Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μόνο πρόσεξε λίγο τη βαφή γιατί είναι λίγο ευαισθητούλα σ' αυτό το τουφέκι, απ' ότι έχω δει
Το ξέρω - έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές ειδικά για την βάση και είναι ένα "ευαίσθητο" σημείο της.
Άν επικρατήσει και μου αρέσει στην πράξη (επί του πεδίου) άν και όποτε έρθει η στιγμή που θα χρειαστεί μια ανανέωση βλέπουμε.😁

Ξέχασα να αναφέρω πώς η βαφή της κάννης είναι μάτ στην τελευταία αυτή ξύλινη έκδοση και το πέλμα κανονικό ελαστικό με εγκοπές - όχι το "φουτουριστικό" της αρχικής μορφής που ενσωμάτωνε και ένα "αντικραδασμικό" άς πούμε σύστημα για την ανάκρουση. Έχει αλλάξει επίσης το σχήμα της βίδας της πάπιας.

Τις ξύλινες πως τις ξεχωρίζεις?? Παλιά με τη facelift. Στις πλαστικές ξέρω σε αυτές δε βρίσκω άκρη.
Από την ψάθα στη λαβή του κοντακιού και της πάπιας αλλά κυρίως από την κλειστή γωνία της λαβής - το πιστολέ είναι πολύ έντονο σε σχέση με το παλιότερο σχέδιο.

Δες την φωτό που παρέθεσα παραπάνω από την ιστοσελίδα του καταστήματος - αυτή είναι η ΠΑΛΙΑ έκδοση στα ξύλινα μέρη.

Η νέα (από το 2021) είναι αυτή (σχεδόν όπως η δική μου) :
Screenshot 2023-09-26 at 21-52-25 Каталог ГСО-Байкал_ENG_19-05-2023_WEB - Civilian products Ka...png
 
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ - να είσαι καλά ! .shake hands.

Θα ήθελα την γνώμη σου για ένα πράγμα - ποιά είναι η συνιστώμενη μέθοδος απολίπανσης των εργοστασιακών γράσσων - λιπών - ελαίων κλπ σε ένα καινούριο όπλο όπως αυτό;
Το εγχειρίδιο οδηγιών στα Ελληνικά που το συνόδευε και το διάβασα - στα γρήγορα είναι η αλήθεια - δεν αναφέρει συγκεκριμένες ενέργειες. Το Αγγλικό εγχειρίδιο δεν το διάβασα ακόμα.
Χρειάζεται να χρησιμοποιήσω "δραστικά" υλικά (όπως το Hoppe's No 9 Bore Cleaner άς πούμε) ή με το Ballistol θα γίνει δουλειά;
Ή μήπως να το περάσω από white spirit για τα "χοντρά" στην αρχή και καθαρή βενζίνη καθαρισμού ρούχων μετά για να φύγουν τα πάντα;
Υπάρχει κανένα "μαγικό" μείγμα γι' αυτή την δουλειά; 🤔
Προσωπικά θα αφαιρουσα κοντακι - πάπια και με πινέλο και white spirit θα έπλενα προσεχτικά τα μεταλλικά μέρη. Μετά σπρευ καθαρισμού δισκοφρενων η ξέπλυμα με καθαρή βενζινη για να φύγει το white spirit, εναλλακτικά φύσημα με πεπιεσμένο αέρα. Τα μέταλλα πλέον είναι πεντακάθαρα και χρειάζονται λάδι και γρασσο όπου πρέπει.
Σημ. Τα παραπάνω υλικά δεν επηρεάζουν τη βαφή των μετάλλων.
 
Last edited:
Η σκέψη γυρόφερνε στο μυαλό μου εδώ και καιρό.
Είχα επισκεφτεί και καταστήματα να την δώ από κοντά και να αποφασίσω άν μου αρέσει ή μου κάνει.
Την παρακολουθούσα σε αγγελίες μεταχειρισμένων και κάποια στιγμή βρέθηκα πολύ κοντά να πάρω την απόφαση για μεταχειρισμένη - συνέφερε κιόλας οικονομικά - αλλά πάλι φοβήθηκα μήπως είχε "κρυφές ζημιές" και έκανα πίσω.
Τελικά κι ενώ δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος για νέα αγορά ούτε τα οικονομικά στα "χάϊ" τους πήρα την απόφαση όπως είχε περιγράψει πολύ παραστατικά ο φίλος wingmaster πρίν λίγο καιρό :




