Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν τους συμφερει να παραγουν ενα φυσιγγι που θα "καιει" τις τσιχλες τις 3-4 μερες του χρονου που οι συνθηκες θα ειναι πολυ χειμωνιατικες γιατι

Δεν είναι απλά οι πολύ χειμωνιάτικες συνθήκες, είναι σπάνιες χειμωνιάτικες αλλά και καλοκαιρινές κλιματικές συγκυρίες.
Θυμάμαι μια φορά έναρξη στον Έβρο, σε τρυγόνι. Το μεσημέρι 40 βαθμοί υπό σκιά, άπνοια, να λιώνεις. Πάμε το πρωί στο κάμπο, 12 βαθμούς, να χτυπάνε τα δόντια μου και να μην μπορώ να τα σταματήσω. Να τρέμω σαν το ψάρι, δυο μέτρα και 100 κιλά άνθρωπος.
Από τις 7 ως τις 8 ξεπουπούλιασα όλα τα τρυγόνια της περιοχής, μετά πέφταν σαν σύκα.
 
Να πω και γω λίγα πράγματα, στην όμορφη και ενδιαφέρουσα κουβέντα σας περί φυσιγγίων και καιρού.
Νομίζω ότι η πλειοψηφία των κυνηγών αντιμετωπίζει κάπως απλοϊκά το θέμα των φυσιγγίων. Θυμάμαι έναν φίλο του πατέρα μου, στα νιάτα του, σήμερα είναι 82 χρονών ο άνθρωπος, φανατικός ιδιογωμοτής εκείνα τα χρόνια. Έμπαινες στον χώρο που γέμιζε τα φυσίγγια του και νόμιζες ότι βρίσκεσαι σε πυρηνικό εργαστήριο, έβλεπες παντού, υγρόμετρα, μπαρόμετρα, θερμόμετρα, υγραντήρες, όργανα από δω, όργανα από κει κτλ κτλ κτλ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να δίνουμε περισσότερη σημασία σε κάποια καιρικά φαινόμενα. Ίσως μας αποπροσανατόλισαν λίγο τα χιόνια, ίσως μας απέσπασε την προσοχή η τηλεόραση με τα δελτία καιρού, ίσως είχαμε περισσότερο το μυαλό μας στο αν περνάνε οι δρόμοι ή αν βρούμε ξέχιονα να κυνηγήσουμε και λιγότερο ασχοληθήκαμε με τον καιρό. Το ότι είναι όλα άσπρα από τα χιόνια και ότι κάνει κρύο, δεν σημαίνει ότι επικρατεί ο ίδιος καιρός. Τις τελευταίες μέρες, όλος ο κόσμος είχε παράπονα με τα φυσίγγια. Η μέρα που το πρόβλημα έγινε εντονότερο ήταν η Κυριακή.

Ας θυμηθούμε όμως τι καιρό έκανε την Κυριακή. Από το Σάββατο το μεσημέρι ο καιρός άρχισε να αλλάζει, το θερμόμετρο έφτασε στιγμιαία και τους 16c στην Αθήνα. Αυτή η συμπεριφορά του καιρού συνεχίστηκε μέχρι το βράδυ με αντιστοιχία βέβαια και στην θερμοκρασία. Τα χιόνια έλιωναν με γοργούς ρυθμούς και το Σάββατο προς Κυριακή, δεν έκανε πάγο. Η απόλυτη άπνοια που επικρατούσε, μαζί με τα χιόνια που υπήρχαν ακόμα, δημιούργησαν ένα περιβάλλον παγωμένης υγρασίας το οποίο αποδείχτηκε βατερλό για όλα τα τσιχλοφύσιγγα. Φυσίγγια που χρησιμοποιούσαν κάποιοι για χρόνια, αποδείχτηκαν ανεπαρκή.

Άρχισε λοιπόν μια κουβέντα του στυλ, τι μπαρούτι έχουν αυτά, τι μπαρούτι έχουν εκείνα, βάλε 8άρια, βάλε 7άρια κτλ κτλ κτλ. Δεν δέχομαι με τίποτα να βάλω 7άρια στην τσίχλα. Δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι πέφτει ο πράσινος στα 30 μέτρα με 7άρια και πρέπει να τουφεκίσω την τσίχλα με τα ίδια σκάγια. Τι να κάνουμε λοιπόν; Νομίζω ότι δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούμε να κάνουμε, από την στιγμή μάλιστα που δεν είμαστε ιδιογωμοτές. Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε ένα φυσίγγι που με καλύπτει κατά το 70% αναφορικά με τις ελληνικές συνθήκες. Από κει και πέρα, η λύση σε τέτοιες πολύ εξειδικευμένες καιρικές περιπτώσεις είναι να βάλουμε λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη και να ανέβουμε μια κατηγορία σε ποιότητα.

