Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η κάνη από τη maverick έχει υπερβολικά χοντρά τοιχώματα, έχοντας στο χέρι της κάννες από το 88 και από την sx3 χωρίς να τις ζυγισω του 88 είχε τουλάχιστον το διπλάσιο βάρος και τα 2 σε 71 εκ με εναλλασσόμενα τσοκ και ρίγα.
Αυτό με τα χοντρά τοιχώματα δεν ξέρω πόσο υπέρ είναι γιατί η εξέλιξη των ατσαλιων έδωσε λεπτότερες, ελαφρύτερες και αντοχής κάννες για πιο ζυγισμένα όπλα .
 
Αυτό με τα χοντρά τοιχώματα δεν ξέρω πόσο υπέρ είναι γιατί η εξέλιξη των ατσαλιων έδωσε λεπτότερες, ελαφρύτερες και αντοχής κάννες για πιο ζυγισμένα όπλα .
Αλλαζει και η ταλαντωση της καννης, δεν ξερω βεβαια κατα ποσο αυτο ειναι καλο ή κακο.Τα χοντρα τοιχωματα λογικα τις μειωνουν.
 
Αυτό με τα χοντρά τοιχώματα δεν ξέρω πόσο υπέρ είναι γιατί η εξέλιξη των ατσαλιων έδωσε λεπτότερες, ελαφρύτερες και αντοχής κάννες για πιο ζυγισμένα όπλα .
Δε πιστεύω να χρησιμοποιούν ατσάλι υποδεέστερης ποιότητας στη κάνη τουλάχιστον που σίγουρα πρέπει να πληρεί κάποια στάνταρ, το δικό μου είναι κατασκευασμένο το 2016 οπότε πρόσφατα κατασκευάστηκε. Μήπως τα κατασκευάζουν με τέτοιες προδιαγραφές λόγω μη ύπαρξης τράπεζας δοκιμών στης ΗΠΑ για να είναι καλυμμένη η κατασκευάστρια εταιρεία για το προϊόν της και γιατί εκεί γενικά κάνουν πειράματα με τα όπλα τους; Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι και λάθος βέβαια.
 
Δε πιστεύω να χρησιμοποιούν ατσάλι υποδεέστερης ποιότητας στη κάνη τουλάχιστον που σίγουρα πρέπει να πληρεί κάποια στάνταρ, το δικό μου είναι κατασκευασμένο το 2016 οπότε πρόσφατα κατασκευάστηκε. Μήπως τα κατασκευάζουν με τέτοιες προδιαγραφές λόγω μη ύπαρξης τράπεζας δοκιμών στης ΗΠΑ για να είναι καλυμμένη η κατασκευάστρια εταιρεία για το προϊόν της και γιατί εκεί γενικά κάνουν πειράματα με τα όπλα τους; Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι και λάθος βέβαια.
Ατσαλια κατάλληλα για όπλα υπάρχουν διάφορα , σίγουρα παίζει ρόλο το κόστος του τελικού προϊόντος.
 
Μήπως τα κατασκευάζουν με τέτοιες προδιαγραφές λόγω μη ύπαρξης τράπεζας δοκιμών στης ΗΠΑ για να είναι καλυμμένη η κατασκευάστρια εταιρεία για το προϊόν της και γιατί εκεί γενικά κάνουν πειράματα με τα όπλα τους; Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι και λάθος βέβαια.
Εδώ είναι δυο αποσπασματα από μια παρουσιαση που αφορούσε την mossberg 9200( και που εχω στην κατοχή μου εδώ κ πολλα χρονια)...

IMG_20231207_204055.jpg
IMG_20231207_203448.jpg
 
Last edited:
Ποια έκδοση είχες Κώστα; χάλασαν οι κατανομές μετά το κόψιμο;
Ήταν μια ωραιότατη κυνηγετική κάννη 71 εκ με ρτσοκ. Ήθελα κοντή για να είναι μανιτζέβελη στις μπηχτές και κύλινδρο για να έχει άνοιγμα. Ελάφρυνε αλλά οι κατανομές ήταν ανομοιόμορφες με μεγάλα κενά και πολύ πυκνά σημεία. Αλλού για αλλού. Τη έκανα δώρο σε κάποιον που του πούλησα μια μπενέλι.
 
