Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω ακουστεί έως το 2030,παντού,τουλάχιστον για τα λειοκαννα .Για τα ραβδοτα δεν έχω ακούσει τίποτα.Παντως το λειοκαννο καταναλώνει μεγάλητερη ποσότητα μολύβδου τουλάχιστον στο κυνηγι σίγουρα σε σχέση με τα ραβδοτα.Το κοντινό μέλλων θα δείξει.
Αν όντως γίνει αυτό στο κυνήγι του αγριόχοιρου τι θα γίνει; δραμια και μονοβολα ατσάλινα; έχοντας μικρότερο ειδικό βάρος δεν θα χάνουν γρήγορα την ενέργεια τους χώρια το μέγεθος των δραμιων.
 
Δεν έχεις παρά να δεις πως τα φορτώνουν για να καταλάβεις.Εγω στα δικά μου έριχνα μόνο δικά μου ν2.
Με προβλημάτισε αυτό που είπε ο Τόλης και έψαξα. Η CIP λέει πως σε όπλα χωρίς πιστοποίηση δεν ρίχνουμε ατσάλινα με διάμετρο μεγαλύτερη από 3.25χιλ. Πρακτικά ν3 ν4 ανάλογα τις εταιρίες. Σε όπλα με πιστοποίηση ρίχνουμε όλα τα φυσίγγια σε ότι διάμετρο σκαγίων θέλουμε αρκεί το τσοκ να είναι από 3* και πιο ανοιχτό. Οπότε δεν είναι γενικός κανόνας για όλα τα όπλα το ότι θέλει μέχρι 3.25χιλ.
 
Αν όντως γίνει αυτό στο κυνήγι του αγριόχοιρου τι θα γίνει; δραμια και μονοβολα ατσάλινα; έχοντας μικρότερο ειδικό βάρος δεν θα χάνουν γρήγορα την ενέργεια τους χώρια το μέγεθος των δραμιων.
Δεν γνωρίζουμε τίποτα,θα δείξει.
 
Με προβλημάτισε αυτό που είπε ο Τόλης και έψαξα. Η CIP λέει πως σε όπλα χωρίς πιστοποίηση δεν ρίχνουμε ατσάλινα με διάμετρο μεγαλύτερη από 3.25χιλ. Πρακτικά ν3 ν4 ανάλογα τις εταιρίες. Σε όπλα με πιστοποίηση ρίχνουμε όλα τα φυσίγγια σε ότι διάμετρο σκαγίων θέλουμε αρκεί το τσοκ να είναι από 3* και πιο ανοιχτό. Οπότε δεν είναι γενικός κανόνας για όλα τα όπλα το ότι θέλει μέχρι 3.25χιλ.
Μόνο ατσάλινα ιδιογομομενα από εμένα,στα δικά μου τα όπλα,ξέρω ότι τα σκάγια είναι μέσα στο κυαθιο.Δηλαδη κάνω ότι είναι δυνατόν να προστατεύσω την κάννη μου,έως εκεί.
 
Μήπως πήγε κανένας καμιά εξόρμηση τελευταία σε βουνό να δει μήπως είχε καμία τσιχλα ;
Ναι φίλε Γιώργο πήγα εγώ δεν έχουν μπει ακόμα δύσκολα βρίσκεις πάνω στις ελιές γιατί τρελενονται για αυτές εδώ τις ελιτσες και φέτος δνε υπάρχουν πουθενά ελιές
 
Εγώ λέω να πάνε να βάλουνε κανά αυτορυθμιζόμενο πιστόνι και να αφήσουν τις περιττές φανφάρες. Πουλάνε που πουλάνε σαν τρελοί , ας και κάνουν και το καλό. Εδώ οι τούρκοι έχουν αυτορυθμιζόμενα στην ίδια περίπου τιμή, αυτοί δε μπορούν να βάλουν?
 
Εγώ λέω να πάνε να βάλουνε κανά αυτορυθμιζόμενο πιστόνι και να αφήσουν τις περιττές φανφάρες. Πουλάνε που πουλάνε σαν τρελοί , ας και κάνουν και το καλό. Εδώ οι τούρκοι έχουν αυτορυθμιζόμενα στην ίδια περίπου τιμή, αυτοί δε μπορούν να βάλουν?
Δεν έχεις άδικο..... επίσης εκείνο το πέλμα στην 155 σαν μαλακια είναι......
 
