Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχει μία λογική και αυτό. Τα αυτορυθμιζόμενα σίγουρα στις μεγάλες γομώσεις αφήνουν περισσότερα αέρια να διαφύγουν αλλά δεν ξέρω αν έχουν καταφέρει να φτιάξουν αυτορυθμιζόμενο μπιστόνι που να αφήνει να διαφύγουν όλα τα περιττά αέρια ώστε να μην καταπονείται το όπλο όσο αναβένουν οι γομώσεις. Δηλαδή και πάλι ο μηχανισμός όσο αυξάνεται η γόμωση θα καταπονείται περισσότερο ενώ αν το ρυθμίζεις manual μπορείς να αφήσεις να περνούν μόνο όσα αέρια χρειάζεται για να δουλέψει και όχι περισσότερα μη καταπονώντας το όπλο. Το πρόβλημα ειναι ότι θα πρέπει να κάθεσαι να το ρυθμίζεις πειραματίζοντας μιας και δεν έχει standard ρυθμίσεις για ελαφριές -μεσαίες - βαριες γομώσεις. Με τον καιρό βέβαια κάποιος που θα πειραματιστεί αρκετά θα το μάθει και θα ξέρει πόσες στροφές αριστερά ή δεξία χρειάζεται και δεν θα ειναι τόσο μεγάλος κόπος η διαδικασία ειδικά αν σημειώνει καθε φορά. Όμως στην πραγματικότητα πιστεύω σχεδόν κανένας δεν το ρυθμίζει και μάλιστα σωστά οπότε με μια ρύθμιση συνήθως για ελαφριές προς μεσαίες γομώσεις ρίχνουν τα πάντα ακόμη και βαριές έως πολύ βαριές γομώσεις με αποτέλεσμα τελικά να καταπονούν περισσότερο το όπλο και για αυτό ίσως να παθαίνει σε κάποιους βλάβες. Για αυτό εγώ το mp155 το βλέπω σαν ένα όπλο κατάλληλο για εκείνους που ρίχνουν συγκεκριμένες γομώσεις και δεν αλλάζουν συχνά από βαριά σε ελαφριά φυσίγγια ώστε να μπαίνουν συχνά στον κόπο να το ρυθμίζουν. Αλλιώς καλύτερα να πάρουν ένα με αυτορυθμιζόμενο μπιστόνι ή αδρανείας να μην μπαίνουν συχνά σε αυτή την διαδικασία.
Λοιπον στη 153 το εχω τερμα ανοιχτο το πιστονι δηλαδη στις βαριες γωμωσεις νε φευγουν οσονπερισοτερα αερια γινετε και μου ριχνει απο 30 και πανω κανονικα βεβαια καπιες διαφορες απο ενα σε αλλο θα υπαρχουν δε γινετε ολα τα ελατιρια να ειναι πανομοιοτυπα σε κατασκεβη
 
Και αφηστα τα παραπονα για το βιδωμα ξεβιδομα του πιστονιου το καλοκαιρι θα το κανετε δυο στροφες στα ελαφρια απο την εργοστασιακη γραμη και το χειμωνα δυο στροφες προς τα βαρια απο την αρχικη γραμη και τελος τα τσοκακια που βιδωνουμε και ξεβιδωνουμε συνεχεια πολυ περισοτερες στρογες θςλουνε
 
Λοιπον στη 153 το εχω τερμα ανοιχτο το πιστονι δηλαδη στις βαριες γωμωσεις νε φευγουν οσονπερισοτερα αερια γινετε και μου ριχνει απο 30 και πανω κανονικα βεβαια καπιες διαφορες απο ενα σε αλλο θα υπαρχουν δε γινετε ολα τα ελατιρια να ειναι πανομοιοτυπα σε κατασκεβη
Αυτό που κατάλαβα είναι πώς στην 155 σαν εξέλιξη της 153 μετέφεραν τον μηχανισμό ρυθμίσεων των αερίων από την κάννη στην αποθήκη δίνοντας έτσι την δυνατότητα να αλλάζονται ευκολότερα οι κάννες με άλλες (απλοποιώντας έτσι και τις κάννες αυτές καθαυτές).
 