Ήταν μια ωραιότατη κυνηγετική κάννη 71 εκ με ρτσοκ. Ήθελα κοντή για να είναι μανιτζέβελη στις μπηχτές και κύλινδρο για να έχει άνοιγμα. Ελάφρυνε αλλά οι κατανομές ήταν ανομοιόμορφες με μεγάλα κενά και πολύ πυκνά σημεία. Αλλού για αλλού. Τη έκανα δώρο σε κάποιον που του πούλησα μια μπενέλι.
Κρίμα ο κόπος σου Κώστα αφού δεν σε ικανοποίησε δυστυχώς για να πάρεις άλλη κάννη θα θέλει να πληρώσεις σχεδόν ολόκληρο όπλο και θέλει άδεια αγοράς και κατοχής σαν να είναι ένα όπλο από μόνη της.
 
Είμαι σίγουρος ότι στο κυνήγι μου βολεύει με 61 εκ
Έκανα δοκιμές με 61 εκ άλλης μάρκας και πραγματικά δεν θα επερνά όπλο άνω των 61 ποτέ.Για τον τρόπο που κυνηγώ
Απλά δεν καταλαβαίνω τι το αρνητικό έχει ότι είναι super magnum.Τι σχέση έχει με το μήκος κάνης;
Εγώ από 34γρ. Μέχρι 40 το ανώτερο χρησιμοποιώ
Αφου θα παρεις αλλο οπλο εχεις μετα ολο το χρονο να σκεφτεις τι θα κανεις με αυτο το οπλο με ψυχραιμια και οχι εν θερμω...οσο διαστημα περασει εχε την στις αγγελιες μηπως βρεθει καποιος που μπορει να ενδιαφερεται να αγορασει το οπλο...αν δεις οτι δεν πουλιεται τοτε προχωρα στις μετατροπες που σκεφτεσαι...υπολογισε 10 ποντοι καννης (αναλογως και την καννη) ειναι γυρω στα 100γρ.συν πλην...αν μπορει μετα το κοψιμο μπορει να παρει εσωτερικα καλως γιατι δεν χρειαζεται να παρεις μετα και αλλα τσοκ αν οχι υπολογισε το βαρος της μουφας που θα κολληθει συν το βαρος του εξωτερικου τσοκ που θα χρησιμοποιεις... συν την αγορα αλλων τσοκ...Το οτι ειναι s.magnum δεν πιστευω να ειναι προβλημα με τα φυσιγγια που θα ριχνεις ,δεν ειχα ποτε και δεν το ξερω σιγουρα αλλα η λογικη μου αυτο μου λεει εκτος ισως απο ελαφρια φυσιγγια που δεν θα μπορει να κανει σωστα τον κυκλο λειτουργιας...και πολλοι που εχουν benelli supernova και με κοντες καννες σιγουρα ριχνουν και απλα φυσιγγια...Εγω παντως που εχω μια καννη απο benelli crio κομμενη στα 61(ετσι την αγορασα...) με κολλημενη μουφα για εξωτερικα με σπειρωμα benelli στο κυνηγι γ@μαει...Αν δεις οτι θελει και αφαιρεση ριγας μετα το κανεις και αυτο μερικοι μαλιστα κρατανε ενα κομματι μπροστα που ειναι το σκοπευτρο και ενα κομματι στην αρχη της καννης και αφαιρουν το μεσαιο κομματι...Σε οτι και αν κανεις καλη τυχη και καλο αποτελεσμα σου ευχομαι ετσι κι αλλιως σιδερα ειναι εμεις θα πεθανουμε και αυτα ακομη θα υπαρχουν...
 
Μια φορά τσιγκουνευτικα με το baikal και έκανα λάθος
Δεν το ξανακάνω
Δεν νομίζω να ήταν θέμα "τσιγκουνιας" αλλά λάθος αγορά......

Για το κυνήγι του λαγου που το θες κ ακόμα χειρότερα κ για περπατητο δεν ήταν ότι το καλυτερο απο άποψη "όγκου" συν την θαλαμη 89mm( που για χάρη της βγήκε αυτό το αποτέλεσμα......)


Εγώ δεν θα το έκοβα αλλά θα το έδινα κ θα επαιρνα οτιδήποτε άλλο θα με βόλευε...

Εκτός κ ήθελα να παντρευτω το όπλο...
Γιατί αν αργότερα για κάποιο λόγο θες να το δώσεις δεν ξέρω ποιος θα παρει ένα "κοντοκαννο" super magnum (συν τα έξτρα χρήματα που θα έχουν "χαθεί" απο αυτή την διαδικασία)...

Δικές μου απόψεις χωρίς να θέλω να σε επηρεασω....
Εσυ αποφασίζεις.....
 
