Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τασο αν επρεπε να κρατησω ενα μονο οπλο θα επελεγα το Baikal που εχω, κανενα αλλο. Στην Ελλαδα του σημερα και του "χθες"
κανενα αλλο οπλο δεν εχει τετοια μακροζωια, με αυτα μεγαλωσαμε, και εμεις και οι πατεραδες μας
Ειμαστε μακρια για να σου σφίξω το χερι...shake hands.
 
Last edited:
Μολις μου ηρθε η απορια για το αν υπαρχει και ποσο ειναι το μεριδιο των Baikal στις πωλησεις κυν. οπλων στην αγορα των ΗΠΑ... .xm.
 
Μολις μου ηρθε η απορια για το αν υπαρχει και ποσο ειναι το μεριδιο των Baikal στις πωλησεις κυν. οπλων στην αγορα των ΗΠΑ... .xm.
Χρηστο υπάρχουν με την ονομασία spartan remington αλλά αν κρίνω από τις δύο μεγαλύτερες σελίδες πωλησης όπλων gun broker και guns international δεν έχουν και τόσο μεγάλο μερίδιο αντίθετα με τα τουρκικά που είναι πανταχού παρόν.
 
Χρηστο υπάρχουν με την ονομασία spartan remington αλλά αν κρίνω από τις δύο μεγαλύτερες σελίδες πωλησης όπλων gun broker και guns international δεν έχουν και τόσο μεγάλο μερίδιο αντίθετα με τα τουρκικά που είναι πανταχού παρόν.
Και πριν από την εισαγωγή από τη Remington με την ονομασία Spartan, τα Baikal εισάγονταν από μια εταιρεία ΕΑΑ (European American Armory). Είχα διαβάσει κάποιες παρουσιάσεις και τεστ σε αμερικάνικα περιοδικά (Guns & Ammo, Guns Magazine, κλπ) πριν πολλά χρόνια, 15ετία και βάλε...
Πάντως τα τουρκικά όπλα είχαν από τότε μπει δυναμικά στην αμερικανική αγορά, υπήρχαν συχνά παρουσιάσεις στα παραπάνω περιοδικά, τούρκικων όπλων διαφόρων κατασκευαστών, εισαγωγές της ίδιας παραπάνω εταιρείας (ΕΑΑ), κάποιας TRISTAR, της γνωστής CZ-USA και άλλων.
Όσο για τα Baikal, νομίζω ότι τώρα και τα "Remington Spartan", έχουν πάψει να εισάγονται πια, δεν ξέρω αν εισάγονται από κάποιους άλλους. Έχω κόψει και τα περιοδικά εδώ και κάποια χρόνια και δεν ξέρω τι γίνεται... .xm.
 
Last edited:
Πάντως τα τουρκικά όπλα είχαν από τότε μπει δυναμικά στην αμερικανική αγορά, υπήρχαν συχνά παρουσιάσεις στα παραπάνω περιοδικά, τούρκικων όπλων διαφόρων κατασκευαστών, εισαγωγές της ίδιας παραπάνω εταιρείας (ΕΑΑ), κάποιας TRISTAR, της γνωστής CZ-USA και άλλων.
Αν βάλεις και τα φασον όπλα Αμερικάνικων εταιρίων που κατασκευάζονται από Τουρκικές οπλοβιομηχανίες...
π.χ RUGER ή τα SKB που πλέον (δυστυχώς) είναι Τούρκικα, τότε το μερίδιο της πίτας που κατέχουν τα Τουρκικά όπλα στην Αμερικανική αγορά ανεβαίνει αρκετά...
 
Last edited:
Μα ο καλυτερος πελατης της Αμερικης στα εξοπλιστικα ειναι η τουρκια τι αλλο να περιμεναμε, τα ρωσικα θα διαφημιζανε? Ας μην ξεχναμε πως τα baιkal θεωρουνται στα 20 καλυτερα οπλα , ενω το πλαγιοκανο baikal νομιζω τι ij58 ηταν το μονο που ανταγωνιστηκε το χ21 της winchester στο τεστ των 30000 συνεχομενων βολων ολα τα αλλα κλαταραν κοινως, ενω ειναι και το μοναδικο οπλο στη τραπεζα δοκιμων στην αγγλια νομιζω που περασε το τεστ με την καννη κλειστη. Οσο για τις βολες τους εγω θα πω οτι τις νουφεκιες που εχω δει απο το ij26 προσωπικα δεν εχω δει απο οποιο οπλο περασε απο τα χερια μου......
 
Δεν ξερω αν θα τα ηταν 1500 πάντως Πέτρο θα ηταν σίγουρα πολύ ακριβότερο.
Οι Ρώσοι τα καταφέρνουν γενικά να φτιάχνουν αξιόλογα προϊόντα σε καλές τιμες μαλλον γιατι δεν δίνουν σημασία σε πολλα φρου φρου και αρώματα αλλα δίνουν περισσότερο βαση σε λιτότητα κ αντοχή.
 
