Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γεια σας παιδιά! Μετά από πολύ καιρό έλαβα το καινούριο πλαγιόκαννο.

Αυτό με τα σκούρα ξύλα και ημιπιστολέ λαβή (χθες το παρέλαβα) είναι με με τσοκάκια, το άλλο με το αγγλέ κοντάκι είναι με σταθερά * και ***. Η αριστερή MP-155 ακόμη στον οπλουργό. Κεραμική βαφή ακόμη και σε σκανδάλες, ελάφρυνση βάρους σκανδαλών, αριστερά κοντάκια προβαρισμένα πάνω μου. Οι σκανδάλες δε στο καινούριο είναι υπέροχες όσον αφορά στην αίσθηση. Ελαφριές, άλλο όπλο τελείως!

Μου αρέσουν και τα ποζέ αλλά όχι αρκετά ώστε να αλλαξοπιστήσω.
Κουκλιά και τα δύο καλοτουφεκα!!!
 
Για το πιστόνι, είχα δει ένα βίντεο που το παρουσίαζε ένας της εταιρείας και είπε ότι δε βάζουν αυτορυθμιζόμενο για να μη καταπονείται το όπλο με τις βαριές γομώσεις. Λες και τα αυτορυθμιζόμενα των άλλων εταιριών δεν αφήνουν όλα τα περιττά αέρια από τις βαριές να διαφύγουν.
Έχει μία λογική και αυτό. Τα αυτορυθμιζόμενα σίγουρα στις μεγάλες γομώσεις αφήνουν περισσότερα αέρια να διαφύγουν αλλά δεν ξέρω αν έχουν καταφέρει να φτιάξουν αυτορυθμιζόμενο μπιστόνι που να αφήνει να διαφύγουν όλα τα περιττά αέρια ώστε να μην καταπονείται το όπλο όσο αναβένουν οι γομώσεις. Δηλαδή και πάλι ο μηχανισμός όσο αυξάνεται η γόμωση θα καταπονείται περισσότερο ενώ αν το ρυθμίζεις manual μπορείς να αφήσεις να περνούν μόνο όσα αέρια χρειάζεται για να δουλέψει και όχι περισσότερα μη καταπονώντας το όπλο. Το πρόβλημα ειναι ότι θα πρέπει να κάθεσαι να το ρυθμίζεις πειραματίζοντας μιας και δεν έχει standard ρυθμίσεις για ελαφριές -μεσαίες - βαριες γομώσεις. Με τον καιρό βέβαια κάποιος που θα πειραματιστεί αρκετά θα το μάθει και θα ξέρει πόσες στροφές αριστερά ή δεξία χρειάζεται και δεν θα ειναι τόσο μεγάλος κόπος η διαδικασία ειδικά αν σημειώνει καθε φορά. Όμως στην πραγματικότητα πιστεύω σχεδόν κανένας δεν το ρυθμίζει και μάλιστα σωστά οπότε με μια ρύθμιση συνήθως για ελαφριές προς μεσαίες γομώσεις ρίχνουν τα πάντα ακόμη και βαριές έως πολύ βαριές γομώσεις με αποτέλεσμα τελικά να καταπονούν περισσότερο το όπλο και για αυτό ίσως να παθαίνει σε κάποιους βλάβες. Για αυτό εγώ το mp155 το βλέπω σαν ένα όπλο κατάλληλο για εκείνους που ρίχνουν συγκεκριμένες γομώσεις και δεν αλλάζουν συχνά από βαριά σε ελαφριά φυσίγγια ώστε να μπαίνουν συχνά στον κόπο να το ρυθμίζουν. Αλλιώς καλύτερα να πάρουν ένα με αυτορυθμιζόμενο μπιστόνι ή αδρανείας να μην μπαίνουν συχνά σε αυτή την διαδικασία.
 
Αυτό με τα σταθερά τσοκ, μετά από 9 χρόνια και ωραίες στιγμές θα πωληθεί. Λυπηρό αλλά λογικό, τώρα με τα τσοκάκια νομίζω ότι δε χρειάζεται.
Άμα μπορείς κρατα το και πόσα πιστεύεις ότι μπορεί να πιάσει, το έχεις και στα μέτρα σου.Που τα έφτιαξες;
 
Σήμερα μετά το κυνήγι σταμάτησα λιγο στο μονοπάτι να πιασω κουβέντα με έναν συνάδελφο που κυνηγουσε με το σοβιετικο 58ΜΑ....
Για μια ακόμα φορά διαπίστωσα ότι είναι πιο καλοζυγισμενο κ πιο "συμμαζεμενο" από το δικό μου επίσης σοβιετικό 43Μ( καπου στα 3,150γρ)...
Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου εδωσε κάνοντας επωμισεις προς κάθε κατευθυνση.......
Ακόμα η λαβή του κοντακιου κ η αίσθηση του στο ζυγωματικο μου φάνηκε καπως αλλιώτικη...

@mangelasakis νομίζω ότι έχεις κ τα δυο οπλα....
Έχεις τσεκάρει αυτές τις διαφορές (ασχέτως από το τι μπορεί να σου έδειξε η ζυγαριά) ?
 
Γιάννη έχε τον νου σου μήπως έρθει κάποιος με ρωσικό μονοκαννο 18M κ θέλει να του φτιάξεις νέο κοντακι...
Ρωτα τον αν χρειάζεται το παλιο κ αν σου πει όχι πεσμου να το αγοράσω....
Η απόχρωση μου είναι αδιάφορη....

Δεν το θέλω τσαμπα ρε γαμωτο αλλά όχι κ να ζητάνε σχεδόν όσο κοστίζει όλο το όπλο (!).....

Η όποιος άλλος φίλος έχει κάτι υπόψιν του ας μου πει....

Βαρέθηκα να κάνω τράμπα με το
κοντακι του cal.36... 😂
Βίδωσε ξεβιδωσε 😂😂...
 
Γιάννη έχε τον νου σου μήπως έρθει κάποιος με ρωσικό μονοκαννο 18M κ θέλει να του φτιάξεις νέο κοντακι...
Ρωτα τον αν χρειάζεται το παλιο κ αν σου πει όχι πεσμου να το αγοράσω....
Η απόχρωση μου είναι αδιάφορη....

Δεν το θέλω τσαμπα ρε γαμωτο αλλά όχι κ να ζητάνε σχεδόν όσο κοστίζει όλο το όπλο (!).....

Η όποιος άλλος φίλος έχει κάτι υπόψιν του ας μου πει....

Βαρέθηκα να κάνω τράμπα με το
κοντακι του cal.36... 😂
Βίδωσε ξεβιδωσε 😂😂...
Κάτι είναι στα σκαριά...
Θα σου πω...
 
Αν όντως γίνει αυτό στο κυνήγι του αγριόχοιρου τι θα γίνει; δραμια και μονοβολα ατσάλινα; έχοντας μικρότερο ειδικό βάρος δεν θα χάνουν γρήγορα την ενέργεια τους χώρια το μέγεθος των δραμιων.
Μετα θα παμε στα δωρατα και μαχες σωμα με σωμα αρχειοελληνικα κολπα
 
Μόνο ατσάλινα ιδιογομομενα από εμένα,στα δικά μου τα όπλα,ξέρω ότι τα σκάγια είναι μέσα στο κυαθιο.Δηλαδη κάνω ότι είναι δυνατόν να προστατεύσω την κάννη μου,έως εκεί.
Τωρα που το λες κανα δυο ηταν λιγο φουσκομενο το ρελι οποτε θα εμειναν καπια εκτος κυαθιου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top