Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν το πουλήσω θα πάρω ψίχουλα
Η σκέψη μου είναι να το κρατήσω για δεύτερο αλλά να είναι λειτουργικό
Τώρα δεν είναι.Αν κόψω την κανη θέλω να πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά χωρίς να επηρεαστεί σημαντικά η βλητική του και η εμφάνιση του
Φίλε μου να την κόψεις και να βάλεις τσοκακια. Έτσι κι αλλιώς μεταπωλητικη αξία δεν έχει. Αν δεν έχεις δεύτερο όπλο τότε σίγουρα χρειάζεσαι και το μπαικαλ. Δύο όπλα είναι απαραίτητα πιστεύω. Όσο για τη βλητική του όπλου, προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα χάσεις τίποτα, αρκεί να βάζεις ποιοτικά φυσίγγια. Και εκατό γραμμάρια να ελαφρύνει η άκρη της κάννης, δεν είναι λίγο. Ρίγα δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να αφαιρέσω για κανένα λόγο.Απλα, φρόντισε τη δουλειά αυτή να την αναλάβει ένας σοβαρός επαγγελματίας. Τι όπλο σκέφτεσαι για το μέλλον;
 
Γιατί η κάννη των 61 cm είναι κοντή για γενική χρήση - ειδικά σε όπλο με θαλάμη supermagnum που σχεδιάστηκε για αυτές τις προδιαγραφές.
Το φαινόμενο της "έκρηξης στομίου" που συναντάται σε κοντές κάννες θα δυσκολέψει κι άλλο τα πράγματα - βλητικά πάντα.
Δεν ξέρω άν θα βελτιωθεί το ζύγισμα με αυτές τις ενέργειες - προσωπικά είμαι επιφυλακτικός.
Η MP-153 είναι τέρας αντοχής αλλά το ζύγισμα δεν ήταν ποτέ το θετικό της σημείο.
Είμαι σίγουρος ότι στο κυνήγι μου βολεύει με 61 εκ
Έκανα δοκιμές με 61 εκ άλλης μάρκας και πραγματικά δεν θα επερνά όπλο άνω των 61 ποτέ.Για τον τρόπο που κυνηγώ
Απλά δεν καταλαβαίνω τι το αρνητικό έχει ότι είναι super magnum.Τι σχέση έχει με το μήκος κάνης;
Εγώ από 34γρ. Μέχρι 40 το ανώτερο χρησιμοποιώ
 
Φίλε μου να την κόψεις και να βάλεις τσοκακια. Έτσι κι αλλιώς μεταπωλητικη αξία δεν έχει. Αν δεν έχεις δεύτερο όπλο τότε σίγουρα χρειάζεσαι και το μπαικαλ. Δύο όπλα είναι απαραίτητα πιστεύω. Όσο για τη βλητική του όπλου, προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα χάσεις τίποτα, αρκεί να βάζεις ποιοτικά φυσίγγια. Και εκατό γραμμάρια να ελαφρύνει η άκρη της κάννης, δεν είναι λίγο. Ρίγα δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να αφαιρέσω για κανένα λόγο.Απλα, φρόντισε τη δουλειά αυτή να την αναλάβει ένας σοβαρός επαγγελματίας. Τι όπλο σκέφτεσαι για το μέλλον;
Συμφωνούμε φίλε
Για δεύτερο θα την έχω
Απλά θέλω να είναι λειτουργική.Οχι απλά να κάθεται σπίτι

Για πρώτο όπλο θα πάρω benelli montefeltro comfort 61 εκ
 
Είμαι σίγουρος ότι στο κυνήγι μου βολεύει με 61 εκ
Έκανα δοκιμές με 61 εκ άλλης μάρκας και πραγματικά δεν θα επερνά όπλο άνω των 61 ποτέ.Για τον τρόπο που κυνηγώ
Απλά δεν καταλαβαίνω τι το αρνητικό έχει ότι είναι super magnum.Τι σχέση έχει με το μήκος κάνης;
Εγώ από 34γρ. Μέχρι 40 το ανώτερο χρησιμοποιώ
Δεν έχει καμία σχέση - ρίξε άφοβα ότι θέλεις.
Το πείραμα θα το κάνεις όπως και να 'χει οπότε καλή επιτυχία εύχομαι.
 