Όλα αυτά βέβαια έχουν σημασία αφού έχουμε βεβαιωθεί ότι τα σκάγια μας πάνε εκεί που κοιτάμε γιατί αλλιώς και Remington να αγοράσουμε, πάλι τα φυσίγγια θα φταίνε.
Κ εγω αυτης της αποψης ειμαι , κ αυτης της αποψης ειναι κ οι επαγγελματιες που γεμιζουν τα φυσιγγια τους... Δεν τους συμφερει να παραγουν ενα φυσιγγι που θα "καιει" τις τσιχλες τις 3-4 μερες του χρονου που οι συνθηκες θα ειναι πολυ χειμωνιατικες γιατι ολη την αλλη χρονια θα φαει φολα... Αλλλωστε οσο περνουν τα χρονια οι χειμωνιατικες μερες ειναι ολο κ λιγοτερες...
Τετοιες μερες μπορουμε να παρουμε να φυσιγγι λιγο καλυτερης ποιοτητας ( που δεν μεταφραζεται παντα σε αυξημενη τιμη) να βαλουμε 8αρια αντι για 9αρια κ ενδεχομενως να κλεισουμε κ λιγο το τσοκ...
συμφωνώ σε όλα και με τους δύο
ψάχνοντας πολλά στη θεωρία παίρνεις λίγα στην πράξη ;)
σίγουρα ανεβαίνοντας ποιότητα τις κακές ημέρες κερδίζεις και αν είναι και μια διαφορά 15-20 ευρώ σε 10 κουτιά φυσίγγια που θα ρίξουμε maximum αυτές τις ημέρες <<σιγά τα ωά>>
7αρια δεν θα ρίξω κι εγώ ποτέ όταν μ αυτά κυνηγούσα κάποτε τις φάσσες στον Άβορο
η προταση του Άρι 8αράκια και κλείσιμο τσοκ δουλεύει και σε άλλες μέρες λιγότερα δύσκολές
η πυκνότητα αέρα το υψόμετρο μπορούν να σε τρελλάνουν με διαφορά ώρας την ίδια μέρα
 
σίγουρα ανεβαίνοντας ποιότητα τις κακές ημέρες κερδίζεις και αν είναι και μια διαφορά 15-20 ευρώ σε 10 κουτιά φυσίγγια που θα ρίξουμε maximum αυτές τις ημέρες <<σιγά τα ωά>>

Μακη αν κανεις αποφασιει να κανει λπετομερη απολογισμο στο τελος για τα χρηματα που γλιτωσε η δαπανησε θα δει οτι η διαφορα ειναι σχεδον μηδαμινη... Εκει που βλεπεις τη τσιχλα να κρεμαει ποδι η να πεφτει κοψοφετρη κ ριχνεις και δευτερο η τριτο φυσιγγι για να την τελειωσεις κ να μην την χασεις, θα μπορουσες να την ειχες παρει με το πρωτο... Ειναι πολυ πιο δαπανηρο ενα κακο φτηνο φυσιγγι απο ενα πιο καριβο κ αξιοπρεπες...;)
 
Καλημέρα σε όλους .... Αυτό που γράφετε όλοι σαν άνοδο στην ποιότητα, τι ακριβώς εννοεί ο καθένας ?? να υποθέσω πιό αξιόπιστη μάρκα, πιό ακριβή πυρίτιδα , πιό πολλά σκάγια, ???
Ας δώσει κάποιος ενα παράδειγμα πχ από euromix σε lambro καφέ ??
Από cheddite tordo σε cheddite jk6 ??? από mb classic σε F2 classic ?? από Jordan κόκκινο σε Jordan μπλέ ??
 
Καλημέρα σε όλους .... Αυτό που γράφετε όλοι σαν άνοδο στην ποιότητα, τι ακριβώς εννοεί ο καθένας ?? να υποθέσω πιό αξιόπιστη μάρκα, πιό ακριβή πυρίτιδα , πιό πολλά σκάγια, ???
Ας δώσει κάποιος ενα παράδειγμα πχ από euromix σε lambro καφέ ?? με τίποτα
Από cheddite tordo σε cheddite jk6 ??? ναι από mb classic σε F2 classic ?? ναι ναι από Jordan κόκκινο σε Jordan μπλέ ??δεν τα γνωρίζω
 
Πιο πολλα γραμμαρια δεν σημαινει κατα αναγκη οτι θα δουλευει σε δυσκολες συνθηκε ςγιατι εχει κ πιο ενισχυμενη γομωση... Μπορει να ισχυει μπορει οχι...
Εγω εννοω αλλαγη με καποιο φυσιγγι διαφορετικης πυριτιδας, ισως πιο "σκληρο" για τα γουστα μας σε συνηθισμενες συνθηκες...
 
Άρη, για κάνε μια προσπάθεια να διαβαθμίσεις κάποιες κλασικές τσιχλοπυρίτιδες με βαση την σκληρότητα και την καταλληλότητα σε δυσκολότερες συνθήκες ??? Να υποθέσω ότι jk6, MB36, TECNA δεν θα μπουν στη λίστα γιατί πάνε σε περισσότερα γραμμάρια ....
 
Δεν νομίζω ότι οι πυρίτιδες μπορούν να κατηγοριοποιηθούν με κριτήριο την σκληρότητα. Άλλοι παράγοντες καθορίζουν το λάκτισμα και τις πιέσεις, αλλά ας μας πει και ο Άρις που γεμίζει κι'όλας.
 
