Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω παντως που εχω τα carlsons σε full και σε mod ειναι πιο ανοιχτα σε σχεση με τον αυλο της Baikal mp155 που ειναι 18,4.Το full μαλιστα που το εχω προχειρο στα χερια μου ειναι 0,700 της ιντσας δηλαδη 0,7x25,4=17,78 mm ανοιγμα στομιου ουτε καν για αυλο 18,55 οπως ειπε ο @ΣΤΕΛΙΟΣ αλλα ακομη πιο ανοιχτα.Τωρα δεν ξερω αν ειναι καποια ειδικη εκδοση γιατι και στα δυο πανω στα κουτακια τους λεει"for use with steel lead or hevi-shot" .Μαλιστα επειδη εχω και gemini σε Imp.Mod. εχει αν θυμαμαι καλα ιδια διαμετρο στομιου με το carlsons to full με διαφορα εκατοστα του χιλιοστου...
View attachment 80664
View attachment 80665
Σε πίνακα τα δοκίμασες ,με παχυμετρο τα μετρησες;στο σάιτ του καλκατζακου γράφει ατσάλινα από mod και ανοιχτοτερα ,ενώ όλα τα άλλα τα ρίχνεις και με φουλ.
 
Σε πίνακα τα δοκίμασες ,με παχυμετρο τα μετρησες;στο σάιτ του καλκατζακου γράφει ατσάλινα από mod και ανοιχτοτερα ,ενώ όλα τα άλλα τα ρίχνεις και με φουλ.
Ναι με παχυμετρο τα μετρησα για αυτο και λεω οτι εχει το full to carlsons σχεδον ιδια διαμετρο στομιου με το gemini το Imp.Mod και δοκιμη σιγουρα εχω κανει αλλα δεν θυμαμαι αποτελεσματα σε σχεση με το full το μαμισιο...
 
Παραθέτω εδώ τα εγχειρίδια οδηγιών χρήστη για την 155 στα Ελληνικά και στα Αγγλικά όπως περιέχονταν μέσα στην συσκευασία - για όποιον ενδιαφέρεται να τα έχει.
Το manual στα ελληνικα εχει καποια λαθη στη μεταφραση...στη σελ.10 το ελληνικο και αντιστοιχα στη σελ.18 το αγγλικο λεει"Warning!For the first 100 shots until the shotgun is broke in use shotshells with a case length whitch is not less than 76 mm or with a shorter case length but with a load of shot weighting not less than 35 g for 12 gauge shotguns...." και το εχουν μεταφρασει ως "Προσοχη!Για να πυροβολησετε τα πρωτα 100 φυσιγγια χρησιμοποιηστε cal12/70mm με λιγοτερο απο 35g ή cal 12/76mm και cal12/89mm φυσιγγια...."τελειως ασχετο...
Η σωστη μεταφραση ειναι "Για τα πρωτα 100 φυσιγγια μεχρι το οπλο να στρωσει χρησιμοποιηστε φυσιγγια με καλυκα οχι μικροτερο απο 76mm ή με μικροτερο μηκος καλυκα αλλα με φορτιο σκαγιων που να μην ζυγιζει λιγοτερο απο 35 γρ. για τα οπλα 12 διαμετρηματος....
Αλλα και το αγγλικο (αν και το συγκρινα και με το ρωσικο με google translate και λεει το ιδιο οποτε πιστευω οτι ειναι αστοχια της εκφρασης...") εχει καποιο λαθος σε ενα αλλο σημειο που εχει να κανει με την ρυθμιση του πιστονιου...λεει "Μετα την ολοκληρωση των πυροβολισμων(μετα απο 100-150 βολες) γυριστε το παξιμαδι του κυλινδρου του αεριου δυο στροφες προς τη φορα του ρολογιου..."
Αν ομως το γυρισεις δυο ολοκληρες στροφες τοτε το παξιμαδι ξεβιδωνει τελειως πανω απο τον κυλινδρο, οποτε μαλλον εννοει δυο κλικ προς τη φορα του ρολογιου οπως κοιταμε την καννη απο μπροστα(οπου κλικ θα το καταλαβεις οπως το γυρνας το εξογκωμα μιας ροδελας παει και κουμπωνει σε μια εσοχη...)
Καλο ειναι πριν κανεις οποιαδηποτε ρυθμιση στο πιστονι να σημαδεψεις με μαρκαδορο την αρχικη θεση ωστε οτι και να γινει να μπορει να επιστρεψεις στην αρχικη ρυθμιση...εχω ανεβασει και φωτο μεσα ιδιο thread της baikal σε προηγουμενες σελιδες...
Παντως και εγω και ενας φιλος με 32γρ. τις στρωσαμε και δεν ειχαμε προβλημα...Αυτος μαλιστα δεν πειραξε καθολου το πιστονι επειδη δεν κατεχει απο τετοια και το οπλο δουλευει μια χαρα...ενω εγω που το πειραξα(επειδη κατεχω τρομαρα μου....) γαμηθηκα μετα να το ξαναφερω στα ισα του (λογω της λαθος εκφρασης του μανιουαλ...) τελικα ομως ολα μια χαρα.
 
