Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κι εγω υπέρ του να βρει ενα δευτερο όπλο, φτιαχνει ενα κοντακι που θα κανει και στα 2 και με λιγοτερο απο 1000€ εχει 2 όπλα διαμάντια
Οσο για το κομμενο επισης θεωρώ οτι θα το βρει με ενα φυσιγγι συγκεντρωτικό με χαμηλές πιέσεις, ας δοκιμασει sporting του κενταύρου, αλλιως ιδιογομωση.
Και ενα επιπλέον μπορει να τοποθετήσει thin wall colonial στην πανω κάνη
 
Baikal mp 156 παρουσιαση
Ευριπο ετοιμασου θα καρφωσουμε και τα τσοκ και θα κενταει...

παναγο μη βιαστεις λοιπον να παρεις οπλο.κρατα τα φραγκα και μολις ερθει περιμενε λιγο και τσιμπα τη.απο τη bellmonte την 1 καλυτερη τη βλεπω
 
Το οπλο σε καμια περιπτωση δεν ειναι αχρηστο.Το οτι ειναι κομενο το περιοριζει σε κυνηγια με κοντινες-μεσαιες αποστασεις.Η αφαιρεση που εχει γινει στις πλαινες και την σκοπευτικη ριγα μονο μειον δεν ειναι(αν εγινε σωστα)
Τωρα στο θεμα βλητικης του οπλου...πριν κατηγωρησουμε το οπλο θα πρεπει να ξερουμε αν ο σκοπευτης το κρατα σωστα,η σταση του ειναι σωστη αλλα και το κυριοτερο αν του ερχεται το κοντακι καλα,αν κατι δεν εινα σωστο μην περιμενεις να παει η τουφεκια εκει που πρεπει,ακομα και στο χαρτονι....αν βγαλουμε και αυτες τις περιπτωσεις και πουμε πως ειναι ολα σωστα τοτε πρεπει να ψαξουμε το σωστο φυσιγγι για το οπλο το οποιο μετα το κοψιμο των καννων εχει γινει κυλιντρος και στις δυο καννες,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.
ναι...ποιο φυσίγγι θα μπορούσε να είναι αυτό; με χαμηλές πιέσεις σε χοντρό νούμερο; το μόνο που σκέφτομαι είναι το labor steel classic 30g νμρ.4 ίσως με λίγο βάρος μπροστά να δουλέψει..
 
Κι εγω υπέρ του να βρει ενα δευτερο όπλο, φτιαχνει ενα κοντακι που θα κανει και στα 2 και με λιγοτερο απο 1000€ εχει 2 όπλα διαμάντια
Οσο για το κομμενο επισης θεωρώ οτι θα το βρει με ενα φυσιγγι συγκεντρωτικό με χαμηλές πιέσεις, ας δοκιμασει sporting του κενταύρου, αλλιως ιδιογομωση.
Και ενα επιπλέον μπορει να τοποθετήσει thin wall colonial στην πανω κάνη
χμμ.. Με 8,1/2 λίγο δύσκολο να πέσει το παπί,εκτός αν περάσει στα 10 μέτρα..
 
Baikal mp 156 παρουσιαση
Ευριπο ετοιμασου θα καρφωσουμε και τα τσοκ και θα κενταει...


Μεγάλη κίνηση από τους Ρώσους να αλλάξουν μηχανισμό και να πάνε στην αδράνεια.
Με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το όπλο.
Δεν ξέρω αν βγάλει κουσούρια σαν κάτι καινούργιο αυτό μόνο ο χρόνος θα το δείξει.
Υ.Γ Τα 24άρια δεν τα συμπαθεί πολύ..sarcastic.
 
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Πέρυσι ένας φίλος αγόρασε ένα μπαϊκαλάκι παλιό, το πρώτο του όπλο και πρώτη κυνηγετική χρονιά, με βγαλμένες τις πλαϊνές και σκοπευτική ρίγα,κομμένο στους 60 πόντους με πορτινγκ.. βαφτίστηκε στην πάπια και φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, το δοκιμάσαμε στο χαρτόνι , τραγωδία... Στα δέκα μέτρα μέχρι και πάπια χωρούσε στα καινά.. Πάνω από 30γρ όλες οι τουφεκιές φευγαν πάνω στα 34 κόντεψε να φάει την κάνη στα μούτρα.. αυτό το όπλο ουτε για μπεκάτσα και ορτύκι κάνει.. Άντε και βάλουμε βαρύδια στην κάνη,τι να ρίξει; και να κατεβάσει την πάπια έστω και στα 15-20 μέτρα;;; για να πάρει άλλο όπλο για φέτος δεν το κόβω.. Καμία ιδέα;;;
Για μένα τέτοιες επεμβάσεις σε όπλα αν δεν γίνονται σωστά κ μελετημένα πιστεύω οτι γίνονται επικίνδυνα για την ασφάλεια μας,επιδη έτυχε να ρίξω με πλάγιο baikal ij 58 στους 60 πόντους είχαν αφαιρεθεί η σκοπευτική ριγα κ ριγα σιγκολισης των κανών μέχρι εκεί που τελειώνουν οι θαλάμες,η κάνες είχαν γίνει κύλινδρος κ βελτιωμένος κυλ. κ κοντάκι στα 35 εκ έριξα με φυσίγγι 24 skeet το πιατάκι μπορεί να το έσπασα άλλα μου ήρθε ζαλάδα κ κόντεψε να μου φύγει σφράγισμα πόναγα για 2 μέρες τα σαγονιά,εννοείτε ότι δεν έριξα άλλο φυσίγγι,το οπλο εκτος απο το οτι ηθελε αλλο κοντακι, για μενα δεν έπρεπε να αφαιρεθεί η ριγα σιγκολισης,
Τώρα για το φίλο σου κ εγώ θα έλεγα να πάρει ενα άλλο baikal για τα παπακια να φτιάξει κ ενα κοντάκι κ για τα 2 το κομμενο ας το κρατήσει για κανένα περπατιτο για τσίχλες
 