View attachment 79853


Η Ρωσσίδα ήρθε στο σπίτι μου - νύχτα ήταν κιόλας.
Οι δύο Ιταλίδες δεν είχαν πρόβλημα αλλά όχι και η σύζυγος.
Δεν πειράζει - "ψυχή βαθιά" που έλεγε κι ο Φέρμας στη "Λόλα".
Τώρα αναπαύεται στο κουτί της τυλιγμένη με τα κολλώδη περιτυλίγματα κι επικαλυμμένη με τα εργοστασιακά της γράσσα.
Περιμένει.
Αύριο είναι το ραντεβού στην ασφάλεια για τον έλεγχο και την κατάθεση των χαρτιών για να βγεί ή άδεια κατοχής.
Αισθάνομαι μια περίεργη γαλήνη.
Ότι ήταν να γίνει έγινε - τον χαρακτήρα της θα τον δώ στην πορεία.
Καλοντουφεκη και καλά κυνήγια
 
Καλοντουφεκη και καλά κυνήγια
Ευχαριστώ πολύ καλέ μου άνθρωπε ! Να είσαι καλά ! :)


Προσωπικά θα αφαιρουσα κοντακι - πάπια και με πινέλο και white spirit θα έπλενα προσεχτικά τα μεταλλικά μέρη. Μετά σπρευ καθαρισμού καρμπυρατέρ η ξέπλυμα με καθαρή βενζινη για να φύγει το white spirit, εναλλακτικά φύσημα με πεπιεσμένο αέρα. Τα μέταλλα πλέον είναι πεντακάθαρα και χρειάζονται λάδι και γρασσο όπου πρέπει.
Σημ. Τα παραπάνω υλικά δεν επηρεάζουν τη βαφή των μετάλλων.

Πολύ καλή ιδέα και μάλλον θα την προτιμήσω. 😍
Το white spirit και η βενζίνη είναι φθηνά υλικά - μόνο που θέλει ανοιχτό χώρο για να μην μαστουρώσουμε. 😵‍💫

Το σπρέϋ καθαρισμού καρμπυρατέρ πάλι έχει διαφορά από μάρκα σε μάρκα ; Αξίζει να προτιμηθεί κάποιο συγκεκριμένο ;
Το λέω για πιθανή χρήση στον καθαρισμό - να ξεπλένει τα διαλυτικά και τις μαυρίλες.

Τα κινητά μέρη που έρχονται άμεσα σε επαφή με τα καυτά αέρια (πιστόνι και μηχανισμός του - αποθήκη & εσωτερικό μαστού κάννης) πρέπει να είναι 100 % στεγνά ή πρέπει να μπεί κάτι;

Σε μια σχετική συζήτηση παλιότερα είχε συζητηθεί η επικάλυψη του εσωτερικού της πάπιας με ένα βερνίκι για να μην αλλοιωθεί από τα αέρια της τουφεκιάς - για να καθαρίζει καλύτερα κιόλας. Να το κάνω εξαρχής και με ποιό υλικό ή να περιμένω να δώ στην πορεία;
 
Ευχαριστώ πολύ καλέ μου άνθρωπε ! Να είσαι καλά ! :)




Πολύ καλή ιδέα και μάλλον θα την προτιμήσω. 😍
Το white spirit και η βενζίνη είναι φθηνά υλικά - μόνο που θέλει ανοιχτό χώρο για να μην μαστουρώσουμε. 😵‍💫

Το σπρέϋ καθαρισμού καρμπυρατέρ πάλι έχει διαφορά από μάρκα σε μάρκα ; Αξίζει να προτιμηθεί κάποιο συγκεκριμένο ;
Το λέω για πιθανή χρήση στον καθαρισμό - να ξεπλένει τα διαλυτικά και τις μαυρίλες.

Τα κινητά μέρη που έρχονται άμεσα σε επαφή με τα καυτά αέρια (πιστόνι και μηχανισμός του - αποθήκη & εσωτερικό μαστού κάννης) πρέπει να είναι 100 % στεγνά ή πρέπει να μπεί κάτι;

Σε μια σχετική συζήτηση παλιότερα είχε συζητηθεί η επικάλυψη του εσωτερικού της πάπιας με ένα βερνίκι για να μην αλλοιωθεί από τα αέρια της τουφεκιάς - για να καθαρίζει καλύτερα κιόλας. Να το κάνω εξαρχής και με ποιό υλικό ή να περιμένω να δώ στην πορεία;
Σε τέτοιες δουλειές ιδανικά βάζουμε για προστασία γάντια μιας χρήσης, γυαλιά, μάσκα και φυσικά γίνεται σε καλά αεριζομενο χώρο.
Σπρευ ή καθαρή βενζίνη ότι βρεις σε καλύτερη τιμή.
Οποια εξαρτήματα έρχονται σε επαφή με καυτά αέρια πρέπει να είναι στεγνά για να καθαρίζονται εύκολα.
Σε δύο καραμπίνες αερίων που έχω, δεν έχω διαπιστώσει ζημιά από τα αέρια στις πάπιες. Περίμενε και δες.
 