Αυτό που κατάλαβα είναι πώς στην 155 σαν εξέλιξη της 153 μετέφεραν τον μηχανισμό ρυθμίσεων των αερίων από την κάννη στην αποθήκη δίνοντας έτσι την δυνατότητα να αλλάζονται ευκολότερα οι κάννες με άλλες (απλοποιώντας έτσι και τις κάννες αυτές καθαυτές).
Αφου κανες δε διατιθοντε σκετες
 
Λοιπον στη 153 το εχω τερμα ανοιχτο το πιστονι δηλαδη στις βαριες γωμωσεις νε φευγουν οσονπερισοτερα αερια γινετε και μου ριχνει απο 30 και πανω κανονικα βεβαια καπιες διαφορες απο ενα σε αλλο θα υπαρχουν δε γινετε ολα τα ελατιρια να ειναι πανομοιοτυπα σε κατασκεβη
Κατά κάποιο τρόπο έτσι γίνεται σωστά το ρυθμισμα . Δηλαδή το γυρίζεις τέρμα στις πιο βαριές γομωσεις και μετά το γυρίζεις προς τις ελαφριές λίγο λίγο μέχρι να μην σου κάνει εμπλοκές με το φυσίγγι που θέλεις να κυνηγισεις. Βλέπεις πόσα κλικ έχεις γυρίσει το μπιστονι και το σημειώνεις για την επόμενη φορά. Και κάπως έτσι μαθαίνεις και το όπλο σε ποια θέση χρειάζεται το μπιστονι κάθε φορά ανάλογα με το ευρος γομωσεων των φυσιγγίων που ρίχνεις. Αλλά αν στο τέρμα βαριές ρίχνει μέχρι και 30 γρ φυσιγγια τότε σου κάνει την ζωή ακόμη πιο εύκολη. Αλλά εξαρτάται και τι φυσίγγια ειναι αυτά των 30 γραμμαρίων. Μήπως είναι κόντρα δόση και βγάζει τις ίδιες πιέσεις με ένα των 40 γραμμαρίων;
 
Κατά κάποιο τρόπο έτσι γίνεται σωστά το ρυθμισμα . Δηλαδή το γυρίζεις τέρμα στις πιο βαριές γομωσεις και μετά το γυρίζεις προς τις ελαφριές λίγο λίγο μέχρι να μην σου κάνει εμπλοκές με το φυσίγγι που θέλεις να κυνηγισεις. Βλέπεις πόσα κλικ έχεις γυρίσει το μπιστονι και το σημειώνεις για την επόμενη φορά. Και κάπως έτσι μαθαίνεις και το όπλο σε ποια θέση χρειάζεται το μπιστονι κάθε φορά ανάλογα με το ευρος γομωσεων των φυσιγγίων που ρίχνεις. Αλλά αν στο τέρμα βαριές ρίχνει μέχρι και 30 γρ φυσιγγια τότε σου κάνει την ζωή ακόμη πιο εύκολη. Αλλά εξαρτάται και τι φυσίγγια ειναι αυτά των 30 γραμμαρίων. Μήπως είναι κόντρα δόση και βγάζει τις ίδιες πιέσεις με ένα των 40 γραμμαρίων;
Οχι λαμπρο 30
 
Εμένα πάντως δε με χαλάει η φάση να ρυθμίζεις εσύ το πιστόνι. Αλλά εγώ ρίχνω 28, 30, 32 και σπάνια έως καθόλου 34, οπότε μάλλον δε θα χρειαζόταν να ρυθμίσω τίποτα.
Αναχρονισμός σε καμία άλλη καραμπίνα δεν γίνεται αυτό .Κάποιοι τα πούλησαν όταν πείραξαν το πιστόνι , μετά είχαν εμπλοκές και δεν κατάφεραν να το επαναφέρουν στην αρχική του θέση .
 
