Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παύλο εγώ θα σου πω για τις πολύ κακές αποδόσεις απο το φυσίγγια που εμπιστεύομαι χρόνια, το RC32.
Σχεδον όλα τα πουλιά ζωντανά .....η σκυλίτσα μου τα κυνήγαγε για να τα πιάσει..
Δεν σου λεω καθόλου για αυτά που συνέχιζαν την πτήση τους και έπεφταν νεκρά μετα απο αρκετα μέτρα.

Διονυση, παλι καλα που πεφτανε να λες. Μιλουσα με φιλους πριν λιγο και μου ειπαν οτι αν μαζευαν τα πουπουλα που επεφταν απο τα πουλια που τουφεκουσαν θα ειχαν φτειαξει ανετα μαξιλαρακι
 
Παύλο είναι πράγματι πολύ δημοφιλής η γέμιση sipe 33 grammi για τους γείτονες μας
λέγεται δε ότι είναι πιο συμφέρουσα στην ιδιογόμωση τον χειμώνα για σχετικά μικρές ποσότητες που γεμίζουν για τις δύσκολες ημέρες
σε εμπορική μορφή αν ανέβουν 1 γρ από τα 32 στα 33 λένε πάλι ότι ανεβαίνει πολύ η τιμή πώλησης
δεν συμφέρει λογικά να στοκάρουν 33 γρ για 10-15 μέρες συνολικού κυνηγίου
 
Εγω την κυριακη που βρεθηκα στο Μωλο,με φυσιγγια ιδιογομωσης που φτιαχνουμε εμεις γεμισμενα με mb 32,τα σκοτωματα ηταν ακαριαια,ολα τα πουλια ξερα εκτος 3-4 που δεν ημουν κεντρο και πεφτανε κοψωφτερα!!!
 
Εγω την κυριακη που βρεθηκα στο Μωλο,με φυσιγγια ιδιογομωσης που φτιαχνουμε εμεις γεμισμενα με mb 32,τα σκοτωματα ηταν ακαριαια,ολα τα πουλια ξερα εκτος 3-4 που δεν ημουν κεντρο και πεφτανε κοψωφτερα!!!
γραμμάρια πόσα;;;
νούμερο σκαγιών τι;;;;
ζορισμένο στο κλείσιμο;;;;;
πέστα ρε Τάκη με κουράζεις αδερφέ
.big smile.
 
Ακολουθώντας πάνω από δέκα χρόνια τον πατέρα μου στο κυνήγι βλέπω ότι η Gm3 δεν κολώνει χειμώνα καλοκαίρι σε κανένα καιρό... Πολύ καλή συμπεριφορά έχει και η PSB 1, νομίζω όμως ότι δεν τραβάει τόσο στον υγρό καιρό...​
 
Ακολουθώντας πάνω από δέκα χρόνια τον πατέρα μου στο κυνήγι βλέπω ότι η Gm3 δεν κολώνει χειμώνα καλοκαίρι σε κανένα καιρό... Πολύ καλή συμπεριφορά έχει και η PSB 1, νομίζω όμως ότι δεν τραβάει τόσο στον υγρό καιρό...
σωστά στις υγρασίες μου βγάζει αίμα
 
MB32 γεμιζω και γω χρονια καμποσα τωρα. 1.65χ32 με βυσμα Aquila. Bεβαια εδω κατω δε πιανει τα κρυα που πιανει σε σας, αλλα, προχτες με 3 βαθμους, μια χαρα τα καταφερνε, χωρις κοψοφτερα. Εγω εριχνα οτι ναναι, και μονο βραδι βραδι ειχα επιτυχιες. :(

Ομοιως και σε μερες που ο καιρος ειναι βροχερος και η υγρασια αυξημενη.
 
Χθες το πρωί πριν φύγω από το χωριό είπα να δοκιμάσω μερικά φυσίγγια σε καθιστά τσιχλοκότσυφα που πέφταν σαν τρελά σε έναν τεράστιο πλάτανο που έχω στο πίσω μέρος του σπιτιού.Ο πλάτανος είναι καλυμμένος από κισσό και έχει πολύ σπόρο.
Πήρα λοιπόν 8 κοτσύφια σε 10 λεπτά με αρνητικές θερμοκρασίες .H απόσταση ήταν από 25 μέχρι 30 μ.Έμεινα πολύ ευχαριστημένος ειδικά απο τα SIPE της NOBEL αλλά και απο τα F2.
Ολα τα πουλιά ξερά και καθαρά χωρίς αίματα
 
Χθες το πρωί πριν φύγω από το χωριό είπα να δοκιμάσω μερικά φυσίγγια σε καθιστά τσιχλοκότσυφα που πέφταν σαν τρελά σε έναν τεράστιο πλάτανο που έχω στο πίσω μέρος του σπιτιού.Ο πλάτανος είναι καλυμμένος από κισσό και έχει πολύ σπόρο.
Πήρα λοιπόν 8 κοτσύφια σε 10 λεπτά με αρνητικές θερμοκρασίες .H απόσταση ήταν από 25 μέχρι 30 μ.Έμεινα πολύ ευχαριστημένος ειδικά απο τα SIPE της NOBEL αλλά και απο τα F2.
Ολα τα πουλιά ξερά και καθαρά χωρίς αίματα
φυσιγγάρες και τα 2
και κοτσύφια που κρατάνε σκάγια .fff.
για τις δύσκολες αυτές μέρες είναι πολύ φθηνά γιατί κάνεις οικονομία στα νεύρα σου
;)
 
για τις δύσκολες αυτές μέρες είναι πολύ φθηνά γιατί κάνεις οικονομία στα νεύρα σου ;)

Ακριβώς Μάκη.Γιατί αυτό που έπαθα με τις φάσσες φέτος ήταν πρωτόγνωρο .
Και νόμιζα ότι είχα μαζί μου Lambro μπλέ που είναι με Sipe αλλά τελικά δεν τα είχα.
Κρίμα γιατί θα είχα μια καλή λύση
.
 
Και τώρα που το έζησα αυτό με την παγωνιά και τα sipe και επειδή τα βρήκα και σε προσφορά λέω να πάρω μερικά αύριο.
 
Αυτές οι πυριτιδες εκτος από την υγρασία θελουν και πολύ χαμηλες θερμοκρασίες. Εάν δεν εχουμε και τα 2 αυτά μαζι το αποτέλεσμα είναι τραγικο. Γιαυτο ΜΒ 32 και ΜΒ 36 δαγκωτο.
 
πριν μια εβδομάδα πήραμε με ένα φίλο μου από 3 κουτιά φυσίγγια OSCAR 32 γρ. με gm3
λόγω της ίωσης δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω
ο φίλος όμως τις 3 τελευταίες ημέρες τα έριξε σε απογευματινα με 2 διαφορετικά όπλα και μου είπε ότι ήταν τέλεια
ξύριζαν μου είπε χαρακτηριστικά
νούμερα 8-9 τιμή 6 ευρώ το κουτί
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top