Κι εδώ ένα σύντομο "μουγκό" βίντεο πρόσφατης "εσοδείας" με την πλαστική μαυρούλα αδελφή της :

Enjoy the show ! .my man.
Παντως απο οτι ειδα στην πλαστικη το μονο που αλλαξαν ειναι η βιδα της παπιας ολα τα αλλα ειναι τα ιδια...και τη λαβη του πιστολε δεν την εκαναν πιο κλειστη οπως στην ξυλινη αλλα την αφησαν οπως ηταν...η γλωσσα που ειναι διατρητη ηταν και σε καποιες παλιες φουρνιες ετσι, οχι ομως σε ολες(στη δικη μου η γλωσσα ειναι μασιφ....)
 
Η μετάφραση του εγχειριδίου οδηγιών στα ελληνικά είναι όντως λάθος στο σημείο που επισήμανες.
Το σημάδεμα της αρχικής εργοστασιακής ρύθμισης είναι καλή ιδέα.
Το δελτίο κατοχής βγήκε και τώρα σειρά έχει ο σχολαστικός καθαρισμός και οι βολές με σχετικά βαριά φυσίγγια (πάω "by the book" που λένε).
 
Χαίρεται. Φίλος πήρε πρόσφατα μεταχειρισμένο το baikal mp27 με τσοκάκια μονοσκάνδαλο με απλούς εξωλκείς και θέλει να μάθει αν ρίχνει ατσάλινα και σε τι πιέσεις είναι δοκιμασμένο. Έριξα μια ματιά στις σφραγίδες και αναγράφει τα εξής :
12/76
18.4 αυλούς
90mpa
έχει το σήμα της τράπεζας δοκιμών με τα 2 "Σ" αντικριστά με το βέλος στη μέση και δίπλα τον αριθμό 07.

* Ρίχνει ατσάλινα και αν ναι ποια ; Μόνο τα 30γρ που είναι για όπλα χωρίς πιστοποίηση ή όλα τα ατσάλινα της αγοράς μέχρι 76χιλ ;

* Κάπου είχα διαβάσει ότι τα baikal δεν σφραγίζονται για ατσάλινα αλλά ρίχνουν κανονικά εφόσον εξάγονται στην Αμερική.

* Στα πόσα bar είναι δοκιμασμένο το όπλο ;

* Φυσίγγια με pmax 1050 bar τα ρίχνει ή θα υπάρχει πρόβλημα ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Χαίρεται. Φίλος πήρε πρόσφατα μεταχειρισμένο το baikal mp27 με τσοκάκια μονοσκάνδαλο με απλούς εξωλκείς και θέλει να μάθει αν ρίχνει ατσάλινα και σε τι πιέσεις είναι δοκιμασμένο. Έριξα μια ματιά στις σφραγίδες και αναγράφει τα εξής :
12/76
18.4 αυλούς
90mpa
έχει το σήμα της τράπεζας δοκιμών με τα 2 "Σ" αντικριστά με το βέλος στη μέση και δίπλα τον αριθμό 07.

* Ρίχνει ατσάλινα και αν ναι ποια ; Μόνο τα 30γρ που είναι για όπλα χωρίς πιστοποίηση ή όλα τα ατσάλινα της αγοράς μέχρι 76χιλ ;

* Κάπου είχα διαβάσει ότι τα baikal δεν σφραγίζονται για ατσάλινα αλλά ρίχνουν κανονικά εφόσον εξάγονται στην Αμερική.

* Στα πόσα bar είναι δοκιμασμένο το όπλο ;

* Φυσίγγια με pmax 1050 bar τα ρίχνει ή θα υπάρχει πρόβλημα ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Εχω ακριβως το ιδιο !! Εγω ριχνω τα παντα !! Το ντουφεκι ριχνει ολλα τα 12/70-12/76 φυσιγγια της αγορας το 90mpa ειναι οι καθυμερινες πιεσεις οπως σηνηθηζουνε να σφραγιζουνε οι μπολσεβικοι !!
 
Χαίρεται. Φίλος πήρε πρόσφατα μεταχειρισμένο το baikal mp27 με τσοκάκια μονοσκάνδαλο με απλούς εξωλκείς και θέλει να μάθει αν ρίχνει ατσάλινα και σε τι πιέσεις είναι δοκιμασμένο. Έριξα μια ματιά στις σφραγίδες και αναγράφει τα εξής :
12/76
18.4 αυλούς
90mpa
έχει το σήμα της τράπεζας δοκιμών με τα 2 "Σ" αντικριστά με το βέλος στη μέση και δίπλα τον αριθμό 07.

* Ρίχνει ατσάλινα και αν ναι ποια ; Μόνο τα 30γρ που είναι για όπλα χωρίς πιστοποίηση ή όλα τα ατσάλινα της αγοράς μέχρι 76χιλ ;

* Κάπου είχα διαβάσει ότι τα baikal δεν σφραγίζονται για ατσάλινα αλλά ρίχνουν κανονικά εφόσον εξάγονται στην Αμερική.