Αναχρονισμός σε καμία άλλη καραμπίνα δεν γίνεται αυτό .Κάποιοι τα πούλησαν όταν πείραξαν το πιστόνι , μετά είχαν εμπλοκές και δεν κατάφεραν να το επαναφέρουν στην αρχική του θέση .
Ο μηχανισμός αυτορρύθμισης υπάρχει αλλά δεν είναι τόσο εξελιγμένος όπως σε άλλες εταιρείες.
Τα βήματα για την βελτίωσή του είναι πολύ αργά σχεδόν δεινοσαύρου.
Ίσως κάποιος μηχανικός βρεί αποτελεσματικότερη λύση στην διαχείριση των αερίων και την αυτορρύθμιση του συστήματος σε όλη την γκάμα των φυσιγγίων της αγοράς από απλά έως magnum χωρίς ανάγκη για εξωτερικές επεμβάσεις - κάτι που δεν αναμένεται να γίνει στο σύντομο μέλλον.
Ο κατασκευαστικός όμιλος είναι προσανατολισμένος στην κατασκευή και εξέλιξη πολεμικών όπλων ειδικά αυτή την περίοδο που διανύουμε οπότε οι βασικές τους προτεραιότητες είναι άλλες.
 
Εχουμε δει και εχουμε δει να γραφωνται στα δελτια κατοχης ενα σωρο ασυναρτησιες σχετικα με την μαρκα........
Τωρα το βλεπουμε και σε οπλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το συγκεκριμενο εχει ερθει απο Βελγιο απο Ελληνα ........ειναι ενα κανονικοτατο Baikal και μαλιστα απο τα καλα που κυκλοφορισαν(1962)
Το παραδοξο ειναι πως δεν εχει κανενα στηχειο απο το εργοστασιο κατασκευης αλλα απο Βελγιο μερια.
Γραφει επανω PIPER BAYARD BELGIUM(μισοσβησμενα) και εχει και σφραγιδα δοκιμης για εισερχομενα οπλα στο Βελγιο!!!!!!!
Το δελτιο μαλιστα γραφει τα ιδια...............και ρωτω.....
Αν χρειαστει οπως λενε πως θα γινει σε καποια οπλα πιστοποιηση απο οπλουργο θα το πιστοποιησει σαν BAIKAL η PIPER???
Και μια λεπτομερεια που κινει ακομα παραπανω την περιεργεια στο τι εχει γινει εδω.........η σωστη ορθογραφια ειναι PIEPER και οχι PIPER.

1697970714242.jpeg
1697970782216.jpeg
1697970822239.jpeg
1697970857197.jpeg
 
Αν χρειαστει οπως λενε πως θα γινει σε καποια οπλα πιστοποιηση απο οπλουργο θα το πιστοποιησει σαν BAIKAL η PIPER???
Για να το κάνω λίγο πιό δύσκολο διευρύνω το ερώτημα:
Πως πιστοποιείται κάποιος ως οπλουργός;
Κατά καιρούς η ΕΛΑΣ βγάζει καταλόγους στους οποίους αναφέρονται οι οπλουργοί και από τους οποίους αν φέρεις ένα πιστοποιητικό η ΕΛΑΣ το δέχεται. Επίσης για να γραφτεί - χαραχτεί ένα όνομα πάνω σε μία βάση όλπου, που δεν γράφει τίποτα, (όπως απαιτεί ένας νόμος των τελευταίων ετών), δεν γράφεται από οποιονδήποτε οπλουργό. Εμαθα ότι υπάρχουν καταστάσεις με πιστοποιημένους οπλουργούς - αν και δεν είδα καμία - .
Με τι κριτήρια καταρτίζονται οι παραπάνω κατάλογοι;
Οι σπουδές σίγουρα δεν είναι κριτήριο. Πχ αν ενας μηχανολόγος μηχανικός του πολυτεχνείου υπογράψει τέτοιο πιστοποιητικό γίνεται δεκτό από την αστυνομία; σίγουρα όχι ( μιλάω εκ πείρας).
Τι είναι λοιπόν αυτό που καθιστά κάποιους οπλουργούς πιό έγκυρους από έναν επιστήμονα;

Ανοίγει μεγάλο θέμα νομίζω και ήδη είμαστε εκτός τοπικ ...
 
View attachment 81109Μπαικαλα mod58.
Πάμε για την πάπια τώρα,να μην είναι σαν παντόφλα...🙂
View attachment 81110
Αυτο το σχέδιο της ψάθας, ολα τα λεφτά είναι...μου αρεσει πολύ κ είναι κάτι το διαφορετικό....μπράβο μαστροJohn...!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top