Και μόνο ότι είναι σούπερ μάγκνουμ θα το κράταγα όπως είναι ,πόσα τουφέκια έχει η αγορά και σε τι τιμές.Για εξωτερικά τσοκ ότι γλιτώσεις από το κόψιμο θα το ξανα προσθέσεις.Θελω να πιστεύω ότι δεν λείπουν τα 300 + - που θα έπιανε αν πουληθεί οπότε το κρατάς .Και επειδή οι μετατροπές συνήθως δεν πετυχαίνουν και πάλι θα μπει στην άκρη ,καλύτερα άστο για την δουλειά που κατασκευάστηκε. Ποτέ δεν θα αποκτήσει τη χάρη και την εργονομία μιας Benelli.
 
@kara Πήγαινε την σε ένα κατάστημα και κάνε την ανταλλαγή με την νέα mp155 την απλή (όχι την super magnum) με το μήκος κάννης που θέλεις. Εγώ αυτό θα έκανα. Το κόστος όπως λες δεν ειναι μεγάλο. Η νέα mp155 έχει αρκετές βελτιώσεις στο ζύγισμα και στο βάρος. Οπότε θα έχεις ένα πολύ καλύτερο όπλο σαν δεύτερο για όλα τα κυνήγια αφού θα έχεις και τσοκς από ότι αν κόψεις την mp153. Η mp153 ήταν εξαρχής βαριά και με κακό ζύγισμα ενώ η mp155 είναι ελαφρυά με αρκετά καλό ζύγισμα. Πήγαινε να την επωμίσεις για να βγάλεις και εσύ τα συμπεράσματα σου πριν κάνεις κάτι στην mp153 με αμδίβολα αποτελέσματα.
 
Αρχικά θα γίνει μόνο κόψιμο κάνης
Όχι αφαίρεση ρίγας
Η ρίγα θα αφαιρεθεί αν με το κόψιμο κάνης δεν βελτιωθεί όσο θέλω
Οπότε το κόστος αρχικά θα είναι μικρότερο
Μην αφερεσεις ριγα αφου θα την κοψεις στα 61
τσοκ θα βαλεις με εσωτερικο σπειρωμα?
 
Και μόνο ότι είναι σούπερ μάγκνουμ θα το κράταγα όπως είναι ,πόσα τουφέκια έχει η αγορά και σε τι τιμές.Για εξωτερικά τσοκ ότι γλιτώσεις από το κόψιμο θα το ξανα προσθέσεις.Θελω να πιστεύω ότι δεν λείπουν τα 300 + - που θα έπιανε αν πουληθεί οπότε το κρατάς .Και επειδή οι μετατροπές συνήθως δεν πετυχαίνουν και πάλι θα μπει στην άκρη ,καλύτερα άστο για την δουλειά που κατασκευάστηκε. Ποτέ δεν θα αποκτήσει τη χάρη και την εργονομία μιας Benelli.

Πές τα ευλογημένε ! .RESPECT.
Κόψιμο κάννης για αφαίρεση βάρους και μετά κόλληση μούφας για εξωτερικά τσόκ - μια τρύπα στο νερό αναφορικά με την ελάττωση βάρους ! 👎

@kara Πήγαινε την σε ένα κατάστημα και κάνε την ανταλλαγή με την νέα mp155 την απλή (όχι την super magnum) με το μήκος κάννης που θέλεις. Εγώ αυτό θα έκανα. Το κόστος όπως λες δεν ειναι μεγάλο. Η νέα mp155 έχει αρκετές βελτιώσεις στο ζύγισμα και στο βάρος. Οπότε θα έχεις ένα πολύ καλύτερο όπλο σαν δεύτερο για όλα τα κυνήγια αφού θα έχεις και τσοκς από ότι αν κόψεις την mp153. Η mp153 ήταν εξαρχής βαριά και με κακό ζύγισμα ενώ η mp155 είναι ελαφρυά με αρκετά καλό ζύγισμα. Πήγαινε να την επωμίσεις για να βγάλεις και εσύ τα συμπεράσματα σου πριν κάνεις κάτι στην mp153 με αμδίβολα αποτελέσματα.

Η 155 δεν έρχεται με 61 cm κάννης που θέλει ο φίλος - μόνο σε 66 και 71 υπάρχουν κομμάτια (όσα έμειναν ακόμα δηλαδή).
 