Μεγάλη κίνηση από τους Ρώσους να αλλάξουν μηχανισμό και να πάνε στην αδράνεια.
Με μια πρώτη ματιά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το όπλο.
Δεν ξέρω αν βγάλει κουσούρια σαν κάτι καινούργιο αυτό μόνο ο χρόνος θα το δείξει.
Υ.Γ Τα 24άρια δεν τα συμπαθεί πολύ..sarcastic.

Φίλε Γιώργο τα 24 δεν τα συμπαθούσαν και μερικές αερίων 153/155 εκτός αν έσφιγκες παραπάνω από την γραμμή το πιστόνι αερίων.
Καινούριο σύστημα για τσι Ρώσους, λογικό να βγάλει "βρεφικές ασθένιες"... Απο το βίντεο πάντως φαίνεται ότι έχει πολυυυυυυυ μαλακό ελατήριο..
 
.buy buy.
Κριμα να παει χαμενο,ετσι οπως το λες ειναι αχρηστες οι καννες.
Ας ρωτησει κανα σοβαρο οπλουργο μηπως μαζευετε αν κ μαλλον ειναι αδυνατο..
Απο περιεργεια, εχεις ριξει με κανα συγκεντρωτικο φυσιγγι της nsi η καποιο rem να δουμε τι θα δειξει?
ναι δοκίμασε αλλά οι κάνες είναι τόσο ελαφρες που σηκώνοντε πάρα πολύ... Σε περπατητό κοτσύφι δεν μπόρεσε να κάνει ούτε ένα πουλί...buy buy.
 
Καλημέρα παλικάρια...
Οι βίδες για να βγουν τα κοντακια απο ποζε 27 και πλαγιο 43 τι τύπου είναι...? θέλει αλλεν, καρυδακι, σταυροκατσαβιδο.?
Ευχαριστω
όπως σωστά λέει ο Νιος είναι ίσια . θέλει μακρύ κατσαβίδι με ΧΟΝΤΡΌ κεφάλι, μην βάλεις λεπτό θα τσακίσεις την εγκοπή.
αν δεν έχεις μεγάλο κατασαβιδι και έχεις καστανιά με προεκτάσεις που παίρνει μύτες ... πήγαινε σε ενα βίδαδικο και πάρε την ποιο χοντρή και φαρδιά μύτη που θα βρεις και να την έχεις για αυτή την δουλειά ;). εγώ έτσι το δουλεύω .
λογικά αν δεν το έχεις ξανανοίξει θα είναι αρκετά σφιχτό... μην σε παραξενέψει ! ΑΛΛΑ έχε το νου σου μην το παρακάνεις μετά στο σφίξιμο όταν το ξανά δέσεις !
 
Εχει καποιος το baikal 27 με τον καινουριο κωδικο mp;
Δηλαδη mp 27m δισκανδαλο
Να μου πει μηκος κοντακιου,
λογικα ειναι για δεξιοχειρες ( cast-off )
Συνολικο μηκος οπλου με της 72,5αρες κανες κ αν μαμισιο ψηλοντουφεκαει;
Κ να μου προτεινεται ενα πελμα για απορροφηση του λακτισματος
Το ξυλινο πελμα που εχει τι παχος ειναι;
Ευχαριστω
 
Εχει καποιος το baikal 27 με τον καινουριο κωδικο mp;
Δηλαδη mp 27m δισκανδαλο
Να μου πει μηκος κοντακιου,
λογικα ειναι για δεξιοχειρες ( cast-off )
Συνολικο μηκος οπλου με της 72,5αρες κανες κ αν μαμισιο ψηλοντουφεκαει;
Κ να μου προτεινεται ενα πελμα για απορροφηση του λακτισματος
Το ξυλινο πελμα που εχει τι παχος ειναι;
Ευχαριστω
Απόσταση κοντακιου σκανδάλης 36,5 εκατοστά δεν ψηλοτουφεκαει συν. Μήκος δεν θυμάμαι το πέλμα του είναι πολυ καλό και δεν έχει ανακρουση
 
Απόσταση κοντακιου σκανδάλης 36,5 εκατοστά δεν ψηλοτουφεκαει συν. Μήκος δεν θυμάμαι το πέλμα του είναι πολυ καλό και δεν έχει ανακρουση
Εχεις καμια δοκιμη σε φωτογραφια να δω πως ριχνει σε σχεση με το στοχο;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top