Σαν κατοχος προσυπογραφω και τα δυο παραπανω σχολια συν οτι για τα δικα μου γουστα υπερβολικα μπροστοβαρο...και με αυτο το κολοπελμα δεν μπορεις να αλλαξεις την γωνια του πελματος σε σχεση με την καθετο στη νοητη ευθεια της καννης(pitch)
 
Πρόπερσι στην έκθεση που είχα πιάσει μαζί την l4s και την mp155 σε αίσθηση δεν με ξένισε η mp155. Δεν είχαν μεγάλη διαφορά στην αίσθηση όσον αφορά το ζύγισμα. Προσωπικά μου ερχόταν καλύτερα η mp155 και παρόλο που μου αρέσει υπερβολικά πολύ η l4s και μαζεύω χρήματα για να την αγοράσω για τα λεφτά της η mp155 είναι ένα πάρα πολύ αξιόλογο όπλο που σε βάζει σε πειρασμό. Μπορεί να μην έχει αυτόματα ρυθμιζόμενο πιστόνι αλλά από την άλλη δεν έχει πλαστικά στον μηχανισμό της και σου βγάζει μία εμπιστοσύνη ως προς την αξιοπιστία της. Και παρόλα αυτά το βάρος της είναι χαμηλό περίπου στα 3 κιλά στην ξύλινη με magum 66εκ. κάννη και το ζύγισμα της αρκετά καλό θα έλεγα συγκρίσιμο με αρκετά όπλα πάνω του 1000αρικου. Και ούτε είναι κάποιο απαρχαιωμένο όπλο σχετικά με τα features που σου δίνει. Και τσοκάκια έχει και φλάντζες αλλαγής κλισης(που ακόμη και πιο επώνυμα όπλα δεν έχουν) και πελματάκι και cutοff αντίστοιχο της Βrowning και διπλό εξολκέα και πολλές επιλογές στην κάννη και έκδοση για αριστερόχειρες , ακόμη και επιλογή με συνθετικά ή ξύλινα καρυδιά ή camo έχει. Γενικά έχει ότι μπορεί να χρειαστεί κάποιος σε υπερβολικά πολύ καλή τιμή. Είναι θεωρώ το πιο τίμιο αυτογεμή που υπάρχει αυτή την στιγμή σε σχεση με την τιμή του και αυτά που προσφέρει.
 
Εγώ λέω να πάνε να βάλουνε κανά αυτορυθμιζόμενο πιστόνι και να αφήσουν τις περιττές φανφάρες. Πουλάνε που πουλάνε σαν τρελοί , ας και κάνουν και το καλό. Εδώ οι τούρκοι έχουν αυτορυθμιζόμενα στην ίδια περίπου τιμή, αυτοί δε μπορούν να βάλουν?
Για το πιστόνι, είχα δει ένα βίντεο που το παρουσίαζε ένας της εταιρείας και είπε ότι δε βάζουν αυτορυθμιζόμενο για να μη καταπονείται το όπλο με τις βαριές γομώσεις. Λες και τα αυτορυθμιζόμενα των άλλων εταιριών δεν αφήνουν όλα τα περιττά αέρια από τις βαριές να διαφύγουν.
 
Γεια σας παιδιά! Μετά από πολύ καιρό έλαβα το καινούριο πλαγιόκαννο.

Αυτό με τα σκούρα ξύλα και ημιπιστολέ λαβή (χθες το παρέλαβα) είναι με με τσοκάκια, το άλλο με το αγγλέ κοντάκι είναι με σταθερά * και ***. Η αριστερή MP-155 ακόμη στον οπλουργό. Κεραμική βαφή ακόμη και σε σκανδάλες, ελάφρυνση βάρους σκανδαλών, αριστερά κοντάκια προβαρισμένα πάνω μου. Οι σκανδάλες δε στο καινούριο είναι υπέροχες όσον αφορά στην αίσθηση. Ελαφριές, άλλο όπλο τελείως!

Μου αρέσουν και τα ποζέ αλλά όχι αρκετά ώστε να αλλαξοπιστήσω.
 

Attachments

  • τεστ.jpg
    τεστ.jpg
    109,3 KB · Προβολές: 71
Status
Not open for further replies.
Back
Top