Το φινιρισμα που δεν εχουν τα ρωσικα οπλα ειναι σε θεματα που δεν απτονται της βλητικης, οποτε δεν πειραζει και η ελλειψη του. Μηχανικα, και βλητικα, ειναι οπλο υπεροχο. Ομως, τα USSR οπλα ηθελαν οπωσδηποτε μακρυτερο κοντακι
 
Ντάξει τα όπλα BAIKAL είναι τίμια γιαυτα που προσφέρουν (σε αντίθεση με κάποια υπερτιμημένα μοντέλα άλλων εταιριών) και σίγουρα Ευρωπαϊκες εταιρίες με τα σαφώς υψηλότερα ημερομίσθια δεν θα μπορούσαν να προσφέρουν το ίδιο όπλο στην ίδια τιμή...
Αλλά...
Οσο αφορά τη σχεδίαση...αντιγραφές (το πλαγιόκαννο από το Winchester 21, στο Super poze από το Browning 25)...
Οσο αφορά την αντοχή τους...νταξει υπάρχουν και άλλα όπλα που βρίσκονται (τουλάχιστο) στα ίδια επίπεδα αντοχής και με ελαφρύτερες κάννες...
Οσο αφορά τις βαφές τους...πολλά ''πετάνε'' σκουριά (ειδικά στις ρίγες)...
Οσο αφορά το ζύγισμα τους...από τα πιο αζύγιστα όπλα που έχω πιάσει...
Οσο αφορά την εργονομία τους...άγαρμπα και με υπερβολικά σφιχτή λειτουργία...
Οσο αφορά τις σκανδάλες του...στα περισσότερα σκληρές...
Οσο αφορά τους αυτοματισμούς (μονή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς)...μακρυά, βγάζουν συχνά προβλήματα...
Οσο αφορά τη ντουφεκιά τους...έχω δει και καλύτερες με τα συγκεκριμένα σφιχτά τσοκ...
Οσο αφορά την εργονομία του κοντακιού...κουπιά...
Οσο αφορά τα ξύλα...σανιδιές (τουλάχιστο στα τελευταία μοντέλα αντικατεστησαν την οξιά με καρυδιά)...
Οσο αφορά την αισθητική τους...Νο comments...
Δυνατό του όπλο, ο πολύ καλός μηχανισμός που δε βγάζει βλάβες, τα καλά ατσάλια, οι κάννες κολλημένες με καλάι και η χαμηλή τιμή που το κάνουν ένα ιδανικό θεμέλιο για μετατροπές που βελτιώνουν ουσιαστικά όλα τα παραπάνω μειονεκτηματα του (δικαιολογημένα σ' αυτά τα επίπεδα τιμής) και στην ουσία το κάνουν ένα όπλο που δεν έχει σχέση με το αρχικό και πολύ δύσκολα βρίσκεις στην τιμή της αγοράς+μετατροπή...


* ουτε φίδι στον κόρφο μου, θα πέσει πάνω μου το ανάθεμα των απανταχού Μπαϊκαλάκηδων.....sarcastic.
**αδέρφια μη βαράτε έχουν μια δόση υπερβολής αυτα που γράφω και έχω τα όπλα Baikal σε μεγάλη εκτίμηση ....sarcastic.
 
Last edited:
Ντάξει τα όπλα BAIKAL είναι τίμια γιαυτα που προσφέρουν (σε αντίθεση με κάποια υπερτιμημένα μοντέλα άλλων εταιριών) και σίγουρα Ευρωπαϊκες εταιρίες με τα σαφώς υψηλότερα ημερομίσθια δεν θα μπορούσαν να προσφέρουν το ίδιο όπλο στην ίδια τιμή...
Αλλά...
Οσο αφορά τη σχεδίαση...αντιγραφές (το πλαγιόκαννο από το Winchester 21, στο Super poze από το Browning 25)...
Οσο αφορά την αντοχή τους...νταξει υπάρχουν και άλλα όπλα που βρίσκονται (τουλάχιστο) στα ίδια επίπεδα αντοχής και με ελαφρύτερες κάννες...
Οσο αφορά τις βαφές τους...πολλά ''πετάνε'' σκουριά (ειδικά στις ρίγες)...
Οσο αφορά το ζύγισμα τους...από τα πιο αζύγιστα όπλα που έχω πιάσει...
Οσο αφορά την εργονομία τους...άγαρμπα και με υπερβολικά σφιχτή λειτουργία...
Οσο αφορά τις σκανδάλες του...στα περισσότερα σκληρές...
Οσο αφορά τους αυτοματισμούς (μονή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς)...μακρυά, βγάζουν συχνά προβλήματα...
Οσο αφορά τη ντουφεκιά τους...έχω δει και καλύτερες με τα συγκεκριμένα σφιχτά τσοκ...
Οσο αφορά την εργονομία του κοντακιού...κουπιά...
Οσο αφορά τα ξύλα...σανιδιές (τουλάχιστο στα τελευταία μοντέλα αντικατεστησαν την οξιά με καρυδιά)...
Οσο αφορά την αισθητική τους...Νο comments...
Δυνατό του όπλο, ο πολύ καλός μηχανισμός που δε βγάζει βλάβες, τα καλά ατσάλια, οι κάννες κολλημένες με καλάι και η χαμηλή τιμή που το κάνουν ένα ιδανικό θεμέλιο για μετατροπές που βελτιώνουν ουσιαστικά όλα τα παραπάνω μειονεκτηματα του (δικαιολογημένα σ' αυτά τα επίπεδα τιμής) και στην ουσία το κάνουν ένα όπλο που δεν έχει σχέση με το αρχικό και πολύ δύσκολα βρίσκεις στην τιμή της αγοράς+μετατροπή...


* ουτε φίδι στον κόρφο μου, θα πέσει πάνω μου το ανάθεμα των απανταχού Μπαϊκαλάκηδων.....sarcastic.
**αδέρφια μη βαράτε έχουν μια δόση υπερβολής αυτα που γράφω και έχω τα όπλα Baikal σε μεγάλη εκτίμηση ....sarcastic.
Ουυυυυυυ.στην πυρά οι εγκαθετοι
.evil..evil..evil.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top