Θεωρω πως ολες οι πυριτιδες με το καταλληλο "στησιμο" δουλευουν σε ολους τους καιρους... Ακομα και παπιοφυσιιγγο με Aquila μπορουμε να φτιαξουμε... Καποιοι φορτωνουν τα φυσιγγια τους λιγο παραπανω για θεμα γοητρου, κυριως οι τοπικοι κατασκευαστες... Μια κρυα μερα η μια μερα με υγρασια θα διαλεγα ενα φυσιγγι με τροποποιημενη μοναβασικη η διβασικη ας πουμε ( Μβ32, sipe, s4 ) η καποιο με μονοβασικη που ειναι πιο σκληρο για τα γουστα μου... Πχ ενα γωνστο Tordo με Gm3 ... Οποτε το ριχνω με ηπιο κιαρο κουδουνιζει το κεφαλι μου, με κρυο ειναι φωτια... Το παραπνω σκεπτιμο βασιζεται στο οτι η πλειοψηφια των κατασευαστων φταιχνει ισσορροπημενα φυσιγγια για την πλειοψηφια των καιρικων συνθηκων... Για να δωσω ενα πιο συγκεκριμενο παραδειγμα, μια μερα με πολυ κρυο κ υγρασια δεν θα επαιρνα να ριξω το Cheditte Tordo αλλα το MB Classic...
 
Φιλος παντως προχτες με +3 βαθμους (κρυο για τα δεδομενα μας) εκανε καλη δουλεια με τα Τordo 30gr.

Σε αντιστοιχες καιρικες συνθηκες παλιοτερα (χιονονερο, παγωνια μεγαλη) χρησιμοποιουσα C7 ή JK6 αντι για την Α1 που γεμιζα τοτε
 
lako πολύ καλό φυσίγγι και σταθερό
το παραδέχομαι το έχω δουλέψει λίγο λόγω της τιμής του και μόνο
αυτό το aquila με είχε αφήσει πολύ ικανοποιημένο

διορθώνω λάθος μου πριν 2 μέρες:
τα oscar gold 31 γρ.είναι γεμισμένα με G3000 και όχι GM3
http://oscargoldshotshells.wix.com/oscar-gold#!about2/c19w9
με τα λακο τα 30 γρ. εριχνα την κυριακη..με το σουπερ ποζε τσοκ 3-4...πηρα πουλια δεν μπορω να πω αλλα τα περισσοτερα ζωντα κ εχασα 8 που επεσαν κ οταν πηγα να την πιασω ξαναπεταγε.asking.
 
με τα λακο τα 30 γρ. εριχνα την κυριακη..με το σουπερ ποζε τσοκ 3-4...πηρα πουλια δεν μπορω να πω αλλα τα περισσοτερα ζωντα κ εχασα 8 που επεσαν κ οταν πηγα να την πιασω ξαναπεταγε.asking.

Με 30gr πήγες στους -5? τι ήθελες να σου κάνουν τα έρμα? .what.
 
Με 30gr πήγες στους -5? τι ήθελες να σου κάνουν τα έρμα? .what.

Δεν έχει σημασία Jerry και άλλοι που έριχναν 32 τα ίδια είχαν. Η Κυριακή ήταν μια πολύ δύσκολη μέρα ;)
 
lako πολύ καλό φυσίγγι και σταθερό
το παραδέχομαι το έχω δουλέψει λίγο λόγω της τιμής του και μόνο
αυτό το aquila με είχε αφήσει πολύ ικανοποιημένο

διορθώνω λάθος μου πριν 2 μέρες:
τα oscar gold 31 γρ.είναι γεμισμένα με G3000 και όχι GM3
http://oscargoldshotshells.wix.com/oscar-gold#!about2/c19w9
με τα λακο τα 30 γρ. εριχνα την κυριακη..με το σουπερ ποζε τσοκ 3-4...πηρα πουλια δεν μπορω να πω αλλα τα περισσοτερα ζωντα κ εχασα 8 που επεσαν κ οταν πηγα να την πιασω ξαναπεταγε.asking.
Με 30gr πήγες στους -5? τι ήθελες να σου κάνουν τα έρμα? .what.
δεν το φορτωνω το δικαννο ρε τζερυ.buy.δεν ειχε -5 3 βαθμους ειχε ...αλλα οπως λεει ο γιωργος παγωμενη υγρασια...αντιθετα την παρασκευη οτι κ να εβαζα μεσα επεφτε αξεχαστη μερα
 
Δεν έχει σημασία Jerry και άλλοι που έριχναν 32 τα ίδια είχαν. Η Κυριακή ήταν μια πολύ δύσκολη μέρα ;)

Μωρέ ναι αλλά με τέτοιες θερμοκρασίες δεν πας με 30gr(Αλλά μπορεί να θέλεις να δοκιμάσεις όποτε όλα ειναι υποκειμενικά).. 32 και άνω..Στο απογευματινό εμένα είχε 4-5 βαθμούς τα RM πηγαίναν χαρτί.. Όμως είναι άλλο το πρωινό και άλλο το απογευματινό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top