Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σκεφτομαι να αγορασω δισκανδαλο. Το θελω να γινει με αγγλε κοντακι απο 3100 εως 3200 γραμμαρια
Αν είσαι δεξιόχειρας πιστεύω ότι είναι εύκολα τα πράγματα.Εγω θα το έπαιρνα με άσπρη βάση και τσοκακια και θα το πηγαινα σε κοντακα για Άγγλε κοντάκι και ένα καλό πέλμα .
 
Αν είσαι δεξιόχειρας πιστεύω ότι είναι εύκολα τα πράγματα.Εγω θα το έπαιρνα με άσπρη βάση και τσοκακια και θα το πηγαινα σε κοντακα για Άγγλε κοντάκι και ένα καλό πέλμα .
Και γω αυτο σκεφτομαι να κανω. Και επι πλεον λεπτυμα παπιας. Ποσο λες να ελαφρυνει?
 
Προσωπικά,αν με έπαιρνε το μήκος του τσοκαρισματος ,θα έκοβα λίγο κάννες, σταθερό 4* 2*,δισκανδαλο,αγγλε κοντάκι και χωνευτη ρίγα...
Έχεις κυνηγήσει με όπλο με αγγλε κοντάκι αν όχι πιάσε πρώτα κάποιο με αγγλε.
 
Δημήτρη νομίζω ότι δε θα μαλακώσει έτσι. Το σφίξιμο έχει να κάνει με την επαφή του σίδερου της πάπιας με τη μπασκουλα. Δοκίμασε να γυαλισεις τα σημεία επαφής με ψιλό ντουκοχαρτο. Πρόσεξε μη χαλάσεις το σχήμα. Αν δε τοχεις άσε να στο κάνει οπλουργος. Επίσης σφίγγει η χαλαρώνει με χτύπημα του αγγιστρου που ασφαλίζει η πάπια. Το δεύτερο μη το επιχειρήσεις καν μόνος.
Είχα διαβάσει ότι προσεχτικο και σταδιακό γυάλισμα του άγκιστρου των καννων μαλακώνει την όπλιση.
Προφανώς ίδιο αποτέλεσμα έχουν και με το κτύπημα του αγγιστρου αλλά το βλέπω πολύ βάρβαρο!
 
Είχα διαβάσει ότι προσεχτικο και σταδιακό γυάλισμα του άγκιστρου των καννων μαλακώνει την όπλιση.
Προφανώς ίδιο αποτέλεσμα έχουν και με το κτύπημα του αγγιστρου αλλά το βλέπω πολύ βάρβαρο!
Αυτό έχω κάνει κι εγώ στο μονόκαννο IZH 18, (μόλις το πήρα, και ανακάλυψα την αιτία που ήταν τόσο σφιχτό) ... Και ανοιγοκλείνει σαν εγγλέζικο !! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top