Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
πολύ ενδιαφέρουσα η εξέλιξη της κουβέντας...
να κρατήσω λοιπόν ότι τα πιό χοντρά σκάγια θέλουν λιγότερη προσκόπευση από τα πιό λεπτά ???
εφέτος ρίχνω με Euromix 8-9 και είχα την εντύπωση ότι τα πουλιά τα έχανα λόγω λάθους υπερβολικής προσκόπευσης,
 
Όποιος θέλει, ας κάνει το εξής: Ας χρησιμοποιήσει ένα ψιλό νούμερο σε ένα ψηλωμένο πουλί και εάν αστοχήσει να ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ την προσκόπευση. Μετά να μπει εδώ και να γράψει τι έγινε.;)

Τρομερη διαφορα στην ταχυτητα κ την προσκοπευση ειδα στο σκοπευτηριο οταν τουφεκουσαμε ενα πιατο του mark καμια 10αρια μετρα πισω απο το βατηρα 6 του skeet... Οι τουφεκιες επεφταν αφου το πιατο περναγε τον pull κ στην καθοδο του... Τα φυσιγγια ηταν 9αρια, 9,5αρια και 7,5αρια... Η διαφορα με τα 7,5αρια ηταν κατι παραπανω απο εντυπωσιακη... Το 9 κ 9,5 ηθελαν πολυ μεγαλυτερη προσκοπευση για να σπασει το πιατο...

Πείτε τα για να μην τα λέω εγώ, όταν είδα την διαφορά στις ταχύτητες μεταξύ του 9 και του 7,5 στο sporting σε φυσίγγια του ίδιου κατασκευαστή, βιάστηκαν πολλοί να με πουν υπερβολικό. Από την άλλη μου έκανε τόσο εντύπωση ότι άνθρωποι που έχουν φάει τα νιάτα τους στα σκοπευτήρια δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τις ταχύτητες μεταξύ ενός 7,5 και ενός 9. Πολλοί "γνώστες" όταν έβλεπαν τα βίντεο με τις τσίχλες, έλεγαν σαρκαστικά ότι οι προσκοπεύσεις που χρησιμοποιώ ήταν προσκοπεύσεις παπιών και όχι τσιχλών. Το ότι η τσίχλες πέφταν κεραυνοβολημένες, δεν τους έκανε να αναρωτηθούν αν τελικά η προσκόπευση ήταν απαραίτητη.

πολύ ενδιαφέρουσα η εξέλιξη της κουβέντας...
να κρατήσω λοιπόν ότι τα πιό χοντρά σκάγια θέλουν λιγότερη προσκόπευση από τα πιό λεπτά ???
εφέτος ρίχνω με Euromix 8-9 και είχα την εντύπωση ότι τα πουλιά τα έχανα λόγω λάθους υπερβολικής προσκόπευσης,

Βασίλη σε γενικές γραμμές ναι, αλλά και αυτό δεν μπορεί να βρει εφαρμογή με αναφορές του στυλ, πόσο μπροστά, πόση προσκόπευση κτλ. Ο Λεωνίδας είναι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσει σε τέτοια θέματα αλλά θεωρώ ότι η τριβή με ένα συγκεκριμένο φυσίγγι είναι ο καλύτερος τρόπος για να αποθηκεύσει το υποσυνείδητο σου την προσκόπευση που χρειάζεται. Μην ξεχνάς το πιο σημαντικό για μένα προσωπικά, οι αναφορές σε προσκοπεύσεις αφορούν πουλιά περαστά (καρτέρια) και όχι τόσο περπατητά που κάνουμε συνήθως τέτοια εποχή που δεν έχει περάσματα.
 
  • Like
Reactions: leo
Ωραίος ο ψηλός! Και τώρα ένα φιλοσοφικό ερώτημα που μου αρέσει να θέτω: Μία τσιχλα και ενα πρασινοκέφαλο πετούν με την ίδια ταχύτητα στην ίδια απόσταση. Ποιο από τα δύο θέλει μεγαλύτερη προσκόπευση;
 
Ωραίος ο ψηλός! Και τώρα ένα φιλοσοφικό ερώτημα που μου αρέσει να θέτω: Μία τσιχλα και ενα πρασινοκέφαλο πετούν με την ίδια ταχύτητα στην ίδια απόσταση. Ποιο από τα δύο θέλει μεγαλύτερη προσκόπευση;

Θεωρητικα, αν τα τουφεκιζαμε με το ιδιο φυσιγγι πχ 7αρι ιδια προσκοπευση. Πρακτικα τωρα επειδη τι τσιχλα θα την τουφεκισουμε με πχ 9αρι ενω τον πρασινο με πχ 4αρι μεγαλυτερη προσκοπευση στη τσιχλα.
 