Κόψιμο κάννης για αφαίρεση βάρους και μετά κόλληση μούφας για εξωτερικά τσόκ
Μα δεν εχει νοημα να κοψει καννη κ να βαλεις εξωτερικα τσοκ πλεων που μπορεις να βαλεις εσωτερικα ,κ λεπτο τοιχομα να εχει η καννη παλι μπορει να βρεθει λυση με εσωτερικο σπειρωμα
 
Εμενα με 76 κανη και εσω εξω τσοκ μαμα ειναι 3450 πλαστικο εσενα ξυλο ειναι???
71 εκ κανη super Magnum πλαστική
Την έχω 11 χρόνια
Όταν την πήρα την ζύγισα κάπου στα 3500+
Τώρα λεπτομέρειες δεν θυμάμαι
Αν είχα αορτηρα πάνω παράδειγμα
Δεν έχω ζυγαριά σπίτι για να την ζυγίσω
Όπως και να έχει είναι απίστευτα βαρύ και μπροστοβαρο
Δεν κατηγορώ τα Baikal άλλωστε τα θαυμάζω αλλά το mp153 μόνο με κοντή κανη μπορώ να το φανταστώ
 
Το κοψιμο κανης με τοποθετηση τσοκ θες ενα200€ τουλαχιστον καλυτερα να αφαιρεσεις τη ριγα
Είτε κόψιμο και τσοκ είτε αφαίρεση ρίγας παρόμοιο κόστος έχουν
Το κόψιμο θα βοηθήσει περισσότερο
Άλλωστε θα αφαιρεθεί βάρος από το μπροστινό σημείο της κάνης μόνο
Με την ρίγα θα αφαιρεθεί από πίσω προς τα μπρος οπότε δεν είναι το ίδιο
 
Αφου θα παρεις αλλο οπλο εχεις μετα ολο το χρονο να σκεφτεις τι θα κανεις με αυτο το οπλο με ψυχραιμια και οχι εν θερμω...οσο διαστημα περασει εχε την στις αγγελιες μηπως βρεθει καποιος που μπορει να ενδιαφερεται να αγορασει το οπλο...αν δεις οτι δεν πουλιεται τοτε προχωρα στις μετατροπες που σκεφτεσαι...υπολογισε 10 ποντοι καννης (αναλογως και την καννη) ειναι γυρω στα 100γρ.συν πλην...αν μπορει μετα το κοψιμο μπορει να παρει εσωτερικα καλως γιατι δεν χρειαζεται να παρεις μετα και αλλα τσοκ αν οχι υπολογισε το βαρος της μουφας που θα κολληθει συν το βαρος του εξωτερικου τσοκ που θα χρησιμοποιεις... συν την αγορα αλλων τσοκ...Το οτι ειναι s.magnum δεν πιστευω να ειναι προβλημα με τα φυσιγγια που θα ριχνεις ,δεν ειχα ποτε και δεν το ξερω σιγουρα αλλα η λογικη μου αυτο μου λεει εκτος ισως απο ελαφρια φυσιγγια που δεν θα μπορει να κανει σωστα τον κυκλο λειτουργιας...και πολλοι που εχουν benelli supernova και με κοντες καννες σιγουρα ριχνουν και απλα φυσιγγια...Εγω παντως που εχω μια καννη απο benelli crio κομμενη στα 61(ετσι την αγορασα...) με κολλημενη μουφα για εξωτερικα με σπειρωμα benelli στο κυνηγι γ@μαει...Αν δεις οτι θελει και αφαιρεση ριγας μετα το κανεις και αυτο μερικοι μαλιστα κρατανε ενα κομματι μπροστα που ειναι το σκοπευτρο και ενα κομματι στην αρχη της καννης και αφαιρουν το μεσαιο κομματι...Σε οτι και αν κανεις καλη τυχη και καλο αποτελεσμα σου ευχομαι ετσι κι αλλιως σιδερα ειναι εμεις θα πεθανουμε και αυτα ακομη θα υπαρχουν...
Τη ρίγα δεν την χρησιμοποιώ καθόλου
Τουλάχιστον έτσι νομίζω
Χρησιμοποιώ διοφθαλμη σκόπευση και κοιτάζω μόνο τον στόχο δηλαδή το θήραμα
Στην αγγελία την είχα μήνες
Δεν με έπαιρνε σχεδόν κανείς
Ίσως την ξαναβάλω δεν ξέρω
Ίσως και να την λυπάμαι να την πουλήσω
Και γι'αυτό θέλω να την βελτιώσω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top