* Στα πόσα bar είναι δοκιμασμένο το όπλο ;

* Φυσίγγια με pmax 1050 bar τα ρίχνει ή θα υπάρχει πρόβλημα ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
IMG_20230212_093934.jpg
 
Εχω ακριβως το ιδιο !! Εγω ριχνω τα παντα !! Το ντουφεκι ριχνει ολλα τα 12/70-12/76 φυσιγγια της αγορας το 90mpa ειναι οι καθυμερινες πιεσεις οπως σηνηθηζουνε να σφραγιζουνε οι μπολσεβικοι !!
Σας ευχαριστώ παίδες.
 
Και προσοχη στα ατσαλινα παιδια οχι πιο χοντρα απο νουμερο 3 αυτο λεει ο cip εμενα τα 0 νουμερο μου κανανε αυλακωσεις συμτον κωνο με 5 φυσιγγια αμιδρες μεν αλλα φαντασου να εριχνα καμια 50 τι θα γινοτανε
 
Και προσοχη στα ατσαλινα παιδια οχι πιο χοντρα απο νουμερο 3 αυτο λεει ο cip εμενα τα 0 νουμερο μου κανανε αυλακωσεις συμτον κωνο με 5 φυσιγγια αμιδρες μεν αλλα φαντασου να εριχνα καμια 50 τι θα γινοτανε
Για να σου κανανε αυλακοσεις στον κωνο ειχαν τα φυσιγγια σκαγια εξω απο το βυσμα αλιως πως θα σου κανανε ;
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε κολλήσει με τα ατσάλινα.
Δεν έρχονται.
Για να γίνουν υποχρεωτικά στο κυνήγι, θα πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά και στο σκοπευτήριο, και στα ραβδωτά, και στο Στρατό και παντού. Αλλιώς δε φτουράει η δικαιολογία περί τοξικότητας. Πως γίνεται να λένε ότι είναι τοξικά αλλά στο σκοπευτήριο να μην είναι;
 
Και προσοχη στα ατσαλινα παιδια οχι πιο χοντρα απο νουμερο 3 αυτο λεει ο cip εμενα τα 0 νουμερο μου κανανε αυλακωσεις συμτον κωνο με 5 φυσιγγια αμιδρες μεν αλλα φαντασου να εριχνα καμια 50 τι θα γινοτανε
Πολλές εταιρίες έχουν σαν επιλογή στα ατσάλινα τους νούμερα και κάτω από ν3. Εταιρίες με πιστοποίηση cip. Τι παίζεται εδώ άντε βγάλε άκρη.
 
Και προσοχη στα ατσαλινα παιδια οχι πιο χοντρα απο νουμερο 3 αυτο λεει ο cip εμενα τα 0 νουμερο μου κανανε αυλακωσεις συμτον κωνο με 5 φυσιγγια αμιδρες μεν αλλα φαντασου να εριχνα καμια 50 τι θα γινοτανε
Δεν έχεις παρά να δεις πως τα φορτώνουν για να καταλάβεις.Εγω στα δικά μου έριχνα μόνο δικά μου ν2.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε κολλήσει με τα ατσάλινα.
Δεν έρχονται.
Για να γίνουν υποχρεωτικά στο κυνήγι, θα πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά και στο σκοπευτήριο, και στα ραβδωτά, και στο Στρατό και παντού. Αλλιώς δε φτουράει η δικαιολογία περί τοξικότητας. Πως γίνεται να λένε ότι είναι τοξικά αλλά στο σκοπευτήριο να μην είναι;
Έχω ακουστεί έως το 2030,παντού,τουλάχιστον για τα λειοκαννα .Για τα ραβδοτα δεν έχω ακούσει τίποτα.Παντως το λειοκαννο καταναλώνει μεγάλητερη ποσότητα μολύβδου τουλάχιστον στο κυνηγι σίγουρα σε σχέση με τα ραβδοτα.Το κοντινό μέλλων θα δείξει.
 
Έχω ακουστεί έως το 2030,παντού,τουλάχιστον για τα λειοκαννα .Για τα ραβδοτα δεν έχω ακούσει τίποτα.Παντως το λειοκαννο καταναλώνει μεγάλητερη ποσότητα μολύβδου τουλάχιστον στο κυνηγι σίγουρα σε σχέση με τα ραβδοτα.Το κοντινό μέλλων θα δείξει.
Ας ελπίσουμε ότι δεν θα γίνει φίλε. Αυτό θα είναι το τέλος του κυνηγιού. Την επόμενη χρονιά που θα το περάσουν οι άδειες θα είναι λιγότερες από τις μισές.

Πάντως εδώ και πολλά χρόνια ακούω για ατσάλινα, αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι όχι μόνο δεν έχουν επιβληθεί, αλλά ακόμα και τα υδρόβια, στα οποία υποτίθεται επιβλήθηκαν τα ατσάλινα, σε μεγάλο βαθμό κυνηγιούνται ακόμα με μαλύβδινα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top