Σε τέτοιες δουλειές ιδανικά βάζουμε για προστασία γάντια μιας χρήσης, γυαλιά, μάσκα και φυσικά γίνεται σε καλά αεριζομενο χώρο.
Σπρευ ότι βρεις σε καλή τιμή.
Οποια εξαρτήματα έρχονται σε επαφή με καυτά αέρια πρέπει να είναι στεγνά για να καθαρίζονται εύκολα.
Σε δύο καραμπίνες αερίων που έχω, δεν έχω διαπιστώσει ζημιά από τα αέρια. Περίμενε και δες.
Ευχαριστώ και πάλι ! 🤩

Τώρα που το ξανασκέφτηκα - το σπρέϋ πρέπει να είναι καθαρισμού καρμπυρατέρ ή καθαρισμού φρένων;
Επειδή θυμάμαι να συζητιέται το δεύτερο. 🤔
 
Ευχαριστώ και πάλι ! 🤩

Τώρα που το ξανασκέφτηκα - το σπρέϋ πρέπει να είναι καθαρισμού καρμπυρατέρ ή καθαρισμού φρένων;
Επειδή θυμάμαι να συζητιέται το δεύτερο. 🤔
Το φρένων είναι πιο ήπιο, για τα καρμπυρατέρ πολύ πιο ισχυρό. Αν δεν έχεις κανένα πάρε των δισκοφρενων.
 
Ευχαριστώ και πάλι ! 🤩

Τώρα που το ξανασκέφτηκα - το σπρέϋ πρέπει να είναι καθαρισμού καρμπυρατέρ ή καθαρισμού φρένων;
Επειδή θυμάμαι να συζητιέται το δεύτερο. 🤔
Εγω την ετριψα και με ατσαλομαλο μονο ετσι γυαλισε μεσα
 
Μπήκε κι αυτό στη λίστα με τα ψώνια. ;)
Με αυτό μπορείς να πλένεις την σκάνδαλοθήκη μια φορά τον χρόνο για να φεύγουν τα παλιά λάδια και οι βρωμιές. Στεγνώνει γρήγορα και μετά λαδωνεις όσο και όπου πρέπει.
 
Το ξέρω - έχει αναφερθεί πάμπολλες φορές ειδικά για την βάση και είναι ένα "ευαίσθητο" σημείο της.
Άν επικρατήσει και μου αρέσει στην πράξη (επί του πεδίου) άν και όποτε έρθει η στιγμή που θα χρειαστεί μια ανανέωση βλέπουμε.😁

Ξέχασα να αναφέρω πώς η βαφή της κάννης είναι μάτ στην τελευταία αυτή ξύλινη έκδοση και το πέλμα κανονικό ελαστικό με εγκοπές - όχι το "φουτουριστικό" της αρχικής μορφής που ενσωμάτωνε και ένα "αντικραδασμικό" άς πούμε σύστημα για την ανάκρουση. Έχει αλλάξει επίσης το σχήμα της βίδας της πάπιας.


Από την ψάθα στη λαβή του κοντακιού και της πάπιας αλλά κυρίως από την κλειστή γωνία της λαβής - το πιστολέ είναι πολύ έντονο σε σχέση με το παλιότερο σχέδιο.

Δες την φωτό που παρέθεσα παραπάνω από την ιστοσελίδα του καταστήματος - αυτή είναι η ΠΑΛΙΑ έκδοση στα ξύλινα μέρη.

Η νέα (από το 2021) είναι αυτή (σχεδόν όπως η δική μου) :
View attachment 79962
Λογηκα στη καινουρια αφερεθικε το μεταλικο εξαρτημα της παπιας που πατούσε το ελατηριο και το πισω μερος της παπιας και την κανανε με πλαστικο ένθετο
 
Φιλε μου @Nick M. Γιατι χαρηκες τοσο πολυ ???
Η φάτσα με το γέλιο είναι δίπλα σε αυτή με την έκπληξη, πολλοί την έχουν πατήσει έτσι
Καλοντουφεκη και καλά κυνήγια
Αυτό που είπε ο Γιώργος φίλε μου , καταλάθος πατήθηκε. Χωρίς ίχνος παρεξήγησης. Πάω να το αλλάξω αμέσως.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top