγουρα και τον Power Piston.

... Δε ξερω κατα ποσον αυτο θα συμφερε για γομωση φυσιγγιων τσιχλας βεβαια...
Παιδιά, πέρα από το αν συμφέρει οικονομικά, νομίζω ότι θα υπήρχε και ... "τεχνικό πρόβλημα", διότι τα αμερικάνικα βύσματα έχουν φούστα πολύ μικρότερης διαμέτρου από τα ευρωπαϊκά (κάτω από 18 mm), για το λόγο ότι οι αμερικάνικοι κάλυκες έχουν εσωτερικά κωνική διαμόρφωση, δηλ. στενεύουν ελαφρά προς τον πυθμένα (έχουν και παχύτερα τοιχώματα γενικώς από τους ευρωπαϊκούς).
Έτσι για να φτιάξει κάποιος αξιοπρεπές φυσίγγι θα πρέπει το αμερικάνικο βύσμα να συνδυαστεί με αμερικάνικο κάλυκα, αλλιώς θα υπάρχει σημαντική διαρροή πυρίτιδας μεταξύ φούστας και τοιχωμάτων του (ευρωπαϊκού) κάλυκα!
Υ.Γ. Για τον ίδιο λόγο δεν ταιριάζει με τίποτα ευρωπαϊκός συγκεντρωτήρας με αμερικάνικο κάλυκα. Έχω δοκιμάσει να βάλω Gualandi σε κάλυκα Remington (και μάλιστα μεταχειρισμένο) και μετά μεγάλης βίας κατέβαινε μέχρι τη μέση περίπου! Ούτε λόγος βέβαια, να πατήσει σωστά πάνω στην πυρίτιδα!
 
Αυτο τυ φυσιγγι το εχει δουλεψει καποιος σε τσιχλες να μας πει πως παει ειναι του καραμανιδη και επειδη ειανι σε καλη τιμη ειναι ενδιαφερων. Αν ξερει καποιος και τι πυριτιδα εχει?
KILL 32
KOKKINO



Ένα φυσίγγιο 32 γραμμαρίων, κατάλληλο για όλα τα σύγχρονα όπλα ακόμη με νέας τεχνολογίας μονοβασική πυρίτιδα μας δίνει άριστη κατανομή των σκαγιών σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις. Ειδικά για το κυνήγι της τσίχλας και των μικρών θηραμάτων.




ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΣΚΑΓΙΑ : Νο 7 -10 .

ΚΑΛΥΚΑΣ: 12/70/12

ΧΡΩΜΑ : ΚΟΚΚΙΝΟ

ΠΥΡΙΤΙΔΑ: ΜΟΝΟΒΑΣΙΚΗ











 
Αυτο τυ φυσιγγι το εχει δουλεψει καποιος σε τσιχλες να μας πει πως παει ειναι του καραμανιδη και επειδη ειανι σε καλη τιμη ειναι ενδιαφερων. Αν ξερει καποιος και τι πυριτιδα εχει?
KILL 32
KOKKINO



Ένα φυσίγγιο 32 γραμμαρίων, κατάλληλο για όλα τα σύγχρονα όπλα ακόμη με νέας τεχνολογίας μονοβασική πυρίτιδα μας δίνει άριστη κατανομή των σκαγιών σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις. Ειδικά για το κυνήγι της τσίχλας και των μικρών θηραμάτων.




ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

ΣΚΑΓΙΑ : Νο 7 -10 .

ΚΑΛΥΚΑΣ: 12/70/12

ΧΡΩΜΑ : ΚΟΚΚΙΝΟ

ΠΥΡΙΤΙΔΑ: ΜΟΝΟΒΑΣΙΚΗ










Νομιζω εχει g3000.Δεν εχω δοκιμασει τα κοκκινα αλλα εχω δοκιμασει τα hunting perfection tsihla 33gr ανάμεικτα 8-9 και μου αρεσαν.εχουν και αυτα g3000.
 
Ετυχε κ επεσαν στα χερια μου καποια Gorilla REd 32 gr σε νουμερο 9... Ειναι γεμισμενα με CSB κ οι πρωτες εντυπωσεις σε μπεκατσινια κ τσιχλες ειναι πολυ θετικες...Γρηγορα κ με πολυ ωραιες καταβολες χωρις αιματα... Ο καιρος βεβαια ηταν ιδιαιτερα καλος οποτε αναμενω να τα δω κ με παγωνια...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top