Αν το πουλήσω θα πάρω ψίχουλα
Η σκέψη μου είναι να το κρατήσω για δεύτερο αλλά να είναι λειτουργικό
Τώρα δεν είναι.Αν κόψω την κανη θέλω να πιστεύω ότι θα βελτιωθεί αρκετά χωρίς να επηρεαστεί σημαντικά η βλητική του και η εμφάνιση του
Γιατί η κάννη των 61 cm είναι κοντή για γενική χρήση - ειδικά σε όπλο με θαλάμη supermagnum που σχεδιάστηκε για αυτές τις προδιαγραφές.
Το φαινόμενο της "έκρηξης στομίου" που συναντάται σε κοντές κάννες θα δυσκολέψει κι άλλο τα πράγματα - βλητικά πάντα.
Δεν ξέρω άν θα βελτιωθεί το ζύγισμα με αυτές τις ενέργειες - προσωπικά είμαι επιφυλακτικός.
Η MP-153 είναι τέρας αντοχής αλλά το ζύγισμα δεν ήταν ποτέ το θετικό της σημείο.
Εγώ μια φορά έκοψα κάννη και καταστράφηκε. Ευτυχώς ήταν φτηνό όπλο (maverick 88).
 
Συμφωνούμε φίλε
Για δεύτερο θα την έχω
Απλά θέλω να είναι λειτουργική.Οχι απλά να κάθεται σπίτι

Για πρώτο όπλο θα πάρω benelli montefeltro comfort 61 εκ
Φίλε Νίκο,είμαι μετρ στο "σιδεροπρίονο"...
Αλλά στη περίπτωση σου,μη την πειράξεις,αφού έχεις στόχο τη montefeltro σε 61! Δεν υπάρχει λόγος!Άσε ν έχεις κ ένα μακρύ...
Κόψιμο,ρίγα , σπείρωμα τσοκ είναι πάνω από 300 ευρωπαϊκά!!! Θα τα χρειαστείς...
 

Attachments

  • 17019638645374606555788278720144.jpg
    17019638645374606555788278720144.jpg
    316 KB · Προβολές: 27
Φίλε Νίκο,είμαι μετρ στο "σιδεροπρίονο"...
Αλλά στη περίπτωση σου,μη την πειράξεις,αφού έχεις στόχο τη montefeltro σε 61! Δεν υπάρχει λόγος!Άσε ν έχεις κ ένα μακρύ...
Κόψιμο,ρίγα , σπείρωμα τσοκ είναι πάνω από 300 ευρωπαϊκά!!! Θα τα χρειαστείς...
Αρχικά θα γίνει μόνο κόψιμο κάνης
Όχι αφαίρεση ρίγας
Η ρίγα θα αφαιρεθεί αν με το κόψιμο κάνης δεν βελτιωθεί όσο θέλω
Οπότε το κόστος αρχικά θα είναι μικρότερο
 
Αρχικά θα γίνει μόνο κόψιμο κάνης
Όχι αφαίρεση ρίγας
Η ρίγα θα αφαιρεθεί αν με το κόψιμο κάνης δεν βελτιωθεί όσο θέλω
Οπότε το κόστος αρχικά θα είναι μικρότερο
Ότι αγαπάς... Εγώ στη θέση σου αφού υπάρχει η προοπτική της άλλης καραμπίνας δε θα τη πείραζα!
Έχω κάνει πριν χρόνια αυτό που λες σε μια 870 remi,απο 71 σε 53cm με μεταφορά των τσοκ(220€) πίσω,για τους δικούς μου λόγους...
Είναι αρκετά τα λεφτά... Και να βεβαιωθείς ότι στους 61 έχει το πάχος η κάννη να δεχθεί άνοιγμα για τα τσοκ! Δεν γίνεται πάντα....
 
Το κοντάκι δεν είναι ίδιο η m2 έχει υπερυψωμένη ρίγα σε άλλους αρέσει άλλους όχι , πρέπει να τα επωμισεις.
Αυτό για το κοντάκι δεν το ήξερα
Τι διαφορά έχει;
Επιπλέον είδα έχει μικρή πάπια
Προφανώς επειδή από ότι είδα η m2 είναι 3+1 ενώ η μοντεφελτρο 4+1
 
Αυτό για το κοντάκι δεν το ήξερα
Τι διαφορά έχει;
Επιπλέον είδα έχει μικρή πάπια
Προφανώς επειδή από ότι είδα η m2 είναι 3+1 ενώ η μοντεφελτρο 4+1
Στην μοντεφελτρο χρησιμοποιείται το φθηνότερο που έχει και η Nova comfort.
 
Μαλλον εγινε benelli impact.....
Η κάνη από τη maverick έχει υπερβολικά χοντρά τοιχώματα, έχοντας στο χέρι της κάννες από το 88 και από την sx3 χωρίς να τις ζυγισω του 88 είχε τουλάχιστον το διπλάσιο βάρος και τα 2 σε 71 εκ με εναλλασσόμενα τσοκ και ρίγα.
 
Η κάνη από τη maverick έχει υπερβολικά χοντρά τοιχώματα, έχοντας στο χέρι της κάννες από το 88 και από την sx3 χωρίς να τις ζυγισω του 88 είχε τουλάχιστον το διπλάσιο βάρος και τα 2 σε 71 εκ με εναλλασσόμενα τσοκ και ρίγα.
Τον αυλο εννοω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top