Με ιδιο φυσίγγι.

Πολυ δυσκολα μας βαζεις αποψε Λεωνιδα. Αν ειναι ιδιο το φυσιγγι θα επιμεινω στην αρχικη μου προταση (ιδια προσκοπευση) αλλα θα μου αρεσε να ακουσω και αλλες αποψεις...
 
Η προσκόπευση στη τσίχλα υπολογίζεται από το κεφάλι της ενώ της πάπιας από το σώμα.....η διαφορά είναι το μήκος....μιας τσίχλας....
Αν τα πουλιά πετούν μαζί, μύτη με μύτη, και η προσκόπευση για τη τσίχλα είναι το μήκος μίας τσίχλας, για τη πάπια θα είναι το μήκος από 2 τσίχλες.....
Πόσο πιθανό είναι να έχω δίκιο ;;;
 
Καλα το πας. Αν υπολογίσουμε την προσκόπευση απο το κεφάλι κάθε πουλιού, τότε η προσκόπευση ειναι η ίδια. Αν χρησιμοποιήσουμε ολόκληρο το σώμα του πουλιού, όπως υποθέτω κανουν οι περισσότεροι, τότε η τσιχλα θα χρειαστεί μεγαλύτερη προσκόπευση.
 
δεν προλαβα χθες να παρω φυσιγγια απο το μαγαζι που ψωνιζω στην αθηνα, κ σημερα βρεθηκα σε ενα μαγαζι στην περιοχη μου κ βρηκα κατι φυσιγγια οσκαρ μαυρα 32 γρ με πυριτδα κρανουλαρ ...θελω να δω τι λενε εχει κανεις καμια απιοψη?τσιμπησα 5 κουτια να εχω για αυριο κ να γλυτωσω κ την καζουρα απο την παρεα γιατι την περασμενη βδομαδα ξεμεινα κ μου λεει ο γιανναρος εισαι απαραδεκτος.sarcastic.εγω παντα μου λεει εχω 6 κουτια μαζι μου.very shoked.χαχαχαχα
 
Τι λένε τα Lambro Tordo 30; Είχα ξεμείνει και ήταν τα μόνα με λογική τιμή στην Νέα Μάκρη που σταμάτησα να αγοράσω.
 
Σήμερα το πρωί είχε κρύο λόγω του χιονιού και υγρασία λόγω του ψιλό- νοτιά.... Άφησα στην άκρη τα F2 και ξεστόκαρα ενα κουτάκι ΠΥΡΚΑΛ πράσινα που το είχα πολυ καιρό στο αμάξι ... Από το καλό στο καλύτερο... Όλα ξερά...;)
 
Τι λένε τα Lambro Tordo 30; Είχα ξεμείνει και ήταν τα μόνα με λογική τιμή στην Νέα Μάκρη που σταμάτησα να αγοράσω.
Άκυρη η απορία, τα δοκίμασα ήδη. Κοντινό απογευματινό με τουφεκιές από 35 έως 60 μέτρα! 7 πουλιά με 7 τουφεκιές, τούβλα! Πολύ καλό φυσίγγι για γλυκό καιρό τελικά!
 
Ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και το φυσίγγι Τάσο. Άλλες φορές σηκώνω το όπλο ακόμα πιο μακριά, άλλες θεωρώ και τα 40 υπερβολή. Δεν μπορούμε να τα τσουβαλιάσουμε όλα...
 
Λογικο leo για την σκοπευτικη σου ικανοτητα, η δικες μου δεν το επιτρεπουν να το κανω αυτό. Παντος το DVD σου δεν το ξεχνω πολυ καλος συμβουλος.
 
  • Like
Reactions: leo
Λογικο leo για την σκοπευτικη σου ικανοτητα, η δικες μου δεν το επιτρεπουν να το κανω αυτό. Παντος το DVD σου δεν το ξεχνω πολυ καλος συμβουλος.
Εσυ οταν θα κανεις την εγχειριση καταρακτη που λεγαμε,θα ντουφεκας και πιο μακρια!!.,,,,,..yell at.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top